رادیاتور تزئینی (رادیاتور دکوراتیو )

امروزه زیبایی و چیدمان ساختمان ها از مهمترین عوامل تاثیرگذار در انتخاب سیستم های تهویه مطبوع ساختمان است. رادیاتور تزئینی یا رادیاتور دکوراتیو به ظاهر شبیه یک جسم تزئینی یا صفحه قاب مانند یا آینه است، اما این رادیاتور ها در پشت قاب یا شیشه خود، دارای شبکه های عبور آبگرم می باشند. در این مقاله به معرفی و بررسی رادیاتور تزئینی پرداخته و مدل های مختلفی از آن را نمایش می دهیم.

رادیاتور دکوراتیو چیست

رادیاتور تزئینی در سال های اخیر بسیار محبوب و عامه پسند شده است. دورانی که یک رادیاتور تمامی سطح یک دیوار را اشغال کند و یا باعث از بین رفتن دید و صحنه و فضاسازی یک اتاق شود دیگر به سر آمده است. رادیاتور های تزئینی طیف گسترده ای از امکانات و ویژگی ها را عرضه می کنند.

 

یک رادیاتور تزئینی می تواند به یک نقطه مهم و کانونی و تاثیر گذار اتاق بدل شود  و یا حتی بر جذابیت اتاق اضافه نماید. یکی دیگر از بهترین ویژگی های رادیاتور دکوراتیو این است که از آخرین تکنولوژی استفاده می کنند. این موضوع باعث می شود که شما یک وسیله جدید و با آخرین تکنولوژی را در منزل خود داشته باشید؛ چه موفقیتی بهتر از این؟

رادیاتور تزئینی پره اي

شکل خاصی از رادیاتور دکوراتیو

یکی از انواع جالب توجه رادیاتور تزئینی انواع حوله خشک کن ها هستند. نوع نردبانی آنرا در تصویر زیر مشاهده می کنید. این رادیاتور فقط برای گرمایش نیست بلکه جزیی از دکوراسیون خانه شما خواهد بود.

کاربرد رادیاتور تزئینی

بسیاری از شرکت های با سابقه در زمینه گرمایش ساختمان ، افراد را به استفاده از رادیاتور تزئینی توصیه می کنند. حتی در این مورد با صرف وقت نکاتی را گوشزد کرده اند که استفاده از رادیاتور دکوراتیو را موجه و لازم می نماید که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

 • نکاتی درباره استفاده از رادیاتور دکوراتیو
 • نقش رادیاتور تزیینی در آینده
رادیاتور تزئینی به شکل نردبان

رادیاتور تزئینی با طرح نردبان

نکاتی درباره استفاده از رادیاتور دکوراتیو

 • همان طور که قبلا اشاره شد، اولین مورد زیبایی و ظرافت خاص رادیاتور تزئینی است. این رادیاتور های دکوراتیو با تصوری از آینده پیش رو طراحی شده اند ، در حالی که اصلا لطمه ای به قابلیت و کارایی یک رادیاتور وارد نمی کنند. آنها رادیاتورهایی نیستند که بخواهید آنها را پنهان کنید و حتی رادیاتور های تزئینی می توانند بخشی از دکوراسیون اتاق گردند و به خوبی با دکوراسیون و طراحی داخلی فضای اتاق تطبیق پیدا کنند.
 • رادیاتور تزئینی دارای بازدهی و عملکرد بسیار بالایی است. البته هر مدل خاصی دارای ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد خود می باشد، اما چون این نوع از رادیاتور ها یک چیز جدید هستند، در نتیجه از آخرین تکنولوژی روز بهره می برند. از فولاد ضد زنگ و آلومینیوم ساخته شده اند تا هر چه بیشتر و بهتر در انتقال گرما موثر باشند، در نتیجه باعث کاهش هزینه ها نیز خواهند شد.
 • رادیاتور تزئینی انواع و اقسام مختلفی دارند که از بین آنها می توان انتخاب کرد. شما می توانید بسته به سلیقه شخصی تان یک رادیاتور تزئینی در بین تعداد زیادی از رادیاتور ها پیدا کنید که با سلیقه و چیدمان شما جور دربیاید، بجای اینکه مجبور باشید رادیاتوری را تحمل کنید که حتی طاقت نگاه کردن به آن را ندارید.
رادیاتور دکوراتیو با مبل قهوه ای چرم و کتابخانه

نوعی رادیاتور تزیینی

نقش رادیاتور تزیینی در آینده

رادیاتور های دکوراتیو مدرن و حوله خشک کن ها از هم اکنون راه درازی را در پیش دارند. در حال حاضر این نوع رادیاتور جنبه لوکس و تزئینی دارد و در جهت تزیین و زیبایی اتاق هستند. این نوع رادیاتور تزئینی به دلیل ماهیت خود می تواند طیف وسیعی از ایده ها، از آویز های دیواری گرفته تا وسایلی که بتوانند در کف اتاق نیز نصب شوند ، را در بر می گیرد. حتی رادیاتور آینه ای وجود دارد که ضخامت آن در حد ضخامت یک ورق آینه می باشد. هم چنین رادیاتور های نیمکتی !

