شیشه هوشمند سوییچ دار

پیش از این انواع شیشه هوشمند و کاربرد آن ها را معرفی نمودیم. در این مقاله به بررسی بیشتر یکی از تکنولوژی های پیشرفته در این خصوص با عنوان شیشه هوشمند سوییچ دار می پردازیم.

شیشه هوشمند سوییچ دار چیست

شیشه هوشمند سوییچ دار ، یک محصول ابتکاری از شیشه است که می تواند شفاف باشد یا با فشردن یک کلید مات و غیر شفاف شود. این شیشه های پوشاننده جاهایی مفید هستند که نیاز به یک پوشاننده مدرن دارد؛ از دفاتر تجاری تا خانه های مسکونی، از اماکن لوکس تا اماکن آموزشی. این شیشه ها بسته به کاربردشان انواع مختلفی دارند؛ می توانند صاف باشند یا منحنی و یا حتی در رنگ های مختلف.

این شیشه ها می توانند عایق صوتی و یا عایق اشعه مضر UV باشند و همچنین تیرگی شیشه را کاهش می دهد، درحالیکه شیشه هوشمند دوجداره که ترکیب شده با شیشه سربدار، می تواند اشعه X را حذف کند.شیشه هوشمند سوییچ دار با استفاده از یک فرایند ویژه کارخانه ای ساخته می شود که شیشه را بدون به کار بردن چسب می پوشاند. این شیشه در لحظه می تواند حریم خصوصی ایجاد کند درحالیکه جریان نور مرئی در اتاق ها را حفظ می کند.

تصوير چند نمونه شیشه هوشمند سوییچ دار در جلو منظره

شیشه هوشمند سوییچ دار

فرایند پوششی طیفی از انواع شیشه

این فرایند پوششی را می توان برای طیفی از انواع شیشه و با ضخامت های گوناگون بکار برد؛

 • پنل های تقویت شده صیقلی یک لا با لایه ی تغییرپذیر بر روی یک طرف آن ها برای استفاده در پارتیشن ها ساخته می شوند.
 • لایه تغییرپذیر بین دو پنل شیشه ای ( شیشه دوجداره ) برای استفاده در محیط های مرطوب لمینیت می شود.
 • پنجره دوجداره یا سه جداره با مشخصات دقیق شما برای پنجره های نما ساخته می شوند.
 • این شیشه ها در عینک ها نیز کاربرد دارند.
شیشه هوشمند سوئیچ دار و یک مرد با کت و شلوار سرمه ای و صندلی زرد

فناوری شیشه هوشمند مات کن

همانطور که گفته شد شیشه هوشمندسوییچ دار، مزایای عایق حراتی ، عایق اشعه مضر خورشیدی و عایق صوتی را داراست که این خصوصیات در شیشه به خنک نگه داشتن و کاهش مصرف انرژی تجهیزات سرمایش و گرمایش همچنین آسایش حرارتی ساکنین و سکوت در اتاق کمک می کند علاوه بر این ، این شیشه ها نیاز به پرده های کرکره ای حایل یا پرده های پارچه ای دست و پا گیر را از بین می برند. شیشه های سوییچ دار حتی می توانند جایگزین بسیار مناسبی برای سایبان های برقی هستند.

موارد استفاده از شیشه هوشمند بسیار زیاد هستند. شیشه دوجداره هوشمند به عنوان یک پوشاننده بی نظیر در اتاق کنفرانس ، نرده ها ، پنجره های بزرگ در سایز دیوار ، پروژه ها ی دریایی ، و حتی به عنوان پرده نمایش پروژکتور ، استفاده می شوند.

نمايش حالات مختلف شیشه هوشمند سوییچ دار

عملکرد شیشه هوشمند سوییچ دار

 

شیشه هوشمند چگونه کار می کند

شیشه هوشمند سوئیچ دار همانطور که از نامش پیداست دارای یک سوییچ الکتریکی است که به آسانی مات بودن شیشه را از شفاف تا نیمه شفاف با آن کنترل می شود. شیشه مات کن هوشمند همچنین می تواند به راحتی به سیستم اتوماسیون ساختمان متصل شود ، تا بتوان کنترل بیشتری بر روی آن ایجاد نمود.

