کابین دوش حمام

در این نوشته به بررسی کابین دوش حمام ، اجزای تشکیل دهنده و انواع مدرن آن ، شامل کابین دوش بخار و جکوزی ، پرداخته شده است. کابین دور دوش ، فضای محصور محفظه مانندی است که شامل پنل های پشتیبان محفظه دوش و سینی دوش است. کابین دور دوشی می تواند ترکیبی از کاشی و شیشه باشد و یا به صورت کامل به شکل شیشه ای اجرا می شود. مزیت اصلی کابین شیشه ای نسبت به انواع پارتیشن دوش ، که برای جداسازی فضای دوش به کار می روند ، ظاهر شیک و براق آن ها و فراهم کردن قابلیت استفاده همزمان از حمام و سرویس است. تمام سطوح داخلی کابین شستشو حمام ، درزگیری شده و مهر و موم و همچنین ضد آب است.

انواع کابین مدرن دوش حمام ، دوش بخار و دوش جکوزی ، علاوه بر دوش دارای دیگر ویژگی های اضافی مانند جت دوش بدن در جهات مختلف و ماساژ درمانی از طریق نازل های آب ، روشنایی LED ، پخش رادیو یا موسیقی ، صندلی تاشو ، شیر ترموستاتیک و غیره است.

جداسازی وان از محل دوش توسط کابین دوش شیشه ای حمام

اجزای کابین دور دوشی

کابین حمام می تواند ترکیبی از کاشی و شیشه باشد و یا به صورت کامل به صورت شیشه ای اجرا شود. اجزای محفظه کابین دور دوشی ، به طور معمول ، عباتند از:

 • پنل های شیشه ای
 • قاب شیشه ها
 • درب کابین شیشه ای
 • سینی فضای دوش
 • شیر دوش
کابین دوش حمام متشکل از کاشی و در شیشه ای

محصور کردن کابین دور دوش ساخته شده از کاشی با در شیشه ای

همچنین سینی کابین شستشو حمام از اکریلیک ، به عنوان پوشش نهایی با دوام و مدرن ، و محفظه کابین شیشه ای نیز بدون قاب و یا با قاب آلومینیومی ساخته می شود. نکته اصلی در اندازه و شکل محفظه دوش حمام ، مطابقت آن ها با فضای داخلی و حمام موجود است. در صورت کوچک بودن فضا می توان از کابین شیشه ای دوش سه گوش یا نیم دایره در کنج اتاق و با درب کشویی ، بدون نیاز به فضا برای باز شدن ، استفاده کرد. برای فضای بزرگ می توان محفظه کابین مستطیلی و با انواع دیگر درب مانند محوری و لولایی را به کار برد.

کاربرد کابین دوش نیم گرد در کنج ، به ویژه در فضاهای کوچک

مخزن کابین نیم دایره ای دوش در کنج

مخزن کابین

شکل مخزن کابین دور دوشی با توجه به میزان فضای در دسترس انتخاب می شود و انواع درب نیز می تواند برای هر یک از این اشکال به کار رود. محفظه کابین دوش در شکل های مختلف ، متشکل از خطوط تیز و منحنی به کار می رود.

 • چهار ضلعی شامل مستطیلی و مربعی
 • منحنی شکل شامل دایره و نیم دایره ای
 • سه گوش برای قرارگیری در کنج
جداسازی فضای دوش از وان توسط پارتیشن شیشه ای

پارتیشن شیشه ای جدا کننده فضای دوش و سرویس

مزیت اصلی کابین شیشه ای نسبت به پرده های دوش و انواع دیگر پارتیشن حمام ، که برای جداسازی فضای دوش به کار می رود ، ظاهر شیک و براق آن هاست.

جداسازی فضای دوش توسط پارتیشن دوش از جنس پرده

پرده دوش به عنوان پارتیشن حمام

سینی محفظه دوش

به طور کلی شکل سینی دوش بسته به اندازه محفظه دوش انتخاب می شود. انواع اشکال سینی دوش عبارتند از:

 • ربع دایره
 • پنج وجهی
 • چهار گوشه مربعی
 • مستطیلی

رایج ترین سینی های دوش انواع چینی ، که سنتی ترین نوع سینی های دوش هستند ، اکریلیک و بر پایه مواد ریزین می باشند. سینی های حمام بر پایه رزین ، جایگزین سرامیک و یا دیگر مواد سنتی شده اند. این سینی ها می توانند مطابق با فضای موجود برش داده شوند و در انواع رنگ ها به کار روند. در صورت به کار رفتن سینی سرامیکی ، باید با استفاده از پوشش مشبک یا ناهموار و ساینده ، و یا فوم پلی یورتان روی آن ، در برابر سر بودن از افراد محافظت کرد. امروزه سینی فضای دوش به جای استفاده از متریال سرامیک که موجب سر بودن کف می شود ، از سنگ یک تکه و اکریلیک ساخته می شود. ظاهر این سینی های دوش مشابه با انواع دیگر بوده ولی سبک تر از آن هاست.

