بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

دستگاه مه پاش خانگی ( سیستم سرمایش فضای باز )

دستگاه مه پاش از مهمترین تجهیزات برودتی برای فضاهای باز است. این دستگاه ، سیستم میست ( mist ) یا دستگاه مه ساز یا سیستم سرمایش فضای باز نیز نامیده می شود و از آن می توان در گلخانه ها ، مرغداری ها ، گاوداری ها ، رستوران ها و کافی شاپ ها استفاده کرد. آب از طریق پمپ مه پاش فشار آن بالا رفته و از طریقه نازل مه پاش باعث ایجاد سرمایش در محیط می شود. این مقاله به بررسی دقیق سیستم مه ساز و عملکرد و کاربرد های آن پرداخته است.

ايجاد برودت به کمک دستگاه مه پاش

دستگاه مه پاش چیست

دستگاه مه پاش سیستمی برای ایجاد سرمایش در فضاهای باز است که با پاشش آب باعث ایجاد سرمایش برای شما ، مهمان ها شما، کارمندان شما، مشتریان شما و حتی حیوانات خانگی و دام و طیور و گیاهان شما می شود. این سیستم ها با نام های متفاوتی مثل سیستم میست ( mist ) ، رطوبت ساز و مه ساز نیز نامیده می شود. اما همه آنها یکسان است و عملکرد یکسانی دارند.

تمام مه پاش ها با سرمایش تبخیری کار می کنند؛ سرمایش زمانی صورت می گیرد که آب در هوای گرم تبخیر می شود و به این علت که تبخیر یک فرآیند گرماگیر است ، باعث کاهش دما می شود و به خوبی در آب و هوای خشک کار می کند.

دستگاه مه ساز باعث کاهش گرد و خاک و بو ها می شود همچنین الکتریسیته ساکن و حشرات پروازی را کاهش می دهد. سیستم مه پاش باعث ایجاد رطوبت برای گیاهان، گلخانه ها ، اتاق و حیاط و … می شود. دستگاه مه ساز می تواند بدون اینکه خیس شوید شما را خنک کند.

آب تحت فشار از طریق نازل های بسیار کوچک خارج می شود و تشکیل ذرات کوچک آب و یا تبدیل به مه می شود. آب بعد از خروج بخار می شود و محیط اطراف خود را خنک می کند. زمانی که ذرات آب ریزتر می شود به طور کامل بخار می شود و سرمایش بیشتری نسبت به ذرات درشت تر ایجاد می کند. همچنین ذرات کوچک تر زودتر تبخیر می شود و می توان بدون اینکه خیس شوید آن را نزدیک تر به خود نصب کنید.

واژه ” مه پاش ” ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد چرا که تمام دستگاه مه پاش ها ایجاد کننده مه نیستند، بلکه ایجاد کننده ذرات آبی هستند که باعث خیس شدن شما می شود که در این سیستم ها فشار کم یا متوسط است و سوراخ های نازل ها بزرگتر است. اما در سیستم مه ساز های با فشار بالاتر ، ذرات اسپری شده نازل ها کوچک تر است و قبل از برخود به افراد تبخیر می شوند و دیگران را خیس نمی کند.

دستگاه پاشش آب يا میست در گلخانه

سیستم سرمایش فضای باز گلخانه

کاربرد دستگاه مه پاش

کاربری اصلی سیستم سرمایش مه ساز استفاده برای فضاهای باز است. در فضاهای باز استفاده از سیکل تبرید تراکمی و جذبی کار اشتباه و نادرستی است چرا که استفاده از این سیستم ها نیازمند فضای بسته است. از مهمترین کاربری های دستگاه مه پاش موارد زیر است:

 • سیستم سرمایش فضای باز حیاط و پاسیو خانه ها و روف گاردن ها
 • سیستم سرمایش فضای باز گلخانه ها و سالن های پرورش قارچ
 • سیستم سرمایش فضای باز رستوران ها و کافی شاپ ها و تالار های پذیرایی
 • سیستم سرمایش فضای باز مرغداری ها و گاوداری ها و به طور کلی دامداری ها
 • سیستم سرمایش فضای باز صنعتی که گرد و غبار بالایی دارند
 • سیستم سرمایش فضای باز فضای کناری استخر ها
 • سیستم سرمایش فضای باز اماکن مذهبی
اجرای سیستم مه پاش گلخانه ها

