12 نکته برای اجرای روف گاردن

احتمالا برای بسیاری از افراد این سوال پیش آمده باشد که چگونه روف گاردن بسازیم . در این نوشته نکاتی در رابطه با نحوه اجرای روف گاردن به عنوان بام سبز با هدف القای حس آرامش و ایجاد قطعه ای از طبیعت با استفاده از پوشش گیاهی و حوضچه آب بر روی بام ، معرفی و مزایای آن توضیحاتی ارائه شده است.

روف گاردن چیست

روف گاردن باغی است طبق نقشه روی سقف ساختمان ها اجرا می شود و کاشت گیاهان در سقف ، در کنار جنبه های دکوراتیوی که دارد ، دارای قابلیت تولید مواد غذایی ، کنترل دما ، مزایای هیدرولوژیکی و باعث بهبود معماری فضاهای مسکونی و اداری می شود.بازسازی و احیای طبیعت و حیات وحش و ساخت آن در مقیاس بزرگ دارای مزایای زیست محیطی است.

به دلیل کم شدن پوشش گیاهی شهرها با ساخت و سازهای بی رویه نیاز به بازسازی و احیای طبیعت برای بهبود سیستم اکولوژی و کاهش استرس های زندگی در محیط شهری نیاز به طراحی و ساخت روف گاردن با گذشت زمان بیشتر احساس می شود.

ایجاد آرامش با طراحی و اجرای روف گاردن

بام سبز

بام سبز که در اغلب اوقات در محیط های شهری طراحی و اجرا می شود با ایجاد فضایی سبز و سایه اندازی باعث کاهش جذب حرارت ساختمان از محیط اطراف می شود و در تابستان باعث کاهش مصرف انرژی می شود . علت اصلی ایجاد گرما در شهرها جذب تابش خورشید از طریق جاده ها، ساختمان ها و جذب گرما از طریق مصالح موجود در ساختمان به داخل و انعکاس قسمتی از تابش به فضای بیرونی است. به دلیل ایجاد سایه و تراوشات گیاهان در نمای سبز دمای محیط بیشتر از 5 درجه افزایش نمی یابد. اجرای روف گاردن در ساختمان های متعدد باعث کاهش کلی دمای محیط منطقه و کاهش مصرف انرژی می شود .

از دیگر مزایای روف گاردن می توان به کنترل شرایط محیطی مانند باران اشاره نمود. با طراحی و ساخت مسیرهایی برای خروج آب باران و همچنین ایجاد محفظه ای از خاک و گیاه در سقف ، می توان مسیر و شدت باران و آب های ورودی را کنترل و باعث کاهش تخریب سقف شد.

پسری در حال استراحت روی روف گاردن

ایجاد آرامش و امنیت با اجرای روف گاردن

مزایای بام سبز

روف گاردن به عنوان بام سبز دارای ویژگی های متعدد زیست محیطی ، اقتصادی ، اجتماعی ، زیبایی شناسی و معماری است. از جمله ویژگی روف گاردن می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • روف گاردن باعث ایجاد محیط سبز شخصی می شود که منحصر به یک ساختمان است و باعث بازسازی و احیای طبیعت در بام ساختمان های مسکونی و اداره ها می شود.
 • روف گاردن می تواند منبعی برای تولیدات کشاورزی ساختمان باشد.
 • اجرای روف گاردن در فضاهای اجتماعی مانند ساختمان های اداری باعث افزایش آرامش و کارایی بهتر کارمندان می شود.
 • ایجاد بام سبز در ابعاد بزرگ می تواند کیفیت هوای منطقه را بهبود بخشیده و باعث کاهش گاز دی اکسید کربن شود.
 • در هنگام باران شدید روف گاردن با کنترل راه آب می تواند از تخریب سقف و طبعات آن جلوگیری نماید.
 • با ایجاد قسمتی از طبیعت در پشت بام ساختمان ها می توان به بخش کوچکی از حیات وحش نیز کمک کرد و پناهگاهی برای پرنده ها ایجاد نمود.
 • روف گاردن به علت استفاده از لایه های متنوع و پوشش گیاهی بر روی بام باعث کاهش انتقال حرارت و صوت به طبقات زیرین می شود.
 • اجرای روف گاردن باعث افزایش ارزش تمامی طبقات می شود و با صرف هزینه اولیه می توان چند برابر به ارزش مالی ساختمان افزود.
اجزای روف گاردن و لایه تشکیل دهنده باغ بام

لایه های تشکیل دهنده سقف روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن

