انواع آجر و کاربرد آن در دکوراسیون مدرن

انواع آجر ، از قدیمی ترین مصالح ساختمانی و از با دوام ترین آن ها هستند. آجر به اصطلاح به واحد های کوچکی از مصالح ساختمانی ، عموما به شکل بلوک مستطیلی ، گفته می شود که اغلب از خاک رس و یا بر پایه مواد معدنی و یا سایر مواد افزودنی تشکیل می شود و همراه با ملات سیمان در ساخت و ساز به کار می رود.

در این نوشته به بررسی آجر ، مواد تشکیل دهنده و پروسه تولید آن و انواع آجر ساختمانی پرداخته شده است. در ابتدا در فیلم آورده شده در ادامه ، نحوه اجرای روکش آجر نازک ، از انواع آجر ، نشان داده شده است.

معرفی انواع آجر

آجر ماده ای پر کاربرد است که دارای خاصیت عایق حرارتی ، دوام ، مقاومت در برابر خوردگی و آتش است. به علاوه ، به دلیل نیاز به نگهداری کم و حداقل ، انعطاف پذیری و طول عمر بالای آجر ، دوام ساختمان های آجری طولانی مدت است و آجر یکی از انواع نمای ساختمان پر کاربرد است. انواع آجر در گذشته در دیوار های آجری ، فونداسیون ها ، ستون ها و سطح جاده ها و به عنوان آجر بنایی به کار می رفتند و امروزه بیشتر به عنوان آجر دکوراتیو ، به ویژه در سطح دیوار های بیرونی و نما ، مورد استفاده قرار می گیرند. به طور معمول ، آجر حدود 4 اینچ عرض و 8 اینچ طول دارد و از ضخامت های مختلفی تشکیل شده است. واحد های ساختمانی بر پایه رس یا سنگ که بیشتر در فونداسیون استفاده می شوند ، بلوک نامیده می شوند.

به کار رفتن همزمان آجر سنتی و آجر لعابی مدرن در کنار یکدیگر

انواع آجر نمای ساختمان

مواد تشکیل دهنده آجر

مواد معدنی رس طبیعی ، از جمله کائولین و شیل ، ساختار اصلی آجر را تشکیل می دهند. انواع مختلف آجر در ساخت و ساز ساختمانی بر اساس مواد مختلف ساخته می شود. بسته به نوع آجری که تولید می شود ، مواد افزودنی بالقوه ای برای تشکیل آجر وجود دارد. عامل مهم که باید در نظر گرفته شود شناسایی خواص هر یک و مناسب بودن آن ها برای کار ساختمانی مورد نظر است. مقدار کمی منگنز ، باریم و سایر مواد افزودنی در ترکیب با رس برای تولید انواع مختلف آجر ، مخلوط شده و مورد استفاده قرار می گیرند و کربنات باریم برای بهبود مقاومت شیمیایی آجر بکار می رود.

آجر ماشینی سوراخ دار یا آجر 14 سوراخه در ساخت و ساز ساختمانی به عنوان آجر ساختمانی

بلوک آجری ساختمانی

همچنین به منظور بهبود روند تولید آجر مواد معدنی افزودنی مانند سدیم ، پتاسیم  و کلسیم ، که اغلب در خاک رس یافت می شوند ، به کار می روند. هنگامی که این مواد معدنی ذوب شوند تشکیل یک مایع سیلیکات را می دهند که به آجر اجازه می دهد تا سریع تر اصلاح شود و تغییر کند. آن ها همچنین یک پوشش مسطح و شیشه ای را به آجر اضافه می کنند و به روند سخت شدن آن کمک می کنند. طیف گسترده ای از مواد پوشش دهنده و روش ها برای تولید آجر در یک رنگ خاص یا بافت سطح استفاده می شود. از جمله این مواد افزودنی محصولات ضایعات کاغذ سازی ، ترکیبات آمونیوم و غیره را می توان نام برد.

