دستگاه مه پاش گلخانه ( رطوبت ساز گلخانه ای )

دستگاه مه پاش گلخانه ( رطوبت ساز گلخانه ای ) با افزایش رطوبت هوای گلخانه و هچنین کنترل دمای گلخانه ، محیط مناسبی را برای کمک به رشد گیاهان ایجاد می کند. مه ساز گلخانه ای در واقع یکی از انواع سرمایش فضای باز محسوب می شود.

سرمایش گلخانه

با توجه به روند رو به رشد نیاز به تامین مصرف مواد غذایی و نیاز به تامین میوه برای تمام فصل های سال استفاده از گلخانه ها بسیار در حال پیشرفت می باشد. سیستم رطوبت ساز گلخانه گزینه مناسبی برای آبیاری و همچنین ایجاد رطوبت و شرایط محیطی مناسب برای گیاهان گلخانه می باشد.

در فیلم زیر تمامی اجزای دستگاه مه پاش گلخانه به دقت بررسی و معرفی شده است.

در این سیستم آبیاری به صورت ذرات بسیار ریز آب می باشد که بخشی از آب تبخیر شده و تبدیل به رطوبت هوا می شود و بخش دیگر از بر روی گیاهان می ریزد که باعث آبیاری گیاهان می باشد. برای گلخانه های کوچک می توان مه پاش پنکه ای در دورتادور دیواره گلخانه نصب کرد. پنکه مه پاش می تواند محیط اطراف خود را بیشتر تحت پوشش قرار دهد .

انواع مه پاش گلخانه بر اساس فشار کاری

سیستم آبی دستگاه مه پاش گلخانه با توجه به لوله کشی و نحوه تجهیزات تمام نیاز آبی گیاهان را در سرتاسر گلخانه برطرف می کند. از نظر فشار کاری، دستگاه مه ساز ها را به سه دسته فشار پایین و فشار متوسط و فشار بالا تقسیم می کنیم. فشار کاری سیستم مه ساز تاثیر عمده ای بر عملکرد دستگاه دارد.

نصب دستگاه مه پاش گلخانه

سیستم رطوبت ساز گلخانه

با استفاده از پمپ های فشار بالا ، در این سیستم باعث می شوند که آب خروجی از نازل ها به قطر کمتر از 5 میکرون برسد که این باعث پودر شدن آب و تبخیر بخش زیادی از آب می شود. رطوبت ساز گلخانه ای مانند مه پاش صنعتی ، به سیستم انتقال گسترده ای در سراسر گلخانه یا فضای صنعتی دارد ، بنابراین پمپ مه پاش فشار بالا به انتقال آب در سراسر محیط کمک می کند و باعث می شود فشار نازل ها و در نتیجه اندازه قطرات آب پودر شده در همه نقاط یکسان باشد .

مه پاش قارچ برای ایجاد رطوبت در سالن پرورش قارچ

سیستم مه پاش برای سالن قارچ

سرمایش سالن قارچ

مانند فضای گلخانه ، مه ساز قارچ یکی از اصلی ترین سیستم های لازم برای پرورش قارچ در سالن می باشد. در سیستم رطوبت ساز قارچ ، پمپ فشار قوی به یک مخزن آب وصل شده و خروجی پمپ وارد نازل مه پاش می شود در آن جا آب به ذرات بسیبار ریز تبدیل می شود و رطوبت لازم برای پرورش قارچ را فراهم می کند. قارچ ها برای رشد مناسب نیاز به محیط مرطوب و تاریک دارند. برای تولید قارچ ، میزان رطوبت ۹۵% لازم است. مه پاش سالن قارچ علاوه بر ایجاد رطوبت لازم برای رشد قارچ ها ، کمک می کند تا دما نیز کاهش یابد.

مه پاش چهار طرفه فشار قوی

نازل مه پاش چهار طرفه

اجزای دستگاه مه پاش گلخانه

دستگاه رطوبت ساز برای گلخانه سیستم پیچیده ای ندارد ، به جز پمپ مه پاش گلخانه ، اجزای دیگر تقریبا ساده هستند. به طور کلی اجزای سیستم مه پاش شامل موارد زیر است:

 • الکتروپمپ
 • منبع آب
 • شیلنگ انتقال آب
 • پایه نازل
 • نازل
سیستم مه پاش گلخانه

سیستم مه پاش گلخانه

مزایای مه پاش گلخانه

سیستم رطوبت ساز گلخانه ای همانند مه پاش خانگی یک سیستم کم هزینه در مقایسه با دیگر سیستم های کنترل شرایط محیطی در گلخانه ها است. در تابستان ها تبخیر باعث خنک شدن گیاهان می شود و همچنین باعث افزایش و حفظ رطوبت در جاهای خشک می شود.  نصب دستگاه مه پاش بسیار آسان است و به تعمیرات و نگهداری کمی نیاز دارد.

