معرفی انواع کاغذ دیواری در دکوراسیون داخلی

امروزه ، انواع کاغذ دیواری های مختلفی از نظر رنگ ، شکل و جنس تولید می شوند . تنوع و همچنین نصب سریع و آسان انواع کاغذ دیواری ، آن ها  را به پر کاربرد ترین دیوارپوش تبدیل کرده است. دیوارپوش کاغذ دیواری در جاهای مختلفی به کار می رود. از جمله کاربرد های این دیوارپوش می توان به کاربرد کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل ، هتل ها و کاغذ دیواری اداری اشاره کرد که برای هر کدام متناسب با کاربری و دکوراسیون فضا از طرح ، رنگ و جنس خاص انواع کاغذ دیواری استفاده می گردد.

کاربرد انواع کاغذ دیواری در دکوراسیون منزل

کاغذدیواری در طراحی دکوراسیون داخلی و نیز تغییر آن می تواند نقش اساسی ایفا کند. هر کدام از انواع کاغذ دیواری کاربرد خاص خود را دارند و با توجه به هدف طراح از طراحی محیط مورد نظر انتخاب می شوند. امروزه با توجه به طرح های گوناگون این دیوارپوش ها و انواع چاپ روی کاغذ دیواری ، می توان از آن ها برای عمق دادن به فضاهای کوچک ، ایجاد محیطی پر هیجان ، انرژی بخشی به فضای زندگی و یا برای پوشاندن دیوارهای آسیب دیده استفاده کرد و حال و هوایی جدید به فضا بخشید.

فضایی با کاغذ دیواری سبز رنگ يکدست

کاربرد انواع کاغذ دیواری در هماهنگی با طراحی داخلی ساختمان

هماهنگی طرح و رنگ انواع کاغذ دیواری با دکوراسیون محیط و وسایل منزل بسیار مهم است ، زیرا در صورت عدم رعایت این هماهنگی ، محیط آشفته به نظر می رسد. به طور مثال کاغذ دیواری مدرن در طرح های ساده با نقش و نگار کم برای دکوراسیون مدرن مناسب است و کاغذ دیواری کلاسیک و یا لوکس مناسب محیطی با دکور استیل و فرش های ابریشمی است. همچنین بهتر است برای دیوارهایی که پنجره دارند از نمونه های ساده استفاده شود که طرح کار بهم نریزد.

پوستر دیواری سه بعدی با طرح سنگ

پوستر سه بعدی طرح سنگ

همانطور که گفته شد از کاغذ دیواری می توان برای عمق دادن و انرژی بخشی به فضا استفاده کرد. انواع کاغذ دیواری طرح دار گرافیکی با طرح های هندسی محیط را هیجانی می کنند ، در عوض کاغذ دیواری طرح گل و ساده ، آرامش بخش هستند و یا پوستر سه بعدی با طرح متنوع در کنار کفپوش سه بعدی ، در عین ایجاد هیجان می تواند محیط را بزرگ تر جلوه دهد. همچنین هرچه طرح دیوار پوش کاغذ دیواری ریزتر باشد ، فضا بزرگ تر نشان داده خواهد شد و طرح های عمودی و با فاصله ، دیوارها را بلندتر جلوه می دهد و طرح های افقی ، محیط را وسیع تر از آنچه هست نشان می دهد.

تضاد دیوارپوش با کفپوش فضا

برجسته کردن طرح کاغذی دیواری با رعایت تضاد رنگ بین کاغذ دیواری و کفپوش

در طراحی دکوراسیون داخلی جهت رعایت اصول زیبایی شناختی ، بین کاغذ دیواری و کفپوش تضاد طرح و رنگ وجود دارد تا هر یک نه تنها جلوه خود را از دست ندهند ، بلکه برجسته تر نیز به نظر برسند.

کاغذ ديواری رنگ فيلی در پشت تلويزيون

تضاد رنگ یک دیوار با استفاده از انواع کاغذ دیواری پشت تلویزیون

در طراحی دکوراسیون منزل از طرح های متفاوت کاغذ دیواری برای دیوارهای مختلف استفاده می شود تا تضاد بین رنگ و طرح یک دیوار با سایر دیوار ها موجب زیبا تر شدن فضا شود. برای ایجاد این تعارض در عین هماهنگی ، می توان از پوستر سه بعدی نیز برای یک دیوار مشخص استفاده کرد. نمونه هایی از این سبک کاربرد کاغذ دیواری شامل کاغذ دیواری پشت تلویزیون ، کاغذ دیواری ناهارخوری و یا کاغذ دیواری طرح آجر ، چوب و گل برای یک دیوار مشخص می باشد. با این کار هم از یکنواختی محیط جلوگیری می شود و هم به آن بخش خاص جلوه بیشتری داده می شود.

