نقش رنگ در دکوراسیون داخلی و اثرات آن بر روحیه افراد

رنگ اتاق در خانه ی شما، بازتاب مستقیمی از شخصیت شماست. هرچند اکثر ما ممکن است وقت زیادی را صرف فکر کردن درباره رنگ اتاق نکنیم،ولی رنگ ساختمان هر روز بر ما تاثیر می گذارد. رنگ اتاق در جلوه دکوراسیون داخلی نقش فزاینده ای داشته و می تواند حالات و افکار ما را تحت تاثیر قرار دهد.

رنگ به روش های زیادی بر مردم تاثیر می گذارد، این اثرات بستگی به سن، جنس، پس زمینه های قومی و آب و هوا دارد. با این حال بعضی رنگ ها با استفاده از تغییراتی که از سایه ها و تن یک رنگ بدست می آید، واکنش مشابهی از اکثر مردم دریافت می کنند. علت اینکه انتخاب خردمندانه رنگ در دکوراسیون داخلی بسیار مهم است، نیز همین است.شما نباید به منظور داشتن خانه ای با دکوراسیون داخلی زیبا، درباره ی هارمونی رنگ نگران باشید. هارمونی رنگ همان تغییر یک رنگ از روشن به تیره است. افرادی که در یک خانه زندگی می کنند آن خانه را با انتخاب رنگ هایی که بازتاب شخصیت و سلیقه شان است، زیبا می سازند. این که رنگ هایی را که دوست دارید را ترکیب کنید تا یک هارمونی خوشایند به دست بیاید یک ترفند و هنر است.

شکل شماتيک خانه اي با رنگ هاي مختلف در فضاهاي مختلف

روانشناسی رنگ ها

انتخاب ترکیبات رنگ در دکوراسیون داخلی برای مبتدیان یکی از ترسناک ترین مراحل است. رنگ قدرت تغییر سایز و شکل مبلمان را دارد، به همان خوبی که شکل و اندازه ی خود اتاق را می تواند تغییر دهد. اگر شما اطلاعات اساسی درباره رنگ و اثرات آن داشته باشید، دیگر انتخاب رنگ دشوار نیست.اجازه دهید بیشتر درباره ی رنگ و چگونگی تاثیر آن در دکوراسیون داخلی و اثرات آن بر روحیه افراد بدانیم.

انتخاب خردمندانه رنگ در دکوراسیون داخلی

در طراحی دکوراسیون داخلی به خاطر داشته باشید که هر رنگ یک اثر روانی خاص دارد. درباره ی اینکه چگونه بعضی رنگ ها در شما احساسی ایجاد می کنند، فکر کنید؛ آنها می توانند تمام احساسات را از آرامش تا خشم تحت تاثیر قرار دهند. برای ایجاد هماهنگی در دکوراسیون داخلی منزل و ایجاد آرامش رنگ ها را خردمندانه انتخاب کنید؛ بعضی از رنگ ها اگر زیاد استفاده شوند، ممکن است اثرات معکوس بر شما و عزیزانتان داشته باشند.

شما می خواهید چه حالاتی داشته باشید؟ کدام رنگ ها به شما کمک می کنند تا آن حالات و خلق و خو را داشته باشید؟

اگر برای پاسخ به این سوالات نیاز به کمک دارید، برای ایده گرفتن می توانید نگاهی به مجلات، کتاب ها، وبسایت ها  و وبلاگ های دکوراسیون داخلی بیاندازید. همچنین اجازه دهید پارچه هایتان راهنمای شما در طراحی دکوراسیون داخلی منزلتان باشند؛ پرده ها، فرش ها، مبلمان و کاشی ها که دامنه ی محدود تری از رنگ ها را نسبت به رنگ اتاق در دسترس دارند؛ بنابراین ابتدا رنگ آنها را انتخاب کنید و سپس در مورد رنگ اتاق تان تصمیم بگیرید.