قبل از طراحی و اجرای بام سبز باید به جزئیات روف گاردن توجه نمود، این پارامتر ها در نحوه طراحی و هزینه اجرای روف گاردن بسیار تاثیرگذار خواهند بود. از جمله عوامل موثر می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • ظرفیت سازه ساختمان
 • راه دسترسی به بام
 • تاسیسات برقی و مکانیکی
 • عایق رطوبتی و زهکشی
 •  تامین آب
 • تامین نور خورشید
 • کنترل حرارتی
 • کنترل وزش باد
 • ایجاد حریم شخصی
 • پوشش گیاهی ( گلدان )
 • کفپوش
 • مبلمان
خانواده ای در حال غذا خوردن در روف گاردن یا بام سبز منزل خود هستند

ظرفیت سازه ساختمان

ظرفیت سازه ساختمان

سازه یک ساختمان بر اساس بارهای وارده به آن طراحی می شود که این بارها به دو دسته بار مرده و زنده تقسیم می شود . بارهای مرده شامل وزن سازه ، وزن دیواره ها، سقف و کف و بار زنده شامل وزن افراد ساکن در ساختمان، مبلمان ، تجهیزات مکانیکی و برقی می باشد. با توجه به طراحی روف گاردن و متریال اجزای آن مانند گلدان ، آلاچیق و مبلمان مقدار بار وارده به سازه متغیر خواهد بود. به همین دلیل قبل از طراحی و اجرای روف گاردن باید ظرفیت سازه ساختمان بررسی و حد توان سازه در نظر گرفته شود.

دسترسی به باغ بام با پله گرد آهنی زیبا

دسترسی به باغ بام با پله گرد آهنی

دسترسی بام

برای اجرای باغ روی بام نحوه دسترسی از حیاط به سطح بام بسیار تاثیرگذار بر طراحی و هزینه اجرای روف گاردن خواهد بود. رساندن مصالح و تجهیزات بر روی بام در ساختمان های کوتاه و ویلایی نسبت به آپارتمان های بدون آسانسور بسیار راحت تر خواهد بود . در ساختمان های بلند با توجه به ضوابط شهرداری و آتش نشانی استفاده از خروجی های متعدد ، اعلام حریق و سیستم روشنایی اضطراری ضروری است.

اجرای روف گاردن و تاسیسات برقی برای سیستم روشنایی

نمونه روف گاردن با نورپردازی زیبا

تاسیسات برقی و مکانیکی روف گاردن

برای اجرای آب رسانی و نورپردازی روف گاردن نیاز به آماده سازی بستری برای تاسیسات برقی و مکانیکی است. تجهیزات تاسیسات برقی و مکانیکی مانند لوله برق و لوله آب بر روی کف قبل از اجرای عایق رطوبتی نصب می شوند. سپس بعد از اجرای لوله به دلیل مقاوم شدن لوله ها در برابر ضربه لایه ای به عنوان پوشاننده بتنی بر روی لوله ها اجرا می شود. بعد از اجرای عایق رطوبتی و نصب کفپوش روف گاردن دیگر تجهیزات تاسیسات مانند سیم کشی ، سینک و چراغ پارکی و غیره ، نصب و اجرا می شوند.

اجرای عایق رطوبتی نانو بر روی سقف قبل از اجرای روف گاردن

اجرای پوشش عایق رطوبتی نانو بر روی بام

عایق کاری روف گاردن

با استفاده از طراحی مسیری برای زهکشی آب باران روی بام می توان روف گاردن را عامل کنترل سیلاب ها و آب های جمع شده ناشی از باران شدید دانست. بعد از نصب تاسیسات برقی و مکانیکی پوششی به عنوان عایق رطوبتی اجرا می شود که می تواند از نوع قیر و گونی و یا رنگ عایق رطوبتی نانو باشد. با توجه به عملکرد مناسب عایق رطوبتی نانو و اجرای راحت آن بیشتر این نوع پوشش به عنوان عایق به صورت چند لایه استفاده می شود. برای هدایت آب ناشی از آبیاری و یا آب بارانی که توسط خاک جذب نشده و روی کف بام جاری می شود ، از تایل پلاستیکی به منظور زهکشی استفاده می شود. تایل زهکشی آب مازاد خاک را گرفته و از طریق مسیر تعیین شده به مجرای آب باران هدایت می شود.

آبیاری گیاهانی که در روف گاردن اجرا شده اند با استفاده از آبیاری قطره ای

آبیاری پوشش گیاهی روف گاردن

آبیاری روف گاردن

برای آبیاری گیاهانی که طبق طراحی فضای سبز بر روی بام اجرا شده اند می توان از سیستم آبیاری قطره ای استفاده نمود و یا منبع آب کوچکی از آب های مصرف شده که برای گیاهان مناسب هستند نیز استفاده نمود. سیستم آبیاری قطره ای و سیستم استفاده دوباره از آب های مصرفی واحدها می تواند از هدر رفتن بیهوده آب جلوگیری نماید و طبق برنامه زمانبندی مشخصی گیاهان روف گاردن به راحتی آبیاری شوند.

