بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس
۰۱ آذر ۱۳۹۷
هیات تحریریه بیلدینگ پلاس

وان و جکوزی در طراحی فضای داخلی

یکی از راه های مدرن کردن فضای حمام استفاده از وان های سفارشی و جکوزی های کوچک در دکوراسیون حمام است. هیدروتراپی و به حداکثر رساندن استفاده از مزایای درمانی ، از ویژگی های اصلی وان و جکوزی و از اهداف طراحی آن ها به شمار می رود. در این نوشته به بررسی وان و جکوزی ، کاربرد آن ها در طراحی دکوراسیون حمام و یا در فضای باز و در ادامه انواع وان و جکوزی مدرن پرداخته شده است.

استفاده از وان سفارشی و جکوزی در دکوراسیون مدرن حمام

وان و جکوزی در طراحی دکوراسیون

هدف اولیه و اصلی یک وان حمام ، فراهم آوردن امکان شست و شو است ، اما مزایای اضافی از جمله ایجاد آرامش و فضایی برای ریلکس کردن را نیز به همراه دارد. امروزه بر خلاف گذشته و ساخت وان حمام در ابعاد مشخص ، می توان انواع وان ها را مطابق با فضای موجود ، در اندازه و شکل دلخواه سفارش داد و به کار برد. در صورت کمبود جا می توان دوش حمام و دوش وان را تفکیک نکرد و تنها یک دوش را در بالای وان به کار برد.

کاربرد وان حمام در شکل و اندازه دلخواه به شکل سه گوشه درکنج ، با توجه به فضای موجود

وان حمام سفارشی در اندازه و شکل دلخواه و قابل کاربرد در هر قسمت از حمام

ظرفیت استاندارد یک وان به طور مستقیم با اندازه آن ارتباط دارد. وان حمام سفارشی می تواند با توجه به فضای در دسترس، به صورت مستقل و در شکل های گرد و مستطیلی و یا محصور شده از طرفین و در گوشه و به شکل سه وجهی ساخته شود. انواع وان می تواند در جنس های مختلف و مطابق با سبک حمام مینیمال و مدرن نیز باشد. از انواع رایج وان حمام ، وان حمام پلاستیکی است که از مواد پلیمری مختلف شامل رزین های اکریلیک یا پلی استر تقویت شده با شیشه ساخته شده است. افزودنی های خاص ممکن است برای بهبود ویژگی مقاومت در برابر آتش به مواد پلیمری اضافه شود.

جکوزی با جت های آب گرم از جهت های مختلف و فشار های قابل تنظیم

وان جکوزی آب گرم چرخان با جت ها و فشار قابل تنظیم در طراحی مدرن

جکوزی ، یک وان آب گرم چرخان است که با جت های آب گرم از جهت های مختلف و فشار های قابل تنظیم ساخته شده است. از طریق استفاده از وان و جکوزی با ویژگی آب گرم پر فشار ، علاوه بر مدرن سازی دکوراسیون حمام می توان از مزایای هیدروتراپی ، شامل آرامش ، تسکین درد های مفصلی و بهبود بد خوابی بهره برد که این مزایا به طور کلی موجب کاهش استرس می شوند. جکوزی با خاصیت ماساژ جت های خود ، عضلات و مفاصل را تقویت می کند و گرمای ناشی از آب گرم آن موجب بهبود گردش خون می شود.