هنگامی که مبلمان، فرش، پرده و بقیه وسایل مورد علاقه خود را پیدا کردید، در طراحی داخلی هر اتاق تعداد رنگ را به سه یا چهار رنگ محدود کنید. تعداد رنگ که از حد بگذرد، اتاق شلوغ و بهم ریخته به نظر می رسد. رنگ نسبتا ارزان است و سریع تر از هر چیزی اتاق را دگرگون می کند، همچنین شما با کمی تجربه می توانید از عهده ی آن بر بیایید.

تاثیر رنگ اتاق در دکوراسیون داخلی

رنگ ها در دکوراسیون داخلی به سه روش اساسی عمل می کنند: فعال، غیر فعال و خنثی. شما به راحتی می توانید رنگ هر اتاق را با خواست خودتان، سلیقه تان، و استفاده تان از اتاق تطبیق دهید. رنگ های روشن، پر نوری و گستردگی را دارا هستند و ترکیب اتاق ها به نظر بزرگ تر و روشن تر می آید. رنگ های تیره پیچیده و گرم هستند؛ آنها اتاق های بزرگ را با ظاهری صمیمی تر ارائه می دهند.

اجازه دهید نگاه دقیق تری به نقش رنگ در دکوراسیون داخلی بیاندازیم و آنچه که رنگ در یک اتاق می تواند انجام دهد را یاد بگیریم.

مبلمان اتاق نشيمن در کنار شومينه به رنگ قرمز باز و تاثير آن در دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

نقش رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

رنگ قرمز سطح انرژی یک اتاق را افزایش می دهد. عاشقانه ترین رنگ؛ هیچ رنگ  دیگری مانند این رنگ آدرنالین را بالا نمی برد. این یک انتخاب خوب در دکوراسیون داخلی است برای زمانی که می خواهید هیجانات را تحریک کنید به خصوص در شب. در اتاق نشیمن یا اتاق ناهارخوری، رنگ قرمز افراد را به یکدیگر نزدیک کرده و به گفتگو تحریک می کند. در یک ورودی رنگ قرمز یک تاثیر اولیه قوی ایجاد می کند.

گفته می شود رنگ قرمز فشار خون، سرعت تنفس و ضربان قلب را بالا می برد. این رنگ معمولا برای دکوراسون داخلی اتاق خواب ها خیلی مهیج مطرح می شود، اما اگر به طور معمول شما از اتاق خواب برای خوابیدن و در تاریکی استفاده می کنید، غالبا رنگ های اتاق را با نور چراغ خواب خواهید دید، زمانی که رنگ به شکل مات شده پدیدار خواهد شد؛ باشکوه و رویایی.

دکوراسیون داخلی با رنگ زرد و مبلمان و تابلو گل

طراحی دکوراسیون داخلی با تم رنگ زرد

نقش رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

رنگ زرد هم لذت نور خورشید را گرفته و هم شادی معاشرت کردن را. این یک انتخاب عالی برای طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه، اتاق غذاخوری و حمام است، جایی که انرژی زا و امید بخش است. در راهروها و ورودی ها و فضاهای کوچک، رنگ زرد می تواند احساس گستردگی و استقبال را القا کند.

با اینکه زرد یک رنگ شاد است، رنگ خوبی برای طرح رنگ اصلی نیست. مطالعات نشان میدهد که افراد در محیط های زرد رنگ بیشتر احتمال دارد که کنترل خود را از دست بدهند. همچنین به نظر می رسد نوزادان در اتاق های زرد رنگ بیشتر گریه می کنند. در مقیاس بزرگی این رنگ تمایل به ایجاد احساس ناامیدی و خشم دارد. در رنگ درمانی اعتقاد بر این است که رنگ زرد برای تحریک اعصاب و پاک سازی بدن است.

مبلمان کنار شومينه با ترکيب رنگ آبي و سفيد و تاثير آن در دکوراسیون داخلی

رنگ آبی در دکوراسیون منزل می تواند آرامش بخش باشد

نقش رنگ آبی در دکوراسیون داخلی

گفته می شود رنگ آبی فشار خون، سرعت تنفس و ضربان قلب را پایین می آورد. به همین دلیل آن را آرام کننده، آرامش بخش و صلح آمیز در نظر می گیرند و این است که اغلب برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب و حمام توصیه می شود از رنگ آبی استفاده شود.

