ترمووود ( نمای چوبی ساختمان )

امروزه بیشتر مردم هنگام انتخاب مصالح ساختمانی ترجیح می دهند در مقابل محصولات ساخته شده  از مواد شیمیایی و مواد مصنوعی از محصولات ساخته شده از چوب طبیعی استفاده کنند. دلیل آن هم ساده است؛ علاوه بر زیبایی مصالح چوبی، این مواد سازگار با محیط زیست هستند. در همین راستا استفاده از نماهای چوبی ساختمان یا ترمووود ها به دلیل خواص و زیبایی آنها در سالهای اخیر فراگیرتر شده است.

در این نوشته سعی بر آنست تا نمای چوبی ساختمان یا ترموود ها را معرفی و فرآیند تولید آنها را شرح داده و در پایان به بررسی مزایای آنها بپردازیم.

ترمووود چیست

ترمووود ها الوار های چوبی از درختانی با جنس های مختلف هستند که تحت عملیات حرارتی ای موسوم به فرآیند اصلاح حرارتی قرار می گیرند. این فرایند یکسری از معایب متداول که ذاتا در انواع چوب ها وجود دارد را از بین می برد.ترمووود یا تخته های اصلاح حرارتی شده چند سالی است که در اروپا تجاری شده اند. نصب ترمووود برای نمای سایدینگ ، دیوارپوش ، انواع کفپوش از جمله کفپوش چوبی ، نمای بیرونی، روف گاردن ، کناره های استخر و مبلمان فضای باز قابل استفاده هستند.

الوارهاي چوب ترمووود

الوارهاي چوب ترمووود

در واقع می توان گفت ترمووود یک ماده چوبی ویژه است که علاوه بر خصوصیت های چوب مانند زیبایی و تطبیق پذیری با دکوراسیون و طراحی فضا دارای ویژگی هایی مانند پایداری ابعادی، مقاومت در برابر پوسیدگی و غیره خواهد بود.

ساختماني با ترکيب ترمووود و شیشه

نمونه ای از کاربرد ترموود در نمای ساختمان

هرچند ترموود در ایالات متحده نسبتا جدید است ولی از اوایل دهه 1990 در اروپا برای نماهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می شده است. این محصول توسط مرکز تحقیقاتی فنی VTT فنلاند و رهبران صنعتی، توسعه یافته است؛ فرایندی که قصد داشت بر ارزش بزرگترین منبع اقتصادی این کشور اسکاندیناوی بیفزاید.

ترمووود در کنار پنجره

استفاده از ترمووود و شیشه

از دلایل استفاده از چوب ترمووود می توان به اصلاح برخی معایب چوب مثل ناپایداری ابعادی در برابر شرایط جوی مانند تورم در هوای مرطوب و تجزیه پذیری آن با گذشت زمان توسط حشرات و آسیب های محیطی اشاره نمود. این معایب چوب که از خواص اصلی تخته های چوبی طبیعی است باعث ایجاد محدودیت کاربرد چوب در صنعت ساختمان شده است به همین منظور با اصلاح حرارتی چوب و ساخت ترمووود بسیاری از محدودیت های ساخت برطرف گردید.

یک خانه با نمای ترمووود نمایش داده شده است

چوب در محیط بیرونی

چوب

چوب در محیط بیرونی بدون لایه ای محافظ است و باید در مقابل حملات حشرات و قارچ ها (پوسیدگی) محافظت شود. چوب با تر و خشک شدن –حتی با رطوبت کم داخل خانه- باد کرده یا منقبض می شود و بطور بالقوه باعث ایجاد مشکلات می شود. تکنیک های زیادی را برای مدیریت این خطرات می توان استفاده کرد؛ برای محافظت در برابر پوسیدگی، گونه های چوبی که بطور ذاتی با دوام هستند (بعنوان مثال سرو یا بلوط سفید) می توانند انتخاب شوند، یا می توان به گونه های حساس مثل کاج مواد شیمیایی نگهدارنده اضافه کرد.

پوشش ( رنگ آمیزی، رنگ روغن زدن و غیره) می تواند به چوب اعمال شود تا چرخه تر و خشک شدن را که منجر به تورم و انقباض، تاب برداشتن یا ترک خوردگی چوب می شود را کند نماید. این شیوه می تواند جوابگو باشد اما در اصل سعی بر آن است که با خواص ذاتی چوب مقابله شود. به همین علت می توان از تایل ترموود برای کفپوش کنار استخر ، کفپوش روف گاردن و … استفاده نمود.

