انواع رادیاتور شوفاژ

رادیاتور شوفاژ به عنوان پایانه حرارتی در سیستم گرمایش مرکزی کاربرد دارد. در این مقاله به نکاتی در خصوص انتخاب و نصب انواع رادیاتور می پردازیم. پایانه های حرارتی بطور کلی آخرین اجزا در سیستم های حرارت و برودت مرکزی پایانه های حرارتی هستند که حرارت و یا برودت را از موتورخانه به داخل ساختمان منتقل می کنند. پایانه های حرارتی خود دارای انواع مختلف با جابجایی آزاد و یا اجباری هستند. انواع رادیاتور شوفاژ که صرفا برای سیستم های گرمایش مرکزی قایل استفاده است از نوع جابجایی طبیعی می باشند.

رادیاتور شوفاژ چیست

رادیاتور شوفاژ یکی از رایج ترین پایانه های حرارتی در سیستم های گرمایش مرکزی هستند. از این نوع مبدل های حرارتی جهت انتقال حرارت آبگرم در گردش سیستم گرمایش به فضای اطراف رادیاتور استفاده می شود.

 

انتقال حرارت در رادیاتور شوفاژ به صورت جابجایی طبیعی بوده بدین صورت که آبگرم در گردش با عبور از فضای داخل رادیاتور بخشی از گرمای خود را به صورت هدایت حرارتی به پره های رادیاتور می دهند گرمای منتقل شده از طریق همرفت و تابش به هوای اطراف رادیاتور انتقال می یابد.

هیتر پره ای پنلی مشکی و حوله خشک کن حمام

انواع رادیاتور شوفاژ

شوفاژ چیست

سیستم های گرمایش مرکزی یا شوفاژ از قدیمی ترین انواع سیستم های گرمایش ساختمان ها می باشند. استفاده از شوفاژ به عنوان کالای لوکس به دوران ویکتوریایی باز می گردد. در سیستم آب در گردش که اصطلاحا به آن آب کثیف هم گفته می شود، در موتورخانه آب توسط بویلر گرم شده و سپس به شوفاژ ها ارسال می گردد.

شوفاژ پره ای سفید

رادیاتور شوفاژ پره ای

دسته بندی انواع رادیاتور در سیستم گرمایش

رادیاتور شوفاژ در انواع و مدل های مختلف و متنوع تولید می شوند. رایج ترین این انواع عبارتند از :

 • رادیاتور پره ای
 • رادیاتور پنلی
 • رادیاتور قرنیزی
 • رادیاتور دکوراتیو یا تزیینی
 • رادیاتور برقی
 • حوله خشک کن
هیتر آبی سفید پره ای کنار کفش سیاه و کیف کرم رنگ

رادیاتور پره ای

رادیاتور پره ای

رادیاتور شوفاژ پره ای از قرار گرفتن تعدادی پره در کنار هم ساخته شده که میزان گرمادهی بر اساس تعداد پره و جنس رادیاتور تعیین می گردد. از مزایای رادیاتور پره ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انعطاف پذیری در ظرفیت حرارتی با تغییر تعداد پره ها
 • قابلیت تعویض پره در صورت زنگ زدگی یا سوراخ شدن
 • میزان انتقال حرارت نسبتا بالا
 • دوام و طول عمر بیشتر نسبت به سایر انواع رادیاتورها
هیتر پره ای قدیمی چدنی

رادیاتور پره ای فولادی

رادیاتور پره ای در دو جنس آلومینیومی و فولادی ساخته می شود.

رادیاتور پره ای فولادی

رادایاتور پره ای فولادی از ورق فولاد به ضخامت 1/25 میلیمتر تولید شده و پره ها در کارخانه با پرس کردن ورق های فولادی و جوشکاری ساخته می شوند. از معایب رادیاتور پره ای فولادی می توان به عدم امکان تعویض پره ها ، ضریب هدایت حرارتی کمتر فولاد نسبت به آلومینیوم و مقاومت کم در برابر خوردگی نام برد.