زمانی که سوییچ خاموش است ، مولکول های کریستال مایع موجود در لایه پوشاننده بطور تصادفی جهت دار می شوند و نور را به صورت اتفاقی پخش می کنند. این عمل یک شیشه مات را تولید می کند که نمی شود آن طرفش را دید. اما سوییچ که روشن می شود جریان الکتریکی باعث می شود مولکول های کریستال مایع مرتب شوند و نور از آن عبور می کند و این منجر به یک شیشه شفاف می شود.

نمايش لايه هاي شیشه هوشمند سوییچ دار

لایه های شیشه هوشمند سوییچ دار

 

 

فناوری شیشه هوشمند سوییچ دار

تکنولوژی PDLC ( پلیمر پراکنده کریستال مایع ) ، محیطی است که در آن قدرت پراکندگی نور از طریق کاربرد یک میدان الکتریکی ، قابل تنظیم است. در حالت طبیعی اش ، ذرات PDLC بطور تصادفی قرار می گیرند. لایه PDLC یک محیط پلیمری از کریستال مایع است که توسط رسانای الکتریکی ITO ( اکسید قلع و ایندیم ) ، لایه PET را می پوشاند. در نتیجه PDLC با یک نوار مسی رسانا در سراسر لبه لایه، سیم کشی شده است.

دو صفحه شیشه ای روی لایه PDLC قرار می گیرند، اجزا تحت فشار و حرارت بالا به یک مجموعه واحد تبدیل می شوند. ضریب شکست عادی این کریستال های مایع ، با پلیمر تطابق ندارد و نور را بطور تصادفی پخش می کند ، در نتیجه شیشه در حالت مات قرار دارد ولی باز هم به نور اجازه عبور می دهد. وقتی یک میدان الکتریکی به مواد اعمال می شود ، ذرات PDLC جهت دار شده و در پی آن ضریب شکست غیر عادی کریستال مایع با پلیمر منطبق می شود ، بنابراین نور تابشی می تواند از آن بگذرد و در نتیجه شیشه در حالت شفاف قرار می گیرد.

شماتيک شیشه هوشمند سوییچ دار در حالت روشن و خاموش

نمایش تکنولوژی شیشه هوشمند سوییچ دار در حالت روشن و خاموش

انواع شیشه های هوشمند سوئیچ دار

شیشه های هوشمند سوییچ دار در جنس ها و انواع مختلفی از جمله نشکن ، شیشه هوشمند دوجداره و شیشه های چند لت تولید می شوند.

شیشه دوجداره هوشمند و صندلی کرمی و لب تاپ

شیشه دوجداره هوشمند نشکن

شیشه هوشمند سوییچ دار نشکن

شیشه سوییچ دار نشکن مقرون به صرفه ترین شیشه های هوشمند است؛ یک لایه کریستال مایع قابل سوییچ که بطور مستقیم زیر پنل نشکن شیشه را پوشانده است. این شیشه ها به عنوان یک شیشه هوشمند شناخته شده اند که با فشردن یک کلید از حالت مات به شفاف تغییر حالت می دهند. این بدین معنی است که پوشش های سوییچ دار بسادگی می توانند در هر نوع شیشه هوشمند یا هر ضخامتی از شیشه ( از جمله شیشه های ضد حریق ) به کار برده شوند ضمن ایجاد وضوح و عملکرد مطلوب.

یکی دیگر از عوامل عمده ای که این شیشه ها را به انتخابی ایده آل برای پروژه های مهم تبدیل می کند ، کاهش بازه زمانی تولید آنهاست. شیشه سوییچ دار نشکن در ضخامت های استاندارد 5 میلیمتر، 6 ، 8 ، 10 ، 12 و 15 میلیمتر تولید می شود. این شیشه یک کلید دارد که در حالت روشن ، شیشه را مات کرده و در حالت خاموش شیشه را شفاف می کند. در حالتی که شیشه مات است ، لایه کریستال مایع مانند یک پوشش الکترونیکی عمل می کند که امنیت و حریم خصوصی را به ارمغان می آورد.

