کفپوش چوبی و معرفی انواع آن

کفپوش چوبی در هر سبکی از دکوراسیون منزل، می تواند یک نکته خاص را در ذهن ایجاد کند؛ کفپوش چوبی نمایی ماندگار دارد و به خانه حس صمیمیت و گرما می بخشد. کفپوش چوبی در یک کلبه ییلاقی بنظر طبیعی، گرم و روستایی می آید و در یک محیط مدرن امروزی می تواند طرحی جدید اضافه کند و احساسی ارگانیک بوجود آورد.

کفپوش های چوبی انتخاب هایی باشکوه و شیک برای کف منزل هستند. مراقبت از آنها آسان بوده و پوشش مناسبی برای هر نوع دکور ایجاد می کنند. آنچه که شما برای انتخاب کفپوش چوبی تمام عیار و بی عیب نیاز دارید در اینجا ارائه می دهیم.آخرین مدل های کفپوش چوبی دارای رنگ با دوام و استحکام بالا هستند و نصب آنها راحت است. چه شما خودتان آنها را نصب کنید و چه از خدمات نصب استفاده کنید، آنها به راحتی نصب می شوند و عملا می توانند روی هر سطحی از کفپوش قرار بگیرند تا زمانی که آن سطح سالم، خشک و صاف باشد.

زمانی که بخشی از کفپوش چوبی نیاز به تعویض داشته باشد، نصب مجدد آن به کمی مهارت نیاز دارد، زیرا یکدست نیست و شما در مورد رنگ الوارها و مقدار آنها، نیاز به مشورت از متصدی نصب دارید.

برای طراحی دکوراسیون، ابتدا کفپوش چوبی تان را انتخاب کنید؛ کفپوش بخش جدایی ناپذیر از اتاق و طرح رنگ آن است و ممکن است بر روی چگونه بنظر رسیدن رنگ دیوار و یا رنگ کاغذ دیواری اثر بگذارد. اگرچه بعضی از کفپوش های چوبی – مانند پارکت، چوب های سخت و چوب های جامد- می توانند با سمباده زدن یا لعاب مجدد، روشن و یا تیره شوند ولی احتمالا این کاری نیست که شما مایل به انجامش باشید.

راه رفتن بر کفپوش چوبي

راه رفتن بر کفپوش چوبي

 انواع کفپوش چوبی

کفپوش های چوبی با توجه به جنس چوب به کار رفته و نحوه فرآوری در انواع مختلفی عرضه می شوند که شامل:

 • سالیدوود یا پارکت
 • کفپوش چوبی از چوبهای بازیافتی
 • چوب مهندسی شده یا چند لایه
 • کفپوش چوبی لمینت
 • کفپوش چوبی ترمووود
 • کفپوش وینیل یا کفپوش PVC
پارکت که در کنار ورودی پله ها پاخورده و کهنه شده

کفپوش پارکت بعد از گذر زمان

سالیدوود یا پارکت

سالیدوود از الوار های طبیعی انتخاب می شود، تخته های چوبی ای که همه جای آنها سفت و محکم است و فضای خالی کمتری درون آنها وجود دارد، بعبارت دیگر چگالی بالاتری دارند. برخی از انواع آن بدون نیاز به زیرسازی مناسب نصب به عنوان کف ساختمان هستند. پارکت ها از چوب درختانی چون بلوط، گردو، راش، بامبو و غیره تشکیل شده است و بسته به نوع چوبش، میزان قدرتش نیز تغییر کند.

کفپوش پارکت باید به کف چوبی میخ شود و برخلاف سایر کفپوش های چوبی نمی توان آن را مستقیم بر روی بتن یا کفپوش های دیگر موجود نصب کرد.

تخته چوب های بازیافتی برای استفاده مجدد در کف ساختمان بعنوان کفپوش چوبی

قطعات چوب بازیافتی

کفپوش چوبی از چوبهای بازیافتی

این کفپوش چوبی نیز نوعی پارکت است که می تواند به عنوان بسته ای از تخته ها، بورد ها و پنل های چوب های بازیافتی و نجات یافته از انبارها خریداری بشود و یا به عنوان کف آماده از متخصصان کفپوش چوبی خریداری شود. پیش از نصب، کفپوش چوبی بازیافتی می تواند بسیار ناخوشایند بنظر برسد. با این حال هنگامی که نصب شد می تواند باورنکردنی باشد، بنابراین شما به کمی ابتکار نیاز دارید.