کاغذ دیواری طرح گل برای پوشش دیوار اتاق کودک

طراحی دکوراسیون بر مبنای انواع کاغذ دیواری اتاق کودک

کاغذ دیواری در طراحی دکوراسیون اتاق کودک نیز نقش اساسی ایفا می کند ، به این صورت که متناسب با جنسیت و سن و سال کودک ، دیوارپوش هایی با طرح ها و تصاویری از شخصیت های کارتونی مانند سیندرلا ، باب اسفنجی یا تصاویری چون انواع ماشین، ماه و ستاره و غیره با زمینه رنگ های شاد مثل صورتی یا آبی و یا حتی سبز و نارنجی بر دیوارها نصب می شود.

استفاده از کاغذ ديواری ضخيم برای دکوراسیون داخلی

طراحی خاص دکوراسیون داخلی با استفاده از انواع کاغذ دیواری

انواع کاغذ دیواری و نحوه انتخاب آن ها

تنوع جنس و طرح انواع کاغذ دیواری ، تقسیم بندی آن ها بر اساس عوامل مختلف و انواع کاربردهای آن ها موجب داشتن گزینه های متعدد هنگام انتخاب دیوارپوش کاغذ دیواری شده است.

انواع کاغذ دیواری بر اساس جنس

انواع کاغذ دیواری بر اساس جنس شامل انواع زیر می شود:

 • کاغذ دیواری کاغذی
 • کاغذ دیواری پی وی سی
 • کاغذ دیواری الیافی
 • کاغذ دیواری نانو

در یک دسته بندی دیگر انواع زیر را شامل می شود:

 • کاغذ دیواری قابل شستشو
 • کاغذ دیواری غیر قابل شستشو

ارزان ترین نوع کاغذ دیواری ، نوع ساده بدون روکش است که عمر کوتاهی دارد و به علت کاغذی بودن سطح به راحتی کثیف شده و قابلیت شست و شو ندارد. اما کاغذ دیواری با روکش پی وی سی که به عنوان کاغذ دیواری قابل شستشو شناخته می شود ، با توجه به قیمت مناسب و تنوع فراوانی که دارد مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است. کاغذ دیواری الیافی بدون رنگ است و بعد از نصب قابلیت رنگ آمیزی را تا چندین بار دارد . کاغذ دیواری نانو ، قابل شستشو با آب است و هیچ گونه مواد آلرژی زا متصاعد نمی کند و چون ترکیبی از پارچه و کاغذ است به طور کامل قابل بازیافت است و آسیبی به محیط زیست نمی زند.

کاربرد کاغذ دیواری ضد اب در مناطق مرطوب مانند حمام و عدم باز شدن چسب آن

کاغذ دیواری ضد آب مقاوم در برابر رطوبت

باید توجه داشت که نوع قابل شستشو کاغذ دیواری با انواع کاغذ دیواری ضد آب متفاوت است. دیوارپوش کاغذ دیواری قابل شستشو با دستمال مرطوب یا مواد شوینده خراب نمی شود ، ولی در مکان های مرطوب مانند حمام یا سرویس بهداشتی دوام ندارد. اما در مقابل ، کاغذ دیواری ضد آب برای حمام و مکان های مرطوب قابل استفاده اند و چسب آن ها در اثر رطوبت باز نمی شود.

در حال حاضر یکی از با کیفیت ترین کاغذ های دیواری ، انواع تهیه شده با نانو تکنولوژی است که بسیار با دوام است و تمام ویژگی های یک دیوارپوش مرغوب را دارد. این نوع کاغذ دیواری فقط جهت تغییر دکور و تنوع عوض می شود، زیرا نمای خود را با گذشت سال ها نیز از دست نمی دهد.

