منبع انبساط باز

در این مقاله منبع انبساط باز در سیستم حرارت مرکزی ساختمان به طور کامل معرفی و بررسی می شود. به طور کلی منبع انبساط پکیج ، مخزنی است که برای تحمل فشار اضافی سیال گرم شده در سیستم گرمایش استفاده می شود و درعین حال می تواند کمبود آب در گردش در سیستم های حرارت مرکزی را جبران کند. در ویدئو زیر مخزن انبساط معرفی شده و جایگاه و نحوه عملکرد آن نشان داده شده است.

عملکرد منبع انبساط باز

همانطور که گفته شد با افزایش حجم آب در گردش در اثر افزایش دما ، سطح آب در مخزن انبساط بالا می آید و فشار استاتیکی ناشی از ارتفاع منبع نسبت به دیگ و تاسیسات ، بر روی دیگ وارد می شود ، در نتیجه این فشار به تمام آب موجود در سیستم تاسیسات حرارتی اعمال می‌شود و باعث بالارفتن و حرکت آب از لوله‌ های سیستم انتقال می‌گردد.

هنگامی که منبع انبساط باز در سیستم وجود دارد و آب در گردش در سیستم گرم می شود و افزایش حجم و فشار دارد ، فشاری به سیستم وارد نموده و فشار مورد نیاز آب را برای بالا رفتن و گردش در سیستم لوله کشی تامین می کند و از این راه بار و انرژی مصرفی پمپ را کاهش می دهد. به همین دلیل همواره باید منبع انبساط باز را در ارتفاعی بالاتر ( معمولا دو متر ) از بالاترین پایانه حرارتی نصب نمود.

منبع انبساط باز با پس زمینه سفید

یکی از انواع منبع انبساط باز

محدوده فشاری عملکرد این منابع به ارتفاع نصب منبع انبساط باز نسبت به دیگ بستگی دارد که با توجه به این اختلاف ارتفاع قابل محاسبه است. مخزن انبساط باز از طریق لوله اتصالی به آب شهری توسط شناور موجود در آن ، مقدار آب موجود در چرخه را نیز کنترل می‌کند، در صورت بروز هرگونه نشتی در چرخه تاسیسات که باعث کاهش حجم یا همان افت ارتفاع سطح آزاد آب موجود در منبع انبساط شود ، با اضافه نمودن آب شهری به اندازه آب خروجی از چرخه ، مقدار آب چرخه ثابت می‌ماند.

چرا باید از مخزن انبساط باز استفاده کرد

ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا استفاده از منبع انبساط باز برای سیستم گرمایشی لازم است یا نه . از آنجایی که در قدیم در سیستم گرمایشی از مخزن انبساط باز استفاده نمی شده ، نیاز ضروری به آن هنوز برای بسیاری از مردم آشکار نشده است . وقتی آب در گردش در سیستم گرم می شود ، به دنبال آن فشار آن نیز زیاد تر می شود ، آب گرم پرفشار بالا حال بایستی در سیستم گردش کند اگر مخزن انبساط در سیستم نباشد این سیال فشار بالا جایی برای چرخش ندارد و می تواند مشکلات عدیده ای به بار آورد.

کار منبع انبساط باز چیست

دو هدف اصلی از نصب منبع انبساط در سیستم های بسته حرارت مرکزی بدین شرح است:

 • خنثی کردن فشار آبی که در اثر گرما افزایش حجم داشته
 • جبران کمبود آب لازم برای سیستم حرارت مرکزی
لوله کشی منبع انبساط باز طریقه نصب منبع انبساط باز

لوله کشی منبع انبساط باز

خسارت ناشی از عدم استفاده از سیستم منبع انبساط باز

ممکن است دمای سیال داخل لوله در سیستم های حرارت مرکزی بر اثر حرارتی که از بویلر می گیرد بالا رود ، بنابراین سیال موجود ( آب ) منبسط شده و حجم آن نسبت به حجم اولیه بیشتر می شود این مسئله موجب می شود به لوله ها و اتصالات موجود در سیستم لوله کشی فشار وارد شود و احتمال ترکیدگی دیگ و لوله کشی منبع انبساط باز بسیار زیاد شود؛ در این حالت شیر اطمینانی که بر روی دیگ برای مواقع بحرانی تعبیه شده است فعال شده و آب اضافی را تخلیه می کند. شیر اطمینان با این وجود ضریب امنیت بالایی نداشته و ممکن است در اثر به وجود آمدن مشکل نتواند فشار اضافی را تحمل کند. علاوه بر این اگر شیر اطمینان نتواند فشار اضافی را خنثی کند ، آب گرم شده در سیستم به بیرون می ریزد و باعث هدر رفتن آب و انرژی می شود.