نماکاری ساختمان با تايل ترمووود

نماسازی ساختمان با ترمووود

اصلاح چوب ترمووود

عموما اصلاح چوب شامل مواد شیمیایی یا راه های دیگری که خواص بنیادی چوب را تغییر می دهند، نیز می شود ولی در ترمووود ها اصلاح حرارتی یک روش اصلاح است که چوب را با درجه حرارت بالا ( 400 درجه فارنهایت) گرما می دهند. اکسیژن حذف می شود تا چوب از سوختن حفاظت شود، حرارت باعث می شود میزان هیدروفیلیک بودن چوب (خاصیت علاقمندی چوب به آب) بسیار کمتر شود. در اصل قابلیت پوسیدگی و تورم و انقباض در چوب به علت وجود آب در چوب است. چوب اصلاح حرارتی شده کمتر مستعد پوسیدگی قارچی است و پایداری ابعادی بیشتری در برابر انقباض و انبساط دارد.

هر گونه چوبی می تواند با اصلاح حرارتی به ترموود تبدیل شود. فرایند قهوه ای کردن چوب، می تواند برخی چوب های غیرعادی متفاوت را کاملا جذاب کند. جنبه منفی ترموود ماندگاری بوی سوخته چوب است. میزان استحکام و سفتی ترمووود کمتر از چوب اصلی است اما این میزان استحکام برای بسیاری از مصارف کافی است.

راه پله نماکاري شده با ترمووود

استفاده از ترمووود در راه پله

فرآیند اصلاح حرارتی در ترموود چیست

اصلاح حرارتی فرآیندی است که در آن هرگونه چوبی در یک محفظه ویژه به تدریج گرم می شود تا به درجه حرارت 410 تا 450 درجه فارنهایت برسد، که بطور کامل اکسیژن در آن سیستم حذف شده است. این شرایط به این دلیل لازم است تا زمانی که چوب در دمای بیش از 300 درجه فارنهایت قرار می گیرد، خاکستر نشود.

این فرآیند جایگزین استفاده از مواد شیمیایی می شود تا کاربردهای نابجای گونه های چوب را با استفاده از بخار و گرما افزایش دهد و چوب را برای بسیاری از کاربردهای داخلی و بیرونی مناسب کند. گرمای بالا ساختار سلولی چوب را تغییر می دهد و مقاومت آن را در مقابل پوسیدگی بالا می برد درحالیکه تاحد زیادی انبساط و انقباض را کاهش می دهد.از آنجاییکه چوب ترمووود، رطوبت را جذب نکرده یا نگه نمیدارد باعث کاربردی تر شدن چوب برای استفاده در کف و دیوار می شود.

یک منزل بسیار زیبا و جذاب با طرح ترمووود می باشد که بسیار مدرن هست

رنگ ترمووود

رنگ ترمووود

به واسطه درجه حرارت چند برابر دمای پخت، طیف اختیاری رنگ در یک گونه واحد را می توان بدون استفاده از رنگهای شیمیایی بدست آورد و درنتیجه رنگ ترموود ایجاد شده در برابر اشعه UV مقاوم است. در این فرایند اصلاح حرارتی به شکل زیبایی چوب به رنگ تیره می شود و یک دید گرمسیری غیرمنتظره ای به ارمغان می آورد نسبت به گونه های چوبی معمول تری که ذاتا روشن تر هستند.

استفاده از ترمووود در پوشش داخل

استفاده از نمای چوبی در پوشش دیوار داخلی

فرآیند تولید ترموود

به طور کلی فرایند کوره در تولید ترموود سه فاز دارد که تنها از گرما و آب استفاده می کند. این روش یکی از طبیعی ترین راه های عاری از مواد شیمیایی است به همین دلیل افزایش طول عمر محصولات چوبی را به همراه دارد. این فرآیند شامل چهارمرحله است :خشک کردن ، تیمار حرارتی و خنک کردن یا متعادل سازی , فرم دهی و برش چوب که معمولا کل این پروسه  تا ۷۲ ساعت طول می کشد.  فرآیند پلاتو شامل سه مرحله ترموهیدرولیز، خشک کردن و تثبیت ، و سرانجام متعادل سازی است .

یک ویلای مدرن با طرح نمای ترمووود می باشد

افزایش دمای چوب

افزایش دمای چوب

درجه حرارت ترموود در کوره به سرعت بالا میرود تا به 212 درجه فارنهایت برسد و بر ترکیب طبیعی چوب اثر می گذارد. بخار مانع ترک خوردن چوب در دمای بالا می شود. مقدار رطوبت چوب از 15 الی 20 درصد تا نزدیک به صفر کاهش میابد.