درب کشویی کابین نیم دایره در کابین حمام

کابین شیشه ای دوش نیم دایره با درب کشویی

درب کابین حمام

در کابین حمام به منظور مهر و موم کابین ، جهت جلوگیری از خروج آب از داخل کابین و خیس کردن فضای اطراف ، و همچنین جهت جدا سازی فضای دوش از سرویس بهداشتی ، در صورت یکی بودن حمام و سرویس و نیاز به استفاده همزمان از این دو ، به کار می رود. با توجه به فضای در دسترس و زاویه دسترسی به حمام ، انواع درب کشویی ، درب تاشو ، درب محوری و یا درب لولایی برای محصور کردن کابین حمام می تواند انتخاب شود و مورد استفاده قرار گیرد. باید به این نکته توجه شود که در صورت داشتن فضای بزرگ و به کار رفتن در محوری و لولایی ، امکان مرطوب شدن فضای بیرون حمام وجود دارد که باید از پوشش ضد آب در این نواحی استفاده شود.

کابین شیشه ای دوش فریم دار با قاب آلومینیومی

کابین فریم دار دوش حمام

قاب محفظه شیشه ای

محفظه شیشه ای کابین حمام می تواند به صورت فریم لس و بدون قاب و یا با قاب به کار رود. قاب مورد استفاده برای کابین شیشه ای دور دوش ، بیشتر از نوع آلومینیومی جلا داده شده و مقاوم در برابر خوردگی است. انواع دیگر قاب مانند قاب کروم ، فولاد ضد زنگ و یا پلاستیک فشرده نیز می تواند به کار رود. نگهداری و تمیز کردن کابین شیشه ای فریم لس بسیار آسان تر از کابین دوش فریم دار است ، اما هزینه بیشتری نیز در مقایسه با آن دارد.

شیشه طرح دار دکوراتیو در ساخت کابین دور دوشی

شیشه دکوراتیو در محفظه شیشه ای کابین حمام

شیشه محفظه کابین

شیشه ها در انواع مختلف ، مانند شیشه لمینت و شیشه حرارت دیده گرانول ، و طراحی های متفاوت مانند شیشه شفاف ، شیشه مات ، شیشه رنگی و انواع شیشه دکوراتیو برای محفظه دوش کابین کاربرد دارند. به طور معمول شیشه سکوریت ، که دارای مقاومت زیادی است ، به عنوان شیشه کابین دور دوشی به کار می رود. در صورت استفاده از پلکسی گلاس در کابین ، اجرای آن می تواند به دو صورت ساده و مشجر باشد. اجرای سند پلاست روی شیشه سکوریت نیز برای طرح دار کردن شیشه محفظه دوش شیشه ای کاربرد دارد.

به کار رفتن شیشه ضخیم تر در کابین فریم لس دوش حمام

نگهداری آسان کابین دوش فریم لس

در صورت فریم لس بودن کابین و اجرای آن بدون درز ، شیشه باید ضخیم تر باشد. در های کابین ، با قاب فریم لس نیاز به پیچ و مهره های بسیار قوی برای ثابت شدن در سر جای خود دارند. ضخامت استاندارد شیشه بین 3 تا 8 میلی متر است.

بکار گیری شیشه هوشمند مات شونده در کابین شیشه ای حمام و جداسازی فضای دوش از سرویس

کاربرد شیشه هوشمند مات شونده برای جداسازی فضای دوش

با استفاده از شیشه هوشمند مات شونده می توان فضای محفظه دوش را از سرویس بهداشتی جدا کرد و در کل با فراهم نمودن حریم خصوصی مناسب ، حس ایمنی را در حالت خاموش و مات شدن شیشه به استفاده کنندگان داد.