سه عدد منبع انبساط باز

تعدادی منبع انبساط باز

برای رفع این مشکل ، بر روی سیستم لوله کشی مخزنی نصب می شود که بتواند فشار ناشی از افزایش حجم آب در گردش سیستم گرمایش را تحمل کند. البته عملکرد دیگری که منبع انبساط در سیستم انتقال سیال گرم دارد جبران کمبود آب در گردش سیستم است که در صورت کاهش آب به دلایل مختلف از جمله وجود نشتی در سیستم ، آب مورد نیاز سیستم را تامین کند. از این رو منبع انبساط پکیج علاوه بر اتصال به آب در گردش سیستم گرمایش ، به یک شیر ورودی آب شهری به همراه یک شناور ( فلوتر ) متصل است.

 • ترک و شکستگی لوله
 • آسیب جدی به سیستم و سیکل عملکرد آن
 • نشتی
 • زنگ زدگی
 • انفجار ( در بعضی موارد )

تعدادی از خسارت های ناشی از عدم استفاده از منبع انبساط هستند که باید یه آن ها توجه شود.

منبع انبساط گالوانیزه باز قرمز بالاتر از بالاترین مبدل گرمایی

منبع انبساط موتورخانه

انواع منبع انبساط

منبع انبساط موتورخانه به دو نوع اصلی زیر تقسیم می شود :

 • منبع انبساط باز
 • منبع انبساط بسته

منبع انبساط باز

منبع انبساط باز همانطور که از اسمش مشخص است مخزنی است که با هوای آزاد در ارتباط است و فشار هوای بیرون بر روی سطح آن اعمال می شود. برای جلوگیری از سرریز آب و تنظیم فشار سیستم ، منبع انبساط باز ، بالاتر از بالاترین مبدل حرارتی ( عموما بر روی پشت بام ) نصب می شود. این مخازن انبساط برای سیستم های حرارت مرکزی با فشار کم و دمای ماکزیمم 80 درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار می گیرند.

تصوير دو عدد منبع انبساط باز مستطيل شکل

نمونه هایی از منبع انبساط باز

جنس مخزن انبساط

منبع انبساط رادیاتور ها معمولا از جنس استیل گالوانیزه تهیه می شوند ، اگرچه پلی اتیلن و پلاستیک نیز مورد استفاده قرار می گیرد ، در مدل های جدید این مخازن رنگ می شوند. مخازن یک محفظه شیشه ای دید دارند تا لول آب موجود در آن ها دیده شود. مخازن انبساط به شکل استوانه ای ، مربعی و اشکال دیگر ساخته می شوند.

منبع انبساط باز مخزن انبساط باز پشت بوم هوای آزاد

منبع انبساط باز

تفاوت منبع انبساط باز و بسته

همانطور که در بخش قبلی اشاره شد ، نوع دیگر منبع انبساط ، منبع انبساط بسته می باشد که با هوای آزاد ارتباط ندارد و فشار سیستم توسط مکانیزم بالشتک های هوا یا یک گاز بی اثر مانند ازت تامین می شود. برخلاف محدودیت منبع انبساط باز در محل نصب، منبع تحت فشار می تواند در هر جایی از ساختمان ( معمولا داخل موتورخانه ) نصب شود. این نوع از منابع انبساط در سیستم های گرمایش با دمای زیاد و در مواردی که بدلیل محدودیت فضا و ارتفاع ، استفاده از منبع انبساط باز میسر نمی باشد بکار گرفته می شوند. برای کنترل فشار در این مخازن از شیر اطمینان استفاده می شود و حداکثر فشار تنظیمی بر اساس طرح ، تعیین می گردد. حداقل فشار نیز باید طوری تنظیم شود که بالاترین مبدل حرارتی ( رادیاتور ) همواره از آب پر باشد.