یک نقاشی آبی که توجه خوبی به ریزه کاری رنگ دارد، می تواند سردی(افسردگی) ناخوشایندی روی دیوارها و مبلمان در سراسر فضا بیاورد به ویژه در یک اتاق که نور طبیعی کمی دریافت می کند. اگر شما رنگ آبی روشن را به عنوان رنگ اصلی برای دکوراسیون داخلی یک اتاق انتخاب کنید، باید آن را با رنگ های گرمی که برای مبلمان و پرده ها انتخاب می کنید، متعادل کنید.

در دکوراسیون داخلی محیط های اجتماعی منزل مانند اتاق خانواده، اتاق نشیمن یا آشپزخانه های بزرگ برای ترغیب افراد به آرامش، رنگ های آبی گرم تر مانند رنگ آبی پروانش، یا آبی روشن تر مانند آبی نیلگون و فیروزه ای را در نظر می گیرند. آبی به عنوان یک رنگ با اثر آرامش بخش شناخته شده است، زمانی که سایه هایی از آبی ملایم به عنوان رنگی اصلی یک اتاق استفاده می شود. آبی تیره دارای اثر متضاد است، احساس افسرگی و غم و اندوه را فرا می خواند. بنابراین از رنگ های آبی تیره در طرح رنگ اصلی استفاده نکنید.

اتاق خواب با رنگ سبز و تاثير رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی اتاق خواب

نقش رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

در طراحی دکوراسیون داخلی رنگ سبز را آرام ترین رنگ برای چشم ها مطرح می کنند. ترکیب خصوصیت طراوت رنگ آبی و طرب رنگ زرد؛ سبز تقریبا مناسب هر اتاقی در خانه است. در دکوراسیون داخلی آشپزخانه، رنگ سبز برای همه چیز آرامش بخش است؛ در اتاق خانواده یا اتاق نشیمن، رنگ سبز مشوق باز کردن گره های روحی ست و گرمای کافی برای ترویج آسودگی و با هم بودن را نیز داراست.

رنگ سبز زمانی که به عنوان زمینه ی اصلی برای دکوراسیون داخلی فضا استفاده می شود دارای اثر آرام بخش است. این یک باوراست که سبز استرس را می کاهد و برای تمدد اعصاب به افراد کمک می کند. همچنین این باور وجود دارد که سبز به باروری کمک می کند، پس یک انتخاب عالی برای اتاق خواب است.

طراحی دکوراسیون داخلی اتاق استراحت به بنفش

رنگ بنفش آرامش رنگ آبی را دارد بدون ایجاد سردی در فضا

نقش رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی

رنگ بنفش در تیره ترین نمونه هایش ( برای مثال بادمجانی) گرانبها، دراماتیک و ارزشمند است. این رنگ با تجمل و خلاقیت در ارتباط است؛ در طراحی داخلی رنگ بنفش به عنوان یک تاکید یا رنگ ثانویه به طرح عمق می بخشد. ورژن های روشن تر بنفش مثل بنفش کم رنگ اسطخودوسی و یاسی، همان خصوصیت آرامش بخش آبی را به اتاق خواب می دهد، اما بدون خطر احساس سردی و بی روحی.

ميز و صندلي به رنگ نارنجي در اتاق نارنجي رنگ و تاثير آن در دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی با رنگ نارنجی

نقش رنگ نارنجی در دکوراسیون داخلی

رنگ نارنجی در دکوراسیون داخلی تداعی کننده ی هیجان و شور و شوق است، و یک رنگ انرژی زاست. هرچند این رنگ برای دکوراسیون داخلی اتاق نشمن یا اتاق خواب ایده ی خوبی نیست اما یک انتخاب عالی برای سالن ورزشی است؛ این رنگ تمام احساساتی را که شما در طول جریان تناسب اندام خود نیاز به رهاسازی آن دارید، به ارمغان می آورد. در فرهنگ های باستانی، این باور وجود دارد که رنگ نارنجی به درمان شش ها کمک می کند و سطح انرژی را افزایش می دهد.