هیتر آلومینیومی پره ای سفید

رادیاتور پره ای آلومینیومی

رادیاتور پره ای آلومینیومی

امروزه بیشتر رادیاتور شوفاژ پره ای از جنس آلومینیوم ساخته می شود. رادیاتور های پره ای آلومینیومی ، به دلیل دارا بودن ضریب هدایت حرارتی بالاتر نسبت به فولاد ، گرمادهی بیشتری دارند. همچنین از وزن کمتر و زیبایی بیشتری برخوردارند. در واقع تنها مزیت رادیاتور های فولادی قیمت پایین تر آن هاست. به دلیل مقاومت بالاتر آلومینیوم در برابر خوردگی توصیه می شود در مناطق مرطوب حتما از رادیاتور شوفاژ آلومینیومی استفاده شود.

هیتر پنلی تک دیواره دو دیواره تخت و همرفتی

رادیاتور شوفاژ پنلی

رادیاتور پنلی

رادیاتور پنلی نسل جدیدی از رادیاتور ها است که معمولا از ورق فولادی 1.15 یا 1.2 میلیمتر ساخته می شود. رادیاتور پنلی بخاطر دارا بودن سطح حرارتی صاف، گرمای یکنواخت تری نسبت به نوع پره ای ایجاد می کند. همچنین این رادیاتور ها برای استفاده متناسب با دکوراسیون داخلی فضا را قابلیت های بیشتری دارند.

هیتر پانلی سفید آلومینیومی

رادیاتور پنلی تخت

از مزایای رادیاتور پانلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زیبایی و شکیل بودن
 • وزن پایین و اشغال فضای کمتر
 • بازده گرمایی بالاتر نسبت به پره ای
 • انتقال حرارت بصورت تابشی
 • سازگاری بیشتر با پکیج ها
 • نیاز کمتر به گردش آب

رادیاتور پنلی ممکن است در انواع مختلفی مانند رادیاتور پنلی تخت ، رادیاتور پنلی ویترینی و ستونی در بازار یافت شوند. از مشکلات این رادیاتور پنلی آنست که در صورت سوراخ شدن یا زنگ زدگی باید به کلی تعویض شوند.

هیتر قرنیزی برقی Skirting Board

رادیاتور قرنیزی برقی

رادیاتور قرنیزی

رادیاتور قرنیزی یکی از جدیدترین مدل رادیاتور شوفاژ می باشد. پوسته خارجی این رادیاتور از آلومینیومی ساخته شده و در پشت آن لوله آب گرم قرار گرفته است. اشغال فضای کمتر ، گرمای یکنواخت تر و سطح وسیع تر گرمایش از مزیت های این رادیاتور می باشد. در دو نوع آبی و برقی تولید می شوند.

نمای داخلی هیتر قرنیزی baseboard

نمای داخل لوله کشی رادیاتور قرنیزی

یکی از مهم ترین مزیت های رادیاتور قرنیزی اینست که علاوه بر تامین گرمایش مناسب با بالاترین بازدهی ممکن ، تزیین قرنیز فضای محیط استفاده شده را نیز تامین کرده و در هزینه ها صرفه جویی می گردد. چون درین رادیاتور جنبه دکوراتیو نیز اهمیت دارد، در طرح و رنگ های گسترده تولید و عرضه می شوند.

هیتر دکوراتیو شیشه ای با طرح ابر و باد صندلی آبی

رادیاتور دکوراتیو شیشه ای

رادیاتور دکوراتیو

امروزه زیبایی و چیدمان ساختمان ها از مهمترین عوامل تاثیرگذار در انتخاب سیستم های تهویه مطبوع ساختمان است. سیستم گرمایش با رادیاتور تزیینی یا رادیاتور دکوراتیو به ظاهر شبیه یک صفحه قاب مانند یا آینه است، اما این رادیاتور ها در پشت قاب یا شیشه ( رادیاتور شیشه ای ) خود، شبکه ای از لوله آبگرم یا المنت برقی گرمایی دارند که وظیفه شان گرم نمودن فضای داخل ساختمان است.

