شیشه هوشمند چیست

امروزه کاربرد تکنولوژی نوین در شیشه ها ، تاثیر بسزایی در صنعت ساختمان سازی داشته است. شیشه هایی که تکنولوژی جدید در آن ها به کار می رود و از این طریق می توان میزان جذب نور در آن ها را تغییر داد ، شیشه هوشمند و یا شیشه مات شونده نامیده می شوند.

اهمیت شیشه هوشمند

امروزه تکنولوژی های مدرن تولید شیشه، تاثیر غیرقابل انکاری بر گسترش و توسعه ساختمان سازی داشته است همچنین تقاضا برای تولید شیشه هوشمند در جهان به چند دلیل اساسی افزایش یافته است.

 • الزامات کسب زندگی مدرن برای راحتی بیشتر
 • حفظ حریم شخصی
 • بهره وری انرژی
تصوير مغزي در مکعب شيشه اي شیشه مات شونده

شیشه هوشمند

در زمینه حفظ حریم شخصی ، این فناوری با ایجاد و فراهم نمودن حریم خصوصی مناسب، حس ایمنی را با مات شدن شیشه ، در حالت خاموش به کاربران می دهد.به طور کلی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی ، شیشه های آفتابگیر از میزان گرمای خورشید می کاهند و پرتوهای مضر آن را حذف می کنند و با توجه به میزان تیرگی شیشه ، سطوح مختلفی از پرتوها انتقال می یابد.

به گونه ای که با جلوگیری از انتقال نور به داخل محیط خانه در فصول گرم سال از انتقال حرارت ناشی از نور خورشید جلوگیری کرده و امکان صرفه جویی در هزینه ها را از طریق فشار کمتر به سیستم های سرمایشی و خنک کننده را فراهم می آورد.

عملکرد شیشه هوشمند

استفاده از شیشه هوشمند در دکوراسیون داخلی اتاق

ویژگی شیشه هوشمند

شیشه هوشمند مات شونده دارای ویژگی های خاص و متنوعی هستند که آن ها را از شیشه های معمولی متمایز می سازد. در ادامه به برخی از ویزگی های این شیشه مدرن اشاره می شود.

 • کنترل اشعه های خطرناک خورشید به صورت جذب و انعکاس این پرتوها به محیط بیرون ( کنترل دما )
 • نفوذ نور مرئی در حالت خاموش ( مات ) شیشه هوشمند به فضای مورد نظر
 • دارا بودن خاصیت آکوستیک ( عایق صوتی )
 • حفظ حریم شخصی افراد استفاده کننده
 • دارای کاربرد به عنوان صفحه نمایش در امور تبلیغاتی و آموزشی و …
 • حفظ ایمنی و یکپارچگی شیشه در هنگام ضربه دیدن در اثر حوادث
 • تعمیر و نگهداری ارزان و آسان
 • تغییر وضعیت فوری از حالت مات به شفاف و بالعکس
 • طول عمر زیاد
 • مقرون به صرفه بودن
مهندسین در حال نمایش نمودارها بر روی شیشه هوشمند

تکنولوژی در شیشه هوشمند

کاربردهای شیشه های هوشمند

با توجه به ویژگی های پوشانندگی و ایجاد حریم خصوصی این نوع از شیشه مدرن ، می توان از این فناوری در محیط هایی نظیر شرکت های تجاری ، ادارات و سازمان های خصوصی و دولتی و … به منظور تقسیم بندی فضاها، نظارت بیشتر بر کارکنان و … استفاده کرد. زیرا با استفاده از این خاصیت پنل های شیشه هوشمند ، در کمترین زمان ممکن می توانند محیط مورد نظر را به صورت یک فضای کاملا خصوصی تبدیل کنند و پس از اتمام کار ، دوباره این شیشه را به حالت اولیه برگرداند.

شیشه هوشمند و دو مرد و یک زن

فناوری شیشه هوشمند

نوع کاربری شیشه مات کن هوشمند در اماکن دارای این شیشه هوشمند سوئیچ دار

تکنولوژی شیشه هوشمند می تواند در پنجره های جداره خارجی ساختمان مورد بهره برداری قرار گیرد . بدین صورت که با دارا بودن ویژگی عایق حرارتی و خاصیت آکوستیک می تواند از هر گونه اتلاف انرژی ( گرمایی-سرمایی ) و آلودگی صوتی جلوگیری کند و در عین حال قابلیت شفاف نمودن شیشه در کمترین زمان نیز امکان استفاده از مناظر خارجی ساختمان را به کاربر خواهد داد.

