هفت اصل مهم در طراحی داخلی

طراحی داخلی اصول و قواعدی دارد که هر طراح داخلی با رعایت این اصول پایه ای قادر به خلق یک طرح بزرگ است و اگر شما طراح داخلی نیستید با استفاده از این قوانین می توانید منزل یا محیط کار خود را به محیطی گرم و دلنشین تبدیل کنید. در پایان این مقاله، شما قادر به شناخت و استفاده از اصول پایه ای طراحی داخلی هستید.حال اجازه دهید شروع کنیم و ببینیم طراحی داخلی چیست.

طراحی داخلی چیست

طراحی داخلی روند شکل دهی عملی به فضای داخلی از طریق دستکاری حجم فضایی و همچنین تعمیر نما است و نباید با دکوراسیون داخلی اشتباه گرفته شود، طراحی داخلی در واقع طراحی جنبه های روانشناسی محیطی، معماری، و حاصل طراحی به اضافه ی دکوراسیون سنتی است.

یک طراح داخلی کسی است که در زمینه طراحی داخلی به عنوان یک حرفه ای مطرح شده است، یا کسی که طراحی فضای داخلی به عنوان بخشی از کارش مطرح شده است. طراحی داخلی یک عمل خلاقانه است جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات برنامه ای، ایجاد یک روند مفهومی، تعریف روند طراحی، و ارائه ی ارتباطات گرافیکی و اسناد ساختمان.در برخی حوزه های قضایی، طراحان داخلی باید برای فعالیت مجوز بگیرند.

اکنون که شما یک پیش زمینه درباره ی طراحی داخلی دارید، می توانیم به جلو برویم و نکات مفیدی از اصول طراحی داخلی یاد بگیریم. اجازه بدهید شروع کنیم؛

تصوير چراغهاي خيابان

هماهنگی

وقتی طراحی داخلی می کنید، ضروری است که یک خانه را به عنوان یک کلیت تصور کنید؛ عموما یک سری از فضاها توسط راهرو و راه پله به هم مرتبط هستند، پس بهتر است یک سبک مشترک در نظر بگیرید و آن سبک را برای آن ها به طور سراسری اجرا کنید. نه اینکه بگوییم همه ی عناصر طراحی داخلی باید یکسان باشند ولی آنها باید با هم “هماهنگ” بوده و یکدیگر را جهت تقویت همه ی ترکیب بندی، کامل کنند. یک راه ایجاد این هماهنگی و سبک مشترک این است که استفاده از رنگ به خوبی در نظر گرفته شود. تدبیر رنگ به طور کلی یک راه بزرگ است برای اتحاد یک مجموعه فضا، برای مثال ممکن است شما سه یا چهار رنگ را انتخاب کنید و آنها را در سایه رنگ های گوناگون در سراسر خانه استفاده کنید.

تصوير سنگهاي روي هم

تعادل

اصول تعادل در طراحی داخلی

در یک جمله کوتاه برای آن کسانی که فقط این مقاله را به طور اجمالی مرور می کنند، “تعادل” در طراحی داخلی ، می تواند به عنوان توزیع برابرِ وزنِ بصری در یک اتاق تعریف شده باشد. سه سبک از تعادل وجود دارد: “متقارن”، “نا متقارن”، و “شعاعی”.

تعادل متقارن

تعادل متقارن معمولا در طراحی های سنتی پیدا می شود. تعادل متقارن با موضوعات یکسانِ تکرارشونده، در موقعیت های یکسان در هر طرف از یک محور عمودی تعریف شده است، برای مثال شما ممکن است طراحی داخلی اتاق های قدیمی را به خاطر بیاورید که هر طرف یک اتاق آیینه دقیق طرف دیگر است مانند قرار دادن دو گلدان چینی بزرگ در دو سمت اتاق یا چیدمان مبلمان زوج در اتاق حتی وجود پنجره های متقارن در دو سمت اتاق و یا در تاقچه های خانه های قدیمی دو گلدان و دو شمعدانی به صورت متقارن در دو طرف یک آیینه قرار می گرفتند. این تقارن همچنین خواست انسانی را بازتاب می کند، خیلی از ما ذاتاٌ در یک تنظیمات متعادل احساس راحتی بیشتری می کنیم.