هیتر برقی شیشه ای دکوراتیو طرح خورشید مبلمان دکوراسیون سفید پرده لوور دراپه قهوه ای

رادیاتور شیشه ای

مهم ترین مشخصه رادیاتور دکوراتیو زیبایی است و به عنوان جزیی از دکوراسیون داخلی ساختمان شناخته می شوند. همچنین رادیاتور شیشه ای بخاطر انتقال گرمای تابشی در سطح گسترده شیشه ، راندمان بالایی داشته و آسایش حرارتی مناسبی را در محیط فراهم می کنند. از دیگر نکات قابل توجه رادیاتور تزیینی ، امکان سفارش تصاویر اختصاصی برای چاپ روی قاب یا شیشه ی آنهاست.

هیت برقی دیواری سفید با ترموستات

شوفاژ برقی

شوفاژ برقی

شوفاژ برقی نوعی رادیاتور شوفاژ است که از انرژی برق برای گرمایش استفاده می کند و به صورت گرمایش موضعی استفاده می شود.

 • شوفاژ برقی برخلاف دیگر انواع رادیاتور های به سیستم حرارت مرکزی متصل نیستند.
 • انرژی حرارتی شوفاژ برقی  را با مصرف مستقیم برق تولید می کنند.
 • شکل ظاهری آنها مشابه رادیاتور پره ای یا دکوراتیو می باشد.
 • مایعی روغنی در اثر گرم شدن در داخل آنها حرکت نموده تا گرما را در سطح پره ها پخش نماید.
 • رادیاتور برقی دقت بالایی در کنترل دما دارند.
 • در کنار مصرف انرژی برق بالایی که رادیاتور برقی دارد بازده گرمایی به نسبت پایینی می دهد.
گرمایش حمام با هیتر حوله خشک کن

حوله خشک کن حمام

حوله خشک کن

برای گرمایش حمام و فضا های مرطوب همچنین خشک نمودن لباس ها از حوله خشک کن استفاده می شود.

 • برای گرم کردن حمام و یا فضاهای اطراف آن کاربرد دارند.
 • برای خشک نمودن حوله و لباس نیز از آن ها استفاده می شود.
 • می توانند بصورت برقی یا با آب گرم نیز کار کنند.
نصب هیتر لوکس تزیینی ویکتوریایی برنزی

انتخاب رادیاتور شوفاژ

انتخاب رادیاتور شوفاژ

برای انتخاب رادیاتور شوفاژ علاوه بر دمای مورد نیاز باید به میزان تلفات حرارتی نیز دقت شود. در غیر این صورت یا هوای اتاق بیشتر از نیاز گرم شده و هزینه بیشتری بدنبال خواهد داشت و یا گرمای مناسب تامین نشده که موجب سلب آرامش ساکنین خواهد بود. تفات حرارتی عبارتند از :

 • تلفات حرارتی جداره های خارجی
 • تلفات حرارتی ناشی از تهویه هوا
 • کل تلفات حرارتی اتاق

در زیر هرکدام از این موارد توضیح داده شده اند. سایز رادیاتور باید با اندازه خانه متناسب باشد. در صورت وسیع بودن محیط خانه استفاده از چند رادیاتور کوچک بجای یک رادیاتور بزرگ بهتر است.

تلفات حرارت جداره های خارجی

اتلاف گرما از دیوار ، کف ، سقف و پنجره ساختمان می بایست درین تلفات محاسبه شود.

تلفات حرارت ناشی از تهویه هوا

حرارت از یک سو می تواند توسط کانال های تهویه هوا اتلاف شده و از طرفی بواسطه جریان هوای درون اتاق هدر برود.

کل تلفات حرارتی اتاق

کل حرارت از دست رفته اتاق از مجموع اتلاف حرارت جداره های خارجی و اتلاف حرارت تهویه بدست می آید. با محاسبه حرارت مورد نیاز اتاق می توان اندازه رادیاتور های لازم را برای تامین این مقدار حرارت انتخاب نمود.