برش مقطعی از منبع انبساط بسته

منبع انبساط بسته دیافراگمی

مزایا و معایب مخزن انبساط باز

عموما در سیستم های حرارت مرکزی از مخزن انبساط باز استفاده می شود مگر در مواقعی که به دلیل نبود جای مناسب برای نصب در پشت بام ( بام شیروانی ) و یا عدم امکان لوله کشی از موتورخانه به پشت بام و شرایط جوی مجبور به استفاده از منابع انبساط بسته باشیم. دلیل بالا بودن ضریب اطمینان استفاده از منبع انبساط باز آن است که در این منابع اگر آب اضافی در سیستم باشد ، وارد مخزن شده و سر ریز می شود این در حالی است که در منابع انبساط بسته تخلیه آب وابسته به عکس العمل شیر اطمینان نصب شده بر روی آن دارد. در کل می توان مزایای مخزن انبساط باز را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • اطمینان بالا از عملکرد سیستم گرمایشی
 • افزایش طول عمر
 • صرفه جویی در انرژی
 • ارزان بودن
 • تعمیر و نگهداری ساده و کم هزینه
منبع انبساط باز بهتر است یا بسته

سیستم مخزن انبساط باز

با این حال منبع انبساط باز دارای معایبی نیز بوده است که عبارت اند از:

 • الزام به لوله‌کشی نسبتا زیاد جهت نصب منبع انبساط باز در پشت بام
 • عدم پاسخ گویی این منابع در فشار های بالا
 • امکان بروز زنگ زدگی ( خوردگی ) با وجود آب و هوا
 • اتلاف انرژی نسبتا زیاد به خاطر در معرض بودن با آب و هوای بیرون به خصوص در زمستان

برای جلوگیری از اتلاف انرژی در منابع انبساط باز، از منبع انبساط عایق دار استفاده می شود.

مخزن انبساط باز بر بام ساختمان

نصب منبع انبساط در پشت بام

طریقه نصب منبع انبساط باز

نحوه اتصال منبع انبساط در سیستم حرارت مرکزی از طریق دو لوله رفت و برگشت به سیستم انتقال آب درگردش انجام می گیرد. علت نصب لوله رفت و برگشت به این منابع چرخش آب گرم در این مخازن می باشد چرا که با قرار گرفتن منبع انبساط معرض هوای سرد زمستانی احتمال یخ زدن آب در مخزن وجود دارد و با گردش آب گرم دیگ در مخزن از این امر پیشگیری می شود. البته امکان اتصال مخازن انبساط باز در سیستم سرمایش مرکزی با تک لوله به سیستم انتقال سیال مبرد وجود دارد. باید دقت شود که به هیچ عنوان نباید در مسیر ورود و خروج آب گرم در گردش سیستم به این منابع از شیر استفاده نمود چرا که در صورت سهل انگاری و بسته شدن شیرها امکان ترکیدگی در سیستم بالا می رود.

لازم به ذکر است که یکی از نکات مهم در طراحی تاسیسات موتورخانه ها انتخاب منابع انبساط متناسب با سیستم  است ، به همین دلیل مقاله ای را به محاسبه حجم منابع انبساط اختصاص داده ایم.

بازخورد این مطلب در راستای معرفی منبع انبساط باز را با ما در میان گذاشته و به بیلدینگ پلاس برای کنکاش بیشتر در این مقوله و موضوعات دیگر یاری رسانید.

برداشت و ترجمه از Ashi Reporter , Service Mark

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس امری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1395 / 07 / 27
دسته :

نظرات کاربران

با سلام،در صورتی که مخزن انبساط به فاصله 200 متر و ارتفاع 14متر از دیگ دورتر باشد و نتوان آن را به آب شهر وصل کرد،خطری سیستم گرمایش را تهدید نخواهد کرد؟لوله کشی مناسب چگونه است؟
لطفا پاسخ در صورت امکان به ایمیل ارسال شود،با تشکر

سلام دوست گرامی. متاسفانه من متوجه نشدم منظورتون از اینکه منبع انبساط نمی تونه به آب شهر متصل بشه چیه؟
یکی از کاربری های منبع انبساط باز در سیستم های بسته تامین آب در گردش مورد نیاز سیستم است که در مواقع لزوم از منبع به داخل سیستم تزریق می شود و بنابراین منبع باید همیشه به آب شهری متصل بشود.

منظور بنده این است که مخزن انبساط از دیگ و موتپر خانه حدود 200متر طول و 14متر ارتفاع فاصله دارد،آیا این فاصله زیاد انبساط دیگ را به مخزن انبساط منتقل میکند یا احتمال ترکیدگی دیگ بخاطر فاصله زیاد در صورت عمل نکردن سوپاپ اطمینان وجود دارد؟
با تشکر فراوان