مه پاش چهار طرفه با نازل مهپاش گلخانه

سیستم مه ساز گلخانه ای

با نصب این سیستم در گلخانه به این مزیت ها دست می یابید:

 • افزایش رشد گیاهان شما
 • ایجاد سطح دما و رطوبت ایده آل در گلخانه
 • افزایش میزان تولید گلخانه
 • محصول با کیفیت بالا
 • کاهش حشرات و آلودگی های موجود در هوا
 • صرفه جویی در مصرف انرژی و آب
 • هزینه پایین نگهداری و تعمیر
 • کاهش فشار گرما

برداشت و ترجمه از alloutcool

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 03 / 24
دسته :
برچسب ها : انواع مه پاش

نظرات کاربران

سلام آیا بدون استفاده از سیستم پمپاژ تنها با فشار آب شهر می توان از سیستم های مه پاش گلخانه استفاده کرد؟

  سلام
  این سیستم به هیچ عنوان نمی تواند با سیستم آب شهر کار کند چرا که آب سیستم مه پاش گلخانه دارای فشار بسیار بالایی است و سیستم شهری جوابگوی این سیستم نیست بنابراین استفاده از سیستم به این صورت ممکن نیست و نمی توان تولید مه و پاشش آب مناسب داشت. برای اینکه برای گلخانه و یا هرجای دیگری قصد استفاده از سیستم مه پاش دارید قطعا نیاز به پمپاژ دارید و از این طریق می توانید تولید مه و پاشش مناسب آب داشته باشید.

سلام
آیا سیستم مه پاش گلخانه تنها برای رطوبت زنی استفاده می شود یا برای آبیاری گیاهان نیز می توان از آن استفاده کرد؟

  سلام
  در سیستم مه پاش گلخانه عملیات رطوبت زنی و آبیاری به طور همزمان صورت می گیرد و شما می توانید با استفاده از این سیستم هر دو عمل را انجام دهید. البته میزان آبیاری و رطوبت زنی و انتخاب نوع سیستم مه پاش گلخانه شما با توجه به نوع کشت و نوع گیاهان متفاوت است.

سلام مخواستم بدونم اگه مه پاش وظیفه آبیاری گیاهان رو هم داره فرقش با آبیاری قطره ای چیه کدومش راندمانش بالاتره؟

  با سلام. سیستم مه پاش برای رطوبت سازی است و سطح رطوبت گلخانه را افزایش می دهد و باعث کاهش مصرف سیستم آبیاری نیز می شود. اما در هر صورت سیستم آبیاری جدا باید باشد و هر دو برای یک گلخانه نیازمندند.

سلام شما مه پاش قارچ هم دارید؟ فرق داره با اینا؟

  سلام ما پکیج های مختلف مه پاش را داریم که هر کدام با توجه به نیاز و کاربزی مشتری پیشنهاد می شود، در مورد مه پاش برای سالن قارچ باید عرض کنم که معمولا دستگاه رطوبت سازی که برای سالن قارچ در نظر گرفته می شود ، سیستم فشار قوی مه پاش است این دستگاه آب را کاملا پودر می کنه و باعث می شود که رطوبت %95 مورد نیاز در سالن پرورش قارچ تامین بشه و همچنین قارچ ها و افراد خیس نشوند . چون اگر از دستگاه مه پاش کم فشار استفاده بشود ، ممکن است قطرات آب روی سطح قارچ ها بنشینند و باعث اسیب و ایجاد لکه های قهوه ای شوند. برای انتخاب مه پاش مناسب با شرکت بیلدینگ پلاس تماس بگیرید تا تیم مشاوران ما شما را راهنمایی کنند

سلام. شعاع پرتاب نازل های مه پاش چقدر می باشد؟ و تعداد نازل های مورد نیاز برای گلخانه چگونه محاسبه می شود؟ ( یاد آوری میشود ، عمده انتظار بنده از نصب مه پاش برای بنده محاوا پاشی می باشد)

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839