دسته ای از این رادیاتور های دکوراتیو لوکس، حوله خشک کن ها و جا حوله ای ها هستند. حتی بعضی از آنها در عین حال که به عنوان رادیاتور عمل می کنند ، قفسه نیز باشند. بعضی از آنها بوسیله سیستم حرارت مرکزی عمل می کنند و بعضی دیگر با استفاده از جریان الکتریسیته.

مثال هایی که در بالا به آنها پرداخته شد، بخشی از مدرن ترین رادیاتورهای تزئینی هستند. برای اتاق بچه ها و برای دیگر فضاها نظیر حمام های مدرن و آشپزخانه ها ، رادیاتور تزئینی می تواند یکی از گزینه ها برای انتخاب باشد. بسیاری از آنها بسیار حرفه ای و خلاقانه هستند. برای اینکه در فضای بین سقف و شیروانی استفاده شوند. برخی از انواع رادیاتور تزئینی که به صورت آویز هستند به خوبی بر روی دیوار های سیمانی جای می گیرند.

رادیاتور تزئینی با طرح گل در سالن نشيمن

رادياتور تزئینی در سالن نشيمن

نصب رادیاتور دکوراتیو

در حالی که قبلا تلاش می شد رادیاتور های اتاق تا حد امکان قابل رویت نباشند ، امروزه با معرفی رادیاتور تزئینی ، آنها جزئی از فضای داخلی خانه ها هستند. واقعا تعداد زیادی از طراحان به طور عمدی رادیاتور تزئینی را به دلیل کیفیت و راندمان بهتر و بدلیل زیبایی آنها در بخشی از دکوراسیون اتاق ها استفاده می کنند. به طور عمده در حمام ، آشپزخانه ، اتاق نشیمن و … قرار می دهند. به همین دلیل بیشترین سعی بر این است که رادیاتور های دکوراتیو به درستی در بهترین نقطه اتاق از لحاظ دید و پرسپکتیو قرار گیرند.

رادیاتور تزیینی به شکل خاص و کتابخانه سفید

نصب رادیاتور شوفاژ تزیینی

نکاتی در مورد نصب رادیاتور تزئینی

 • به طور خاص باید سعی کرد که رادیاتور تزئینی در نقطه ای قرار گیرد که از لحاظ دید بهترین نقطه اتاق باشد. بهتر است رادیاتور تزئینی که مناسب با فضای اتاق شما طراحی شده است را در انتهای سالن نشیمن نصب کنید و کل سطح یک دیوار را به آن اختصاص دهید. حتی می توانید آنها را در زیر نورافکن و چراغ ها نصب کنید و یا در زیر یک نورگیر سقفی قرار دهید.
 • یک پیشنهاد جسورانه این است که از رادیاتور تزئینی با رنگ روشن استفاده کنید. در هر دو نوع از خانه های روستایی و شهری، رادیاتور های دکوراتیو با رنگ های طبیعی، ارجحیت دارند. حتی اگر رادیاتور شما جزئی از دکوراسیون داخلی منزل شماست ، این پتانسیل را دارد که تا حد یک شی هنری به آن بها دهید. از بین گروه عظیمی از رادیاتور ها با رنگ های روشن و طبیعی که امروزه وجود دارند ، انتخاب خود را انجام دهید مطمئن باشید آن ها چشم نواز خواهند بود.
 • طراحی دکوراسیون اتاق خود را متناسب با رادیاتور دکوراتیو خود تغییر دهید. حتی بدون استفاده از رادیاتور های دکوراتیو با رنگ های روشن، آن ها می توانند دارای یک نقش خلاقانه در ترکیب دکوراسیون داخلی شما داشته باشند. به طور مثال ، یک رادیاتور تزئینی با خطوط ساده و یک سایه ی روشن نرم برای دیوار مورد نظر انتخاب کنید .با این حال شما هماهنگی بین اجزای دکوراسیون داخلی اتاق را حفظ می کنید و رادیاتور تزئینی دارای شکوه و جلال منحصر به فرد خود خواهد بود.
رادیاتور تزئینی که به شکل اسباب بازی لگو طراحی شده اند

