منبع انبساط عایق دار چیست

این مقاله به معرفی منبع انبساط عایق دار و بررسی مزایای این منابع به عنوان یک راهکار بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان می پردازد. همانطور که در مورد منبع انبساط باز گفته شد یکی از معایب این منابع ، تلفات زیاد حرارت و انرژی می باشد. منبع انبساط عایق دار راهکاری مناسب برای رفع این مشکل مخزن انبساط باز محسوب می شود.

نقش منبع انبساط عایق دار در مصرف انرژی ساختمان

یکی از نکات مهم که در بخش مزایا و معایب منبع انبساط باز در مقاله ای با عنوان “منبع انبساط باز چیست” به آن اشاره شد ، این بود که این منبع بایستی در فضای باز پشت بام نصب شوند و همواره در معرض شرایط جوی هوای بیرون قرار دارند.

منبع انبساط عایق دار آلومینیومی

مخزن انبساط عایقدار

با توجه به اینکه آب داخل این منابع همان آب در گردش سیستم حرارت مرکزی بوده و آب گرم خروجی از دیگ در این منبع سیرکوله می شود بنابراین اختلاف دمای آب گرم داخل مخزن با هوای اطراف آن بسیار زیاد است و این امر میزان انتقال و اتلاف حرارت را از آبگرم در گردش بالا می برد. علاوه بر آن شرایط جوی مانند وزش باد، باران و برف این تلفات حرارت را به بیش از مبادله گرمای چند رادیاتور شوفاژ داخل ساختمان افزایش می دهند و بار حرارتی قابل توجهی را به دیگ تحمیل می‌کند.

سه عدد منبع انبساط باز با عايق تخريب شده و بدنه پوسيده جایگزین با منبع انبساط عایق دار

عایقکاری نامناسب منبع انبساط باز

پر واضح است که افزایش بار حرارتی دیگ بر روی میزان مصرف و هزینه انرژی سیستم گرمایش ساختمان تاثیر می گذارد علاوه بر آن این مساله به دلیل بار تلفاتی اضافی به سیستم بر آسایش حرارتی ساکنین نیز تاثیر منفی دارد. بنابراین اتلاف حرارت زیاد در منبع انبساط باز ما را ملزم به بکارگیری عایق‌کاری مناسب در منبع انبساط باز می نماید.

نکته مهم در عایق کاری منبع انبساط باز

نکته قابل تامل در عایق کاری منبع انبساط باز دوام اندک عایق کاری می باشد. عایق کاری انجام شده به شدت در معرض تابش مستقیم خورشید و بارش باران و برف بوده و سریعا تخریب شده و علاوه بر اینکه کارایی خود را برای جلوگیری از اتلاف حرارت آب گرم داخل مخزن از دست می دهد و بدلیل نفوذ رطوبت هوا به داخل آن باعث پوسیدگی جداره منبع انبساط نیز می گردد.

منبع انبساط باز پوسيده در اثر عايق کاري نامناسب جهت جایگزینی با منبع انبساط عایق دار

پوسیدگی منبع انبساط باز در اثر عایق کاری نامناسب

این ایرادات به وسیله نصب منبع انبساط عایق دار در سیستم گرمایش مرکزی حل می گردد.

ساختار منبع انبساط عایق دار

منبع انبساط عایق دار از نظر ظاهر شبیه منابع انبساط باز بدون عایق بوده اما در جداره آن ها عایق مخصوص تزریق شده است تا از تلفات حرارتی آب گرم داخل منبع جلوگیری نماید و بدلیل لایه فلزی که در دوطرف عایق قرار گرفته است از تخریب شرایط جوی در امان می باشد.

دوعدد منبع انبساط عايق دار زرد رنگ

منبع انبساط عايقدار

جداره منبع انبساط عایق دار از دو لایه فلز تشکیل شده است که در وسط این دو لایه (حدود پنج سانتیمتر) عایق پلی یورتان تزریق می شود. درب منبع انبساط عایق دار نیز دارای عایق بوده و با بسته شدن تبادل حرارتی آب داخل منبع با هوای اطراف حتی در شرایط سرمای شدید زمستان به حداقل می رسد. لازم به بازگویی نیست که این کاهش تلفات در منبع انبساط عایق دار باعث کاهش میزان مصرف انرژی در بویلر ساختمان می گردد و در هزینه قبوض انرژی اخر ماه تاثیر مستقیم دارد. محاسبه کاهش مصرف انرژی ساختمان بواسطه استفاده از منبع انبساط نیاز به آزمایش و محاسبات پیچیده است.

منبع انبساط عایق دار فلزی

منبع انبساط باز عایق دار

روش نصب منبع انبساط عایقدار

نحوه اتصال منبع انبساط عایق دار به سیستم حرارت مرکزی مشابه منبع انبساط باز از طریق دو لوله رفت و برگشت به سیستم انتقال آب درگردش انجام می گیرد. همچنین جهت جبران کمبود آب مورد نیاز سیستم ، منبع انبساط عایقدار بوسیله یک عدد شیر شناور به آب شهری متصل می گردد که این امر رعایت اصول بهداشتی در مخازن را با اهمیت و الزامی می نماید.

لازم به ذکر است که یکی از نکات مهم در طراحی تاسیسات موتورخانه ها انتخاب منبع انبساط متناسب با سیستم  است به همین دلیل مقاله ای را به محاسبه حجم منبع انبساط اختصاص داده ایم.

بازخورد این مطلب را در راستای معرفی منبع انبساط عایق دار با ما در میان گذاشته و به بیلدینگ پلاس برای کنکاش بیشتر در این مقوله و موضوعات دیگر یاری رسانید.

برداشت و ترجمه از : masterflow

تحریریه کلینیک ساختمانی بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس امری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1395 / 06 / 30
دسته :

نظرات کاربران

از کجا می تونیم این منابع رو تهیه کنیم و آیا انتخاب ظرفیت منابع انبساط عایقدار مشابه منابع انبساط معمولی هست؟

    دوست عزیز لطفا با دفتر تماس بگیرید و یا از بخش ارتباط با ما استفاده نمایید همکاران تماس می گیرند.

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839