سیستم سرمایش فضای باز گلخانه

فشار کاری آب سیستم مه پاش

از نظر فشار کاری، دستگاه مه ساز ها را به سه دسته فشار پایین و فشار متوسط و فشار بالا تقسیم می کنیم. فشار کاری سیستم مه ساز تاثیر عمده ای بر عملکرد دستگاه مه پاش دارد.

سیستم مه ساز فشار پایین

یک سیستم مه ساز فشار پایین عملکردی نزدیک به اسپرینکلر دارد. فضا را خنک می کند و ممکن است در زمان استفاده کمی خیس شوید. این سیستم ها به نسبت ساده تر و ارزان تر از بقیه هستند و تنها سیستمی هستند که برای کار کردن نیازی به برق ندارند و با فشار آب شهری عمل پاشش آب را انجام می دهند. فشار کاری آن ها بین ۲۰ تا ۱۲۰ psi یا ۱ تا ۸ بار است. آنها فضای کمی را خنک می کنند ، بنابراین باید نزدیک نازل ها باشید تا خنک شوید اما اگر نزدیک نازل ها شوید احتمال خیس شدن شما بیشتر می شود. مه پاش گلخانه معمول دارای فشار پایین است چرا که نیاز به تبخیر کامل ندارد.

سیستم مه پاش مرغداری . در اين سیستم با استفاده از پاشش که خنک کننده مرغداری است. باعث ايجاد برودت مرغداری می شود.

سیستم سرمایش مرغداری

سیستم مه ساز فشار متوسط

دستگاه مه پاش فشار متوسط یک یک الکتروپمپ با فشار بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ psi یا ۷ تا ۱۷ بار نیاز دارد. پمپ و موتور ، لوله ها ، اتصالات و نازل مه پاش رنج کارکرد در این فشار را دارند. پاشش هوا به صورتی است که توانایی خنک کردن هوا را در آب و هوای خشک را دارد و توانایی ایجاد برودت را بیشتر از دستگاه مه پاش فشار ضعیف دارد و در قیمت های مختلف موجود است. پمپ های فشار حدود ۱۶۰ psi  یا ۱۱ بار معمولا بوستر پمپ نامیده می شود.

سیستم مه ساز فشار بالا

یک سیستم مه ساز فشار بالا بیشترین حد سرمایش را به شما می دهد ( حتی در نواحی مرطوب ) بدون اینکه خیس شوید. فشار بالا به مقادیر بالای ۲۵۰ psi یا ۱۷ بار گفته می شود. اما این سیستم در فشار بالاتری مثل فشار ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ psi یا ۵۵ تا ۸۳ بار نیز وجود دارد. تمامی قطعات و اجزای مه ساز فشار بالا برای کارکرد در این فشار بالا ساخته و طراحی شده است.

سیستم های فشار بالا و فشار متوسط از پمپ برای افزایش فشار آب استفاده می کنند. فشار آب شهری سهم کمی از ایجاد این فشار ها را دارد و اگر تامین آب از منبع ذخیره آب باشد ، هیچ نوع فشار اولیه ای در سیستم وجود نخواهد داشت و تمامی این فشار از طریق پمپ ها تامین خواهد شد. مه پاش مرغداری معمولا دارای فشار بالا است چرا که تبخیر بالا و خیس نشدن کف و پرنده ها در آن اهمیت دارد.

هر چقدر مقدار فشار بالاتر رود میزان ایجاد سرمایش افزایش می یابد.