شیشه مات کن هوشمند و دو مرد و تعدادی کامپیوتر

ابعاد بزرگ شیشه هوشمند در ساختمان

ابعاد شیشه های هوشمند در ساختمان

شیشه سوییچ دار نشکن در سه عرض استاندارد 1000 میلیمتر( 39 اینچ)، 1200 میلیمتر( 47.3 اینچ) و 1500 میلیمتر( 59 اینچ) تولید می شوند. چند پنل شیشه نیز می توانند به یکدیگر وصل شوند و برای پنجره های بزرگتر استفاده شوند.

این تکنولوژی بی نظیر شیشه دوجداره هوشمند این قابلیت را نیز دارد که به یک صفحه نمایش با کیفیت تبدیل شود و به شما اجازه پخش تصاویر تلویزیونی یا ویدیویی و یا تبلیغات شرکتی را بدهد. یک محصول واقعا نوآورانه که تکنولوژی شیشه هوشمند سوییچ دار را در اختیار همگان قرار می دهد و یک فاکتور جالب را به خانه یا محل کار شما اضافه می کند.

شماتیک شیشه هوشمند سوییچ دار دوجداره

شکل شماتیک شیشه هوشمند سوییچ دار دوجداره در حالت خاموش

شماتيک شیشه هوشمند سوییچ دار در حالت روشن

نمايش شماتيک شیشه هوشمند سوییچ دار در حالت روشن

شیشه دوجداره هوشمند

شیشه هوشمند سوییچ دار دوجداره ترکیبی از مزایای بهبود عملکرد حرارتی ( کاهش مصرف انرژی ) با کنترل لحظه ای حریم خصوصی و امنیت است. این تکنولوژی در عین استحکام  و ایمنی می تواند جایگزین پرده ها و پوشش های قدیمی باشد. لایه قابل سوییچ (PDLC) روی سطح داخلی هر پنل شیشه قرار می گیرد، سپس این شیشه با پنل دیگری از شیشه به شکل یک واحد مهر و موم شده ترکیب می شود.

شیشه سوییچ دار دوجداره از یک اسپیسر جداکننده که بر لبه های دو شیشه قرار می گیرند و شکافی که با هوا یا گاز پر شده ایجاد می شوند. لایه گاز یا هوا به عنوان عایق حرارتی عمل می کند. بسته به نیاز مشتری انواع شیشه هوشمند سوییچ دار دوجداره تولید می شوند مثل شیشه دوجداره متشکل از شیشه هایی با پوشش کم گسیل یا شیشه های low-e  و شیشه هایی با پوشش Low iron .

شیشه هوشمند در ساختمان و یک مرد در حال کار

مزایا شیشه هوشمند در ساختمان

شیشه دوجداره هوشمند با کلیدی ساده خاموش و روشن می شود و در حالت روشن شفاف شده و در حالت خاموش مات می شود. شیشه دوجداره هوشمند دارای ضخامت های استاندارد 18 میلیمتر، 24 میلیمتر و 28 میلیمتر است. نصب این شیشه ها مانند تمام شیشه های دوجداره مهر و موم شده ، ساده است.

مزایای شیشه هوشمند عایق

از مزایا شیشه عایق این است که در زمستان داخل اتاق را گرم تر و در تابستان خنک تر نگه داشته و کاهش مصرف انرژی را در تجهیزات سرمایش و گرمایش ساختمان به همراه دارد.