دو هیتر پره ای چدنی

محل مناسب نصب رادیاتور پره ای زیر پنجره

نصب رادیاتور شوفاژ

در این بخش به بررسی نکاتی برای نصب و نگهداری رادیاتور شوفاژ می پردازیم.

کودک با لباس سفید گلدار پشت پرده زیر پنجره و رادیاتور سفید پنلی

نصب رادیاتور پنلی در پشت پرده پنجره

محل مناسب نصب رادیاتور در فضا

برای نصب رادیاتور شوفاژ بهتر است دستگاه در جوار دیوار های سردتر ، زیر پنجره دوجداره و کنار درهای خروجی قرار گیرد. همچنین رادیاتور ها نباید در زیر قاب های تزیینی یا پشت پرده ها قرار بگیرند چون باعث کاهش انتقال حرارت به محیط می شود.

شیر ترموستاتیک هیتر چنلی سفید زیر پنجره

شیر ترموستاتیک استفاده شده در رادیاتور پنلی

استفاده از شیر ترموستاتیک در نصب رادیاتور

شیرترموستاتیک رادیاتور وسیله ای است که با اتصال به رادیاتور شوفاژ ، مصرف انرژی را بهینه سازی می کند. شیر ترموستاتیک از دو بخش اصلی ترموستات و شير تشکيل شده است. دمای مورد نياز هر اتاق با چرخاندن کلاهک ترموستات تنظیم شده ، بطوری که سنسور حرارتي دمای اتاق را اندازه گيری نموده و به شير ، فرمان کاهش يا قطع جريان آبگرم ورودی رادياتور شوفاژ را می دهد. با استفاده از ترموستات مي توان دمای مورد نياز هر اتاق يا هر قسمت خانه را به طور دلخواه و مستقل از ديگر قسمت ها تنظيم کرد.

شیر ترموستاتیک هیتر با تنظیم درجه حرارت

شیر ترموستاتیک شوفاژ

با استفاده از شیرترموستاتیک رادیاتور شوفاژ می توان به راحتی درجه حرارت اتاق را تنظیم کرد. در صورتی که اندازه رادیاتور برای اتاق مناسب نباشد نصب شیر ترموستاتیک مانع افزایش بیش از حد درجه حرارت و هدر رفت انرژی می شود. معمولا برای شیر پایین رادیاتور شوفاژ از شیر ترموستاتیک استفاده می شود.

هواگیری هیتر پنلی سفید با آچار فرانسه

اطمینان از محکم بودن اتصالات

چرا رادیاتور شوفاژ صدا می دهد

صدای تق و تق رادیاتور نشان می دهد که بین انشعاب ورودی و خروجی ارتباط درستی برقرار نگردیده است. صدای خش خش به دلیل وجود فشار بیش از حد داخل رادیاتور است که قدرت و سرعت بیش از حد پمپ سیستم گرمایشی این اشکال را به وجود می آورد. صدای تیک تیک داخل رادیاتور نشان می دهد ، در سیستم ، لوله ها ، رادیاتور و دیوار تنش فشاری وجود دارد.

هیتر سفید پره ای آلومینیومی مدل کال

چک کردن گرم بودن همه نقاط شوفاژ

چرا رادیاتور خانه سرد می شود

نقاط سرد روی رادیاتور می توانند به دلایل ذیل ایجاد شوند:

 • رادیاتور به درستی نصب نشده است.
 • هد پمپ سيركولاسيون خیلی کم است یا پمپ با قدرت بسیار پایین کار می کند که موجب کاهش سرعت جریان سیال می شود.
 • اگر بالای رادیاتور سرد و پایین آن گرم باشد، بدلیل وجود هوای زیاد درون رادیاتور است که مانع جریان یافتن آب در تمام آن می شود. این مشکل با هواگیری رفع می شود. نحوه هواگیری رادیاتور شوفاژ را در فیلم آخر مقاله مشاهده کنید.
ننظیم شیر ترموستاتیک هیتر سفید با آچار فرانسه مشکی