در اماکنی چون صرافی ها ، جواهر فروشی ها ، موزه ها و … به منظور حفظ اشیای قیمتی به نحوی که هم از دید پنهان شوند و هم در برابر نور مستقیم آفتاب از آسیب مصون بمانند ، این شیشه می تواند عملکرد بسیار مناسبی داشته باشد.

شیشه دوجداره هوشمند و سه مرد و سه زن و صندلی مشکی و میز مشکی

شیشه دوجداره هوشمند

در بخش های مختلف مراکز درمانی و سلامت ، نظیر اتاق های استراحت بیماران ، اتاق های جراحی ، لابراتورها و … شیشه هوشمند می تواند انتخاب هوشمندانه ای در جهت جایگزینی آن با پرده های سفید در فضاهای مختلف درمانی شده و علاوه بر حفظ حریم خصوصی بیماران ، القای حس آرامش به آنان و همراهانشان و رفع آلودگی صوتی ، مشکل ناشی از انتقال آلودگی از پرده ها و حتی نیاز به شستشوی مداوم آن ها – که به نوعی هدر رفت انرژی است – را توسط فناوری خود مرتفع کند.

طراحی با رابط دیجیتال بر روی شیشه هوشمند

کاربرد شیشه هوشمند به عنوان پنل طراحی

در بخش های ویترین فضای تجاری بزرگی نظیر هایپراستورها ، مال ها و … میتوان با استفاده از قابلیت سیستم ویدیو پروجکشن از شیشه هوشمند به عنوان یک پنل نمایش پخش تبلیغات استفاده کرد. علاوه بر این    می توان از این خاصیت در طراحی داخلی این فضاها و ایجاد دید بهتر به منظور کنترل و نظارت قسمت های مختلف فروشگاه استفاده نمود.

شیشه هوشمند در عین زیبایی دارای بهترین عملکرد

عملکرد عالی شیشه هوشمند در عین زیبایی

در عین زیبایی دارای بهترین عملکرد

تکنولوژی شیشه مات کن هوشمند می تواند مورد مصرف مناسبی بر روی طراحی حمام های مستر در اتاق های خواب ، هتل ها و … داشته باشد که علاوه بر بحث زیبایی این فضاها این امکان را به دست می دهد که در کوتاه ترین زمان به حالت مات و کدر تبدیل شده و حریم شخصی را حفظ کند.

کاربرد دیگر این نوع از شیشه مدرن ، به عنوان پرده پروژکتور هست که قابلیت تاچ اسکرین بر روی صفحه مورد نمایش را عملا ممکن می سازد و مورد مصرف بسیاری در محیط های آموزشی و اداری می تواند داشته باشد.

استفاده از شیشه هوشمند در اتاق جلسات

استفاده از شیشه هوشمند در اتاق جلسات

کاربرد شیشه های هوشمند در طراحی داخلی فضاهای مختلف

این شیشه مدرن در طراحی داخلی بسیاری از فضاهایی مانند دفاتر ، مطب ها ، رستوران و کافی شاپ ها ، فرودگاه ها و ترمینال ها ، آرایشگاه ها ، نمایشگاه ها ، داروخانه ها ، سینما ، اماکن مقدس ، گلفروشی ها ، استودیوها ، آژانس های مسافرتی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

تجهیزات شیشه هوشمند و زن ژاپنی

چگونگی عملکرد شیشه هوشمند سوئیچ دار

انواع شیشه هوشمند

شیشه های هوشمند بر اساس نوع تکنولوژی نانو بکار رفته در آنها به چهار دسته تقسیم می شوند:

شیشه دوجداره هوشمند و دو زن در حال کار

انجام عملیات با شیشه هوشمند سوئیچ دار

شیشه دو جداره هوشمند با تکنولوژی مواد ترموکرومیک

این نوع شیشه مدرن که به شیشه های کم گسیل یا شیشه های Low-e معروف هستند دارای پوششی از مواد ترموکرومیک بوده که به گرما حساس است و در صوتی که دما بالا باشد امواج فروسرخ که گرما تولید می کنند را عبور نمی دهد و تنها نور مرئی را عبور می دهد ولی در زمستان که هوا سرد است به امواج فرو سرخ اجازه عبور می دهد و در نتیجه در زمستان به گرم شدن ساختمان کمک می کند.

خانمي در پشت شيشه کم گسيل در حال کار با موبايل

شیشه کم گسیل یا Low-e

تکنولوژی فوتوکرومیک در شیشه مات شونده

این نوع شیشه های هوشمند با قرار گرفتن در معرض تابش امواج الکترومغناطیس ، تیره شده و میزان عبور نور از آن کاهش می یابد و با قطع تابش نور رنگ شیشه به حالت اول باز می گردد ( در شیشه عینک نیز کاربرد دارد ).