سنگ رسوبی کائولن از اصلی ترین مواد معدنی رس در تهیه آجر

سنگ رسوبی کائولن از اصلی ترین مواد معدنی رس در ساخت انواع آجر

کائولن

یکی از اصلی ترین مواد معدنی رس است که برای ساخت آجر استفاده می شود. کائولن یک اصطلاح زمین شناسی است که به یک سنگ رسوبی سفید اشاره دارد که می تواند در ذخایر سراسر جهان یافت شود. کائولن در صنایع کاغذ ، صنعت پلاستیک، سرامیک و دارو سازی استفاده می شود. کائولن دارای نقطه ذوب بسیار بالا است و هنگامی که در ساخت آجر استفاده می شود ، در دمای 1000 تا 1200 درجه سانتی گراد پخته می شود و مقاومت می کند.

سنگ رسوبی شیل از مواد تشکیل دهنده آجر

سنگ رسوبی شیل در تهیه آجر

شیل

شیل یکی دیگر از مواد اصلی مورد استفاده در ساخت آجر است. شیل نوعی سنگ رسوبی است که حدود 55 درصد از تمام سنگ های رسوبی در این سیاره را تشکیل می دهد. هنگامی که گل یا خاک رس تشکیل می شود ، شیل نیز تشکیل می شود. این سنگ رسوبی در صنعت سیمان ، صنعت ذغال سنگ و صنعت آجر استفاده می شود.

قالب زنی آجر از مراحل تهیه آجر بعد از اکستروژن آجر و سپس خشک شدن در کوره

قالب زنی آجر از مراحل پروسه تهیه آجر

پروسه تهیه انواع آجر

گام اول در تولید آجر ، خرد کردن مواد خام توسط دستگاه سنگ شکن است. سپس این مواد خرد شده ، قبل از فرآیند شکل دهی به آجر ، با توجه به نوع آجری که قرار است تولید شود ، انتخاب و با نسبت معینی ترکیب می شوند. فرآیند های شکل دهی آجر شامل اکستروزن آجر ، قالب بندی یا خشت زنی و پرس کاری می شود. بعد از اینکه آجر ها شکل گرفتند برای حذف رطوبت اضافی آن ها را در درون کوره خشک می کنند ، سپس از کوره ها اخراج می شوند و زمانی برای خنک شدن به آن ها داده می شود.

 

کاربرد آجرکاری مدرن در دیوار های داخلی علاوه بر نمای ساختمان

آجر مدرن و کاربرد آجر در دکوراسیون داخلی

پروسه تولید آجر مدرن

روند آجر سازی در تولید آجر مدرن با انواع آجر دیگر تفاوت ندارد، تنها تفاوت پالایش است. مراحل مختلف تولید آجر مدرن عبارت است از:

 • خرد کردن مواد خام
 • ذوب و ترکیب مواد خام
 • شکل دهی آجر
 • حرارت دادن و خشک کردن
 • خنک شدن
زیبایی و تنوع بافت انواع آجر از مزایای کاربرد آجر و آجر مدرن

زیبایی و تنوع بافت از مزایای انواع آجر

مزایای انواع آجر

مزایای استفاده از آجر در ساخت و ساز عبارت است از زیبایی و تنوع بافت انواع آجر ، مقاومت فشاری بالا ، تخلخل و توانایی از دست دادن یا جذب رطوبت که از مهم ترین خواص آجر است و رطوبت داخل سازه را تنظیم می کند ، دوام در برابر آتش ( حداکثر 6 ساعت ) و عملکرد عایق صوتی ( به طور معمول 45 دسیبل برای ضخامت 4.5 اینچی و 50 دسیبل برای آجر ضخیم با ضخامت 5 اینچ ). آجر در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی عایق حرارتی بهتری می باشد. آجر ها به علت توانایی جذب و آزاد سازی گرما می توانند به تنظیم و ثابت نگه داشتن دمای داخل ساختمان کمک کنند ، بنابراین آجر بیش از 30 درصد بیشتر از سایر مصالح مانند مصالح چوبی در مصرف انرژی صرفه جویی می کند. مقاومت آجر در برابر سایش دیگر مزیت استفاده از این ماده ساختمانی است.