فردی در لابراتور در حال تست کاغذ دیواری ضد زلزله

تست کاغذ دیواری ضد زلزله

انواع کاغذ دیواری بر اساس کاربرد

از انواع نوین کاغذ دیواری که علاوه بر زیبایی دارای کاربرد های دیگری مانند مقاوم سازی دیوار و نورپردازی محیط است می توان به انواع زیر اشاره کرد:

کاغذدیواری ضد زلزله

کاغذ دیواری ضد زلزله از انواع نوین دیوارپوش کاغذدیواری است که علاوه بر کاربری زیبایی در مقاوم سازی دیوارها در برابر زمین لرزه نیز بسیار موثر است. کاغذ دیواری ضد زلزله نوعی سیستم حفاظت و یک دیوارپوش الیاف شیشه ای ویژه است که مثل کاغذ دیواری به سادگی به دیوار می چسبد و باعث مقاوم تر شدن آن ها می شود. این کاغذ دیواری های الیاف شیشه ای ( فایبر گلاس ) به همراه یک لایه چسب با تکنولوژی بالا می توانند خانه ها را امن تر کنند. کاغذ دیواری ضد زلزله به ساکنین فرصت تخلیه محیط در صورت بروز زلزله را می دهد و بنابراین تضمین بیشتری برای سلامت ساکنین فراهم می کند.

کاغذ دیواری قابل برداشت و کاربرد به عنوان کاغذ دیواری نهارخوری

انواع کاربرد کاغذ دیواری قابل برداشت مانند کاغذ دیواری پذیرایی و نهارخوری

کاغذدیواری قابل برداشت

کاغذ دیواری قابل برداشت ، که به عنوان دیوارپوش موقت نیز شناخته شده است ، سطح طراحی ایده آل مستاجران را ارتقاء داده است. در این نوع از انواع کاغذ دیواری از چسب ویژه ای استفاده می کنند تا کاغذ دیواری به طور دائمی به دیوارها بچسبد و در عین حال در زمان جابجایی یا تعویض ، به راحتی و بدون زحمت کنده شود.

طرح های مختلف کاغذ دیواری LED دار

طرح های متنوع کاغذ دیواری LED دار

کاغذ دیواری LED دار

استفاده از کاغذ دیواری LED دار نیز به تامین بخشی از نورپردازی طراحی داخلی کمک می کند. کاغذ دیواری ال ای دی دار ، با زیبایی هرچه تمام تر طرح خود را با نور نشان می دهند و فضایی رویایی ایجاد می کنند.

تاثير کاغذ دیواری ضد امواج بر ایمنی بدن انسان

تاثیر امواج الکترومغناطیسی بر بدن

کاغذ دیواری ضد امواج الکترومغناطیسی

کاغذ دیواری ضد امواج ، از انواع کاغذ دیواری است که علاوه بر ایفای نقش اصلی کاغذ دیواری در دکوراسیون داخلی فضا و ایجاد ظاهری زیبا و دلنشین در محیط زندگی ، به ایمن سازی ساختمان در برابر امواج مضر الکترومغناطیس که به وفور در محیط اطراف پراکنده هستند نیز کمک شایانی می کند. در تولید کاغذ دیواری ضد امواج معرفی شده از هیچگونه ماده پلی اتیلن و رزینهای مضر (TVOC و HCHO) که به طور معمول در تولید کاغذ دیواری ها  کاربرد دارد ، استفاده نشده است.

استفاده از کاغذ دیواری ضد امواج موجب کاهش امواج الکترومغناطیس در بازه فرکانسی ۳۰۰MH تا ۳۰GH با راندمان ۵۴db (بیشتر از ۱۰۰ برابر) در محیط زندگی می شود که با توجه به این که این طیف از امواج الکترومغناطیس تاثیرات مخرب زیادی بر روی اعضای بدن و ایجاد سلول های سرطانی دارند ، این ویژگی کاغذ دیواری ضد امواج می تواند در ایمن سازی محیط و تضمین سلامت بدن نقش قابل توجهی داشته باشد.

نمونه کاغذ دیواری ضد امواج

نمونه ای از طرح انواع کاغذ دیواری ضد امواج

از مزایای کاغذ دیواری ضد امواج می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طرح و ظاهری دلنشین
 • ایمن سازی محیط در برابر امواج و بهبود سلامت بدن
 • خاصیت ضد حریق داشته و کند کردن پیشرفت شعله آتش
 • قابلیت شستشو
 • جلوگیری از خروج امواج وای فای و افزایش ایمنی شبکه های وای فای داخل
 • خصوصیت عایق حرارتی در برابر تبادل حرارت با فضای بیرون
 • مقاومت در برابر خوردگی
کاغذ دیواری طرح دار با طرح گل

کاغذ دیواری طرح گل

انواع کاغذ دیواری بر اساس طرح

انواع کاغذ دیواری بر اساس طرح به مدل های ساده ، طرح دار و سه بعدی تقسیم می شود.

