بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

روف گاردن

این نوشته به معرفی روف گاردن می پردازد که به عنوان المانی برای خلق طبیعت بر روی بام و ایجاد فضای سبز در آپارتمان ها و مجتمع های شهری استفاده می شود. پس از معرفی روف گاردن به تشریح اجزای ایجاد فضای سبزدر پشت بام  پرداخته و مزایا و ویژگی های زیست محیطی تشریح می گردد.

خرید روف گاردن

روف گاردن چیست

روف گاردن باغی است روی سقف ساختمان ها اجرا می شود و کاشت گیاهان در سقف ، در کنار جنبه های دکوراتیوی که دارد ، درارای قابلیت تولید مواد غذایی ، کنترل دما ، مزایای هیدرولوژیکی و باعث بهبود معماری فضاهای مسکونی و اداری می شود. بازسازی و احیای طبیعت و حیات وحش و ساخت آن در مقیاس بزرگ دارای مزایای زیست محیطی است. به دلیل کم شدن پوشش گیاهی شهرها با ساخت و سازهای بی رویه نیاز به بازسازی و احیای طبیعت برای بهبود سیستم اکولوژی و کاهش استرس های زندگی در محیط شهری نیاز به طراحی و ساخت روف گاردن با گذشت زمان بیشتر احساس می شود.

نمای کلی چند ساختمان با روف گاردن

بام سبز که در اغلب اوقات در محیط های شهری طراحی و اجرا می شود با ایجاد فضایی سبز و سایه اندازی باعث کاهش جذب حرارت ساختمان از محیط اطراف می شود و در تابستان باعث کاهش مصرف انرژی می شود . علت اصلی ایجاد گرما در شهرها جذب تابش خورشید از طریق جاده ها، ساختمان ها و جذب گرما از طریق مصالح موجود در ساختمان به داخل و انعکاس قسمتی از تابش به فضای بیرونی است. به دلیل ایجاد سایه و تراوشات گیاهان در نمای سبز دمای محیط بیشتر از ۵ درجه افزایش نمی یابد. روف گاردن اگر در ساختمان های زیادی اجرا شود باعث کاهش کلی دمای محیط منطقه و کاهش مصرف انرژی می شود . از دیگر مزایای روف گاردن می توان به کنترل شرایط محیطی مانند باران اشاره نمود. با طراحی و ساخت مسیرهایی برای خروج آب باران و همچنین ایجاد محفظه ای از خاک و گیاه در سقف ، می توان مسیر و شدت باران و آب های ورودی را کنترل و باعث کاهش تخریب سقف شد.

پسری در حال استراحت روی روف گاردن

ایجاد آرامش و امنیت با روف گاردن

تاریخچه استفاده از بام سبز

انسان ها از دوران باستان به کاشت درخت و گیاهان در ارتفاعات نیز می پرداختند مانند زیگورات های بین النهرین که گیاهان مختلفی را در طبقات مختلف با ارتفاع های گوناگون مانند تراس سبز می کاشتند. همچنین در زمان رومی ها در پومپی ویلایی وجود داشت که تراس های آن در ارتفاعات مختلف گیاهان و گل های تزیینی وجود داشته است. و اثرات روف گاردن در اطراف سالن کنفرانس سزارای در زمان بیزانس نیز مشاهده شده است.

تاریخچه روف گاردن از زمان زیگورات

استفاده از روف گاردن و باغ پله ای در زیگورات بین النهرین

اجزای تشکیل دهنده روف گاردن

روف گاردن دارای قسمت های متفاوتی برای طراحی و ساخت از جمله کفپوش ، دیوارپوش ، پوشش گیاهی ، مبلمان و نورپردازی است . هرکدام از قسمت های روف گاردن می تواند از متریال های مختلفی تشکیل شود و تنوع زیادی را در طراحی و ساخت روف گاردن مطابق با سلیقه افراد ایجاد نماید.

 • کفپوش
 • دیوارپوش
 • پوشش گیاهی
 • مبلمان
 • نورپردازی
کاربرد ترمووود در روف گاردن به عنوان متریالی برای کف ، سقف و مبلمان