رادیاتور با طرح اسباب بازی لگو

انتخاب رادیاتور تزیینی

رادیاتور های دکوراتیو قرن بیست و یکم به طور فزاینده ای دارای طرح و رنگ های خلاقانه ای هستند، اما نکته مهم این است که در انتخاب آن ها از هدف اصلی رادیاتور ها که گرمایش است غافل نشویم. برای این کار بایستی ابتدا میزان اتلاف حرارت از اتاق مورد نظر را که واحد اندازه گیری آن BTU/h است ، را به نحو مناسب به دست آورید. یک راه برای این منظور کمک گرفتن از یک شخص متخصص در زمینه لوله کشی و یا یک مهندس سیستم های حرارتی برودتی است.  این در حالیست که بعضی سایت ها نیز برای تخمین این مقدار ابزار مناسبی را در دسترس شما قرار می دهند.

 • تاثیر محل نصب رادیاتور تزیینی روی انتخاب
 • انواع رادیاتور دکوراتیو حوله خشک کن
رادیاتور تزیینی نقره ای و لیوان مشکی

انتخاب بهترین رادیاتور تزیینی

تاثیر محل نصب رادیاتور تزیینی روی انتخاب

مکان نصب رادیاتور دکوراتیو نیز بر روی انتخاب شما تاثیر خواهد داشت. رادیاتور ها باید در سرد ترین نقطه اتاق نصب شوند. به طور خاص می توان گفت زیر پنجره ها و یا در کنار در ها و یا یک دیوار که با هوای سرد بیرون در تماس است. یک قانون کلی در مورد رادیاتور ها این است که هر چه سایز آن ها بیشتر شود ، میزان گرمای دریافتی از آن ها نیز بیشتر خواهد  شد.

انواع رادیاتور دکوراتیو حوله خشک کن

فراموش نکنید که رادیاتور های حوله خشک کن و حوله گرم کن ها امروزه یکی از تجهیزات ضروری و مهم حمام ها هستند. همانطور که نام برده شد آن ها دو نوع هستند: یکی آن هایی که فقط حوله شما را گرم می کنند و نوع دیگر آن هایی که به عنوان رادیاتور عمل می کنند در نتیجه می توانند فضای حمام را بسیار مطبوع و گرم و دلپذیر نمایند. یکی دیگر از انواع رادیاتور تزئینی قابل نصب در حمام رادیاتور آینه ای است.

رادیاتور تزئینی حوله خشک کن نصب شده روی ديوار

رادياتور حوله خشک کن

انتخاب جنس رادیاتور تزیینی

فولاد به عنوان ارزان ترین انتخاب می تواند باشد اما به گفته برخی از صاحب نظران در زمینه گرمایش ساختمان ، یکی از بزرگترین اشتباهاتی که صاحبان منازل در هنگام انتخاب خرید رادیاتور مرتکب می شوند این است که جنس فولادی را انتخاب می کنند و این در حالی است که فولاد به دلیل ویژگی های فیزیکی خود نمی تواند به اندازه آلومینیوم دارای قابلیت شکل پذیری و رنگ پذیری باشد.

با استفاده از آلومینیوم می توان بهتر از فولاد رادیاتور هایی هر چه نازک تر ساخت و به دلیل رسانایی بالاتر آلومینیوم ، فرآیند گرمایش سریع تر رخ می دهد و همچنین به دلیل اینکه آلومینیوم سبک تر از فولاد است ، به راحتی می توان آن را بر روی هر دیواری نصب کرد. همچنین رادیاتور های چدنی نیز وجود دارند که سنگین هستند و گرم شدن آن ها زمانبر است.

هم چنین رادیاتور تزئینی نیز از جنس شیشه که به عنوان رادیاتور شیشه ای معروف هستند نیز ساخته شده است که بیشتر وجه تزئینی و هنری بودن آن ها مورد توجه است. رادیاتور دکوراتیو شیشه ای اغلب بصورت تابشی عمل می کند اما باز هم به اندازه فلزات نمی توانند در فرآیند گرمایش تابشی موثر عمل نماید. انواع رادیاتور قرنیزی را نیز می توان نوعی از رادیاتور های دکوراتیو قلمداد کرد.