انواع آجر با بافت ها و طرح های مختلف برای کاربرد های متنوع ، از مزایای استفاده از آجر ساختمانی

زیباسازی فضا از مزایای انواع آجر مدرن

به طور کلی تعدادی از مزایای مشترک انواع آجر عبارتند از:

 • زیبایی
 • دوام
 • حفاظت سازه از آتش
 • عملکرد عایق صوتی
 • عایق حرارتی
 • مقاومت در برابر سایش
 • کنترل دما و رطوبت در سازه
 • مقاومت در برابر طوفان
بیشترین کاربرد انواع آجر های ساختمانی در دیوار نمای ساختمان

کاربرد انواع آجر های ساختمانی در دیوار نمای ساختمان

کاربرد آجر

استفاده های متداول آجر در ساخت و ساز ساختمان ها به شرح زیر است:

 • دیوار های نگهدارنده
 • کف آجری
 • پاسیو
 • پیاده رو

بسیاری از این کاربرد ها تزئینی است. دیوار نگهدارنده تشکیل شده از آجر تقویت شده یک ابزار اقتصادی برای محدود کردن حرکات زمین به طور همزمان با حفظ تناسبات معماری است ، به خصوص اگر سازه مجاور از آجر تشکیل شده باشد. کف های تشکیل شده از آجر مانند پاسیو و یا پیاده رو های آجری از ویژگی های فیزیکی آجر مانند مقاومت در برابر سایش استفاده می کنند. آجر های مورد استفاده در دیوار و کف ماده نازکی از خاک نسوز با یک پوشش طبیعی یا لعابی است. به طور کلی بیشترین کاربرد آجر در دیوار و یا به عنوان دیوارپوش است و کمتر در سقف و کف به کار می رود.

کاربرد انواع آجر در زهکشی

کاربرد آجر در سیستم زهکشی علاوه بر ساخت و ساز ساختمان

آجر علاوه بر کابرد در ساخت و ساز ساختمان دارای کاربرد مهم دیگری در سیستم های زهکشی است. حدود 65 درصد کل آجر جهان به منازل مسکونی و 35 درصد به ساختمان های تجاری ، صنعتی و سازمانی می رسد.

رنگ طبیعی و مصنوعی انواع آجر از آجر سفید تا رنگ خاکستری ، قرمز روشن تا قرمز تیره و آجر قزاقی بنفش

رنگ طبیعی و مصنوعی انواع آجر

انواع رنگ آجر

رنگ محصولات آجر سازه ای ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشد. رنگ طبیعی بستگی به نوع خاک رس مورد استفاده و پروسه تولید آجر دارد. دامنه تغییرات رنگ آجر از آجر سفید تا رنگ خاکستری ، قرمز روشن تا قرمز تیره و آجر قزاقی بنفش را شامل می شود. با تنظیم شرایط اکسیداسیون در کوره ، قهوه ای ، بنفش و سیاه می تواند حاصل شود. به طور کلی تغییر رنگ آجر تنها بر روی سطح آن اتفاق می افتد و بدنه اصلی رنگ طبیعی خود را حفظ می کند.

آجر سفید داخلی از انواع آجر رنگی

آجر سفید ، از انواع رنگ آجر ساختمانی

انواع آجر ساختمانی

همانطور که از نام آجر سازه ای بر می آید ، این آجر ها برای افزایش مقاومت ساختمان در ساخت آن به کار می روند. با این حال در ساخت و ساز مدرن ، آجر به طور معمول برای اهداف زیبایی شناسی به کار می رود و بیشتر چوب ، بتن و فولاد برای کاربرد باربری سنگین در سازه مورد استفاده قرار می گیرند.

سطح صاف و تنوع رنگ آجر سیلیکات کلسیم

سطح صاف و تنوع رنگ آجر سیلیکات کلسیم

یکی از انواع محبوب آجر ساختاری ، آجر سیلیکات کلسیم است که در تمام وجه ها دارای سطح صافی است و در رنگ های مختلف ، از قرمز تیره تا سفید خالص ، موجود می باشد. اما به طور کلی محبوب ترین مواد برای آجر ، خاک رس است. با توجه به نحوه ساخت ، آجر رسی می تواند بسیار متراکم و قادر به مقاومت در شرایط بحرانی باشد. آجر های خشتی ساخته شده توسط دست افراد به طور معمول سطح بیرونی نامنظم و ناصافی دارند ، در حالیکه آجر های ماشینی دارای رویه صافی می باشند.