کفپوش روف گاردن

انواع پوشش کف روف گاردن

به رویه‌ها و لایه‌هایی که بر روی کف یک ساختمان یا هر مکان دیگر پوشانده شود کفپوش می‌گویند. عملیات پوشیدن کف در صنعت ساختمان به نام کفسازی معروف است. پوشش های کف با توجه به نکات اقتصادی و عملکردهای مختلف مورد نیاز، در انواع مختلفی از نظر جنس و کاربرد تقسیم می شوند.چوب هم یک نوع خیلی قدیمی از کفپوش است اما هرگز منسوخ نشده است. این کفپوش تحت شرایط خاص استفاده می شود، مثلا در مناطق پر از تپه و در مکان های مرطوب. همچنین کفپوش چوبی در سالن های رقص و در تالار ها استفاده می شود. کفپوش چوبی دارای تنوع زیادی از نظر متریال است که کفپوش ترموود نیز جزو کفپوش چوبی مقاوم در برابر رطوبت است. صفحات چوبی ممکن است مستقیما بر روی بستر بتن قرار بگیرند و یا روی قاب های چوبی قرار بگیرند؛ در حالت دوم باید زیر کفپوش، تهویه مناسب قرار داده شود. کف روف گاردن یا بام سبز می تواند با متریال متنوعی پوشانده شود که از انواع کفپوش روف گاردن می توان به چوب ترمووود ، تایل بتنی و انواع سنگ ها اشاره نمود.

استفاده از تایل ترمووود به عنوان کفپوش مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی

کفپوش ترمووود روف گاردن

ترمووود در روف گاردن

ترمووود ها تخته های چوبی اصلاح حرارتی شده هستند که طی مراحل حرارتی مختلفی معایب ذاتی چوب در آن از بین می رود و در برابر پوسیدگی مقاوم شده و همچنین ابعاد آن در اثر رطوبت و تغییر دما پایداری زیادی پیدا می کند. طی فرایند اصلاح حرارتی، چوب رنگ یکدست قهوه ای به خود می گیرد، عمر چوب بالا می رود و نیازی به استفاده از رنگ یا دیگر مواد شیمیایی برای پوشش رویی آن نیست که باعث می شود آلرژی زا نباشد.

ترمووود یا تخته های اصلاح حرارتی شده چند سالی است که در اروپا تجاری شده اند. ترمووودها برای نمای سایدینگ ، انواع دیوارپوش ، انواع کفپوش از جمله کفپوش چوبی ، نمای بیرونی، کناره های استخر و مبلمان فضای باز قابل استفاده هستند. در واقع می توان گفت ترمووود یک ماده چوبی ویژه است که علاوه بر خصوصیت های چوب مانند زیبایی و تطبیق پذیری با دکوراسیون و طراحی فضا دارای ویژگی هایی مانند پایداری ابعادی، مقاومت در برابر پوسیدگی و غیره خواهد بود.

استفاده از چوب ترمو برای بام سبز

ترکیب کفپوش پله ای ترمووود و استخر

از دلایل استفاده از چوب ترمووود می توان به اصلاح برخی معایب چوب مثل ناپایداری ابعادی در برابر شرایط جوی مانند تورم در هوای مرطوب و تجزیه پذیری آن با گذشت زمان توسط حشرات و آسیب های محیطی اشاره نمود. این معایب چوب که از خواص اصلی تخته های چوبی طبیعی است باعث ایجاد محدودیت کاربرد چوب در صنعت ساختمان شده است به همین منظور با اصلاح حرارتی چوب و ساخت ترمووود بسیاری از محدودیت های ساخت برطرف گردید.

چوب در محیط بیرونی بدون لایه ای محافظ است و باید در مقابل حملات حشرات و قارچ ها (پوسیدگی) محافظت شود. چوب با تر و خشک شدن –حتی با رطوبت کم داخل خانه- باد کرده یا منقبض می شود و بطور بالقوه باعث ایجاد مشکلات می شود. تکنیک های زیادی را برای مدیریت این خطرات می توان استفاده کرد؛ برای محافظت در برابر پوسیدگی، گونه های چوبی که بطور ذاتی با دوام هستند (بعنوان مثال سرو یا بلوط سفید) می توانند انتخاب شوند، یا می توان به گونه های حساس مثل کاج مواد شیمیایی نگهدارنده اضافه کرد. پوشش ( رنگ آمیزی، رنگ روغن زدن و غیره) می تواند به چوب اعمال شود تا چرخه تر و خشک شدن را که منجر به تورم و انقباض، تاب برداشتن یا ترک خوردگی چوب می شود را کند نماید. این شیوه می تواند جوابگو باشد اما در اصل سعی بر آن است که با خواص ذاتی چوب مقابله شود.

کفپوش تایل بتنی روف گاردن ترکیب با ترمووود

تایل بتنی کفپوش روف گاردن

 تایل بتنی بام سبز

تایل بتنی اکسپوز تایل های مستطیل شکلی هستند که از ترکیباتی مانند بتن ساخته می شوند و ملات تشکیل دهنده تایل را در قالبی مخصوص با ابعادهای متنوع ریخته و بعد از خشک شدن از قالب خارج می کنند. تایل بتنی با توجه به سلیقه افراد می تواند دارای ابعاد و طرح های گوناگون باشد. تایل بتنی تخت دارای ضخامتی حدود ۴ میلی متر و وزن تقریبی ۷ کبلوگرم بر متر مربع می باشد.

