مه پاش قارچ ( دستگاه رطوبت ساز برای پرورش قارچ )

مه پاش قارچ به عنوان دستگاه رطوبت ساز سالن قارچ نقش مهمی در پرورش انواع قارچ دارد. محیط سالن ، فاکتور بسیار مهمی در رشد قارچ ها دارد. در واقع پرورش قارچ در محیط بسته و گلخانه بدون ایجاد فضای مناسب و داشتن سیستم مه ساز امکان پذیر نیست. در این مطلب سیستم مه ساز قارچ به طور کامل توضیح داده شده است.

در ویدیو زیر نمونه ای از مه ساز برای سالن قارچ نشان داده شده است.

مه پاش قارچ چیست

مه ساز قارچ یکی از اصلی ترین سیستم های لازم برای پرورش قارچ در سالن می باشد. مه ساز سالن قارچ در کنار مه پاش مرغداری و مه پاش گاوداری کاربرد گسترده ای در صنعت دارد.در سیستم رطوبت ساز قارچ ، پمپ فشار قوی به یک مخزن آب وصل شده و خروجی پمپ وارد نازل مه پاش می شود در آن جا آب به ذرات بسیبار ریز تبدیل می شود و رطوبت لازم برای پرورش قارچ را فراهم می کند. می توان میزان رطوبت و دمای سالن  را به کمک ترموستات دستگاه مه ساز اتوماتیک کنترل کرد. به محض روشن شدن دستگاه رطوبت ساز فشار قوی ، اتاق پرورش قارچ کم کم با ذرات بسیار ریز آّب پر می شود ، با این حال افراد حاضر در سالن و قارچ ها خیس نمی شوند.

مه پاش برای سالن قارچ

سالن تولید قارچ

چرا باید از مه پاش برای تولید قارچ استفاده کرد

قارچ ها برای رشد مناسب نیاز به محیط مرطوب و تاریک دارند. برای تولید قارچ ، میزان رطوبت 95% لازم است. مه پاش قارچ علاوه بر ایجاد رطوبت لازم برای رشد قارچ ها ، کمک می کند تا دما نیز کاهش یابد. دستگاه مه پاش سالن قارچ باید بدون خیس کردن قارچ ها ، رطوبت را ایجاد کند. اگر قطرات ریز آب روی قارچ ها بنشیند ، لکه های قهوه ای روی آن ها ایجاد می کند و جذابیت قارچ ها را برای مشتری کم می کند. بنابراین استفاده از رطوبت ساز برای پرورش قارچ نتایج زیر را به همراه دارد:

 • سود بیشتر از تولید قارچ
 • جلوگیری از آب زدایی و ایجاد لکه های قهوه ای روی قارچ ها
مه پاش برای پرورش قارچ در سالن

پرورش قارچ

90 % از قارچ تازه به طور متوسط از آب تشکیل شده است. از انجایی که هیچ مانعی بین سطح قارچ و هوای اطراف وجود ندارد ، قارچ به راحتی در هوای با رطوبت کمتر از 90 % ، آب و در نتیجه وزن خود را از دست می دهد. بنابراین کنترل دما و رطوبت نقش مهمی در تولید مناسب قارچ دارد. خاک و کود قارچ باید همیشه مرطوب بماند ( نباید خیس باشد ). سنسور کنترل رطوبت دستگاه مه پاش سرد ، میزان رطوبت را برای هر سیکل پرورش قارچ تنظیم می کند و محیط مطلوبی برای رشد قارچ به وجود می آورد. اگرچه معمولا کنترل رطوبت برای مه پاش گلخانه انجام نمی شود.

رطوبت ساز گلخانه ای

سیستم مه پاش گلخانه

طرز کار مه پاش قارچ

مه ساز فشار قوی برای تولید قارچ ابتدا توسط یک پمپ فشار قوی آب را از مخزن به سمت نازل ها هدایت می کند، نازل ها با تکنولوژی که دارند ، آب را به صورت کاملا پودر شده در می آورند ؛ هرچه فشار پمپ مه پاش بیشتر باشد ، توانایی بیشتری برای پودر کردن آب و ایجاد ذرات ریز تر دارد. ذرات آب بعد از خارج شدن از نازل مه پاش ، به سرعت گرمای هوا را می گیرد و تبخیر می شود و بدون خیس کردن قارچ ها یا افراد ، رطوبت لازم برای سالن پرورش قارچ را به وجود می آورد. کاربرد مه پاش در فضای باز راندمان عملکرد مه ساز را بهتر می کند چرا که با هوای تازه در تماس است و تبادل انرژی بهتر انجام می شود ؛ برای حل این مشکل در سالن پرورش قارچ از دستگاه مه پاش فشار قوی استفاده می شود تا قطرات آب کاملا پودر شوند.

مه پاش نازلی برای ایجاد رطوبت و میست

سیستم مه پاش

اجزای دستگاه مه پاش

تجهیزات مه ساز قارچ شامل موارد زیر می شود:

 • پمپ فشار قوی
 • منبع آب
 • لوله و اتصالات
 • نازل مه پاش
 • فیلتر ( اختیاری )
مه پاش التراسونیک

سیستم مه پاش التراسونیک

مه پاش التراسونیک برای سالن قارچ

فوگر التراسونیک دستگاه رطوبت سازی است که به کمک نیروی فراصوت با استفاده از دیسک های چرخان آب را به میلیون ها قطره بسیار ریز آب تبدیل می کند و سپس این ذرات آب پودر شده مانند مه ، به بیرون اسپری می شوند تا ایجاد رطوبت و سرمایش کنند. با این کار می توان بدون ایجاد مشکلی به رطوبت 100 % هم در محیط رسید.

مه پاش قارچ برای ایجاد رطوبت در سالن پرورش قارچ

سیستم میست برای سالن قارچ

مزایای مه پاش قارچ

در زیر مزایای استفاده از رطوبت ساز برای پرورش قارچ ذکر شده است:

 • تنظیم دلخواه میزان رطوبت و دمای محیط
 • عدم کاهش وزن محصول به خاطر رطوبت بالا
 • بهترین محیط برای پرورش و رشد قارچ
 • بازده محصول بیشتر
 • محصول با کیفیت بالا
 • نصب مه پاش قارچ به صورت اختصاصی در محیط های دلخواه
 • مصرف کم آب
 • نصب و راه اندازی آسان
 • نگهداری و تعمیر راحت دستگاه مه پاش
مه پاش فضای باز با جنس پلی اتیلن

ایجاد رطوبت به کمک مه ساز

تعمیر و نگهداری دستگاه رطوبت ساز

تعمیر و نگهداری به موقع مه پاش سالن قارچ ضروری است و به عملکرد رطوبت ساز کمک می کند ، تعمیر و نگه داری شامل موارد زیر می شود:

 • تمیز کردن نازل مه پاش
 • چک کردن لوله ها و اتصالات برای پیدا کردن نشتی
 • چک کردن پمپ مه پاش
 • بررسی صافی و فیلتر و تمیز کردن آن
سیستم مه پاش برای تولید قارچ

محیط مرطوب برای پرورش قارچ

انتخاب مه ساز مناسب برای قارچ

دستگاه رطوبت ساز صنعتی به طور معمول برای سالن های تولید قارچ استفاده می شود ، با این وجود انتخاب بهترین سیستم مه ساز با پمپ و نازل های مناسب بسیار ضروری است. با مشاوره تخصصی می توانید مناسب ترین مه پاش را برای سالن پرورش قارچ خود انتخاب کنید

برداشت و ترجمه از : Fungi Ally , Mushroom Office , Smart Fog

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1398 / 02 / 11
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839