شیشه هوشمند سوییچ دار دوجداره  بدون نیاز به هزینه نگهداری یا نیاز به پاک کردن ویژه ای ، مصرف انرژی را بهینه می کند. تمیزکاری آنها درست مشابه پنجره های معمولی است. زندگی در جهانی را تصور کنید که کنترل کاملی بر آسایش حرارتی، امنیت و حریم خصوصی دارید و تنها با فشردن یک کلید بدون تلاش و بهم ریختگی پرده ها و پوشش های شیشه این امر امکان پذیر باشد.

نمونه دیگری از شیشه ها است که سه جداره بوده و تمام مزایای تکنولوژی شیشه هوشمند سوییچ دار را دارد. این شیشه های سوییچ دار سه جداره، اشعه های مضر خورشیدی را جذب می کند و عایق حرارت و صوت است و حتی امنیت را بالا می برد.

برچسب شیشه هوشمند سوییچ دار و دو زن و لب تاپ مشکی

تجهیزات شیشه هوشمند سوئیچ دار

شیشه هوشمند سوییچ دار چند لت

آخرین نسل شیشه سوییچ دار ؛ امنیت و ایمنی بیشتری را در خانه یا محل کار شما به ارمغان می آورد. ماهیت بدون درز شیشه چند لت بدین معناست که برای نماهای شیشه ای بزرگ و پنجره های ساختمان ، می توان پنل های شیشه را بدون نیاز به فریم عمودی کنار هم قرار داد و نمایی کاملا امروزی و شیک ایجاد کرد.

لایه سوییچ دار محافظت شده ، بین دو صفحه شیشه ای محکم شده که این کار شیشه چند لت هوشمند را در بعضی کاربرد ها با دوام تر و ایمن تر می سازد در محیط های پر رفت و آمد ، حمام ها ، بیمارستان ها و غیره. این تکنولوژی محکم با دوام جایگزین پرده ها و پوشش های قدیمی هستند.

شیشه هوشمند و یک زن و لب تاپ و درخت سبز

فناوری موجود در شیشه هوشمند مات کن

شیشه های هوشمند سوییچ دار چند لت نیز با یک سوییچ ساده از حالت شفاف به حالت کدر تغییر وضعیت می دهند. دو ضخامت استاندارد برای این شیشه ها در دسترس هست: 12 میلیمتر و 14 میلیمتر.

امروزه شیشه های سوییچ دار رنگی نیز ساخته می شوند که راه حلی ایده آل برای کمک به شما در طراحی داخلی دلخواه تان است. این شیشه های رنگی هوشمند در طیف وسیعی از رنگ های استاندارد موجود اند و شما به راحتی می توانید با استفاده از رنگ مورد نظر نقش رنگ را در دکوراسیون داخلی فضا به نمایش بگذارید.

برچسب شیشه هوشمند سوئیچ دار

برچسب شیشه هوشمند سوییچ دار برای مقاوم سازی شیشه های معمولی قدیمی طراحی شده و نسبت به دیگر انواع برچسب شیشه ، جایگزین ساده و نسبتا مقرون به صرفه ای برای ایجاد خواص شیشه های هوشمند هستند. این برچسب های هوشمند طوری ساخته شده که در یک طرف چسب دارد و به راحتی هم بر روی شیشه های قدیمی فرا می گیرد و هم بر روی شیشه های جدید.

برچسب شیشه هوشمند سوییچ دار مانند شیشه های هوشمند سوییچ دار، دارای یک کلید است که اگر در حالت روشن قرار بگیرد شیشه شفاف است و اگر در حالت خاموش باشد شیشه تیره و کدر می شود. این برچسب در حالت خاموش که کدر است، مانند یک پوشش برای ایجاد امنیت و حریم خصوصی برای هر شیشه یا پنجره یو پی وی سی و پنجره ترمال بریک و یا پارتیشنی ، عمل می کند.

تصوير مردي در حال اشاره به شیشه هوشمند

تکنولوژی نمایش در برچسب شیشه هوشمند سوییچ دار

ابعاد برچسب شیشه مات کن هوشمند

برچسب شیشه هوشمند سوئیچ دار در دو عرض استاندارد 1000 میلیمتر ( 38.6 اینچ) و 1200 میلیمتر ( 47.3 اینچ ) وجود دارد که به سایز دلخواه قابل برش است. برچسب سوییچ دار را می توان در اندازه و شکل های مختلف سفارش داد و یا برای پارتیشن ها یا پنجره های بزرگ می توان آن ها را به هم وصل کرد.