مردی در حال کاشت گیاه در بام سبز ساختمان خود می باشد

تامین نور خورشید مورد نیاز گیاهان

تامین نور خورشید مورد نیاز گیاهان

قبل از طراحی جای گیری پوشش گیاهی روف گاردن باید به سایه اندازی ساختمان های اطراف بر روی بام ساختمان دقت شود تا گیاهانی که نیاز به آفتاب مستقیم ندارند در ناحیه سایه قرار گیرند و گیاهانی که نیاز به نور خورشید مستقیم دارند در قسمت آفتاب گیر کاشته شوند. نور خورشید باعث رشد و عامل تغذیه گیاه است و نبود آن موجب پژمردگی و در نهایت خشک شدن گیاه می شود.

آلاچیق ترمووود به منظور ایجاد سایه و کنترل حرارت

نصب آلاچیق روف گاردن

کنترل حرارتی بام سبز

میزان حرارتی که از تابش نور خورشید ، گرمای ایجاد شده توسط وسیله های نقلیه و ساختمان های اطراف به سطح بام وارد می شود، باعث ضروری شدن طراحی و اجرای سایبان متحرک و یا آلاچیق امری می شود.

بام سبز به علت اینکه در  فضای باز قرار دارد و در تعامل با محیط می باشد ، به سرمایش و گرمایش مخصوص به خود نیاز دارد.  استفاده از سیستم سرمایشی تراکمی و جذبی به هیچ عنوان مناسب فضای باز نیست. برای سرمایش روف گاردن از دستگاه مه پاش که سیستم سرمایش تبخیری است و برای گرمایش روف گاردن از گرماتاب می توان استفاده کرد.

روف گاردن بسیار زیبا دارای گلدان های متنوع

کنترل وزش باد

کنترل وزش باد

وزش باد در ارتفاعات با توجه به کم شدن موانع ، شدت بیشتری خواهد داشت. در تمامی ساختمان ها به خصوص ساختمان های بلند مرتبه باید برای بررسی و کنترل وزش باد در سطح بام اهمیت زیادی قائل شد. دیواره های روف گاردن می توانند ارتفاع بیشتری داشته باشند اما حداکثر ارتفاع جانپناه طبق ضوابط شهرداری نیز باید رعایت شود.

ایجاد حریم خصوصی با پوشش سبز روی سقف آلاچیق

ایجاد حریم خصوصی با پوشش سبز سقف و دیواره ها

ایجاد حریم شخصی

با توجه به اینکه ساختمان های اطراف می توانند ارتفاع های متفاوتی داشته باشند، امکان داشتن حریم خصوصی در پشت بام می تواند دشوار و معضل بزرگی باشد. با کمک گرفتن از آلاچیق و سایبان می توان فضاهای خصوصی بیشتری تولید کرد . همچنین با ایجاد دیوار سبز و پوشاندن اطراف روف گاردن با گیاه های رونده می توان از دید اطراف به پشت بام جلوگیری نمود.

فضای سبز روف گاردن

پوشش گیاهی روف گاردن تنوع زیادی دارد و شامل درخت ، درختچه و گیاهان بوته ای ، چمن مصنوعی می شود . بهتر است از گیاهانی که دارای نگهداری آسان ، مقاومت بالا در برابر کم آبی و نور مستقیم آفتاب هستند استفاده نمود. برای حفظ استاندارد ها باید از خاک مناسب روف گاردن استفاده کرد. همچنین به علت عمق کم خاک در گلدان روف گاردن باید از گیاهانی که دارای ریشه کوتاهی هستند استفاده نمود. انتخاب گیاهانی که هزینه نگهداری پایین داشته باشند و در تمام فصول سال سبز باشند می تواند از معیارهای اصلی انتخاب نوع پوشش گیاهی باشد . یکی دیگر از انواع پوشش گیاهی ، استفاده از چمن مصنوعی برای روف گاردن به خاطر دوام بسیار بالا ، عدم نیاز به نگهداری و صرفه جویی در مصرف آب ، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

کفپوش ترمووود و کفپوش چمن مصنوعی روف گاردن

کفپوش ترمووود و چمن مصنوعی

کفپوش روف گاردن

عملیات پوشاندن کف در صنعت ساختمان به نام کفسازی معروف است. انواع روف گاردن را می توان از نظر نوع کفپوش دسته بندی کرد. پوشش های کف با توجه به نکات اقتصادی و عملکردهای مختلف مورد نیاز، در انواع مختلفی از نظر جنس و کاربرد تقسیم می شوند. کف روف گاردن یا بام سبز می تواند با متریال متنوعی پوشانده شود که از انواع کفپوش روف گاردن می توان به چوب ترمووود ، تایل بتنی و انواع سنگ ها اشاره نمود.