تصويري از مبلمان و شومينه به صورت متقارن در طراحی داخلی

طراحی داخلی با تعادل متقارن

تعادل نامتقارن

این روزها در طراحی داخلی مدرن تعادل نامتقارن مناسب تر به نظر می رسد یا بهتر است بگوییم طرفداران بیشتری دارد. این نوع تعادل با بعضی موضوعات غیر متجانس به دست آمده است که وزنِ بصریِ برابر یا جاذبه ی چشم دارد. تعادل نا متقارن بیشتر تصادفی است و کمتر با احساس هماهنگ شده، اما سخت تر به دست می آید. حرکات پیشنهادی غیر تقارنی به طراحی های زنده تر منجر می شود. برای مثال کاربرد مبلمان متفاوت در گوشه های اتاق که یک سمت مبل راحتی و طرف دیگر صندلی، قرار دادن یک گلدان سنتی در کنار تابلویی با طراحی گرافیکی از هنر مدرن، نورپردازی تنها گوشه ای خاص از اتاق یا چسباندن کاغذ دیواری به صورت نامتقارن.

تصوير پاديواری و قاب هاي روي ديوار با طراحی داخلی نامتقارن

طراحی داخلی با تعادل نامتقارن

شومينه در طراحی داخلی

نقطه کانونی

تعادل شعاعی

این نوع تعادل زمانی است که همه عناصر طراحی اطراف یک نقطه مرکزی صف می کشند. یک راه پله مارپیچ هم یک مثال عالی از تعادل شعاعی است. هرچند اغلب در طراحی داخلی ها به کار گرفته نمی شود، ولی اگر به طور مناسبی استفاده شود، می تواند یک هنر جالب را ارائه دهد. مانند استفاده از مبلمان گرد یا استفاده از پانل های چوبی در سقف به شکلی که یک طرح هندسی ایجاد کنند.

بزرگترین دشمن طراحی داخلی، ملالت و خستگی است. یک اتاقی که به خوبی طراحی شده است بسته به سایز آن، همیشه یک یا تعداد بیشتری نقطه کانونی دارد. یک نقطه کانونی باید توانایی جلب توجه را داشته و به اندازه کافی جالب باشد تا بیننده را به نگاه بیشتر تشویق کند. یک نقطه کانونی بدین ترتیب باید یک تاثیر ماندگار داشته باشد اما همچنین باید یک بخش جدایی ناپذیر از دکوراسیون را از طریق مقیاس، اندازه، رنگ یا موضوع به هم ارتباط دهد. زمانی که ما درباره نقطه کانونی یک اتاق صحبت می کنیم، یک شومینه یا یک تلویزیون صفحه تخت، اولین مثالی است که بیشتر مردم به آن فکر می کنند.

اگر شما یک نقطه کانونی در فضای خود ندارید، مانند یک شومینه برای مثال، شما می توانید با برجسته کردن تکه ی خاصی از مبلمان، اثر هنری، و یا به سادگی نقاشی یک رنگ متضاد در یک محیط، این نقطه کانونی را خودتان ایجاد کنید. هرچند نقطه کانونی همه توجه رابه خود بگیرد، شما سعی کنید تا تعادل را حفظ کنید.

تصوير شومينه و ميز ناهار خوري با نقطه کانوني

استفاده از نقطه کانونی در طراحی

تصوير نوار قلب

تکرار

اصل تکرار در طراحی داخلی

زمانی که از موسیقی صحبت می کنیم، ریتم را ضربه ی پالس موسیقی تعریف خواهیم کرد. در طراحی داخلی ریتم، تماما در مورد تکرار الگوی بصری است. ریتم به عنوان استمرار تعریف شده است، بازگشت یا جنبش سازمان یافته. برای اینکه این تم ها را در قالب یک طرح به دست بیاورید، شما نیاز به تفکر درباره تکرار، توالی، گذار و تضاد دارید. استفاده از این مکانیزم ها، مفهوم گردش در یک فضا را خواهد رساند، که چشم را از یک عنصر طراحی به دیگری هدایت می کند.

استفاده از عناصر یکسان بیشتر از یکبار در سراسر فضا را تکرار گویند. شما می توانید در طراحی داخلی یک الگو، رنگ، بافت، خط، یا هر عنصر دیگری را تکرار کنید، یا حتی بیشتر از یک عنصر را تکرار کنید.

شومينه و ميز شيشه اي و صندلي طبقه ای

رعایت اصل تکرار

راه رو با رعايت اصل تکرار

طراحی داخلی راهرو با رعایت اصل تکرار

اصل توالی در طراحی داخلی

کاربرد یک عنصر و کاهش یا افزایش یکی یا تعداد بیشتری از آنها  در طراحی داخلی از خصوصیات توالی است. بارزترین اجرای این امر می تواند درجه بندی بر اساس سایز باشد. یک دسته شمع در اندازه های مختلف روی یک سینی ساده، دلبستگی ایجاد می کند به دلیل توالی طبیعی که به نمایش می گذارد. شما همچنین می توانید در طراحی داخلی توالی را از طریق رنگ به دست بیاورید، مانند یک طرح تک رنگ که در آن هر عنصر یک سایه رنگ کمی متفاوت از همان رنگ را دارد.