پوشش رادیاتورهای تزئینی

پوشش رادیاتور به منظور جلوگیری از سوختن دست ها

پوششی برای رادیاتور ها

از آنجایی که انواع رادیاتور شوفاژ می توانند یک تغییر بزرگ در دکوراسیون داخلی اتاق ایجاد کنند، می توان با برخی اقدامات نظیر پوشش رادیاتور ، هم زیبایی منحصر به فردی به رادیاتور بخشید و هم از تماس مستقیم دست ها با رادیاتور در هنگامی که داغ است که باعث سوختگی می شود جلو گیری کرد.

 

پوشش رادیاتور ها از تماس دست با رادیاتور در هنگامی که داغ است جلوگیری می کند تا باعث سوختگی دست نگردد. این موضوع چیز مهمی برای رادیاتور های مدرن نیست اما در رادیاتور های قدیمی که بعضی اوقات خیلی داغ می شوند موضوع مهمی است. بدلیل اینکه پوشش رادیاتور ها با دکوراسیون اتاق های قدیمی همخوانی دارد ، طبق گفته ها به خوبی با فضا سازی اتاق جور در می آید. می توانید از یک پوشش رادیاتور که دارای سه وجه است و وجه جلوی آن شیاردار است استفاده کنید.

نمونه مدل های رادیاتور دکوراتیو

رادیاتور دکوراتیو حوله خشک کن و جا حوله ای

رادیاتور تزئینی با کاربری حوله خشک کن و جا حوله ای

رادیاتورتزیینی حوله خشک کن با طراحی خاص

رادیاتور حوله خشک کن با طرح آویز لباس

رادیاتور تزیینی حوله خشک کن که روی ديوار نصب شده است

رادیاتور تزیینی حوله خشک کن

رادیاتور تزئینی آينه ای در روشويی

رادیاتور تزئینی آینه ای

رادیاتور تزئینی که به صورت نيمکت ساخته شده است

رادیاتور دکوراتیو به شکل نیمکت

رادیاتور تزئینی با طرح گل

رادیاتور دکوراتیو طرح گل

رادیاتور تزئینی به شکل نيمکت در سالن

رادیاتور تزئینی به صورت نیمکت

رادياتور تزیینی نصب شده در کنار وان حمام

رادیاتور تزیینی نصب شده در کنار وان

رادیاتور تزئینی شبکه ای که روی ديوار نصب شده است

رادیاتور تزئینی شبکه ای

رادياتور دکوراتيو در سالن

رادیاتور تزیین شده با اعداد

رادیاتور تزئینی ديواری لوله ای

رادیاتور تزئینی لوله ای

رادیاتور تزئینی ديواري

رادیاتور تزئینی با نقش و طرح گل

رادیاتور تزئینی کلاسيک به نقش گل

رادیاتور تزئینی کلاسیک

آیا شما تجربیاتی در خصوص رادیاتور های منزلتان دارید؟ نظر شما در مورد استفاده از رادیاتور شوفاژ های جدید مانند رادیاتور قرنیزی و رادیاتور تزیینی یا رادیاتور شیشه ای چیست؟

برداشت و ترجمه از architecture art designstrendir , home building

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1396 / 02 / 03
دسته :

نظرات کاربران

سلام. لطفا هر چه سریعتربه این سوالات پاسخ دهید که آیا این رادیاتور ها استاندارد هستند.و محل نصب آن کجاست؟ چون در حال حاضر لوله کشی ساختمان با توجه به استاندارد ها انجام شده است. پرداخت به چه صورت است

  بله کلیه رادیاتور های دکوراتیو و رادیاتور های شیشه ای در سایز های استاندارد هستند. برای اطلاعات بیشتر در خصوص رادیاتور دکوراتیو لطفا با دفتر بیلدینگ پلاس تماس بگیرید کارشناسان ما پاسخگوی سوالات شما هستند.سپاس

سلام مطالبتون عالی بود تشکر فراوان
در مورد رادیاتور تزیینی مدل نردبانی اطلاعات بیشتر لازم دارم در چه ابعادی هستند ؟

  سلام روز بخیر برای اطلاعات بیشتر و مشاوره ،با کارشناسان بیلدینگ پلاس تماس بگیرید .

سلام روزبخیر
رادیاتور دکوراتیو چه تفاوتی با سایر رادیاتور ها دارد.

  سلام
  رادیاتور قرنیزی و رادیاتور شیشه ای نوعی رادیاتور دکوراتیو هستند و تفاوت آن ها شکل و مقدار گرما دهی آنهاست که کاربر با توجه به نوع کاربری خود رادیاتور شوفاژ مورد نیاز خود را انتخاب می کند.
  با تشکر

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839