مه پاش پنکه ای یا پره ای ( پنکه مه پاش )

دستگاه مه پاش پنکه ای سیستم سرمایش مؤثر و در عین حال به صرفه ای است و استفاده گسترده ای در فضاهای باز و برخی فضا های بسته دارد. سیستم فوگر با به کارگیری سرمایش طبیعی تبخیری باعث خنک شدن هوا می شود. مه پاش پره ای دمای هوا را کاهش می دهد و بلافاصله فضای راحت مطبوعی را برای افراد فراهم می کند.

در ویدیو زیر نمونه ای از مه پاش پنکه ای و نحوه عملکرد آن نشان داده شده است.

مه پاش پنکه ای چیست

پنکه مه پاش ، یکی از انواع دستگاه مه پاش است که با ایجاد جریان هوای اجباری از روی قطرات آب پودر شده هوای خنک تری را نسبت به سیستم مه پاش معمولی ایجاد می کند.مه پاش فشار بالا  می تواند قطرات آب را تا اندازه 5 میکرو متر در هوا پخش کند و سطح تماس فوق العاده زیادی برای گرفتن گرمای محیط ایجاد کند به نحوی که از یک گالن معادل 3.78 لیتر آب سطح تماسی معادل با یک زمین فوتبال ایجاد می کند. که این مسیله نشان می دهد که این آب چقدر سریع تبخیر می شود و هوا را خنک می کند.

پنکه مه پاش یا مه پاش پره ای

ایجاد فضای مرطوب و خنک به وسیله مه پاش پنکه ای

مه و رطوبت ایجاد شده توسط دستگاه فوگر ، با ایجاد جریان اجباری هوا روی آن تبخیر می شود ، به نحوی که گرمای موجود در هوا را به اندازه گرمای نهان تبخیر خود می گیرد و بخار می شود در مقابل هوا را خنک می کند. نکته جالب توجه این است که با استفاده از مه پاش فشار قوی ، یک گالن آب توانایی خنک کردن محیط به اندازه 8000 BTUs/hr  را دارد که مقدار قابل توجهی به شمار می رود.

مه پاش فن دار

مه ساز پره ای

طرز کار مه پاش پنکه ای

روش کار دستگاه مه ساز پره ای یا فن دار دقیقا مانند کولر آبی است ، آب با فشار بالا از پمپ توسط لوله کشی مه پاش وارد نازل ها شده ، در آنجا به مه تبدیل شده و پودر می شود ؛ این ذرات بسیار ریز آب برای تبخیر شدن نیاز به گرما دارند بنابراین گرمای محیط را می گیرند و تبخیر می شوند که باعث خنک شدن هوا بدون خیس کردن افراد در کنار یک رطوبت نسبی و دلپذیر می شود. سیستم آب رسانی به مخزن و یک پمپ نسبتا قوی نیاز دارد که با فشاری حدود 1000 psi  آب را به نازل ها برساند و در آن جا به مه تبدیل شوند. فن یا پنکه می تواند حجم وسیعی را خنک کند ، در واقع تا جایی که قطرات پودر شده آب بتوانند توسط پنکه دسترسی داشته باشند ، هوای خنک در آنجا احساس می شود. مه پاش صنعتی بیشترین کاربری مه ساز فن دار به حساب می آید.

مه پاش پنکه ای ( پنکه مه پاش )

مه پاش پنکه ای پرتابل

انواع مه پاش پنکه ای

 • پنکه مه پاش پرتابل
 • پنکه مه پاش ثابت

مه پاش پنکه ای پرتابل تمام پکیج رطوبت ساز را به همراه پنکه در یک قالب قابل حمل دارد به طوری که مخزن آب ، پمپ ، نازل ها و پنکه در یک قالب با عنوان مه پاش پنکه ای پرتابل وجود دارد و امکان استفاده از آن در جاهای مختلف را می دهد ، در حالی که پنکه مه پاش ثابت مانند سیستم مه پاش معمولی است که تعدادی پنکه یا پروانه به آن اضافه شده است؛ این پنکه ها در یک جای ثابت قرار می گیرند و می توانند به دیوار نصب شوند. هر دو نوع مه پاش پره ای می تواند در فضا های داخلی نیز مانند داخل خانه استفاده شود.

مه پاش پنکه ای برای گلخانه

مه پاش پنکه ای جهت گلخانه

کاربرد مه پاش پنکه ای

پنکه مه پاش بیشتر به عنوان مه پاش رستوران و مه پاش گلخانه استفاده می شود. یکی از مهم ترین وجه تمایز سیستم مه پاش این است که امکان سرمایش فضای بیرون خانه مثل جلو مغازه ، رستوران ، باغ ، استخر و … را باه طور ارزان و موثر به ما می دهد در حالی که برای سرمایش فضا های خارج از خانه نمی توان از انواع سیستم های سرمایش مرکزی استفاده کرد.