یک آقا در حال نصب کفپوش چوبی می باشد

چوب مهندسی شده یا چند لایه

چوب مهندسی شده یا چند لایه

این نوع کفپوش چوبی که نوعی پارکت به حساب می آید شامل یک پایه روکش دار یا چند لایه است، که با چندین لایه از تخته های در هم تنیده چوب سخت یا چوب نرم ساخته شده، و با لایه ای که تیمبر نامیده می شود پوشیده شده است. تیمبر خود نوعی چوب طبیعی است که با فشار و حرارت به لایه های زیر متصل شده است. ساختمان این کفپوش به دلیل چند لایه بودن در برابر رطوبت و تغییر دما از مقاومت و ثبات بالاتری برخوردار است و بنابراین یک جایگزین خوب برای کفپوش سالیدوود است.

نصب راحت لمینیت به عنوان کفپوش چوبی

نصب کفپوش لمینت

کفپوش چوبی لمینت

کفپوش لمینت با ایجاد یک تصویر از چوب بر روی پلاستیک ساخته می شود که آن پلاستیک بر روی چند لایه تخته قرار میگیرد. نسخه های با کیفیت بالا پوشش بافت متقاعدکننده دارند و سخت و بادوام هستند. نسخه های ارزان قیمت دست ساز ممکن است یکنواخت و بی روح بنظر برسد و پوشش چوب در لبه های تخته ممکن است پوسته پوسته باشد.

قیمت لمینیت بستگی زیادی نیز به نوع چوب بکار رفته در آن دارد، بهترین چوب مناسب لمینیت چوب درختان برگ سوزنی و جوان است.

فرایند تولید لمینیت هزینه چندانی ندارد، چوب ها در اثر گرمای زیاد حالت پنبه ای گرفته و سپس با فشار زیاد، پرس می شود.

مزیت مهم این نوع کفپوش چوبی نصب آسان و سریع آن است و به دلیل روکشی که دارد آلرژی زا نیست. بزرگترین عیب آن نیز لغزنده و سفت بودن آن برای راه رفتن است.

ترمووود در کف اتاقک کنار استخر فضای باز

کفپوش ترممود برای استفاده در فضای باز

کفپوش چوبی ترمووود

ترمووود ها تخته های چوبی اصلاح حرارتی شده هستند که طی مراحل حرارتی مختلفی معایب ذاتی چوب در آن از بین می رود و در برابر پوسیدگی مقاوم شده و همچنین ابعاد آن در اثر رطوبت و تغییر دما پایداری زیادی پیدا می کند. طی فرایند اصلاح حرارتی، چوب رنگ یکدست قهوه ای به خود می گیرد، عمر چوب بالا می رود و نیازی به استفاده از رنگ یا دیگر مواد شیمیایی برای پوشش رویی آن نیست که باعث می شود آلرژی زا نباشد.

ترمووود ها به دلیل مقاومت در برابر رطوبت، بیشتر برای نمای ساختمان استفاده می شود ولی به عنوان کفپوش ساختمان و همچنین در لبه استخر و تراس و حمام و یا مبلمان و دکوراسیون منزل نیز قابل استفاده است.

چگونگی نصب کفپوش چوبی وینیل

نصب کفپوش پی وی سی

کفپوش وینیل یا کفپوش PVC

کفپوش وینیل یا کفپوش پی وی سی بطور گسترده ای در طرح های چوبی در دسترس است. ورقه های لوکس وینیل می توانند یک انتخاب خوب در آشپزخانه یا حمام باشند و بطور قابل توجهی ارزان تر از سالیدوود است. در کفپوش بلوک یا تخته وینیل اصلا از چوب استفاده نشده و فقط لایه رویی دارای طرح چوبی است و احساس می شود که در زیر پا سخت تر هستند، اما همانطور که هر کفی بصورت جداگانه طراحی می شود، همیشه باید بصورت حرفه ای نصب شود.