سیستم سرمایش فضای باز

دستگاه مه پاش برای ایجاد سرمایش

کجا از سیستم سرمایش فضای باز استفاده می کنیم

هر چقدر هوا خشک تر باشد ، آب راحت تر می تواند تبخیر شود و تاثیر سرمایش بیشتر نمایان می شود. یک سیستم مه ساز چه در هوای مرطوب و چه در هوای خشک باعث ایجاد برودت می شود اما در هوای خشک خنک شدن بیشتر حس می شود. در هوای مرطوب برای ایجاد برودت نیاز به فشار های بالاتر نازل های کوچک تری نیاز است.

اگر نسبت به سیستم های سرمایشی اطلاعات داشته باشید ، ایجاد سرمایش در محیط باز در نگاه اول ممکن است کمی غیر واقعی به نظر برسد. بیشتر مردم فکر به ذهنشان خطور نمی کند که می توانند حیاط خانه خود، یا محیط های تجاری باز یا کارگاه ساختمانی و هر نوع فضایی را خنک کنند. سیستم میست حجم آب مصرفی بسیار پایینی دارد.

با استفاده از مه پاش رستوران می توان بر تعداد مشتریان آن اضافه کرد و یا با استفاده از مه پاش گاوداری می توان به مقدار بسیار زیادی مقدار تولید شیر و گوشت را افزایش داد.

کارایی سیستم میست به عوامل مختلفی بستگی دارد. عوامل تاثیر گذار در کارآیی سیستم میست به سه دسته تقسیم می شود که در قسمت اجزای دستگاه مه ساز شرح داده شده است. نکته مهم این است که هر کدام از عوامل به تنهایی نمی توانند باعث کارآیی سیستم شوند. کارآیی سیستم مه ساز بستگی به نیاز های شما دارد.

یک سیستم با بالاترین کیفیت و بالاترین قدرت و گران ترین اجزا ، ممکن در بسیار از موارد بهترین گزینه باشد. اما در یک پاسیو کوچک در یک آپارتمان ساکت، این سیستم بسیار پر سر و صدا و گران است و سیستم مناسبی برای آن جا نیست.

اگر نیاز به یک سیستم کوچک برای حیاط کوچک خانه خود را دارید و یا برای یک سیستم موقتی قصد انجام سرمایش را دارید نیازی به استفاده از سیستم های گران قیمت را ندارید.

دستگاه مه پاش گاوداری

سرمایش فضای باز گاوداری

نکات نگهداری دستگاه مه پاش

اگر از دستگاه مه پاش استفاده می کنید باید برای نگهداری آن به سه بخش توجه کنید:

 • تمیز کردن نازل مه پاش
 • چک کردن نشتی سیستم
 • تعمیرات و نگهداری پمپ ها ( اگر سیستم شما دارای پمپ باشد)

تمیز کردن نازل ها

زنگ زدگی و رسوب گذاری در تمام سیستم های آبی کاملا امری رایج است. نازل مه پاش باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرند. به راحتی می توان آن ها را باز کرده و رسوب آن ها را از بین برد و با انداختن آن ها در مایع رسوب زدا می توان رسوب های موجود را کاملا پاک کرده و مجددا استفاده کرد.

سیستم مه پاش رستوران که باعث ایجاد برودت فضاهای باز می شود.

سیستم سرمایش فضای باز رستوران

چک کردن نشتی سیستم

اگر در مسیر سیستم متوجه خیسی و جمع شدگی آبی وجود دارد احتمالا سیستم شما نشتی دارد. اولین جایی که باید برای بررسی نشتی چک شود نازل مه پاش است و اگر در نازل مه پاش نشتی وجود نداشت سپس باید بقیه بخش های سیستم را چک کنید مخصوصا در نقطه اتصالات و در مسیر خطوط احتمال نشتی بالا است. اگر نشتی را پیدا کردید ابتدا با توجه به موقعیت اقدام به تعویض و یا تعمیر نشتی بکنید.

تعمیرات پمپ

(اگر از سیستم فشار پایین استفاده می کنید که پمپی در آن وجود ندارد می توانید این بخش را نادیده بگیرد.)

قلب یک سیستم سرمایش مه ساز پمپ آن است و اگر به صورت مناسبی از آن نگهداری شود می توان چندین سال از آن استفاده کرد. مهمترین نکته این پمپ ها تعویض روغن و فیلتر کارتریج آن در موقع مقرر است که می توانید در کاتالوگ های مربوط به پمپ زمان بازبینی آن را بررسی کنید.

