فیلم نصب ترمووود نما

نصب ترمووود نما فرآیندی حساس و نیازمند زیرسازی دقیق است که میتواند از جنس چوب ترمو و یا آهن باشد. در فیلم زیر روند نصب ترمووود بر روی نما با تجهیزات مورد نیاز  و جزییات آن به نمایش گذاشته شده است.

ترمووود ها الوار های چوبی از درختانی با جنس های مختلف هستند که تحت عملیات حرارتی ای موسوم به فرآیند اصلاح حرارتی قرار می گیرند. این فرایند یکسری از معایب متداول که ذاتا در انواع چوب ها وجود دارد را از بین می برد. ترمووود یا تخته های اصلاح حرارتی شده چند سالی است که در اروپا تجاری شده اند.

ترموودها برای موارد زیر قابل استفاده هستند:

در این عکس یک نمای چوبی را مشاهده می کنید که بسیار زیبا به نظر می رسد

ترمووود نما

از دلایل استفاده از چوب ترمووود می توان به اصلاح برخی معایب چوب مثل ناپایداری ابعادی در برابر شرایط جوی مانند تورم در هوای مرطوب و تجزیه پذیری آن با گذشت زمان توسط حشرات و آسیب های محیطی اشاره نمود. این معایب چوب که از خواص اصلی تخته های چوبی طبیعی است باعث ایجاد محدودیت کاربرد چوب در صنعت ساختمان شده است به همین منظور با اصلاح حرارتی چوب و ساخت ترمووود بسیاری از محدودیت های ساخت برطرف گردید.

در این منزل یک نمای ترمووود را که به خانه زیبایی و جذابیت داده است مشاهده می کنیم

نصب ترمووود

نصب ترمووود بر روی نما

برای نصب ترمووود نما و یا روی کف به منظور کم کردن سطح تماس چوب ترمووود و پوسته ساختمان نیاز به زیرسازی از جنس چوب ترمو و یا آهن خواهد بود. برای زیرسازی با ترمووود ابتدا باید از تراز بودن سطح نما اطمینان حاصل کرد تا زیرسازی و سطح نهایی کار تراز و دقیق باشد . برای این منظور می توان لایه ای از سیمان بر روی نما ایجاد و به سطح تراز مورد نظر دست پیدا نمود.

بعد از تراز شدن سطح ، پروفیل ترمووود با ابعاد 42*42 با فاصله آکس به آکس 60 سانتی متر نصب می گردد. این پروفیل ترمووود از 20 سانتی متری کف تا حداکثر 12 میلیمتری آخرین سطح ارتفاع اجرا می گردد . فاصله 20 سانتی متری از کف باعث ایجاد جریان هوا به منظور کاهش رطوبت در سطح زیر ترمووود و بین نمای اصلی می شود . در شرایطی که نما دارای گوشه 90 درجه باشد برای نصب ترمووود در یک طرف پروفیل 42*42 نصب می شود و سمت دیگر دو پروفیل 92*21 با فاصله ای بر روی هم نصب شده و مجموع ضخامت دو پروفیل ترمووود 42 میلیمتر خواهد شد.

طراحی و نصب ترمووود نما برای ویلا

نصب ترمووود روی نمای ساختمان

پیچ اتصال

پیچ اتصال یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در کیفیت نصب است. در صورتیکه طول پیچ بیش از 3 سانتی متر باشد باید قبل از استفاده از پیچ جای آن دریل شود و پیچ نصب گردد. در صورتیکه از چکش استفاده شود ضربه آن می تواند باعث شکستگی و یا ترک خوردگی چوب شود . برای نصب ترمووود پیچ از انتهای طول ترمووود حداقل باید 25 میلیمتر و از لبه بالا یا پایین 30 میلیمتر فاصله داشته باشد. در صورتیکه محل پروژه بادخیز باشد باید تعداد پیچ ها در عرض دوبل شود. همچنین در صورتیکه عرض پروفیل ترمووود حدود 120 میلیمتر و یا بیشتر باشد تعداد پیچ های مورد نیاز در عرض دو برابر می شود.

یم خانه را نمایش می دهد که از ترمووود در آن استفاده شده است

نصب پروفیل

برای نصب پروفیل های SHP ترمووود نما حدود 3 میلیمتر بین دو عرض پروفیل و یک سانتیمتر از دو طرف طول پروفیل ترمووود باید فضای خالی ایجاد کرد تا با تغییرات دما و شرایط آب و هوایی مانند رطوبت ، تغییر ابعاد چوب ترمو باعث تخریب نما نگردد .در پروفیل های UTS ترمووود بدلیل طراحی متفاوت مقطع نیاز به ایجاد فاصله بین قطعات افقی نیست و تنها در دو انتهای طولی پروفیل باید یک سانتیمتر فضا برای تغییرات طولی در نظر گرفته شود.

بعد از اتمام کار و نصب ترمووود نما نیاز به اجرای پوششی از نوع رنگ پایه روغن است که باعث افزایش کارایی و طول عمر پروفیل ترمووود می شود. همچنین با اجرای پوشش آبگریز نانو مخصوص چوب می توان سطح چوب ترمووود را در برابر جذب آب و رطوبت تا حد بسیار بالایی مقاوم نمود.

برداشت و ترجمه از arborwoodcobuildingdesignindex 

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 03 / 20
دسته :

نظرات کاربران

سلام . مرسی از توضیحات کاملتون .
من فکر میکردم زیرسازی نصب ترمووود با آهن انجام میشه

    سلام . ممنون از توجه شما به مقاله نحوه نصب ترمووود نما .
    زیرسازی اجرای ترمووود می تواند از جنس آهن نیز باشد با این تفاوت که آهن و چوب ترمو نباید بهم مستقیم نصب شوند و با قطعات چوبی فاصله ای بین الوار ترمووود و شاسی کشی آهنی ساخته می شود.

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839