مه پاش پره ای گاوداری

مه پاش پره ای برای گاوداری

تفاوت سیستم مه پاش فن دار با سیستم مه پاش بدون فن در نوع جریان هوایی است که با ذرات آب برخورد می کند ، در سیستم رطوبت ساز فن دار یک جریان اجباری از هوا با قطرات آب برخورد می کند و امکان سرمایش بیشتر را به ما می دهد. همچنین حجم وسیع تری را خنک می کند. در زیر مصارف آن ذکر شده است:

 • خانه و ویلا
 • رستوران و کافی شاپ
 • استخر
 • صنعت
 • باربی کیو
 • تالار عروسی
 • گلخانه
 • گاوداری
 • مرغداری
پنکه مه پاش صنعتی

پنکه مه پاش صنعتی

مزایای پنکه مه پاش

مه پاش فن دار علاوه بر ایجاد فضای مرطوب و خنک ، حس تازگی را ایجاد می کند برای مثال مه پاش گاوداری که یک محیط نسبتا کوچک را خنک می کند می تواند از نوع مه پاش پره ای باشد تا جریان هوای اجباری از روی آب پاشیده شده عبور کند و سرمایش بهتری انجام شود، در زیر مزایای مهپاش پنکه ای نوشته شده است:

 • قابلیت انطباق پذیری : بر خلاف سیستم های سرمایش مرکزی مه پاش فن دار یا پره ای می تواند در هر جایی استفاده شود و هم کاربری داخلی و هم فضای باز دارد
 • راحتی : مه پاش پنکه ای پرتابل می تواند در هرجایی قرار گیرد و هوای خنک و مطبوع را با خود برای افراد به همراه بیاورد. همچنین هزینه نصب و راه اندازی ندارد.
 • مقرون به صرفه
 • مصرف برق پایین نسبت سیستم های سرمایش معمول
 • پوشش فضای بیشتر برای خنک کردن و از بین بردن گرد و خاک و بو نسبت به مه پاش ثابت
 • عدم انتقال بیماری و باکتری به دلیل استفاده از آب تازه به جای آب بازیابی شده
مه پاش پنکه ای پرتابل

مه پاش پره ای

اجزای مه پاش پنکه ای

به طور کلی مه پاش پره ای از تجهیزاتی برای انتقال و پخش آب و خنک کردن هوا دارد. این تجهیزات که شامل موارد زیر می شوند ، باید هر چند وقت یک بار بررسی شوند تا از سالم و تمیز بودن آن ها اطمینان پیدا کرد.

 • پمپ
 • لوله و اتصالات
 • نازل
 • مخزن آب
 • پنکه یا فن

 

منبع : Techno Cooling , Heat Whiz

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1398 / 02 / 05
دسته :

نظرات کاربران

سلام من کامل مطلبتون رو خوندم خیلی خوب بود فقط الان فرق پنکه مه پاش و مه پاش شیلنگی رو نمی دونم میشه توضیح بدین؟

  سلام ممنون از توجهتون
  در اصل تفاوتی در سیستم اصلی مه پاش پنکه ای و مه پاش بدون پنکه نیست ، درواقع هر دو سیستم به یک پکیج مه پاش شامل الکتروپمپ ، سیستم کنترل ، مخزن آب و صافی نیاز دارند تا آب را با فشار به خروجی ها که نازل های مه پاش هستند برسانند و در آنجا آب با فشار از نازل ها به شکل پودر یا اصطلاحا مه خارج شود . پنکه مه پاش تنها یک فن برای ایجاد جریان اجباری هوا اضافه تر از سیستم معمولی مه پاش دارد ؛ در مقابل این نوع از مه ساز محدودیت هایی ایجاد می کند مانند اینکه برق مصرفی سیستم بیشتر می شود ، امکان مه پاشی و سرمایش اختیاری به صورت همزمان در همه جای محیط نیست و ممکن است افرادی که نزدیک پنکه قرار می گیرند را خیس کند لذا برای مکان های عمومی مانند رستوران ها و کافی شاپ ها که مشتریان دایما در حال رفت و امد هستند معمولا استفاده از پنکه مه پاش توصیه نمی شود.

سلام خسته نباشید
از این مه پاش های پنکه ای برای فروش هم دارید؟؟ از کجا میشه تهیه کرد؟؟

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839