کفپوش سنگی

کفپوشهای سنگی ، طبیعی ، زیبا و همیشه شیک هستند. بطور ذاتی خنک هستند و سطحی سخت دارند و برای آب و هوای گرم ایده آل هستند و گرد و غبار و مواد حساسیت زا را به خود نمی گیرند، اما نه عایق صوتی خوبی هستند و نه عایق گرما و برای مناطق سردسیر مناسب نیستند. اثر لکه و چربی بر روی سنگ به دشواری پاک می شود. سنگ ها برای نصب بر روی سطح ملات ۲۰ تا ۲۵ میلیمتری که بر سطح بتنی پخش شده، قرار می گیرند.

دیوارپوش ترمووود روف گاردن مقاوم در برابر آب

دیوارپوش ترمووود روف گاردن

دیوارپوش روف گاردن

دیوار به عنوان عنصر جداکننده فضاهای داخلی و یا مرزی بین فضای بیرونی و داخلی است همچنین دیواره های کوتاه جان پناه ساخته شده بر روی بام نیز به عنوان دیوار می تواند با متریال های متفاوتی پوشانده شود. دیواره روف گاردن که دارای حداقل ارتفاع ۹۰ سانتیمتر است به عنوان جانپاه با متریال های متفاوتی می تواند پوشیده شود. از انواع دیوارپوش روف گاردن میتوان به تایل ترمووود ، تایل بتنی و تایل سنگی اشاره نمود که همانطور که گفته شد این متریال ها به عنوان کفپوش روف گاردن نیز استفاده می شوند.

استفاده از گیاهان متنوع در روف گاردن

پوشش گیاهی متنوع روف گاردن

پوشش گیاهی بام سبز

پوشش گیاهی روف گاردن تنوع زیادی دارد و شامل درخت ، درختچه و گیاهان بوته ای میشود . بهتر است از گیاهانی که دارای نگهداری آسان ، مقاومت بالا در برابر کم آبی و نور مستقیم آفتاب هستند استفاده نمود. همچنین به علت عمق کم خاک در گلدان روف گاردن باید از گیاهانی که دارای ریشه کوتاهی هستند استفاده نمود. انتخاب گیاهانی که هزینه نگهداری پایین داشته باشند و در تمام فصول سال سبز باشند می تواند از معیارهای اصلی انتخاب نوع پوشش گیاهی باشد .

مبلمان و شومینه در روف گاردن

استفاده از شومینه و باربیکیو در روف گاردن

مبلمان روف گاردن

از انواع مبلمان روف گاردن می توان به گلدان ها ، مبلمان مخصوص نشستن افراد ، باربیکیو ، شومینه ،سایبان ها و آلاچیق اشاره نمود . گلدان روف گاردن از متریال های متفاوت مانند گلدان ترمووود ، گلدان سنگی ،  گلدان بتنی و … ساخته می شود. مبلمان برای نشستن افراد دارای انواع مختلفی است و با متریال های فرفوژه ، ترموود ، بتنی و چرمی ساخته می شود . بسته به سلیقه افراد و تحت نور مستقیم قرار گرفتن مبلمان متریال های متفاوتی استفاده می شوند . برای استفاده بهینه از روف گاردن می توان از باربیکیو در گوشه ای از بام استفاده نمود . سایبان ها و آلاچیق روف گاردن به صورت پیش ساخته و یا سفارشی ساخته می شوند از جمله سایبان ها می توان به سازه های چادری اشاره نمود .

طراحی و ساخت نورپردازی روف گاردن و آبنما در بام

طراحی نورپردازی و تاکید بر آبنما

نورپردازی روف گاردن

نورپردازی عنصر بسیار تاثیرگذاری در معماری و طراحی روف گاردن است . با استفاده از نورپردازی می توان به قسمت هایی که طراحی ویژه ای دارند تاکید بیشتری نمود. از انواع چراغ های استفاده شده در روف گاردن می توان به چراغ دفنی که در کف ترموود و یا چمن به کار برده می شود، چراغ پارکی برای نورپردازی باغچه ، ریسه ال ای دی مخفی برای تاکید بر مسیر و یا لبه جانپناه و چراغ های آویز اشاره نمود.

