سیستم مه پاش مرغداری ( دستگاه رطوبت ساز مرغداری )

سیستم مه پاش مرغداری یکی از انواع دستگاه مه پاش بهترین روش برای سیستم سرمایش مرغداری است. در این روش با استفاده از یک عدد پمپ و لوله کشی های مورد نظر ، آب را با فشار بالا از طریق نازل ها خارج می کنند و آب تبخیر می شود و باعث کاهش دمای مرغداری و همچنین کاهش میزان گرد و غبار و بو ها در مرغداری می شود. با استفاده از دستگاه رطوبت ساز مرغداری رطوبت مرغداری افزایش یافته و فضای مطبوع تری را برای رشد پرندگان ایجاد می کند. در ادامه فیلمی از انواع دستگاه رطوبت ساز مرغداری به نمایش گذاشته شده است.

سرمایش مرغداری

مقدار اندازه قطرات آب در سیستم رطوبت ساز مرغداری همانند مه پاش گاوداری که برای سرمایش گاوداری بسیار تاثیر گذار است. هر چقدر مقدار قطرات آب ریزتر باشد زودتر تبخیر می شود و اگر اندازه قطرات بزرگتر شود احتمال اینکه آب به صورت کامل تبخیر نشود بیشتر می شود. در سیستم رطوبت ساز مرغداری هر چقدر که میزان تبخیر آب بیشتر شود و میزان سرمایش مرغداری کاهش می یابد و مه پاش عملکرد بهتری خواهد داشت. بر خلاف مه پاش گلخانه برای سرمایش گلخانه که اندازه قطرات به عنوان مهم ترین فاکتور شناخته نمی شود ، در مرغداری اگر قطره آب با کف برخورد کند تاثیر پایینی خواهد داشت.

هر چقدر که میزان فشار دستگاه رطوبت ساز مرغداری افزایش بیابد مقدار تبخیر و کاهش دما افزایش می یابد. در فشار ثابت هر چقدر که میزان قطر خروجی نازل کمتر شود، دبی خروجی آب کاهش می یابد اما میزان نسبت تبخیر آب افزایش می یابد.

دستگاه رطوبت ساز مرغداری

رطوبت ساز مرغداری

هر چقدر هوا خشک تر باشد ، آب راحت تر می تواند تبخیر شود و تاثیر سرمایش بیشتر نمایان می شود. یک سیستم رطوبت ساز مرغداری چه در هوای مرطوب و چه در هوای خشک باعث ایجاد برودت می شود اما در هوای خشک خنک شدن بیشتر حس می شود. در هوای مرطوب برای ایجاد برودت نیاز به فشار های بالاتر نازل های کوچک تری نیاز است.

دستگاه رطوبت ساز مرغداری

سیستم مه پاش مرغداری

اجزای مه پاش مرغداری

کارایی سیستم مه پاش مرغداری به عوامل مختلفی بستگی دارد. عوامل تاثیر گذار در کارآیی سیستم سرمایش مرغداری به سه دسته تقسیم می شود که در ادامه به آن اشاره شده است. نکته مهم این است که هر کدام از عوامل به تنهایی نمی توانند باعث کارآیی سیستم شوند. کارآیی دستگاه رطوبت ساز مرغداری بستگی به نیاز های شما دارد. اجزای اصلی سیستم مه پاش به شرح زیر می باشد:

 • پمپ دستگاه مه پاش
 • لوله و اتصالات دستگاه مه پاش
 • نازل مه پاش

فشار پمپ مه پاش مهم ترین عامل در اندازه قطرات آب ایجاد شده توسط دستگاه هست ، در مه پاش سالن قارچ نیز مانند مه پاش مرغداری پمپ فشار بالا استفاده می شود تا آب کاملا پودر شود و قارچ ها را خیس نکند.

مه پاش یا رطوبت ساز مرغداری

سیستم مه ساز مرغداری

مزایای مه پاش مرغداری

از مهمترین مزایای استفاده از سیستم سرمایشی مرغداری به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • افزایش میزان تولید تخم مرغ
 • وزن گیری سریع تر
 • افزایش میزان نرخ تبدیل غذا
 • کاهش مرگ و میر پرندگان
 • کنترل و کاهش میزان گرد و خاک و بو مانند مه پاش صنعتی که برای سرمایش سوله ها استفاده می شود

برداشت و ترجمه از alloutcool

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 03 / 28
دسته :
برچسب ها : انواع مه پاش

نظرات کاربران

آیا این دستگاه مه پاش مرغداری باعث خیس شدن مرغ ها میشه ؟؟

  سلام دستگاه مه پاش مرغداری قابلیت تنظیم مقدار فشار خروجی از سیستم را دارد. با افزایش میزان فشار خروجی آب ، میزان پودر شدن آب افزایش پیدا می کند و بنابراین تبخیر زودتر صورت می گیرد و آب قبل از رسیدن به سطح زمین به طور کامل تبخیر می شود. بنابراین شما مشکلی از جهت خیس شدن پرندگان خود نخواهید داشت.

دستگاه مه پاش مرغداری آیا تاثیری روی نحوه رشد مرغ ها هم دارد؟؟

  سلام
  بله دقیقا دستگاه مه پاش مرغداری تاثیر بسیار زیادی تهویه دمای محیط مرغداری دارد و در نتیجه تهویه و ایجاد دمای مناسب در مرغداری ، میزان وزن گیری پرندگان بسیار افزایش پیدا می کند و کیفیت گوشت و تخم مرغ ها افزایش پیدا می کند.
  به طور کلی استفاده از دستگاه مه پاش مرغداری از لحاظ مالی کاملا به صرفه است چرا که به مرور زمان بازگشت سرمایه برای فرد استفاده کننده و کارفرما خواهد داشت.

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839