واحد های خود ایستای وان و جکوزی آب گرم با ثابت نگه داشتن دمای آب در فضای باز

وان و جکوزی آب گرم قابل کاربرد در فضای باز ، با دمای آب ثابت

تفاوت وان حمام و وان جکوزی آب گرم

تفاوت اصلی بین وان حمام و انواع وان و جکوزی آب گرم ، مانند حوضچه آب داغ ، وان جکوزی و وان گردابی ، در این است که وان حمام در درجه اول برای شستن است و هدف اصلی آن دوش گرفتن است ، در حالی که وان و جکوزی آب گرم برای مقاصد آرامش و رفاه اجتماعی و لذت بردن در کنار سایر مزایای درمانی و سلامتی است. وان و جکوزی آب گرم بر پایه آب گرم ، تصفیه آب و سیستم تخلیه فاضل آب ساخته شده است و دارای واحد های خود ایستایی است که همیشه آب را در داخل خود نگه می دارد. وان های آب گرم دارای جت نازل آب ، گرما و فیلتراسیون بوده و از آب سرد پر می شوند و سپس با استفاده از سیستم گرمایشی ، آب به دمای ۳۷ تا ۴۰ درجه سانتی گراد رسانده می شود و ترموستات ، دمای آب را ثابت نگه می دارد ، بنابراین همیشه قابل استفاده است. این در حالی است که حمام دارای ترموستات یا گرم کننده داخلی نیست ، بنابراین آب شروع به گرم و سرد شدن می کند. وان و جکوزی آب گرم ، به طور معمول در فضای باز به کار می روند و دمای ثابتی را حفظ می کنند ، در مقابل وان حمام ، به طور معمول ، در داخل ساختمان نصب می شود و با آب گرم شده توسط آبگرمکن پر می شود و بعد از هر بار استفاده تخلیه می گردد. تفاوت دیگر انواع وان جکوزی در این است که آن ها اغلب به اندازه استفاده همزمان ۲ تا ۸ نفر به طور همزمان ظرفیت دارند ، درحالی که وان حمام بسیار کوچک تر است. وان آب گرم چرخان تقریبا همیشه از جت های هدفمند و ماساژ دهنده با خواص هیدروتراپی استفاده می کند.

هیدروتراپی از مزایای استفاده از وان و جکوزی

هیدروتراپی و استفاده از مزایای درمانی آب گرم وان جکوزی

مزایای وان و جکوزی

یکی از ویژگی های اصلی وان و جکوزی که از اهداف طراحی آن ها نیز به شمار می رود ، هیدروتراپی و به حداکثر رساندن استفاده از مزایای درمانی آن هاست. وان جکوزی عمیق تر از وان حمام سنتی ارگونومیک است ، بنابراین به راحتی می توان به طور کامل در آب گرم غوطه ور شد. . در حالت کلی می توان گفت که وان و جکوزی با استفاده از جت های نازل آب و خاصیت ماساژ درمانی ، باعث تحریک مویرگ های بدن و بهبود عملکرد آن ها می شوند. یک وان و جکوزی آب گرم می تواند به کاهش استرس کمک کند و تسکین دهنده درد های موضعی و مفاصل باشد. عمل خیس شدن در آب ، به تنهایی می تواند موجب بهبود سیستماتیک بدن شود ، اما اگر این خیس شدن در آب گرم و در کل بدن باشد ، گرما با افزایش دمای ماهیچه ها موجب بهبود گردش خون و افزایش سطح اکسیژن در سلول های خونی می گردد. عامل دیگری که به افزایش سرعت گردش خون دراندام های داخلی بدن کمک می کند ، دراز کشیدن است. نشستن یا ایستادن می تواند گردش خون را کند کند. بنابراین دراز کشیدن درون وان و جکوزی دارای فضای بزرگ ، می تواند موجب تحریک و هدایت خون شود. فواید تعرق ، در هوای خشک و یا مرطوب ، خارج شدن سموم و سایر مواد مضر از بدن و از بین بردن بار اضافی روی کلیه و کبد است. چربی سوزی و کاهش وزن ، کاهش فشار خون و بهبود عملکرد قلب ، کاهش قند خون و بهبود خواب از دیگر مزایای وان  جکوزی مدرن است.

کاربرد وان جکوزی در داخل حمام و یا در فضای باز

قرارگیری وان آب گرم جکوزی در داخل حمام

انواع وان و جکوزی

وان آب گرم یک مفهوم کلی است که برای توصیف هر یک از انواع وان و جکوزی دارای جت آب به کار می رود. بیشتر وان های آب گرم از فایبر گلاس یا اکریلیک ساخته شده اند. وان های آب گرم ساخته شده از اکریلیک ، از نظر دوام و طول عمر با فاصله زیاد بهتر از انواع دیگر هستند. دما در وان های آب گرم به طور معمول بین ۳۷ تا ۴۰ درجه سانتی گراد می باشد.