فردي در جلوي شيشه فتوکرميک

شیشه فوتوکرومیک

شیشه های هوشمند با تکنولوژی الکتروکرومیک

در این نوع شیشه های مدرن لایه ای از اکسید نیکل یا اکسید تنگستن بکار رفته که رنگ آن ها در اثر تغییر ولتاژ الکتریکی تغییر می کند؛ در واقع جریان برق باعث می شود که خصوصیات شیمیایی این مواد تغییر کرده و گرما را جذب یا منعکس کنند ، این مواد دقیقا تعیین می کنند که گرما در چه دمایی منعکس شود و در نتیجه ساختمان های اداری یا مسکونی می توانند بدون استفاده از تجهیزات تهویه گران قیمت خنک بمانند و هزینه ها بطور چشمگیری کاهش می یابد.

درختي شيشه اي در مقابل شيشه مات شونده

شیشه هوشمند مات شونده در حالت کدر و شفاف

تکنولوژی کریستال مایع در شیشه هوشمند

در این نوع شیشه مات کن هوشمند ، کاربر با فشردن تنها یک دکمه میزان انتقال نور از شیشه را تغییر داده و شیشه از حالت شفاف به کدر تغییر وضعیت می دهد. در این نمونه برای تیره ماندن شیشه نیازی به جریان برق مداوم نیست. تکنولوژی بکار رفته در این شیشه ها کریستال مایع است که با یک پلیمر احاطه شده و این لایه بین دو لایه هادی قرار گرفته است. اساس کار این شیشه ها PDLC است و پس از کدر شدن شیشه و ایجاد یک پوشش برای داخل تا 80 درصد نور مرئی از شیشه عبور می کند و در نتیجه محیط از نور کافی برخوردار است. در شیشه مات شونده هوشمندی که در آنها از تکنولوژی کریستال مایع استفاده می شود به شیشه هوشمند سوییچ دار معروف است.

پسر و دختري در حال استراحت در کنار شيشه مات شونده

رفلکت در شیشه هوشمند

در ادامه فیلمی در رابطه با کاربرد شیشه هوشمند مات کن آورده شده است.

 

برداشت و ترجمه از  switchglass , dashdoor , intelligentglass

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1395 / 11 / 02
دسته :

نظرات کاربران

شیشه های هوشمند خیلی جذاب و پرکاربرد هستند. عالی بود

  برای تهیه شیشه هوشمند با دفتر تماس بگیرید

سلام
عکسی که گذاشتید که یه سری نوشته روی شیشه هوشمند هست با عنوان تکنولوژی شیشه هوشمند منظورش چی هست؟

  با سلام
  شیشه هوشمند برقی در زمان خاموش بودن به صورت مات خواهد بود و در این حالت می توان از شیشه مات شونده به عنوان پرده نمایش پروژکتور استقاده نمود. همچنین شیشه مات شونده برقی دارای حسگر و قابلیت لمس می باشد.

سلام
عمر این شیشه های هوشمند چقدر هست؟

  سلام
  عمر مفید شیشه هوشمند حدود 50000 کلیک به معنای 50 هزار بار خاموش و روشن کردن شیشه است.

جنس این شیشه هوشمند چیه؟ توی کارخونه تولید میشه؟

  شیشه هوشمند از دو لایه شیشه جداگانه تشکیل شده است که در بین این دو شیشه لایه ای از کریستال مایع و رسانای الکتریکی قرار دارد که با اتصال جریان برق کریستال مایع به صورت منظم قرار میگیرند و شیشه شفاف می شود و با قطع برق ذرات کریستال مایع نامنظم و شیشه نیز مات می شود. لایه های تشکیل دهنده شیشه هوشمند در کارخانه لمینت می شوند .

ابعاد شیشه هوشمند چنده ؟ شیشه مات شونده برای نمای ویلا قابل استفاده هست؟ از نظر عایق بودن و مقاومت

  عرض شیشه هوشمند حداکثر تا 180 سانتی متر است و به علت دوجداره بودن برای فضایی که در ارتباط با محیط بیرون هستند بسیار مناسب اند و در برابر شرایط جوی و آفتاب مقاومت کافی دارند.

سلام . برای شیشه هایی که از قبل اجرا شدن چیکار میشه کرد؟ حتما باید شیشه عوض شه برای ساخت شیشه هوشمند ؟

سلام . قیمت شیشه هوشمند چنده ؟ برای ابعاد ۲.۵ در ۶ متر میخوام .

  سلام . شیشه هوشمند به دو نوع شیشه لمینت هوشمند و برچسب هوشمند تقسیم می شود که هر کدام با توجه به کاربری مورد نیاز پیشنهاد می شود. برای اطلاع دقیق از قیمت شیشه هوشمند و ابعاد برچسب هوشمند با ما تماس بگیرید

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839