یک آقا در حال نصب کفپوش چوبی می باشد

کفپوش چوبی مناسب

هر کفپوش چوبی مناسب کجاست؟

 • کفپوش چوبی می تواند پر سر و صدا باشد به ویژه در اتاق های طبقه بالا؛ برای کم کردن صدای راه رفتن در محیط های شلوغ از فرش ها استفاده کنید و همیشه از عایق های پیشنهادی نصاب استفاده کنید.
 • کفپوش چوبی بازیافتی بخوبی پوشیده شده و برای بیشتر محیط های زندگی به اندازه کافی بادوام است هرچند شما باید از استفاده آنها در حمام و آشپزخانه اجتناب کنید.
 • کفپوش های چوبی مهندسی شده یا سالیدوود ها برای اتاق نشیمن اتاق، غذا خوری، سالن ها و اتاق خواب ها مناسب هستند. اما آنچه چوب مهندسی شده را از پارکت متمایز می کند این است که چوب مهندسی شده به دلیل چند لایه بودنش در مکان های با رطوبت کم مانند زیرزمین یا حمام بخوبی مقاومت می کند.
 • لمینیت ها برای محیط های نشیمن و اتاق خواب ها مناسب هستند اما از استفاده لمینت در اتاق هایی که با آب سر و کار دارند اجتناب کنید زیرا آب بین اتصالات نفوذ می کند و می تواند باعث تورم و یا تغییر رنگ تخته ها بشود.
 • وینیل یک انتخاب خوب برای حمام و آشپزخانه، اتاق های ظرفشویی و رختشویی و همچنین محیط های نشیمن اصلی است
کفپوش چوبی در حمام و دیواره های چوبی وان

کفپوش ترموود مقاوم در برابر آب و رطوبت

جنس ها و مدل های کفپوش چوبی

کفپوش چوبی به عنوان تخته شناخته شده که از تعدادی نوار چوبی ساخته می شود. یک تخته با طرح سه لایه، سه نوار باریک دارد که در طول تخته ادامه پیدا می کنند. کف زمانی که نصب می شود یک الگوی نواری رندم خواهد داشت. بسته به عمق مورد نیاز، تخته ها ضخامت های متفاوتی دارند.

یکی دیگر از چیزهای عالی در مورد چوب های مهندسی طیف وسیعی از گزینه های نصب است. انواع نازک را می توان برش داد. انواع ضخیم تر می توانند به عنوان کف شناور نصب شوند یعنی به عنوام کف طبقه بالایی. تا زمانی که سطح موجود شما تراز و محکم و ثابت باشد، می توانید کف شناور را در بالای تیرک اطراف نصب کنید.

یک آقا در حال نصب کفپوش چوبی می باشد

مدل های کفپوش چوبی

برای مثال، ضخیم ترین تخته ها دارای ضخامت 22 میلیمتر می توانند روی تیر آهن های سقف به عنوان سازه کف چوبی قرار بگیرند (یک طبقه ایجاد می کنند)، در حالی که تخته های باریک تر با ضخامت حدود 15 تا 7 میلیمتر به عنوان پوشش کف روی کف صاف و خشک که از قبل وجود دارد قرار می گیرند.

نمای پایانی کف چوبی نیز دارای درجه بندی است. انتخاب درجه بندی و جنس کفپوش چوبی براساس صافی، یکنواختی و بدون گره بودن است. هرچه تخته ها دارای نمای طبیعی تر و روستایی تر باشند و یکنواختی کمتری داشته باشند -که در بیشتر موارد این باعث جذابیت و واقعی تر جلوه دادن کفپوش می شود- مقیاس و درجه ی جنس آن پایین تر می آید. تنها زمانی کفپوش چوبی خود را سفارش دهید که نمونه تخته کاملی از نظر نما، جنس، رنگ و ضخامت مورد نظر را دیده باشید.