ننظیم شیر ترموستاتیک

  • هد شیرترموستاتیک متصل شده به رادیاتور توسط قسمتی از مبلمان یا پرده ها پوشیده شده که این امر موجب بالا رفتن درجه حرارت ترموستات نسبت به دمای داخل اتاق می شود.
  • دمای آب تولید شده توسط بویلر پایین است.
  • شیر ترموستاتیک به درستی تنظيم نشده است.
  • هد شیرترموستاتیک در معرض منبع بیرونی و بزرگی از گرما مانند اشعه خورشید قرار دارد که در این حالت، ترموستات دما را اشتباه تشخیص داده و مسیر ورودی آب به رادیاتورها بطور کامل یا تا حدی بسته می شود.
  • در صورتی که طول رادیاتور بیش از حد بلند باشد و هر دو انشعاب ورودی و خروجی از یک طرف رادیاتور متصل گردد احتمالا آب درتمام طول رادیاتور جریان نمی یابد. در واقع انشعاب ورودی و خروجی رادیاتورهای بزرگ باید در دو طرف رادیاتور قرار گیرند.
  • ناخالصی و یا رسوب می تواند در شیر ورودی انباشته شده و به طور قابل توجهی جریان آب گرم را کاهش دهد.

 

آیا شما تجربیاتی در خصوص رادیاتور های منزلتان دارید؟ نظر شما در مورد استفاده از رادیاتور شوفاژ های جدید مانند رادیاتور قرنیزی و رادیاتور تزیینی یا رادیاتور شیشه ای چیست؟

برداشت و ترجمه از : diydoctor , uSwitch

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1395 / 10 / 30
دسته :

نظرات کاربران

ممنون از توضیحاتتون. لطفا راهنمایی کنید رادیاتور های پره ای برای منزلم بخرم یا رادیاتور پنلی . کدوم بهتره؟

  سلام دوست عزیز. رادیاتور های پنلی و پره ای هر کدوم مزایای خاص خودشون رو دارند. مثلا رادیاتور های پنلی بدلیل نوع ساخت درز های کمتردارند و احتمال نشتی آنها کمتر است و یا زمانی که بار گرمایش فضا بالا می رود رادیاتور های پنلی قابلیت افزایش پره و طرفیت را دارند. در رادیاتور های پره ای در صورت سوراخ شدن یکی از ره ها می توان آن را تعویض نمود اما رادیاتور های پنلی این قابلیت را ندارند. در عوض رادیاتور های پنلی ظریف تر و زیبا تر به نظر می رسند.

سلام چند مدل رادیاتور شوفاژ موجود هست؟

  سلام
  رادیاتور های پره ای ، رادیاتورهای پنلی ، رادیاتور های حوله خشک کن که عموما در حمام یا فضای نزدیک آن جهت خشک نمودن حوله و لباس مورد استفاده قرار می گیرند، در بازار موجود هستند. در سال های اخیر رادیاتورهای قرنیزی و رادیاتورهای تزیینی از جنس شیشه ای نیز به این دسته از پایانه های حرارتی تنوع بخشیده اند.

سلام خسته نباشید محل مناسب برای نصب رادیاتور شوفاژ کجا هست ؟

  سلام از دیدگاه طراحی و افزایش بهره وری انرژی، رادیاتور شوفاژ باید در جوار دیوار های سردتر و در زیر پنجره ها و کنار در های خارجی قرار گیرد. این امر باعث ایجاد دمایی یکنواخت در فضا می گردد. نکته حائز اهمیت در مورد نصب رادیاتور ها این است که رادیاتور ها نباید در زیر قاب های تزیینی یا پشت پرده ها قرار بگیرند چرا که این کار باعث کاهش جریان هوای همرفت در اطراف آنها شده و راندمان انتقال حرارت رادیاتور را کم می کند.