پاشش آب از از نازل مه پاش. آب با خروج از نازل مه پاش باعث ایجاد سرمایش فضای باز می شود.

پاشش آب از نازل

اجزای سیستم مه ساز

اجزای دستگاه مه پاش به سه دسته کلی تقسیم می شود که به صورت زیر می باشند:

 • پمپ دستگاه مه پاش
 • لوله و اتصالات دستگاه مه پاش
 • نازل مه پاش

پمپ دستگاه مه پاش

پمپ سیستم میست وظیفه ایجاد فشار و جریان آب در سیستم مه ساز را دارد. پمپ و موتور آن در قالب قرار دارند و فشار را در سیستم ایجاد می کنند.

آب ورودی به سیستم قبل از این که به وارد نازل مه پاش بشود برای این که کاملا پودر شده و به ذرات ریز تبدیل بشود نیازمند ایجاد فشار در سیستم است. اگر مقدار فشار در نازل مه پاش پایین باشد اندازه ذرات در آن درشت تر شده و آن ذرات به طور کامل تبخیر نشده و باعث ایجاد احساس خیسی در ساکنین می شود.

دستگاه مه پاش کم فشار آب بیشتری مصرف می کند و دستگاه مه پاش پر فشار آب بیشتری مصرف می کند.

مدل های بسیار زیادی برای پمپ سیستم مه ساز وجود دارد که با توجه به برند و کاربرد سیستم میست ، اجرا کننده سیستم اقدام به انتخاب یکی از آن ها می کند. همچنین قیمت پمپ و میزان فشار کاری مورد نیاز در انتخاب پمپ سیستم میست بسیار تاثیر گذار است. پمپ ها می توان به صورت از پیش نصب شده ، پمپ های مدولار، یا ترکیب چند پمپ با هم باشد.

از نظر ساختار پمپ، در دستگاه مه پاش از پمپ های زیر استفاده می شود.

پمپ سرمایش فضای باز

پمپ سیستم مه پاش

پمپ سانتریفیوژ

پمپ سانتریفیوژ بازدهی بالایی دارند و قطعات متحرک   کمتری دارند و به همین دلیل نیاز به تعمیرات و نگهداری پایینی دارند. دبی این سیستم ها با توجه به مقدار فشار آب متفاوت است و فشار بیشتر باعث ایجاد دبی بیشتر می شود.

پمپ های جابه جایی مثبت

این پمپ ها به دو دسته تقسیم می شوند: پمپ های رفت و برگشتی و پمپ های دوار. این پمپ ها معمولا برای فشار های پایین و متوسط و حجم آب زیاد آب استفاده می شود. این پمپ ها سر و صدای زیادی دارند اما نیازی به تعمیرات و نگهداری ندارند.

پمپ دایرکت درایو

این مدل پمپ به صورت از پیش مونتاژ شده قابل اجرا در سیستم مه ساز هستند و برای سیستم میست فشار بالا مناسب هستند.

سیستم سرمایش فضای باز رستوران . در این سیستم با استفاده از نازل مه پاش ، خنک کننده فضای باز می باشد.

سیستم مه پاش خانگی

نازل مه پاش

نازل مه پاش وظیفه پخش آب را دارد. اندازه خروجی نازل بستگی به میزان فشار کارکرد سیستم و کاربری دستگاه مه پاش است. هر چقدر که میزان فشار کاری سیستم بالاتر باشد قطر خروجی نازل کوچک تر می شود و هر چقدر که میزان فشار کاهش یابد به نازلی با قطر پایین تر نیاز است.

از طرفی با افزایش فشار سیستم ، حجم آب مصرفی مورد نیاز کاهش می یابد و سیستم های کم فشار مصرف آب بالاتری را دارند.