قرار گرفتن تخته های لمینیت به صورت v شکل

کپوش چوبی لمینت طرح دار 

گرایش ها به کفپوش چوبی

در حال حاضر گرایش ها از چوب های باریک با رنگ روشن به چوب های تیره تر و کفپوش های بازیافتی است. چوب بلوط یک محبوب همیشگی است، احتمالا این محبوبیت به دلیل دامنه رنگ آن است (رنگ طلایی)، و این واقعیت است که تقریبا با هر طرح رنگ و هر سبکی قابلیت ترکیب را دارد.

تخته های با پهنای زیاد (گاهی تا 76 سانتیمتر پهنا) نیز محبوب شده اند، بسیاری با نمای پریشان مانند داشتن اثرات دودی. برای کفپوش لمینیت طرح های V-شکل را انتخاب کنید همراه با لبه های کوتاه و بلند تخته ها و با نمای سطحی طرح دار که از سطوح کاملا صاف و بدون طرح واقعی تر بنظر برسد.

کفپوش چوبی در آشپزخانه و ناهارخوری

کفپوش چوبی با رنگ روشن و ایجاد فضایی دلنشین

نحوه نگهداری از کفپوش چوبی و دوام آن

کفپوش سالیدوود ( پارکت )، پوششی فوق العاده محکم است و برای سالهای زیادی دوام خواهد داشت. هر پنج الی هفت سال یکبار می توان آن را سنباده زد و بازسازی نمود و این بزرگترین مزیت پارکت است. کفپوش مهندسی شده معمولا یک تا دوبار در مقابل سنباده زدن مقاومت می کند و نه بیشتر از آن. کفپوش چوبی واقعی یا همان پارکت به آرامی کهنه می شود و نشانه های سایش و گسستگی یک ویژگی قابل قبول برای آنها است – درست مثل مبلمان چوبی کهنه می شوند و با برچیده شدن مبلمان گاهی جای آن گودی یا نشانه ای بر جا می ماند. کفپوش لمینیت زمانی که ورقه شده، آسیب دیده یا خراش برآن ایجاد شده نمی توان آن را سنباده زده و بازسازی نمود، هرچند یکی از پوشش های بسیار مقاوم در برابر خش و بسیار بادوام است.

تمیز کردن کفپوش چوبی

از کف های چوبی در مقابل خراشیده شدن با سنگریزه، گرد و خاک و آلودگی با جارو زدن منظم با یک برس نرم یا به کمک جارو برقی، نگهداری کنید. همچنین کف را با یک تی، هفته ای یک یا چند بار تمیز کنید. بسته به رویه ی کف که سخت (لاک الکل زده شده) است یا نرم( واکس یا روغن زده شده) از یک ماده شوینده محلول در آب می توانید استفاده کنید. رویه سخت یک لایه حفاظتی برای چوب ایجاد می کند که دارای سطح بالایی از حفاظت است، اما اگر آسیب ببیند سخت تر تعمیر می شود.

یک آقایی در حال برش کفپوش چوبی می باشد

نصب کفپوش شیشه ای

یک خراش یا تو رفتگی وخیم بر سطح چوب لاک الکل زده شده، معمولا به معنی این است که کل کف باید سمباده زده شود و دوباره لاک الکل زده وجلا داده شود. رویه های واکس زده شده یا روغنی نرم تر هستند و از طریق فرو رفتن در چوب از آن محافظت می کنند؛ اگر شما می خواهید کف چوبی تان یک پوشش بادوام باشد اینها موفقیت آمیزتر هستند. اگر چوب های واکس زده شده یا روغنی آسیب ببینند، نیازی به بازسازی تمام کف نیست زیرا امکان سمباده زدن و باز روغن  یا واکس زدن یک نقطه وجود دارد.

کفپوش وینیل با طرح چوب به سادگی تمیز می شود؛ تمام آنچه که نیاز دارد مرتب جارو کردن و تمیز کردن آن است و خراش های ایجاد شده را با کمی الکل سفید و یک پارچه نرم می توانید از بین ببرید.

برداشت و ترجمه از idealhome ، dumaplast

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1396 / 05 / 22
دسته :

نظرات کاربران

به لحاظ زیبائی کفپوش چوبی به انواع دیگر کفپوش های ساختمان ارجحیت داره

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839