شیر دوش دستی و شیر دوش برقی در کابین دوش

جت های آب و سر دوش قابل تنظیم دستی و برقی

شیر دوش

شیر دوش با کنترل معمولی یا ترموستات و به بیان عامیانه شیر دوش دستی یا شیر دوش برقی ، انواع سر دوش های مورد استفاده در حمام و همچنین محفظه دوش هستند. در صورت ساخت کابین حمام با جت های آب ، فشار آب وارد شونده از طریق این جت ها و نیز سر دوش دستی قابل تنظیم ، موجب عملکرد ماساژ برای قسمت های مختلف بدن مانند کمر و پا می شود. جت های بدن داخل کابین حمام از جنس کروم هستند و با نصب در جهات مختلف و قابلیت تنظیم ، آب را با حرکت پرتابی و به طور یکنواخت به سمت داخل پخش و پراکنده می کنند.

نصب کابین دور دوشی در حمام فعلی برای مجزا کردن فضای دوش از سرویس

ساخت کابینت دوش در داخل حمام با توجه به فضای موجود

کاربرد کابین دوش

کابین دور دوشی در حمام با توجه به فضای در دسترس ، در اندازه و شکل مناسب انتخاب و ساخته می شود و گاهی نیز برای مدرن کردن حمام فعلی و با نصب در داخل فضای حمام معمولی به کار می رود. در این حالت باید از مناسب بودن مواد و ساختار اولیه حمام برای داشتن خاصیت ضد آب و غیر خورندگی ، دوام و شیب مناسب کف و سقف اطمینان حاصل کرد و در صورت نیاز جنس دیوار ها و سقف ها را به کاشی ، اکریلیک و یا سنگ تغییر داد.

یکی از دلایل اصلی تغییر سبک حمام و تعویض وان به کابین حمام ، صرفه جویی در مصرف آب است که در حدود 70 درصد تخمین زده می شود. علاوه بر این کابین حمام ، فضای بسیار کمتری را نسبت به وان اشغال می کند. علاوه بر این ها به دلیل استفاده از مصالح غیر سر در سینی دوش و بالا بردن ایمنی در کابین ، آن را به انتخابی محبوب تبدیل کرده است.

انتخاب مناسب ترین مدل محفظه دوش حمام بستگی به تصمیم ارتقای کامل حمام و یا به کار رفتن کابین در قسمتی از حمام و یا به جای وان دارد. برای انتخاب کابین شستشو حمام ابتدا باید بهترین مکان را برای نصب در نظر گرفت تا از فضا به طور مطلوب استفاده شود و با توجه به آن کابین مناسب دوش را انتخاب کرد.

کابین بخار پیش ساخته از انواع دوش کابین مدرن

محفظه کابین دوش مدرن پیش ساخته با تجهیزات پیشرفته

انواع محفظه دوش

انواع مخزن دوش دار عبارت است از:

 • کابین دوش پیش ساخته
 • کابین دوش سفارشی

کابین سفارشی نیاز به لوله کشی و کاشی کاری دارد و پروسه نصب سخت تری در مقایسه با محفظه دوش پیش ساخته ، که به صورت یکپارچه و دارای نصب آسانی است ، دارد. کابین های دوش سفارشی که در فضای حمام منزل نصب می شوند ، به سیستم آب و زهکشی از طریق سیستم فاضلاب ساختمان متصل می شوند و نیازی به درزگیری ندارند. از انواع این کابین های دوش مدرن پیشرفته می توان دوش کابین بخار و کابین وان و جکوزی با تجهیزاتی مانند جت های آب و ماساژ درمانی ، سیستم نور پردازی و نور درمانی ، موسیقی درمانی ، آروما تراپی از طریق انتشار عطر های شاداب و غیره را نام برد.

کابین کلاسیک دوش با امکانات دیگر در کابین جکوزی با شیشه ریلی

محفظه دوش جکوزی با شیشه ریلی

کابین دوش جکوزی

محفظه دوش جکوزی ، یک کابین کلاسیک با جت های اضافی آب تحت فشار است که به صورت دستی یا الکترونیکی کنترل می شود. در کنترل الکترونیکی نیاز به برق است. برای استفاده بدون محدودیت از جکوزی و داشتن آب گرم بهتر است ترکیب سیستم جکوزی با آبگرمکن لحظه ای به کار رود. ماساژ درمانی از طریق نازل های آب ، روشنایی LED ، پخش رادیو یا موسیقی ، صندلی تاشو ، شیر ترموستاتیک و غیره از مزایای دوش کابین جکوزی می باشد.