 

تخته ترمووود بعد از تولید در کارخانه

تایل ترمووود در کارخانه

اصلاح حرارتی چوب

درجه حرارت باز هم بالاتر می رود تا چوب به سطح رنگ مورد نظر برسد (حدود 415 درجه فارنهایت). قرار گرفتن چوب در دمای بالاتر و به مدت طولانی تر، چوب را تیره تر می کند و تمام سطح آن یکدست می شود. برای جلوگیری از سوختن چوب در دمای بالا از بخار آب استفاده می شود.

در اثر گرمای شدید اسیدهای طبیعی و شکر در ترمووود تغییر کرده و ساختار فیزیکی چوب اصلاح می شود. توانایی چوب برای جذب رطوبت کاهش یافته و کمتر مستعد پوسیدگی و فساد است. مقدار رطوبت (EMC) چوب کاهش میابد. این بدین معناست که میزان انقباض و انبساط چوب در اثر تغییرات رطوبت محیط در ترموود ها در مقایسه با چوب معمولی تا 60 درصد کاهش میابد.

یک ساختمان مدرن و جذاب با نمای چوبی

آماده سازی تایل ترمووود

خنک کردن و آماده سازی تایل ترمووود

درجه حرارت ترمووود با اسپری کردن آب و خنک کردن کاهش می یابد. با آماده سازی و رطوبت دادن مجدد به این نماهای چوبی ساختمان، میزان رطوبت را به 4 تا 6 درصد می رسانند.

پرداخت روی تایل ترمووود

نمای چوبی ساختمان توسط کارگران در کارخانه پردازش می شوند تا به مشخصات و اشکال مورد نظر برسند.

نمونه تخته ترمووود

نمونه تخته های نمای چوبی ساختمان

ابعاد ترمووود

سازمان جهانی ترمووود در مورد ابعاد ترموود ، یک استاندارد عمومی ارائه داده تا تمام کارخانجات تولید ترموود ابعاد یکسانی از این محصول را با ضخامت های یکسان تولید کنند. مقاطع و ابعاد ترمووود که در ایران متداول است به شرح زیر است:

SHP یا چوب چهارتراش که بیشتر برای کف، پله، چارچوب و… استفاده می شود.

ابعاد: 140*42 ، 92*42 ، 68*42 ، 117*26 ، 92*26 ، 118*19 ، 92*16 ،  118*20 ، 117*19 ، 113*21 ، 132*21 ، 119*20 ،

DECK مانند چوب SHP دارای چهار تراش است ولی شیار هایی موازی بر آن وجود دارد برای محیط های لغزنده، مرطوب و پر رفت و آمد که مانع از لیز خوردن افراد می شود.

ابعاد: 118*26 ، 92*26

UTV دارای فاق و زبانه است و زاویه باز در محل نری دارد. برای محل های زاویه دار استفاده می شود.

UTS مانند UTV دارای فاق و زبانه است با این تفاوت که دارای زاویه نود درجه در قسمت نری است.

STR چوبهای فرم دار ابزار خورده برای دکوراسیون داخلی

استفاده از تخته ترموود در فضای بیرونی

طراحی فضای سبز با استفاده از تایل ترمووود

ویژگی ترمووود

مزیت اصلی ترمووود ها این است که چوب نرم می تواند برای کاربردهایی که نیاز به ماندگاری بالا دارد، استفاده شود و ممکن است به عنوان ماده سازگار با محیط زیست در نظر گرفته شود. نمای چوبی ساختمان از نوع بادوام کلاس 1-3، بر طبق استاندارد اروپا EN350-2 ، را می توان توسط گونه هایی از چوب نرم بی دوام(کلاس5) بدست آورد.

ضعف اصلی این است که قدرت و استحکام در نتیجه ی دمای بالا کاهش یافته است. در کل مقاومت خمشی تا 30 درصد کاهش می یاید، کاهش بیشتر در دمای بالاتر رخ می دهد.

مقاومت بیولوژکی در برابر برخی( نه همه) میکروارگانیسم ها و حشرات بهبود می یابد. بیرون زدگی و فرورفتگی چوب (ناصاف شدن چوب) بین 50 تا 90 درصد کاهش می یابد. رنگ چوب گرمادیده تیره می شود. بعنوان یک اصل؛ فرایند اصلاح گرمایی بر روی هر گونه چوبی قابل اجرا است.