  در این صورت باید چک کنید که پمپ انتخاب شده برای سیرکولاسیون آب جوابگوی این فاصله باشد. برای اینکار بررسی کنید ببینید فاصله دورترین مصرف کننده (مبدل های حرارتی، فن کویل یا رادیاتور) تا پمپ چقدر است اگر بیشتر از فاصله نصب مخزن انبساط بود پمپ جوابگو هست اگر نه باید پمپ جدیدی براساس فاصله منبع انبساط تا موتورخانه انتخاب نمایید.(مفروض براینکه سیستم قبلا طراحی شده و شما قصد جابجایی منبع انبساط را دارید). در مورد اتصال منبع انبساط به آب تمیز (آب شهر) این کار از ضروریات است وگر نه ممکن است در اثر نشتی آب در گردش، هزینه زیادی به پره های دیگ وارد شود. در صورت نیاز به توضیح تکمیلی پاسخگو هستیم. با سپاس

با سلام
لطفا” می خواستم بپرسم علت اینکه لوله های رفت وبرگشت به منبع انبساط در طول مسیر صدا می دهد به چه دلیل است که در بیشتر ساعت صدای مانند ریزش آب می آید؟

  سلام دوست عزیز.این اتفاق طبیعی نیست و دلایل متعددی می تواند داشته باشد از جمله اینکه ممکن است به دلیل شل شدن بست های لوله ها لرزش پمپ سیرمولاسیون به لوله ها منتقل گردد. البته احتما وجود نشتی در سیستم نیز وجود دارد.

1- با سلام ،بنده با یکی از ناظرین تاسیاسات در زمینه احتمال هواگرفتن رادیاتور صحبتی داشتم ، ایشون ادعا می کرد که رادیاتور آلومنیومی در سیستم با منبع انبساط باز بیشتر هوامی گیرد ، من این مسئله را رد کردم . چون برداشت من این بود که مسئله هواگرفتن بیشتر ناشی از آزاد شدن گاز هیدروژن در اثر فعل و انفعالات آلومنیوم در آب ( بخصوص آب گرم ) است . البته با کمی تحقیق متوجّه شدم که اگرچه وجود نشتی در سیستم لوله کشی، بدلیل در تماس بودن هوا با آب با سرعت زیاد ، باعث ورود هوا بصورت نامحلول در آب می گردد ، امّا به نظر می رسد چون سطح منبع انبساط (باز) نسبتا آرام و تغییرات آن تدریجی است، بنابراین هوا (بصورت نامحلول ) وارد سیستم نمی شود.پس هواگرفتن رادیاتور ربطی به منبع انبساط باز یا بسته ندارد . آیا این مطلب درست است ؟
2- نکته دیگر اینکه تجربه نشان می دهد رادیاتور آلونیومی بخصوص درابتدای کارکرد (سال اوّل سرما) نیاز زیادی به هواگیری دارد. ولی به مرور این مسئله کمتر پیش می آید. (شاید بدلیل تثبیت ترکیب آلیاژ و گازهای متصاعده ) . امّا آیا خلوص آلیاژ در میزان تولید گاز (هوا) تأثیر دارد ؟ یعنی میتوان گفت اگر آلیاژ آلومنیوم درصد خلوص بالایی داشته باشد رادیاتور اصلاً هوا نمی گیرد ؟ و یا کمتر نیاز به هواگیری دارد ؟ و آیا رادیاتور پانلی فولادی در مقایسه با رادیاتور آلومنیومی به صورت قابل ملاحظه ای کمتر هوا می گیرد؟
باتشکّر

سلام
حدود یک ماه است منبع انبساط باز ازلوله برگشت آب چکه می کند اول شناور را تعوض کرده باز هم سرریز اب ادامه دارد شیر فلکه ورودی آب شناور را بسته باز هم چکه کردن ادامه دارد لطفا راهنمای کنید مشکل کجاستم

  سلام دوست عزیز اگر از لوله برگشت به منبع انبساط ، نشتی دارد احتمالا یا در لوله یا در محل اتصال آن به منبع انبساط درز ایجاد شده است. شیر فلکه آب شناور را به هیچ عنوان نبندید چون ممکن است در اثر نشتی آب خسارات سنگینی به سیستم وارد شود.

سلام وسپاس از راهنماییتان
لطفا بفرمایید سه سوراخ تعبیه شده در منبع انبساط چه کاربری دارند؟

  سلام
  سوراخ های موجود در منبع انبساط جهت اتصال آبگرم ورودی و آبگرم خروجی و آب شهری ورودی جهت جبران آب سیستم در نظر گرفته شده اند.