استفاده از مبلمان و پوشش گیاهی در باغ بام

طراحی و ساخت باغ بام در ساختمان کوچک

ویژگی های بام سبز

روف گاردن به عنوان بام سبز دارای ویژگی های متعدد زیست محیطی ، اقتصادی ، اجتماعی ، زیبایی شناسی و معماری است. از جمله ویژگی روف گاردن می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • روف گاردن باعث ایجاد محیطی سبز شخصی می شود که منحصر به یک ساختمان است و باعث بازسازی و احیای طبیعت در بام ساختمان های مسکونی و اداره ها می شود.
 • روف گاردن می تواند منبعی برای تولیدات کشاورزی ساختمان باشد.
 • استفاده از روف گاردن در فضاهای اجتماعی مانند ساختمان های اداری باعث افزایش آرامش و کارایی بهتر کارمندان می شود.
 • ایجاد بام سبز در ابعاد بزرگ می تواند کیفیت هوای منطقه را بهبود بخشیده و باعث کاهش گاز دی اکسید کربن شود.
 • در هنگام باران شدید روف گاردن با کنترل راه آب می تواند از تخریب سقف و طبعات آن جلوگیری نماید.
 • با ایجاد قسمتی از طبیعت در پشت بام ساختمان ها می توان به بخش کوچکی از حیات وحش نیز کمک کرد و پناهگاهی برای پرنده ها ایجاد نمود
 • روف گاردن به علت استفاده از لایه های متنوع و پوشش گیاهی بر روی بام باعث کاهش انتقال حرارت و صوت به طبقات زیرین می شود.
 • طراحی و ساخت روف گاردن باعث افزایش ارزش تمامی طبقات می شود و با صرف هزینه اولیه می توان چند برابر به ارزش مالی ساختمان افزود.

منبع : cityfarmerthespruce

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

Review: 5 - "روف گاردن" by , written on اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۷

این نوشته به معرفی روف گاردن می پردازد که به عنوان المانی برای […]

مقالات مرتبط

ترمووود در گوشه دیوار ساختمان

ترمووود ( نمای چوبی ساختمان )

امروزه بیشتر مردم هنگام انتخاب مصالح ساختمانی ترجیح می دهند در مقابل محصولات ساخته شده  از مواد شیمیایی ...

سقف کشسان با طرح درخت در نشیمن

سقف کشسان ( سقف کششی )

در این نوشته سقف کشسان به عنوان نوعی سقف کاذب پارچه ای معرفی شده و اجزای این سقف کاذب طرح دار تشریح می ...

بخشی از استخر پیش ساخته

استخر پیش ساخته

امروزه با پیشرفت علم و تكنولوژی و برای استفاده بهینه از زمان، انواع استخر پیش ساخته در ساختمان ها و هتل ...

دیدگاه ( 7 )

 1. مهتاب۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

  سلام
  مرسی از مطالبتون
  واقعا باغ بام یا همون روف گاردن خیلی میتونه تاثیر مثبتی روی محیط زیست بذاره

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

   با سلام
   مرسی از توجهتون
   بله همانطور که توضیح داده شد روف گاردن با استفاده از پوشش گیاهی متنوع باعث بهبود عملکرد زیست محیطی منطقه می شود

   پاسخ
 2. آتنا۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

  خوشبختانه در سالهای اخیر استفاده از روف گاردن در شهرهای بزرگ بیشتر شده که جلوه و زیبایی خاصی به فضای شهری داده و مزایا و کاربردهای زیادی دارد.
  ممنون از مطلب مفیدتون

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

   سلام
   بله همانطور که در مقاله آورده شده استفاده از روف گاردن باعث بهبود محیط زیست می شود.
   ممنون از توجه شما

   پاسخ
 3. امید۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

  روش اجرای روف گاردن به چه صورت هست؟ پشت بام چجوری عایق میشه که میشه روی پشت بام باغچه ساخت؟

  پاسخ
 4. هرمز۰۲ مرداد ۱۳۹۷

  سلام . برای مناطقی مثل اصفهان که هوای خشکی داره فکر کنم حیاط روی پشت بام خیلی خوب باشه . فقط سرمایش روف گاردن چجوریه؟ هوای بازه کولر نمیشه گذاشت.

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۰۳ مرداد ۱۳۹۷

   سلام برای شهرهای خشک مانند اصفهان و همچنین فضاهای باز که نمی توان از سیستم های برودتی با سیکل تبریدی تراکمی و یا جذبی استفاده کرد، استفاده از سرمایش تبخیری بهترین گزینه است و بهترین گزینه برای سرمایش تبخیری در فضای باز استفاده از سیستم مه پاش خانگی است.

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*ورود به بخش بررسی محصولات