انواع آجرچینی سنتی و مدرن برای افزایش زیبایی ساختمان

انواع روش های آجر چینی دیوار

انواع آجر ها می توانند از نظر های مختلف دسته بندی شوند. از نظر کیفیت ، محل کاربرد ، فرآیند ساخت و نحوه تولید ، روش تولید ، ظرفیت تحمل بار و مقاومت در شرایط آب و هوایی ، هدف کاربری و نوع مصرف ، جنس و شکل می توان آجر را طبقه بندی کرد. همچنین انواع آجر چینی و روش های مختلف برای چیدن آجر ، مانند آجر چینی راسته ، آجر چینی کله ، آجر چینی بلوکی و آجر چینی صلیبی نیز بکار می رود.

بکار رفتن انواع آجرهای رنگی به عنوان آجر نماچین

بکار رفتن انواع آجرهای رنگی به عنوان آجر نماچین

انواع آجر بر اساس محل کاربرد

از نظر محل کاربرد آجر در سازه دو دسته بندی وجود دارد:

آجر نما

تمامی انواع آجر که در نما به کار می روند به عنوان آجر نما یا آجر نماچین نامیه می شوند. آجر های نما ، شامل آجر بنایی و آجر دکوراتیو دیوار نما ، دارای اندازه استاندارد هستند ، از انواع دیگر آجر قوی تر و دارای دوام بیشتری هستند و همچنین رنگ آن ها دارای سایه هایی از زرد یا قهوه ای است که به زیبایی ساختمان می افزاید. آجر نما باید در برابر عوامل جوی مقاوم باشد.

اجرای آجر نمای پشتی

اجرای آجر پشتی در پشت آجر های نما و یا بلوک آجری در فونداسیون

آجر پشتی

این آجر ویژگی خاصی ندارد و تنها در پشت آجر های نما و یا بلوک آجری در فونداسیون به کار می رود.

تهیه آجر خشتی در اثر پختن خشت خام به حالت نیمه سوز و به رنگ زرد

آجر زرد خشتی تهیه شده در اثر پختن خشت خام

انواع آجر بر اساس نحوه تولید

انواع آجر ممکن است در معرض هوا خشک شود و یا در کوره برای خشک و سخت شدن حرارت ببیند. بر اساس نحوه تولید می توان انواع زیر را نام برد:

آجر خشتی

در اثر پختن خشت خام ، آجر خشتی تولید می شود. این آجر نیمه سوز و به رنگ زرد است ، دارای مقاومت کمی است ، برای کار های موقت کاربرد دارد و نباید در معرض باران قرار بگیرد.

پختن آجر در درجه حرارت بالا و تولید آجر نسوز مقاوم در برابر حرارت

پختن آجر در درجه حرارت بالا و تولید آجر نسوز

آجر نسوز

آجری که برای کاربرد و مقاومت در درجه حرارت های بالا ، درون کوره پخته و ساخته می شود.

انواع آجر بر اساس روش تولید

به طور کلی انواع آجر بر اساس روش تولید ، به آجر دستی و ماشینی تقسیم می شود. آجر دستی و ماشینی در نگاه دقیق تر خود دارای انواع زیر می باشد:

شکل و اندازه بسیار منظم و حفره های تعبیه شده روی آجر اکسترود شده

اکستروژن آجر

آجر اکسترود شده با فشردن خاک رس و آب در داخل یک قالب فولادی ، با شکل و اندازه بسیار منظم تولید می شود و سپس ستون آجری تشکیل شده ، قبل از عملیات پختن به واحد های کوچک تر تقسیم و بریده می شود. این نوع آجر دارای سه یا چهار حفره است که 25 درصد حجم کلی آجر را تشکیل می دهند.

آجر قالبی

آجر قالب همان آجر دستی است که در دستگاه تشکیل نمی شود. آجر های دستی ساخته شده در اندازه 50 تا 65 میلیمتر موجود می باشند.