جکوزی در واقع یک برند و نام تجاری شرکتی است که تولید کننده وان آب گرم داخل حمام و وان و جکوزی در فضای باز است. نام برند جکوزی ، به مرور زمان تبدیل به یک نام عمومی شده است و امروزه اغلب برای اشاره به انواع وان آب گرم به کار می رود. وان جکوزی ، همانطور که گفته شد ، به طور معمول از فایبر گلاس یا اکریلیک ساخته شده است و می تواند در ساخت و ساز جدید و یا برای قرارگیری در حمام موجود و یا در فضای باز ساخته شود. پمپ های جت وان جکوزی روی بدنه آن اجرا شده است و برای استفاده از آن ، باید هر بار پمپ های جت را فعال کرد تا از اثرات درمانی آن ها بتوان بهره برد. وان جکوزی به هیچگونه مواد شیمیایی اضافه مانند کلر نیاز ندارد ، زیرا پس از هر بار استفاده ، آب درون آن تخلیه می شود.

مخزن اتوماتیک حوضچه آب داغ ساخته شده از چوب و عملکرد مشابه جکوزی

مخزن اتوماتیک تیوب آب داغ با پوشش چوب و عملکرد مشابه جکوزی

تیوب آب گرم ، نوعی تیوب جکوزی است که به طور معمول از پوشش چوب ساخته شده است و در بعضی موارد نیز با یک جدا کننده ، فضای داخل تیوب به بخش های مجزا تقسیم می شود. تیوب آب گرم یا حوضچه آب داغ یک مخزن کاملا اتوماتیک است. تمام لوله کشی ها و همچنین سیستم کنترل الکترونیکی و سایر اجزای سازنده ، در داخل کابینت حوض آب ساخته شده اند. این به معنی آن است که نیاز به هیچگونه لوله کشی وجود ندارد. تیوب آب گرم هر زمان که نیاز است می تواند به راحتی پر و تخلیه شود و قابلیت جابجایی آسان ، از فضای بیرونی به داخلی و یا برعکس و نیز از منزلی به منزل دیگر دارد. یکی از بهترین ویژگی های حوض آب داغ ، توانایی آن در گرم نگه داشتن آب و حفظ درجه حرارت است. همچنین ، تنها با انتخاب درجه حرارت ، می توان از آن استفاده کرد و نیازی به صبر کردن برای گرم کردن آب وجود ندارد. این حوض آب چرخان ، روکار است و می تواند با جت آب نیز به کار رود.

وان حمام گردابی از انواع وان و جکوزی

وان آب گرم گردابی

حوضچه آب گردابی یا وان گردابی ، به هر وان آب گرم با حرکت دایره ای آب گفته می شود.

اگرچه تمام انواع وان آب گرم نوعی وان و جکوزی به شمار می روند ، اما دارای تفاوت هایی با هم هستند. تیوب آب گرم بسیار شبیه به جکوزی است ، اما هدف و کاربرد آن متفاوت است. تفاوت این وان های آب گرم از جنبه ظاهری و معماری آغاز می شود و تا لوازم جانبی و هزینه آن ها ادامه دارد. تیوب آب گرم ، استخری پر از آب داغ با جت های نازل آب ساده برای کنترل فشار و تنظیم دما است. این حمام داغ را می توان در هر زمان و هر لحظه تخلیه و تمیز کرد. در حالی که در جکوزی ، آب گرم پر فشار به قسمت های خاصی از بدن هدایت می شود که دارای اثرات درمانی فراوانی از جمله ماساژ درمانی است. تاثیر جکوزی بر روی سلامت ذهن و بدن فرد و نیز هیدروتراپی به وسیله جکوزی به گونه ای است که اغلب فیزیوتراپیست ها در درمان بیماران مبتلا به به آسیب های ورزشی ، درد های عضلانی و مفاصل توصیه می کنند حداقل ماهی یک بار از جکوزی استفاده کنند.

انواع وان و جکوزی از نظر کاربرد و نحوه اجرا شامل وان و جکوزی پیش ساخته ، وان و جکوزی بادی و وان و جکوزی مدرن است.