کاغذ ديواری ساده و زيبا

کاغذ دیواری ساده

کاغذ دیواری ساده

کاغذ دیواری ساده بسته به کاربری فضا دارای کاربرد فراوان است. انواع کاغذ دیواری ساده با اینکه طرحی بر روی آن وجود ندارد ، به خصوص زمانی که در تضاد رنگ بادیوار های دیگر به کار رود ، می تواند تاثیر زیادی در دکوراسیون فضا ایجاد نماید.

انواع کاغذ دیواری بر اساس طرح مانند کاغذ دیواری طرح چوب

کاغذ دیواری طرح چوب

کاغذ دیواری طرح دار

کاغذ دیواری طرح دار تنوع زیادی دارد و می تواند مانند پوستر سه بعدی بر روی دیوار نصب گردد. انواع کاغذ دیواری طرحدار  مانند کاغذ دیواری طرح گل ، کاغذ دیواری طرح چوب ، کاغذ دیواری طرح سنگ و غیره در دسترس می باشند.

کاغذ دیواری طرح سنگ از انواع کاغذ های دیواری

کاغذ دیواری طرح سنگ

کاغذ دیواری سه بعدی

طرح های گرافیکی انواع کاغذ دیواری سه بعدی شامل طرح های هندسی و اسپرت بوده و طرح های کلاسیک شامل طرح های سنتی است که می تواند متناسب با دکوراسیون سنتی و کلاسیک انتخاب شود.

کاغذ ديواری سه بعدی رنگارنگ

کاربرد کاغذ دیواری سه بعدی

طرح های مدرن شامل طرح های لاکچری ، فاخر ، سلطنتی یا رویال است که برخی از انواع لاکچری ، طلاکوب و از جنس مخمل هستند و به طور معمول قیمت بالاتری نسبت به سایر محصولات دارند.

پوستر ديواری با تصوير منظره

نمونه ای از پوستر دیواری سه بعدی

ایجاد دیدی زیبا و بعد دادن به فضا از طریق نصب کاغذ دیواری سه بعدی پشت چسب دار

الگوی چاپی تکرار شونده در انواع کاغذ دیواری سه بعدی

پوستر دیواری با انواع کاغذ دیواری رولی از نظر جنس و ابعاد و قیمت متفاوت است. در پوستر دیواری ، به طور معمول ، یک طرح خاص به صورت سفارشی بر روی کاغذ چاپ می شود که این طرح می تواند سه بعدی هم باشد ، بدین معنا که طرحی که روی کاغذ چاپ می شود سایه هایی دارد که یک بعد جدید به دیوار اضافه می کند.

نصب رول های کاغذ دیواری و تمیز کردن آسان آن ها

رول های انواع کاغذ دیواری

ابعاد رول کاغذ دیواری

رول های معمولی این دیوارپوش ها در ابعاد متفاوت تولید می شوند:

 • عرض رول کاغذ دیواری 53 ، 70 و یا 106 سانتیمتری است.
 • طول رول کاغذ دیواری 10 یا 15 متر است.
 • ضخامت رول ها 1 یا 1/8 میلیمتر می باشد.

ابعاد رول کاغذدیواری ذکر شده ، شامل کاغذ دیواری سه بعدی و پوستر دیواری نمی شود.

تمیز کردن آسان گرد و غبار از روی سطح انواع کاغذ دیواری

سهولت تمیزکاری انواع کاغذ دیواری از گرد و غبار

مشخصات کاغذ دیواری مرغوب

مشخصات انواع کاغذ دیواری مرغوب به شرح زیر است:

 • جنس روکش سطح بیرونی وینیل است.
 • وزن وینیل به کار رفته در آن بین 300 تا 450 گرم در هر متر مربع است.
 • قابلیت شستشوی کامل با مواد شوینده خانگی را دارد.
 • دوده ، چربی و گرد و غبار را جذب نمی کند.
 • مقاومت بسیار بالا در برابر کشش دارد.
 • ضد حساسیت بوده و مناسب اتاق کودکان است.
 • پس از نصب سطحی بدون درز دارد.
 • مقاومت بالا در برابر فرسودگی ناشی از تابش نور خورشید دارد.
 • مقامت زیادی در برابر تغییر رنگ در اثر مرور زمان دارد.
 • در برابر حریق مقاوم بوده و کند سوز است.
 • دیوارپوش های بافت دار آکوستیک هستند و به کاهش صدا کمک می کنند.
نصب انواع کاغذ ديواری