نازل مه پاش

نازل دستگاه مه پاش

لوله و اتصالات دستگاه مه پاش

لوله و اتصالات دستگاه مه پاش جهت انتقال آب از منبع ذخیره و پمپ به سمت نازل مه پاش است. انتخاب جنس و مدل و سایز مناسب لوله ها و اتصالات این سیستم در کارکرد سیستم مه ساز بسیار تاثیر گذار است. در ادامه به این عوامل پرداخته شده است:

سایز لوله ها و اتصالات

در سیستم میست از لوله های با سایز پایین استفاده می شود تا بتوان در آن فشار بالایی ایجاد کرد.

سایز لوله ها را از طریق قطر آن ها می شناسند که به طور معمول از سایز ۳/۸ اینچ و ۱/۲ اینچ استفاده می شود. که سایز ۳/۸ اینچ معمولا برای بخش های معمولی و سایز ۱/۲ اینچ برای محیط های صنعتی و برای ابعاد بزرگتر استفاده می شود.

شکل لوله ها : سخت یا منعطف

در شکل منعطف که از جنس پلاستیک است به راحتی قابلیت خم شدن دارند و این مزیت فوق العاده ای برای لوله کشی سیستم ایجاد می کند و همچنین مقدار اتصالات مورد استفاده را کمتر می کند.

لوله های سخت معمولا از جنس PVC یا لوله های مسی و یا فولاد ضد زنگ است. معمولا در سیستم مه ساز به صورت مشترک هم از لوله های منعطف و هم از لوله های سخت استفاده می کنند.

جنس لوله های دستگاه مه پاش

برای سیستم مه ساز از جنس لوله های متفاوتی استفاده می شود که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

 • لوله های پلی آمید
 • لوله های PVC
 • لوله های CPVC
 • لوله های PEX
 • لوله های مسی
 • لوله های فولادی

انواع سیستم مه پاش را می توانید در ویدیوی زیر مشاهده کنید:

 برداشت و ترجمه از alloutcool

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

 

 

Review: 5 - "دستگاه مه پاش خانگی ( سیستم سرمایش فضای باز )" by , written on خرداد ۱۹, ۱۳۹۷

دستگاه مه پاش از مهمترین تجهیزات برودتی برای فضاهای باز است. این دستگاه […]

مقالات مرتبط

سیستم مه پاش گاوداری

دستگاه مه پاش گاوداری ( رطوبت ساز گاوداری )

دستگاه مه پاش گاوداری یا رطوبت ساز گاوداری بهترین روش برای ایجاد سیستم سرمایش گاوداری ها است. در این سی ...

سیستم سرمايش مرغداری . در اين سیستم با استفاده از پاشش که خنک کننده مرغداری است. باعث ايجاد برودت مرغداری می شود.

سیستم مه پاش مرغداری ( دستگاه رطوبت ساز مرغداری )

سیستم مه پاش مرغداری بهترین روش برای سیستم سرمایش مرغداری است. در این روش با استفاده از یک عدد پمپ و لو ...

سیستم رطوبت ساز گلخانه ای

دستگاه مه پاش گلخانه ( رطوبت ساز گلخانه ای )

دستگاه مه پاش گلخانه ( رطوبت ساز گلخانه ای ) با افزایش رطوبت هوای گلخانه و هچنین کنترل دمای گلخانه ، مح ...

انواع چیلر تراکمی

انواع چیلر تراکمی

پیش از این در مطلبی با عنوان چیلر و معرفی انواع آن ، عملکرد چیلر را معرفی نموده و توضیحاتی در مورد دو ن ...

نمونه اي از کولر آبی

کولر آبی ( سیستم سرمایش تبخیری )

کولر آبی یکی از سیستم های پرکاربرد سرمایش در ساختمان های تجاری کوچک و مسکونی است. در این مقاله به معرفی ...

مه پاش رستوران و مه پاش کافی شاپ

سیستم مه پاش رستوران ( دستگاه مه پاش رستورانی )

سیستم مه پاش رستوران بهترین و ارزان ترین روش سرمایش فضای باز برای رستوران است. دستگاه مه پاش رستورانی ب ...