جکوزی پرتابل و نصب در فضای باز و اجرای پوشش چوبی در اطراف آن

وان و جکوزی پیش ساخته رو کار با پوشش چوبی در اطراف آن

وان و جکوزی پیش ساخته

به طور کلی وان آب گرم پیش ساخته خود ایستا یا در مفهوم کلی جکوزی پیش ساخته ، نیاز به هیچگونه لوله کشی خارجی ، حفاری یا عملیات الکتریکی ندارد و به طور مستقیم به سوکت استاندارد برق خانگی متصل می شود. وان و جکوزی پرتابل با قابلیت جابجا شدن را می توان در تابستان و فصول گرم در بیرون و فضای باز به کار برد و در زمستان و هوای سرد به داخل خانه و یا محیط حمام جابجا نمود. وان و جکوزی روکار پیش ساخته ، هنگام اجرا در عرشه بیرونی ، می تواند با سیمان پوشش داده شود و تا حدی در کف سیمانی فرو رود و یا تا نیمه در داخل زمین اجرا شود و در اطراف آن پوشش چوبی یا کاشی اجرا شود. در وان و جکوزی داخل زمین ، قبل از نصب نهایی و اعمال پوشش باید عملیات مورد نیاز مانند لوله کشی ، برق و تاسیسات و گاهی گاز اجرا شود. به دلیل باز بودن سر وان و جکوزی ، پوشش بیرونی وان و جکوزی باید عملکرد عایقی خوبی داشته باشد تا گرما ، طی زمان استفاده از آن حفظ شود و از بین نرود.

جکوزی بادی تشکیل شده از پوشش پی وی سی دارای قابلیت های انواع دیگر وان و جکوزی و ظرفیت های مختلف

جکوزی بادی از انواع وان هوشمند جکوزی با قابلیت حمل آسان

وان و جکوزی بادی

وان و جکوزی بادی به طور معمول از پوشش وینیل پی وی سی ساخته شده اند. جکوزی بادی به سرعت تبدیل به جایگزینی کاربردی و ارزان قیمت برای تیوب آب گرم و حوضچه آب داغ شده است. جکوزی بادی به آسانی قابل جابجایی است و می تواند به هر مکان دلخواهی حمل شود. بسیاری از افراد ، جکوزی های بادی را مانند استخر بادی و مکانی برای تفریح کودکان تصور می کنند ، اما مزایای این وان جکوزی ، مانند گرم شدن بدن و کاهش فشار خون ، شل کردن و ریلکس کردن ماهیچه ها و برطرف کردن مشکلات سینوسی و عروقی ، آن ها را به نوعی پر کاربرد از وان و جکوزی تبدیل کرده است. ظرفیت جکوزی های بادی دو ، چهار و یا شش نفره است. این وان و جکوزی های هوشمند قابل حمل دارای کنترل دیجیتال ساده با صفحه نمایش ال ای دی و تنظیمات دما ، کنترل جت و تایمر تنظیم زمان گرم بودن آب است.

بکارگیری تجهیزات اضافی مانند نور در وان جکوزی هوشمند

افزودن تجهیزات مانند نور و لنز های رنگی در وان و جکوزی مدرن

وان و جکوزی مدرن

با بکارگیری تجهیزات اضافی در وان و جکوزی ، مانند افزودن نور و انواع لنز های رنگی ، صفحه نمایش دیجیتال الکترونیکی ، کنترل میزان حرارت آب داخل وان جکوزی و استفاده از جت های قابل تنظیم ، می توان یک جکوزی را به وان و جکوزی هوشمند تبدیل کرد. یکی از انواع وان و جکوزی مدرن ، کابین دوش جکوزی است که یک کابین کلاسیک با جت های اضافی آب تحت فشار است و به صورت دستی یا الکترونیکی کنترل می شود. در کنترل الکترونیکی نیاز به برق است. برای استفاده بدون محدودیت از جکوزی و داشتن آب گرم بهتر است ترکیب سیستم جکوزی با آبگرمکن لحظه ای به کار رود. ماساژ درمانی از طریق نازل های آب ، روشنایی LED ، پخش رادیو یا موسیقی ، صندلی تاشو ، شیر ترموستاتیک و غیره از مزایای دوش کابین جکوزی می باشد.

منبع : hottubbarn , jacuzzi , hotspring

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

 

Review: 5 - "وان و جکوزی در طراحی فضای داخلی" by , written on آذر ۱, ۱۳۹۷

یکی از راه های مدرن کردن فضای حمام استفاده از وان های سفارشی […]

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*