مبلمان با رنگ طبيعي در اتاق با رنگ آميزي طبيعي و تاثير آن در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ های خنثی

استفاده از رنگ خنثی در دکوراسیون داخلی

رنگ های خنثی (سیاه، سفید، خاکستری، قهوه ای) رنگ های اساسی جعبه ابزار یک دکوراتیو هستند. همه ی طرح های خنثی، چه مد باشند و چه نباشند، حسن شان در انعطاف پذیری شان نهفته است: اضافه کردن رنگی برای زنده کردن همه چیز و یا کم کردن رنگی برای آرام کردن همه چیز.

در دکوراسیون داخلی فضاها بهتر است از طیف سیاه و سفید به مقدار کم استفاده شود در حد یک تاکید. در واقع بعضی کارشناسان مدعی اند که هر اتاقی نیاز به کمی(لمس) سیاه و سفید در پایه ی طرح رنگ دارد تا به آن عمق بدهد. برای آسان تر کردن کار، به مهمترین ابزار کار طراحان داخلی، یعنی چرخه رنگ، اعتماد کنید.

اتاق و مبلمان به رنگ قرمز سير و تاثير آن در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ زرشکی تحریک پذیری افراد را بالا می برد

تاثیر رنگ زرشکی در دکوراسیون داخلی

رنگ زرشکی می تواند برخی افراد را تحریک پذیر کند. با استناد به احساس خشم و خصومتی که بر می انگیزد، این رنگی است که به عنوان رنگ اصلی اتاق باید از آن اجتناب کرد. نشستن طولانی مدت در اتاقی که به رنگ زرشکی است، به احتمال زیاد بر صلح و آرامشی که برای ایجاد آن در خانه تلاش می کنید، تاثیر می گذارد.

تاثیر رنگ سقف در دکوراسیون داخلی

سقف، یک ششم فضای یک اتاق را نمایش می دهد. اما اغلب آن را بیشتر از یک پوشش سفید رنگ در نظر نمی گیرند. در حقیقت برای چند دهه، رنگ سفید نه تنها صحیح ترین بلکه بهترین انتخاب برای سقف در نظر گرفته شد.

به عنوان یک قاعده کلی در طراحی دکوراسیون داخلی، سقفی که روشن تر است، احساس می کنیم بالاتر است و سقف تیره تر را احساس می کنیم پایین تر است. پایین تر بودن الزاما به معنی تنگ تر بودن فضا نیست: سقف بصری کاهش می یابد که می تواند صمیمت و گرمی را برگرداند. به عنوان یک قانون کلی، دیوارهای تیره باعث می شوند اتاق کوچکتر به نظر برسد ودیوار های روشن به نظر اتاق را بزرگتر می کند.

این دستورالعمل ها یک نقطه ی شروع خوب در تحقیقات شما برای یک رنگ نقاشی هستند. به خاطر داشته باشید که انتخاب رنگ یک موضوع کاملا شخصی است؛ شما کسی هستید که باید با رنگ جدید زندگی کنید، بنابراین رنگی را انتخاب کنید که مناسب شما، خانواده ی شما و سبک زندگی شماست.

در مقاله دیگری اصول از هفت اصل از اصول طراحی داخلی بیشتر گفته شده است.در صورتیکه هرگونه نظری برای به اشتراک گذاشتن  دارید، آن را با ما و خوانندگان درمیان بگذارید.

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1395 / 10 / 07
دسته :

نظرات کاربران

بسیارعالی

مطلب شما بسیار جامع و کامل بود .
خوشحال میشیم اگر نمونه کارهای طراحی و دکوراسیون داخلی مجموعه را مشاهده کنید و نظر خودتون رو بگید .

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839