بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

منبع انبساط عایق دار چیست

این مقاله به معرفی منبع انبساط عایق دار و بررسی مزایای این منابع به عنوان یک راهکار بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان می پردازد. همانطور که در مورد منبع انبساط باز گفته شد یکی از معایب این منابع تلفات زیاد حرارت و انرژی می باشد. منابع انبساط عایق دار راهکاری مناسب برای رفع این مشکل منابع انبساط باز محسوب می شوند.

خرید منبع انبساط

منبع انبساط عایق دار چه نقشی در مصرف انرژی ساختمان دارد

یکی از نکات مهم که در بخش مزایا و معایب منابع انبساط باز در مقاله ای با عنوان “منبع انبساط باز چیست” به آن اشاره شد، این بود که این منابع بایستی در فضای باز پشت بام نصب شوند و همواره در معرض شرایط جوی هوای بیرون قرار دارند. با توجه به اینکه آب داخل این منابع همان آب در گردش سیستم حرارت مرکزی بوده و آب گرم خروجی از دیگ در این منبع سیرکوله می شود بنابراین اختلاف دمای آب گرم داخل مخزن با هوای اطراف آن بسیار زیاد است و این امر میزان انتقال و اتلاف حرارت را از آب گرم در گردش بالا می برد. علاوه بر آن شرایط جوی مانند وزش باد، باران و برف این تلفات حرارت را به بیش از مبادله گرمای چند رادیاتور داخل ساختمان افزایش می دهند و بار حرارتی قابل توجهی را به دیگ تحمیل می‌کند. پرواضح است که افزایش بار حرارتی دیگ بر روی میزان مصرف و هزینه انرژی سیستم گرمایش ساختمان تاثیر می گذارد علاوه برآن این مساله به دلیل بار تلفاتی اضافی به سیستم  بر آسایش حرارتی ساکنین نیز تاثیر منفی دارد. بنابراین اتلاف حرارت زیاد در منبع انبساط باز مارا ملزم به بکارگیری عایق‌کاری مناسب در منبع انبساط باز می نماید.

نکته قابل تامل در عایقکاری منبع انبساط باز دوام اندک عایقکاری می باشد.عایقکاری انجام شده به شدت در معرض تابش مستقیم خورشید و بارش باران و برف بوده و سریعا تخریب شده و علاوه بر اینکه کارآیی خود را برای جلوگیری از اتلاف حرارت آب گرم داخل مخزن از دست می دهد بدلیل نفوذ رطوبت هوا به داخل آن باعث پوسیدگی جداره منبع انبساط نیز می گردد.

سه عدد منبع انبساط باز با عايق تخريب شده و بدنه پوسيده جایگزین با منبع انبساط عایق دار

عایقکاری نامناسب منبع انبساط باز

منبع انبساط باز پوسيده در اثر عايق کاري نامناسب جهت جایگزینی با منبع انبساط عایق دار

پوسیدگی منبع انبساط باز در اثر عایق کاری نامناسب

این ایرادات بوسیله نصب منبع انبساط عایق دار در سیستم گرمایش مرکزی حل می گردد.

منبع انبساط عایق دار چه ساختاری دارد

منبع انبساط عایق دار از نظر ظاهر شبیه منابع انبساط باز بدون عایق بوده اما در جداره آنها عایق مخصوص تزریق شده است تا از تلفات حرارتی آب گرم داخل منبع جلوگیری نماید و بدلیل لایه فلزی که در دوطرف عایق قرار گرفته است از تخریب شرایط جوی در امان می باشد.

دوعدد منبع انبساط عايق دار زرد رنگ

منبع انبساط عايقدار

جداره منبع انبساط عایق دار از دو لایه فلز تشکیل شده است که در وسط این دو لایه (حدود پنج سانتیمتر) عایق پلی یورتان تزریق می شود. درب منبع انبساط عایق دار نیز دارای عایق بوده و با بسته شدن تبادل حرارتی آب داخل منبع با هوای اطراف حتی در شرایط سرمای شدید زمستان به حداقل می رسد. لازم به بازگویی نیست که این کاهش تلفات در منبع انبساط عایق دار باعث کاهش میزان مصرف انرژی در بویلر ساختمان می گردد و در هزینه قبوض انرژی اخر ماه تاثیر مستقیم دارد. محاسبه کاهش مصرف انرژی ساختمان بواسطه استفاده از منبع انبساط نیاز به آزمایش و محاسبات پیچیده است.

منبع انبساط عایقدار چگونه نصب می شود

نحوه اتصال منبع انبساط عایق دار به سیستم حرارت مرکزی مشابه منابع انبساط باز از طریق دو لوله رفت و برگشت به سیستم انتقال آب درگردش انجام می گیرد. همچنین جهت جبران کمبود آب مورد نیاز سیستم، منبع انبساط عایقدار بوسیله یک عدد شیر شناور به آب شهری متصل می گردد که این امر رعایت اصول بهداشتی در مخازن را با اهمیت و الزامی می نماید.

لازم به ذکر است که یکی از نکات مهم در طراحی تاسیسات موتورخانه ها انتخاب منابع انبساط متناسب با سیستم  است به همین دلیل مقاله ای را به محاسبه حجم منابع انبساط اختصاص داده ایم.

بازخورد این مطلب را در راستای معرفی منبع انبساط عایق دار با ما در میان گذاشته و به بیلدینگ پلاس برای کنکاش بیشتر در این مقوله و موضوعات دیگر یاری رسانید.

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس امری حرفه ای و اخلاقی است”

Review: 4.98 - "منبع انبساط عایق دار چیست" by , written on شهریور ۳۰, ۱۳۹۵

این مقاله به معرفی منبع انبساط عایق دار و بررسی مزایای این منابع به […]

مقالات مرتبط

تصوير منبع انبساط باز مستطيلي

منبع انبساط باز

هدف از این نوشته معرفی و بررسی منبع انبساط باز در سیستم حرارت (برودت) مرکزی ساختمان است.به طور کلی منبع ...

چند منبع انبساط بسته در سايزهاي مختلف

منبع انبساط بسته

پیش از این از لزوم استفاده از مخازنی جهت تحمل فشار اضافی سیال گرم شده و جبران کمبود آب در گردش در سیستم ...

منبع انبساط بسته خاکستری

حجم منبع انبساط چگونه محاسبه می شود

منابع انبساط عموما در حجم های مختلف در بازار یافت می شوند. در انتخاب یک منبع انساط مناسب برای سیستم حرا ...

دیدگاه ( 2 )

 1. سعید صالحی۱۲ آذر ۱۳۹۵

  از کجا می تونیم این منابع رو تهیه کنیم و آیا انتخاب ظرفیت منابع انبساط عایقدار مشابه منابع انبساط معمولی هست؟

  پاسخ
  • تحریریه بیلدینگ پلاس۱۳ آذر ۱۳۹۵

   دوست عزیز لطفا با دفتر تماس بگیرید و یا از بخش ارتباط با ما استفاده نمایید همکاران تماس می گیرند.

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*ورود به بخش بررسی محصولات