اصل گذار (تغییر از یک حالت به حالت دیگر)

تعریف گذار در طراحی داخلی کمی سخت تر است. برخلاف تکرار و توالی، گذار گرایش به یک جریان نرم و صاف دارد، جایی که در آن چشم به طور طبیعی از یک ناحیه به ناحیه دیگر سر بخورد. شایع ترین گذار، استفاده از خط منحنی است که چشم را به آرامی هدایت می کند، مانند یک طرح منحنی بر دیوار یا سقف و یا یک درگاه ورودی طاقدار یا یک مسیر باریک پیچ در پیچ.

طراحی داخلی با رعايت اصل گذار

اصل گذار در طراحی داخلی

تقارن شعاعی و گذار در طراحی داخلی

استفاده از اصول تقارن شعاعی و گذار

اصل تضاد (کنتراست)

این اصل از اصول طراحی داخلی نسبتا ساده است. قرار دادن دو عنصر در تضاد با یکدیگر نشانه ی این اصل طراحی داخلی است، مانند بالش های سیاه وسفید روی یک مبل. کنتراست همچنین می تواند تضاد در فرم را برساند، مانند استفاده ی مربع و دایره با یکدیگر. تضاد می تواند کاملا طنین انداز باشد و به طور کلی برای روح بخشیدن به فضا استفاده شود. مراقب باشید که با استفاده بیش از حد از تضاد، هر کار سختی را که با استفاده ازمکانیزم های دیگر انجام داده اید را خنثی نکنید!

ديوار سياه و سفيد و تلويزيون و مبل

استفاه از رنگ های متضاد سیاه و سفید

عنصر دیگر در طراحی داخلی که نیاز به توجه فراوانی دارد، اقلام ریز است.

چند شمع

توجه به حزییات

توجه به جزییات، مقیاس و نسبت و رنگ در طراحی داخلی

همه چیز نیاز به توجه دارد از تر و تمیزی در سایه ی چراغ گرفته تا، رنگ روی کوسن هایی که در هر جا پراکنده اند ، کلید چراغ برق ها، و دستگیره کمد ها. مردم بر خلاف رنگ، جزئیات را خسته کننده می بینند، در نتیجه جزئیات یا نادیده گرفته شده و بسیار سرسری و یا به طور کلی فراموش می شوند. همانطور که رنگ بیانگر همه ی روح و زندگی یک طرح است؛ جزئیات هم یکی از اصول مهم طراحی داخلی است. جزئیات نباید آشکار باشند ولی آن ها باید بجا باشند و به طور کلی حس یک اتاق را افزایش بدهند.

مقیاس و نسبت دو اصل طراحی داخلی، دست در دست هستند، هر دو مربوط به اندازه و شکل هستند. کاربرد نسبت در ارتباط با عنصر یا عناصر دیگر است یعنی نسبت یک عنصر طراحی به عنصر دیگر یا یک عنصر به همه ی عناصر طراحی. مقیاس خودش را به اندازه یک شی در مقایسه با دیگر اشیاء مربوط می کند.

رنگ ساختمان یک تاثیر قطعی در جو دارد که شما هنگام طراحی داخلی می خواهید آن اثر را ایجاد کنید. توضیح کامل تر در مورد چگونگی تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی در مقاله دیگری آمده است.

در نهایت باید به خاطر داشت که سازه باید بتواند شکل کلی خود را حفظ کرده و تغییرات درونی و بیرونی متناسب با مقاومت مکانیکی آن و انواع اتصالات چوبی و غیره باشد.

خواهشمند است نتایج تجربیات خود را در زمینه طراحی داخلی با خوانندگان بیلدینگ پلاس به اشتراک بگذارید.

برداشت و ترجمه از Freshome

تحریریه کلینیک ساختمانی بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس امری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1395 / 09 / 17
دسته :

نظرات کاربران

سلام . وبسایت خیلی زیبا و پر مفهومی دارید تبریک میگم.
اگر فرصت داشتید خیلی خوشحال میشم پذیرای حضور سبزتان باشم.

ممنون از مطالب مفید سایتتون. استفاده بردم

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839