آموزش ساخت مه پاش خانگی ( نصب و راه اندازی )

اگر به دنبال هوای خنک در گرمای تابستان در فضای باز خانه ، رستوران ، ویلا یا استخر خود هستید ، سیستم مه پاش انتخاب ارزان و مناسبی است. طرز کار دستگاه مه پاش خانگی بر اساس سرمایش تبخیری است و دمای محیط را 10 تا 15 درجه سانتیگراد کاهش می دهد.

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه مه پاش بسازیم . اگر تخصص لازم برای نصب مه پاش دارید می توانید در حیاط یا پاسیو خانه خود این سیستم رطوبت ساز را نصب کنید. در ویدئو زیر نحوه ساخت مه پاش خانگی نشان داده شده است. این روش را همچنین می توان برای ساخت مه پاش گلخانه و صنعتی نیز استفاده کزد.

نحوه ساخت مه پاش خانگی

مه پاش خانگی یکی از انواع مه پاش فضای باز به حساب می اید. تجهیزات مه پاش شامل ، پمپ مه پاش ، لوله ( PVC ) و نازل مه پاش می شود که باید در جایگاه مناسب نصب شوند. در ابتدا شما می توانید با علامت گذاری لوله آن را خودتان جدا کنید و یا پک آماده آن را خریداری کنید ، نازل ها باید در فاصله 60 الی 100 سانتیمتری از یکدیگر قرار گیرند بعد از قرار دادن نازل ها باید چسب کاری و اتصال لوله ها به دقت انجام شوند و نازل ها جایگیری مناسبی داشته باشند تا سیستم نشتی نداشته باشد . در تصویر زیر یک نمونه مه پاش محیط باز نشان داده شده است.

نصب مه پاش خانگی

نمونه مه پاش خانگی

نکات نصب مه پاش

  • تمام نازل های مه پاش باید در راستای یکدیگر قرار گیرند
  • قبل از راه اندازی سیستم باید نازل ها باز شوند تا آلودگی وارد آن ها نشود
  • قسمت ابتدایی لوله مه پاش باید حداقل 3 سانتیمتر بالاتر از قسمت انتهایی لوله باشد تا آب موجود در سیستم خارج شود و در زمستان مشکل یخ ضدگی و انسداد لوله به وجود نیاید
  • جهت پاشش آب از نازل ها باید در راستای مناسبی که دلخواه ماست قرار گیرد
  • یک شیر تخلیه برای خارج کردن آب در زمستان باید وجود داشته باشد
مه پاش تراس

مه پاش فشارقوی فضای باز تراس

در پایان ساخت مه پاش این لوله کشی ها باید به منبع آب وصل شود ، سیستم انتقال آب می تواند با فشار آب شهری کار کند که در این صورت مه و قطرات تولید شده نسبتا بزرگ اند و امکان خیس شدن افراد وجود دارد؛ می توان از یک پمپ برای ایجاد فشار بالا تا 70 یا 80 بار یا معادل 800 تا 1200 psi استفاده کرد این فشار باعث می شود آب در هنگام عبور از نازل ها به قطرات بسیار ریز در حدود 10 میکرومتر تبدیل شود و به دلیل ایجاد سطح تماس و انتقال زیاد ، سرمایش تبخیری بیشتر و بهتری انجام شود و در نتیجه هوای خنک تری داشته باشیم .

مه پاش فشار قوی همچنین ، افراد در معرض آن را خیس نمی کند. بعد از دو الی سه دقیقه که از راه اندازی سیستم مه پاش خانگی گذشت می توان نازل ها را به سیستم اضافه کرد. برای مه پاش رستوران و کافه و همچنین برای مه پاش سالن قارچ برای جلب رضایت مشتری معمولا از مه پاش فشار قوی استفاده می شود در حالی که برای مه پاش گلخانه معمولا فشار خیلی زیاد لازم نیست.

مه پاش استخر

نصب مه پاش استخر

تعمیر و نگهداری سیستم مه پاش

  • سیستم رطوبت ساز خانگی باید در زمستان تخلیه آبی شود
  • در بهار نیز نازل ها باید از آلودگی پاک شوند تا از ایجاد رسوب جلوگیری شود
  • در صورت داشتن پمپ و فیلتر ، سالانه چک شوند
  • لوله ها به منظور پیدا کردن نشتی کاملا بررسی شوند.

منبع : Techno Cooling

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1398 / 01 / 27
دسته :

نظرات کاربران

اگه با هزینه پایین با لوله کشی آب می توانیم هوا رو خنک کنیم و مه پاش داشته باشیم پس چرا دستگاه مه پاش اینقدر گرونه؟ فرقی داره؟

    سلام ممنون از سوال خوبتون ببینید با لوله کشی آب خانگی صرفا پاشش آب دارید و یک رطوبت و حس تازگی ایجاد می شود ولی چون فشار آب شهری تقریبا پایین هست و بین 1 تا 8 بار است ، برای سیستم مه پاش جوابگو نیست در واقع چون فشار آب کم است ، آب با عبور از نازل مه پاش به طور کامل پودر نمی شود و در نتیجه نمی تواند با تماس هوای آزاد تبخیر شود و گرمای هوا را بگیرد ، بنابراین نه تنها سرمایش فضای باز را به خوبی انجام نمی دهد ، بلکه ممکن است با عبور از کنار لوله کشی مه پاش ، خیس شوید .

سلام. برای یه سیستم با حداکثر ۱۰نازل میشه از لوله pvcاستفاده کرد؟ و نیاز به چه نوع پمپی داریم. آیا با موتور پمپ کارواش خانگی سیستم جواب میده؟

    سلام برای مه پاش نمیشه از پی وی سی استفاده کرد چون فشار بلای 40 بار هست

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839