برای استفاده کفپوش چوبی ابتدا کف باید با ترمووود روف گاردن و یا فلز ، شبکه بندی شده و بعد تایل ترمووود بر روی آن نصب گردد . برای ماندگاری و دوام بهتر ترمووود باید رنگ پایه روغن بعد از نصب بر روی آن اجرا شود که این پوشش باعث مقاوم تر شدن چوب ترمووود در برابر شرایط جوی ، باران و حرارت می شود.

اجرای تایل بتنی به عنوان کفپوش روف گاردن بر روی کفسازی بتن درجا مسطح شده

اجرای تایل بتنی بر روی کف بام

اجرای تایل بتنی و سنگ بر روی کف روف گاردن نیازمند اجرای زیرسازی مسطح و تراز است. بعد از اجرای تاسیسات بر روی کف ، لایه ای بتنی به صورت درجا اجرا می شود تا باعث مسطح شدن کف بام شود. بعد از خشک شدن بتن به طور کامل تایل بتنی و یا سنگ با ملات اجرا می شود.

ایجاد سایه و کنترل حرارت با طراحی و ساخت آلاچیق

طراحی و ساخت آلاچیق در روف گاردن

مبلمان روف گاردن

از انواع مبلمان روف گاردن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • گلدان ها
 • مبلمان مخصوص نشستن افراد
 • باربیکیو
 • شومینه
 • سایبان ها
 • آلاچیق

مبلمان برای نشستن افراد دارای انواع مختلفی است و با متریال های فرفوژه ، ترموود ، بتنی و چرمی ساخته می شود. بسته به سلیقه افراد و تحت نور مستقیم قرار گرفتن مبلمان متریال های متفاوتی استفاده می شوند . برای استفاده بهینه از روف گاردن می توان از باربیکیو در گوشه ای از بام استفاده نمود . سایبان ها و آلاچیق روف گاردن به صورت پیش ساخته و یا سفارشی ساخته می شوند از جمله سایبان ها می توان به سازه های چادری نیز اشاره نمود.

روف گاردن در بالای یک برج که بسیار دید مناسبی را داراست

گلدان های روف گاردن

گلدان های روف گاردن

گلدان هایی که بر روی روف گاردن استفاده می شوند می توانند از جنس مصالح مختلفی باشند از جمله :

 • سفال
 • سرامیک
 • سنگ
 • ترمووود
 • پلاستیک

گلدان های سفالی و سرامیکی

گلدان های سفالی و سرامیکی به علت شکننده بودن و مقاومت کم در برابر ضربه کاربرد زیادی در فضای باز ندارند . گلدان های سنگی و چوب ترموود با شرایط محیطی بسیار سازگار هستند اما گلدان های سنگی به علت وزن زیادی که دارند نسبت به گلدان ترموود کمتر در ساختمان های قدیمی استفاده می شوند. گلدان پلاستیکی ، بسیار سبک و مقاوم در برابر رطوبت است و نسبت به گلدان سفالی و چوبی عمر طولانی دارد .

با توجه به نکات و روش اجرای روف گاردن که توضیح داده شد به کارگیری و درخواست مشاوره شرکت طراحی روف گاردن و یک مهندس معمار و شخصی حرفه ای در زمینه برآورد هزینه ساخت روف گاردن و مسلط بر تمامی مراحل ساخت روف گاردن به خصوص بررسی مقدار بار وارده تجهیزات روف گاردن بر سازه و بررسی آببندی کف ، بسیار ضروری خواهد بود.

منبع : thespruce

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 03 / 06
دسته :

نظرات کاربران

ایده های جالبی بود سپاس از شما

  سپاس از توجه اتون به مقاله اجرای روف گاردن

سلام من یه سوال داشتم می خواستم بدونم برای کف روف گاردن چی میتونیم نصب کنیم و چه انتخابایی داریم ما و از لحاظ قیمت کدومش ارزان تر در میاد؟

  سلام ممنون بابت دیدگاهتون برای طراحی روف گاردن و اجرای کفپوش آن شما میتونید از ترموود روف گاردن ، تایل بتنی ، سنگ و چمن مصنوعی استفاده کنید که هرکدوم ویيگی های خاصی به محیط شما می دهند برای دریافت مشاوره و قیمت محصولات می توانید با شرکت تماس بگیرید ، تیم بیلدینگ پلاس در خدمت شما هستند

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839