محفظه کابین بخار دارای جت های مختلف آب در کابین مدرن

کابین بخار و دوش

کابین دوش بخار

دوش بخار یک نوع حمام است که ویژگی های معمول یک حمام را به همراه ویژگی لوکس بودن ارائه می دهد و علاوه بر آن مولد بخار ، رطوبت و بخار آبی ایجاد می کند که در کل فضای کابین بخار و اطراف بدن فرد پراکنده می شود. به طور کلی ، کابین بخار ، محفظه های در بسته خود ایستایی هستند که از ورود و پراکندگی بخار آب به داخل اتاق های دیگر و آسیب رساندن به دیوارپوش ، رنگ و یا کاغذ دیواری جلوگیری می کنند. کابین بخارو دوش ترکیبی از عملکرد یک اتاق بخار استاندارد به همراه ویژگی های اضافی مانند دوش ، هیدرو تراپی ، رادیو ، موسیقی ، نور پردازی ، ماساژور کمر و پا و حتی تلفن است. کابین بخار می تواند از متریال های مختلف مانند کاشی ، فایبر گلاس ، شیشه ، سنگ و چوب ساخته شود.

کابین سونا و دوش ساخته شده از چوب

کابین سونا و عملکرد مشابه کابین بخار بدون دوش

تفاوت کابین سونا و دوش بخار

دوش بخار و سونای بخار مزایای یکسان فراوان ، از جمله مزایای درمانی و تاثیر بر روی سلامتی ، دارند. اما در کاربرد ، مزایای بهداشتی و حتی نصب ، طریقه ساخت و هزینه اجرا دارای تفاوت های گسترده ای هستند. کابین سونا به طور کامل از چوب ساخته شده است. دیوار ها ، سقف ، کف و همچنین نیمکت های نشستن چوبی هستند. یک منبع گرمایشی از نوع الکتریکی یا گازی برای افزایش دمای اتاق سونا تا 150 الی 200 درجه فارنهایت به کار می رود. سطح رطوبت در اتاق سونا ، به طور کلی باید بین 10 تا 30 درصد باقی بماند.

در مقابل ، کابین بخار به طور معمول از کاشی یا شیشه غیر متخلخل ساخته می شود و قابلیت طراحی دوش و افزودن قابلیت های اضافی را به کابین دارد. منبع گرمایش سونا درون اتاق سونا قرار دارد ، اما ژنراتور های بخار به طور معمول در بیرون و در داخل یک کابینت با فاصله حدود 25 تا 60 فوتی از دوش قرار دارند. در هنگام استفاده از دوش بخار ، میزان رطوبت 100 درصد است ، به همین دلیل دما باید در حدود 110 و 115 درجه فارنهایت باقی بماند تا از جرقه زدن جلوگیری شود ، زیرا رطوبت باعث می شود که بدن ، میزان گرما را بیشتر از حد واقعی احساس کند.

کابین پیش ساخته دوش با تجهیزات اضافی از انواع مدرن کابین حمام

مزایای کابین مدرن دوش شیشه ای

مزایای کابین دوش مدرن

کابین مدرن دوش بر روی سلامت جسمی و روانی تاثیر های فراوانی دارد ، به همین دلیل در بسیاری از باشگاه های ورزشی ، استخر ها ، ورزشگاه ها و مراکز سلامت به کار می رود. با بکارگیری کابین بخار در خانه دیگر نیازی به رفتن به سالن ورزش یا سونا برای استفاده از مزایای بخار نیست. اتر های فراوان درمانی این کابین ها ، به جز درموارد خاص مانند بیماری های قلبی و یا دیابت ، موجب کاربرد گسترده آن ها در حیطه سلامت جسمی شده است.

بهبود گردش خون

افزایش دما در کابین بخار و کابین جکوزی موجب افزایش گردش خون در رگ ها و تمامی قسمت های بدن می شود. این فرآیند ، گشاد سازی عروق خونی را افزایش می دهد که موجب هدایت خون به نقطه مورد نظر می گردد.

بهبود کرختی و درد مفاصل

در اثر کار و فعالیت ، در ماهیچه ها در اثر افزایش متابولیسم بدن ، اتلاف انرژی متابولیک اتفاق می افتد که منجر به احساس خستگی و درد می شود. کابین بخار و جکوزی به کاهش این احساس در بدن کمک خواهد کرد. دوش بخار احساسی مشابه با حالت بعد از کشش بدن در شخص ایجاد می کند. هنگامی که ماهیچه ها ریلکس و شل شوند ، تنش در غضروف ها کاهش می یابد. برای گرفتن نتیجه بهتر می توان از دوش آب گرم به دوش آب سرد تغییر موضع داد تا یک عمل پمپاژ در مویرگ ها و عضلات ایجاد شود و افزایش جریان خون به کاهش درد مفاصل کمک کند.