نصب کاغذ دیواری

نصب کاغذ دیواری

با انتخاب برچسب مناسب برای نوع کاغذ دیواری انتخابی ، برش کاغذ دیواری در صورت نیاز و در نظر گیری ضایعات در لبه های بالا و پایین کار نصب انواع کاغذ دیواری انجام می شود ، اما به طور معمول انواع کاغذ دیواری  پشت چسب دار هستند. برای نصب کاغذ دیواری ابتدا باید ارتفاع و عرض دیوار را اندازه گیری کرد و بر اساس آن رول های کاغذ دیواری را در صورت نیاز برش زد و به نحوی کنار هم قرار داد که از نظر الگویی تراز شوند. سپس با در نظر گیری ضایعات در لبه های بالا و پایین ، رول ها را به آرامی چسبانده و با کاردک روی سطح آن ها را از بالا تا پایین فشار می دهند تا بدون اعوجاج و کاملا صاف نصب شوند.

در نواحی مانند دور کانال کولر یا لبه های اطراف قرنیز پای دیوار و بازشو ها با مشخص کردن خط برش و علامت گذاری و با استفاده از ابزار برش کاتر کاغذ دیواری را برش می زنند. در فیلم زیر نصب کاغذ دیواری های پشت چسب دار و سهولت اجرای آن ها نشان داده شده است.

منبع : wallcoveringsdumaplast 

تحریریه کلینیک ساختمانی بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1395 / 08 / 29
دسته :

نظرات کاربران

سلام
آیا تفاوت قیمت کاغذ دیواری ساده با کاغذ دیواری سه بعدی از یک جنس زیاد است؟ حدودا چقدر؟

  سلام دوست عزیز
  قیمت کاغذ دیواری سه بعدی رولی که با کاغذ دیواری همجنس باشد فرقی ندارد ولی همانطور که در مطلبی مربوط به کاغذ دیواری سه بعدی اشاره شده است، قیمت پوستر دیواری با کاغذ دیواری سه بعدی رولی متفاوت است
  هم به خاطر جنس بهتری که پوستر دیواری دارد و هم بخاطر طرح انتخابی و عرضه آن در تعداد کم
  اما بطور کلی پوستر دیواری به دلیل عمر بالا ، مقرون به صرفه تر است

سلام
قیمت کاغذ دیواری قابل شستشو چقدر است؟
و آیا زمان نصب کاغذ دیواری ، همکاران شما رنگ زدن سقف را هم بر عهده می گیرند یا نه؟

  سلام لطفا برای اطلاع از قیمت کاغذ دیواری با دفتر تماس بگیرید.

سلام خیلی جالب بود انواع کاغذ دیواری، من آشنا نبودم با خیلیاشون. فرق کاغذ دیواری سه بعدی با پوستر سه بعدی چیه؟

  سلام ممنون از توجه شما به معرفی مقاله انواع کاغذ دیواری
  پوستر سه بعدی دیواری با انواع کاغذ دیواری سه بعدی رولی از نظر جنس، ابعاد و قیمت متفاوت است. ویژگی خاص پوستر دیواری سفارشی بودن آن است ، در پوستر دیواری معمولا یک طرح خاص انتخابی به صورت سفارشی بر روی کاغذ چاپ می شود. اما در انواع کاغذ دیواری سه بعدی ، یک طرح در رول ها تکرار می شود و با الگوی خاصی رول ها کنار هم نصب می شوند.

سلام ممنون این انواع کاغذ دیواری پی وی سی چجورین؟کاربردشون کجاس چه مزیتی دارن

  سلام سپاس از توجه شما. انواع کاغذ دیواری ساخته شده از کاغذ با روکش پی وی سی که به عنوان کاغذ دیواری قابل شستشو شناخته می شود ، با توجه به قابلیت کاربرد در تمام مکان ها مانند حمام و آشپزخانه ، همچنین قیمت مناسب و تنوع طرح بسیار پر کاربرد می باشند.

بسیار عالی. یک سوال. درز بین رول ها در انواع کاغذدیواری دیده نمیش ود؟

  سلام و ممنون از توجه شما. نصب انواع کاغذ دیواری مهمترین مرحله در استفاده از کاغذ دیواری می باشد و یکی از مهمترین نکات هنگام نصب کاغذدیواری ، دیده نشدن درز های رول ها آن است. زیرسازی دیوار قبل نصب رول های دیوارپوش کاغذی از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده از چسب مناسب و نصب حرفه ای مانع از دیده شدن درز بین رول ها و همچنین بلند شدن لبه های کاغذ دیواری از روی دیوار می باشد.

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839