سلام
مشکل من این است که هر چند ساعت یک بار آب داغ و حتی بخار داغ از لوله بالایی منبع انبساط که فکر میکنم لوله آب داغی است که از دیگ میاید، وارد منبع انبساط شده‌ و باعث لرزش شدید منبع میشود. این ارتعاشات به قدری شدید است که حتی ساختمان را هم لرزاند و صدای وحشتناکی هم ایجاد میکند.
من به تجربه دیده ام که وقتی شیر پر کن را ببندم و سطح آب داخل منبع انبساط از ورودی لوله پایین تر باشد (یعنی سطح آب بین لوله رفت و برگشت باشد) این حالت پیش نمی آید.
به نظر شما دلیل این مسئله چیست. چندین تاسیساتی از سیستم بازدید کرده اند ولی چیزی نفهمیده اند.
البته این نکته را بگویم که موقع نصب منبع انبساط، لوله های رفت و برگشت را از داخل دودکش دیگ بالا آورده اند. من فکر میکنم این کار باعث شده آب داخل لوله رفت که داغ است بجوشد. ولی من در ساختمانهای دیگر هم دیده ام که این کار را کرده اند ولی مشکلی ندارند.
ممکن است بفرمائید نظر شما چیست؟
سپاسگزارم

  حدس شما صحیح است. بله دمای دود داخل دودکش بالای دمای جوشش اب است و انتقال حرارت بین دود و آب داخل دود کش باعث جوش امدن و بخار شدن آب انتهای لوله ورودی منبع انبساط می شود. فشار بخار آب باعث لززش می گردد. درصورتی که آب از خروجی لوله به داخل منبع پایینتر باشد خروج بخار و آب جوش آمده راحت تر اتفاق می افتد و صدا و لرزش ایجاد نمی کند.

با سلام و خسته نباشید .ما چند وقت پیش دیگ آب گرم رو عوض کردیم دیگ قبلی فولادی بود و دیگ جدید چدنی …دو تا منبع انبساط داریم تو پشت بوم که یکی آب سرده و یکی گرم. در ضمن ما دستگاه چیلر جذبی هم داریم وقتی تو زمستان منبع آب سرد رو باز میکنم از لوله سر ریز منبع انبساط آب گرم با فشار خارج میشه و هدر میره داعم در حال سر ریزه .ولی وقتی منبع انبساط آب سرد بسته است ساعتی یکبار سر ریز آب گرم داریم و بیشتر وقتی پمپ فن کویل و روشن میکنیم برا گرما این اتفاق می افته من به شخصه احتمال میدم که مشکل به خاطر شیر های یک طرفه باشه چون لوله کش های که دیگ رو عوض کردن واقعا بی تجربه بودن

با سلام
امکان استفاده از مخزن انبساط در موتورخانه وجود داره؟

  سلام خدمت شما
  مخازن انبساط به دو نوع تقسیم بندی می شوند. مخازن انبساط باز و مخازن انبساط بسته. مخازن انبساط بسته به مخازن انبساط تحت فشار هم معروف هستند. مخازن انبساط باز به هیچ عنوان نباید در موتورخانه استفاده شوند چون هم فشار با اتمسفر هستند و نمی توانند آب را به رادیاتور های طبقات برسانند اما مخازن انبساط بسته می توانند در هر جای ساختمان مورد استفاده قرار گیرند.

با سلام خدمت شما
ساختمان ۹ طبقه داریم که منبع انبساط خراب شده الان از پر کن دستی برای سیستم گرمایشی در موتورخانه استفاده میکنم ولی متوجه شدم ساعتی ۵۰۰لیتر وارد این سیستم بسته میگردد. آیا به نظر شما نشتی سیستم دارد یا به خاطر نبود منبع انبساط این اتفاق افتاده لازم به ذکر است تا پرکن میبندم در جا افت فشار داریم

باسلام مانومترروی دیگ بایدچه فشاری نشان دهدبه نظرمن پایین هست.مخزن انبساطچک کردم okکارمیکنه مانومترخرابه

  سلام
  به احتمال زیاد همین طور است و درصد بالایی از فشار سنج ها خراب می شوند. اما برای پاسخ دقیق به اطلاعات بیشتری نیاز است. دیگ شما به چه اندازه ای است ؟
  منبع انبساط پند لیتری است ؟

با سلام
بعد از نصب منبع انبساط نیاز به هواگیری لوله ها و یا غیر از رادیاتورها هواگیری خاصی انجام گردد و یا دوباره نیاز به تنظیم مشعل می باشد ؟

با سلام
آیا میشه در اتاقی که در کنار خرپشته قرار داره و هم سطحه منبع انبساطه رادیاتور نصب کرد ؟

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839