نمای چوبی یک مکان که بسیار شیک و جذاب می باشد

خواص ترمووود

خواص ترمووود

در مجموع ترمووود ها دارای خواص زیر هستند:

 • دوام: برای کاربرد های خارجی می توان طول عمر 25 سال را انتظار داشت.
 • دفع رطوبت : با اصلاح حرارتی چوب خاصیت آبگریزی نیز به مقطع ترموود اضافه می شود.
 • پایداری:ترک خوردگی ، سوراخ شدن ، تورم و انقباض پروفیل چوبی کاهش میابد .
 • رنگ: رنگ قهوه ای یکدست با بافت چوب و مقاومت رنگ چوب در برابر اشعه UV
 • فاقد مواد شیمیایی: در فرایند اصلاح حرارتی ترموود را یک جایگزین سازگار با محیط زیست می سازد، از مواد شیمیایی استفاده نمی شوند.
 • مقاومت در برابر حشرات :به موجب حرارت بسیار بالایی که پروسه ی ترموود بر چوب اعمال می کند، مواد مغذی موجود در چوب کاملا از بین رفته و بنابراین برای حشرات، قارچ ها و دیگر موجودات زنده به عنوان ماده خوراکی شناخته نمی شود و در نتیجه مقاومت و دوام آن به طور چشمگیری افزایش می یابد.
 • تنوع : فرایند اصلاح گرمایی بر روی هر گونه چوبی قابل اجرا است.

در ادامه فیلمی در رابطه با نحوه ی ساخت و پرداخت ابزار بر روی چوب ترمووود آورده شده است.

برداشت و ترجمه از: thermowood ، metsawood

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1395 / 11 / 16
دسته :

نظرات کاربران

سلام
ترمووود هایی که در نمای ساختمان نصب می شوند دیگر به رنگ یا ماده پوشاننده نیازی ندارند؟ و در اثر رطوبت مشکلی پیدا نمی کنند؟

  عموما نیازی به رنگ بر روی ترمووود نیست و رطوبت نیز بر آن تاثیر ندارد.

سلام
آیا استفاده از چوب ترمووود در نمای ساختمان در اثر آفتاب خوردگی تغییر رنگ نمی دهد؟

  ترمووود ها در اثر آفتاب تغییر رنگ نمی دهند. این نوع از نمای چوبی ساختمان در برابر اشعه UV مقاوم هستند.

سلام
میشه اطلاعاتی راجع به قیمت ترمووود ارائه بفرمایید؟

  لطفا برای اطلاع از قیمت ترمووود با دفتر تماس بگیرید.02144050911

سلام
آیا برای نصب ترمووود در نمای ساختمان نیازی ربه زیرسازی خاصی است؟
آیا نمای قدیمی قبلی ساختمان باید کنده شود؟

  در مواردی برای نصب ترموود در نمای ساختمان نیاز به استراکچر های فلزی می باشد.

سلام
تفاوت ترمووود داخلی و خارجی در چه هست؟

سلام . ببخشید تایل ترمووود روی نما نصب بشه با آفتاب رنگش نمیره؟ آسیب نمیبینه؟

  با سلام
  چوب ترمو به علت قرار گرفتن تحت فرآیند اصلاح حرارتی در برابر اشعه فرابنفش مقاوم شده و نور مستقیم آفتاب بر روی تایل ترمووود تاثیری نخواهد داشت

چوب ترمووود قیمتاش متفاوته؟

  بله قیمت چوب ترمو بسته به مقطع پروفیل نورد استفاده متفاوت است . برای اطلاعات بیشتر می توانید به قسمت محصولات مراجعه کنید.

سلام . بعد از نصب ترمووود روی نما و به خصوص فضاهای باز کنار استخر چه شرایطی برای نگهداری ترمووود لازم هست؟

چوب ترمووود چند نوع هست؟ برای نما کدومو استفاده کنم بهتره؟

  چوب ترمووود در واقع چوبی است که اصلاح حرارتی شده است. بسته به نوع چوب انتخابی می توان هر چوبی را با حرارت اصلاح نمود. اما تولیدات کارخانه های چوب ترمووود بیشتر به دو نوع ترمووود فنلاندی پاین ( چوب نرم ) و ترمووود فنلاندی اش ( چوب سخت ) دسته بندی می شود . برای نما و فضاهای داخلی بهتر است از چوب ترمووود پاین استفاده نمایید.

سلام . نگهداری ترمووود به چه صورت هست؟ بعد از نصب یا بعد چند سال باید رنگ شه ؟

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839