این تکنولوژی بی نظیر این قابلیت را نیز دارد که هر شیشه ای را به یک صفحه نمایش با کیفیت تبدیل کند که به شما اجازه پخش تصاویر تلویزیونی یا ویدیویی و یا تبلیغات شرکتی را می دهد. یک محصول واقعا نوآورانه که تکنولوژی شیشه هوشمند سوییچ دار را در اختیار همگان قرار می دهد و یک فاکتور جالب را به خانه یا محل کار شما اضافه می کند.

شما در مورد تکنولوژی نوین شیشه های هوشمند سوییچ دار و کاربرد های آن چه فکر می کنید؟ آیا تجربه ای در خصوص استفاده از این نوع شیشه ها دارید؟ با ما و خوانندگان به اشتراک بگذارید.

برداشت و ترجمه از  switchglass , dashdoor , intelligentglass

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

 

تاریخ : 1395 / 11 / 04
دسته :

نظرات کاربران

سلام
میشه بفرمایید آیا شیشه های هوشمند سوییچ دار در کف قابل استفاده هستند یا نه؟
بعنوان کفپوش شیشه ای؟

  سلام
  شیشه هوشمند لمینت می تواند با شیشه های سکوریت ساخته شود . اما کفپوش شیشه ای به علت فرایند متفاوت ساخت آن و شرایط بار وارده بر روی آن ، متفاوت از شیشه های سکوریت است و نمیتوان از شیشه هوشمند به عنوان کفپوش شیشه ای استفاده نمود.
  ممنون از توجه شما به مقاله شیشه هوشمند لمسی

سلام . ابعاد این شیشه هوشمند سوییچ دار که توضیح دادید چقدر هستش؟

  با سلام
  شیشه هوشمند سوییچ دار ضخامتی بین 8 تا 10 میلیمیتر و با عرض 180 سانتیمتر موجود است .
  برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

سلام . شیشه هوشمند لمینت همین شیشه هوشمند هست که نوشتید؟ دقیقن ینی چی ؟ روش چی لمینت میشه؟

  سلام
  شیشه هوشمند لمینت متشکل از دو لایه شیشه با ضخامت متفاوت مطابق با شرایط پروژه و یک لایه فیلم هوشمند است. که اتصال شیشه ها و فیلم هوشمند در کارخانه طی فرایند لمینت ایجاد می شود.

شیشه هوشمند لمسی به چه صورت کار میکنه؟

  با استفاده از دو دستگاه منتشر کننده مانند ویدیو پروژکتور و سنسور لمسی که بر روی شیشه هوشمند نصب می شوند و علاوه بر نمایش تصاویری که از طریق سیستم کامپیوتر و یا فلش به دستگاه پروژکتور منتقل می شود میتوان قابلیت شیشه هوشمند لمسی را با استفاده از سنسور مخصوص ایجاد نمود.

سلام
در کل بیشتر با پروژکتور کار میکنه
خودش قابلیت نداره مثل تلویزیون
اینطور باشه که زیاد به درد نمیخوره

  سلام . برای استفاده از شیشه هوشمند به عنوان پرده نمایش نیاز به ارسال کننده تصویری مانند ویدیو پروژکتور خواهد بود .
  قابلیت اصلی شیشه هوشمند ایجاد فضایی خصوصی در شرایط خاص است . به طور مثال مات کردن شیشه های دفتر جلسات هنگام برگزاری جلسه و یا شفاف بودن شیشه ها زمانی که نیاز به زیر نظر داشتن کارمندان از اتاق جلسات و یا اتاق مدیریت باشد. و قابلیت تبدیل به پرده نمایش کاربری دوم آن است .

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839