با سلام ..آیا امکانش هست که فقط از رادیاتور ها در خانه استفاده کرد و آن را به آبگرمکن گازی که آب گرم حمام و آشپزخانه را تامین میکند وصل کرد و دستگاه پکیج آن را نصب نکرد ؟؟

  با سلام.
  خیر این امکان وجود ندارد و باید حتما یک سیکل چرخش آب وجود داشته باشد که توسط موتور خانه یا پکیج برای تامین آب گرم رادیاتور شوفاژ کاربرد دارد.

با سلام و خسته نباشید
شیر ترموستاتیک شوفاژ برای رادیاتور پنلی استفاده میشه؟

  با سلام.
  بله شیر ترموستاتیک برای تمام رادیاتور های آب در گردش از جمله : قرنیزی ، دکوراتیو ، شیشه ای ، پره ای و رادیاتور پنلی استفاده می شود.

با سلام
برای مناطق مرطوب کدوم نوع رادیاتور شوفاژ رو معرفی می کنین؟

  سلام
  شما میتونید از رادیاتور شوفاژ های قرنیزی یا پنلی یا پره ای استفاده کنید فقط توجه کنید که جنس رادیاتور شوفاژ از آلومینیوم باشد که مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد.

سلام و وقت بخیر
ما خونمون موتورخانه داره و مجهز به کنترل هوشمند هستش و از رادیاتور شوفاژ پنلی و رادیاتور پره ای استفاده می کنیم. با این وجود استفاده از شیر ترموستاتیک رو توصیه می کنین؟

  سلام ممنون
  بله. موتورخانه دمای کلی رو تنظیم می کند اما دمای موضعی اتاق های شما را کنترل نمی کند پس با این وجود استفاده از شیر ترموستاتیک و ترموستات اتاقی برای تنظیم دمای اتاق لازم است

سلام خدمت شما
برای آشپزخونه هم لازمه رادیاتور شوفاژ گزاشته بشه؟ چند پره باید باشه؟

  سلام
  خیر. معمولا برای آشپزخانه رادیاتور در نظر نمی گیرند. چون پخت و پز خودش باعث افزایش دمای آشپزخانه می شود و معمولا پکیج را در آشپزخانه قرار می دهند و افراد خانواده مدت طولانی در آشپزخانه نیستند نیازی نیست جایگاهی برای شوفاژ در نظر گرفت. وسایل گازسوز آشپزخانه نیز گرمای مورد نیاز فضای آشپزخانه را تامین می کنند.

سلام روزبخیر
اطلاعاتی که در مقاله وجود دارد بسیار عالی و پرمحتواست ممنون بابت اطلاعات عالیتون.
میخواستم بدونم گرمایش رادیاتورهای تزیینی چقدر هستش و توانایی گرم کردن‌ خانه مثل سایر رادیاتور شوفاژ رو دارد؟

  سلام
  اینکه مقاله مورد پسندتون قرار گرفته مایه خرسندی ما است.
  رادیاتور های دکوراتیو همانند سایر رادیاتور های شوفاژ از گرمایش بسیار خوبی برخوردار هستند که علاوه بر گرمایش جنبه تزیینی خانه شما را در نظر می گیرند.
  برای اطلاعات بیشتر با کارشناس مربوطه تماس بگیرید.

سلام روزخوش
برای زیبایی و جایگیری کمتر در فضا کدوم رادیاتور را پیشنهاد میکنید.
ممنون

  سلام روزبخیر
  از نظر جنبه زیبایی با در نظر داشتن جایگیری کمتر در فضا خانه بهتر است از رادیاتور قرنیزی استفاده کنید.

  سلام
  رادیاتور قرنیزی از لحاظ اشغال فضا هیچ فضای اضافه ای را نیاز ندارند چراکه جایگزین قرنیز ساختمان می شوند.

چه مطلب خوبی ❤️❤️❤️

  سپاس از توجهتون به مقاله انواع رادیاتور

شما کانال تلگرام هم دارین؟

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839