تعرق و دفع سموم و مراقبت از پوست از مزایای کابین بخار

کاربرد کابین بخار در مراقبت از پوست با تعرق و دفع سموم بدن

مراقبت از پوست

عملکرد بخار در کابین حمام ، بر روی پوست مانند اثر یک مرطوب کننده است. ترکیب هوای گرم و رطوبت موجب باز شدن منافذ پوستی مسدود شده می گردد و منجر به جذب اکسیژن ، ویتامین ها و مواد معدنی مغذی توسط پوست می شود. این امر به مراقبت ، زیبایی و جوان سازی پوست کمک خواهد کرد.

تعرق و دفع سموم

کابین بخار و دوش ، موجب تعریق بدن و خروج سموم و مواد شیمیایی از بدن می گردد. از بین رفتن این آلودگی ها از بدن موجب احساس سلامت و افزایش انرژی می شود.

مبارزه با سرما

بخار محصور در کابین مدرن دوش ، موجب از بین رفتن خلط بینی می شود و تنگی نفس و گرفتگی سینوس ها را کاهش می دهد. به طور کلی ، تنفس در هوای گرم موجب بهبود عملکرد سیستم تنفسی می شود و از بدن در برابر مخاطرات سرما محاظت می کند.

بهبود عملکرد قلب و سیستم عروقی

دوش بخار و محفظه دوش جکوزی ، با تاثیر بخار بر افزایش ضربان قلب و افزایش مصرف هوا ، موجب عملکرد بهتر ریه نیز می شود ، زیرا گرما راه ورود هوا به ریه را باز می کند.

افزایش متابولیسم بدن

کابین بخار و دوش با افزایش سوخت و ساز و متابولیسم بدن موجب از دست دادن کالری و کاهش وزن می شود.

مدیریت استرس

فعالیت بدنی در اثر آزاد سازی هورمون های ریلکس سازی و نشاط ، موجب کاهش تنش و استرس های ناشی از شرایط بحران زا می شود.

ملاحظات استفاده از کابین مدرن دوش

 • پس از فعالیت شدید بدنی ، قبل از استفاده از کابین مدرن دوش حمام ، باید تا رسیدن بدن به دمای طبیعی صبر کرد و نباید بلافاصله وارد کابین بخار شد.
 • قبل و بعد از حمام بخار ، برای جبران مایعات از دست رفته از بدن و به منظور جلوگیری از کمبود آب ، باید مقدار زیادی آب نوشید.
 • در صورت داشتن زخم و جراحت در بدن باید از استفاده از اتاق بخار ، برای سر باز نشدن زخم و عفونت ، اجتناب کرد.
 • از دوش بخار و کابین حمام نباید بیشتر از 20 دقیقه استفاده کرد.

در فیلم زیر نحوه نصب و مراحل اجرای کابین مدرن دوش حمام نشان داده شده است:

منبع : glassking , tradewindsimports , cosentino , homethangs

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 08 / 26
دسته :

نظرات کاربران

این کابین ها ابعادشون چقدره؟ فقط در حد وایسادن و دوش و جت جا دارن؟

  محفظه کابین دوش حمام در دو نوع سفارشی و پیش ساخته قابل ساخت و اجرا است. با توجه به ابعاد حمام و ارتفاع سقف ، مکانی که برای نصب کابین شستشو در نظر گرفته می شود و شکل محفظه انتخابی ، می توان کابین دور دوشی را در اندازه دلخواه سفارش داد.

چه نوع شیشه ای برای کابین حمام شیشه ای استفاده میشه؟ محدودیتی داره نوع شیشه؟

  نوع شیشه در کابین حمام محدودیت خاصی ندارد ، تنها باید از نوع سخت و مقاوم و دارای ایمنی بالا باشد تا در اثر ضربه فرو نریزد. قطر دیواره های شیشه ای این محفظه ها دارای یک حداقل و حداکثری است که هر چه این قطر بیشتر باشد از استحکام بیشتری نیز برخوردار است و به حفظ گرمای درون کابین هم کمک می کند. شیشه های پلکسی گلاس در انواع ساده و مشجر ، شیشه سکوریت و شیشه هوشمند از انواع شیشه مناسب برای کاربرد در محفظه کابین حمام می باشند.

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839