دیدگاه ( 8 )

 1. سورنا۱۹ تیر ۱۳۹۷

  سلام قصد دارم برای سرمایش فضای باز حیاط منزل از دستگاه مه پاش استفاده کنم. فقط مشکل من این هست که آیا اگر از این سیستم استفاد کنیم زمان راه رفتن در حیاط خیس می شویم؟؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۱۹ تیر ۱۳۹۷

   سلام
   دستگاه مه پاش خانگی ، با تنظیم مقدار فشار و سایز نازل های خروجی آب ، می تواند میزان پود شدن آب را تنظیم کند. اگر مقدار فشار از حدی بالاتر برود تبخیر آب زودتر رخ می دهد و به این ترتیب آب قبل از اینکه به شما برسد به طور کامل تبدیل بخار شود و به این صورت شما می توانید با استفاده از سیستم مه پاش در حیاط خانه سرمایش مطبوعی را حس کنید بدون این که احساس خیس شدن بکنید.

   پاسخ
 2. SHAMS۲۴ تیر ۱۳۹۷

  دستگاه مه پاش خانگی به چه صورت نصب می شود ؟ من آیا می توانم در حیاط خانه ام از این دستگاه استفاده کنم. آیا می توان تجهیزات آن را در حیاط خانه نگهداری کنم؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۴ تیر ۱۳۹۷

   سلام بله دستگاه مه پاش خانگی دارای سه بخش اصلی است که بخش اصلی آن سیستم پمپاژ بخش دوم آن سیستم لوله کشی و بخش سوم آن نازل های آن می باشد.
   در مورد سوال دوم هم جواب مثبت و یکی از رایج ترین موارد استفاده از دستگاه مه پاش خانگی برای خنک کردن حیاط منزل می باشد و شما می توانید تجهیزات و پمپ مه پاش را در حیاط خانه خود نگهداری کنید و جای زیادی را از شما نمی گیرد.

   پاسخ
 3. الیاس۰۱ مرداد ۱۳۹۷

  با سلام میخاستم بدونم امیشه از پمپ کارواش استفاده کرد برای مه ساز که امکان خیس شدن نداشته باشد یا اینکه استفاده از نازل مه ساز برای کارواش ضرر ندارد؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۰۳ مرداد ۱۳۹۷

   سلام پمپ های کارواش فشار مورد نیاز سیستم مه پاش را تامین می کنند اما مشکل اینجاست که این پمپ ها تجهیزات کنترلی مربوط به سیستم مه پاش را ندارند و توصیه می شود برای سیستم مه پاش از سیستم پمپاژ مخصوص به آن استفاده کنید. همچنین وظیفه سیستم مه پاش ایجاد مه و بخار آب است اما در کارواش نیاز به آب با فشار بالا است و مه خروجی از نازل مه پاش نمی تواند کمکی به شست و شو ماشین ها بکند و نازل های کارواش متفاوت از نازل های مه پاش می باشد.

   پاسخ
 4. قایقران۰۶ مرداد ۱۳۹۷

  سلام آیا می توانم دستگاه مه پاش خانگی رو با فشار آب شهر راه اندازی کنم تا دیگه نیازی به سیستم پمپاژ نداشته باشیم.

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۰۶ مرداد ۱۳۹۷

   سلام
   دستگاه مه پاش خانگی با فشار نزدیک به سی برابر فشار آب شهر کار می کند و آب خروجی از سیستم را تبدیل به پودر می کند و به همین دلیل آب به سرعت تبدیل به بخار می شود و اگر همین سیستم را تبدیل آب شهر وصل کنیم ، عملا این سیستم هیچ شباهتی به مه پاش خانگی نخواهد داشت و آب قطره قطره و با سرعت کم از آن خارج می شود و تقریبا هیچ کاربردی نخواهد داشت. بنابر این در صورتی که قصد دارید از سیستم مه پاش استفاده کنید نیاز دارید که از پمپ مه پاش نیز استفاده کنید تا بتوانید نتیجه دلخواه و یک سرمایش مطبوع را تجربه کنید.

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*کاهش مصرف انرژی ساختمان با پرده های هوایی