آجر پرسی

آجر پرسی یا همان آجر فشاری ، نوعی آجر سنتی است که توسط فشرده سازی خاک رس درون قالب ساخته می شود.

آجر چینی دیوار با ملات و با استفاده از آجر شیاری حفره دار

آجر چینی دیوار با ملات

انواع آجر بر اساس نوع مصرف

آجر ها بر اساس نوع مصرف شامل آجر معمولی و آجر مهندسی می باشد.

آجر معمولی

انواع آجر رسی معمولی کوره با فشار دادن در قالب شکل می گیرند و سپس در کوره داغ خشک می شوند. از نظر ظاهری دارای ظاهر جذاب و خاصی نیستند ، اما بیشترین کاربرد را در انواع آجر دارند و رایج ترین انواع آجر های مورد استفاده هستند. آجر سرامیکی هنگامی که در دیوار به کار می رود نیاز به پوشش یا رندر دارد و به طور معمول برای اهداف ساخت و ساز مسکونی و در دیوار های داخلی به کار می رود. آجر معمولی هیچ ویژگی یا الزام خاصی ندارد و مقاومت کم ، کیفیت پایین و قدرت فشردگی کمی دارد.

رنگ قرمز یکنواخت آجر مهندسی

آجر مهندسی با مقاومت بالا و به رنگ قرمز یکنواخت

آجر مهندسی

آجر های مهندسی آجر های تشکیل شده در کارخانه در دمای فوق العاده بالا هستند. در اثر این روش آجری متراکم و بادوام تشکیل می شود. آجر های مهندسی دارای ظرفیت تحمل بار بالا و مقاومت در برابر رطوبت و مقاومت در برابر مواد شیمیایی می باشند. این آجر ها در کار های ساختمانی خاص کاربرد دارند و از نظر هزینه نیز از آجر منظم معمولی دارای قیمت بالاتری هستند. آجر مهندسی دارای رنگ قرمز یکنواختی است و در سه کلاس A ، B و C طبقه بندی می شود. از آجر مهندسی اغلب در کار های مهندسی و پروژه های عمرانی مانند ساخت جاده ، پل ، ساخت فاضلاب و دیوار های نگهدارنده استفاده می شود.

تنوع رنگ و پوشش براق آجر لعابی و افزودن جذابیت بصری به نمای ساختمان

آجر شیشه ای لعابی با پوشش براق و طیف گسترده رنگ

انواع آجر بر اساس جنس

دسته بندی انواع آجر بر اساس جنس مواد اولیه می تواند بسیار گسترده باشد. به طور کلی می توان انواع زیر را برای تقسیم بندی از نظر جنس آجر برشمرد:

آجر لعابی

آجر لعابی یا به اصطلاح آجر شیشه ای هم در داخل ساختمان و هم در نمای بیرونی کاربرد دارد اما اغلب در نمای ساختمان به کار می رود. آجر لعابی به دلیل ویژگی های متمایز کننده از سایر انواع آجر ، مانند طیف گسترده رنگ این آجر ها ، که در تولید آجر استاندارد در دسترس نیست ، شکل های خاص و یا اندازه های متفاوت برای افزایش جذابیت بصری و کاربرد در هر رنگ با پوشش براق و یا مات ، افزایش مقاومت در برابر هوازدگی و فرسایش و عدم جذب آب اغلب برای استفاده انتخاب می شود.

آجر ماشینی یا آجر سوراخ دار با 10 سوراخ بر روی آن برای چسبندگی بهتر آجر به ملات

آجر ماشینی یا آجر سوراخدار 10 سوراخه

آجر ماشینی

آجر ماشینی همان آجر سوراخ دار است که 8 یا 10 سوراخ بر روی سطح بزرگ آن وجود دارد. به این آجر ها اصطلاحا آجر 8 سوراخه و آجر 10 سوراخه گفته می شود. سوراخ های تعبیه شده بر روی آجر ماشینی برای چسبندگی بهتر ملات به آجر است.

آجر سفالی

خاک سفال یا رس ماده اصلی سازنده این نوع آجر است و از این رو به آن آجر سفالی گفته می شود. این آجر ها از طریق پختن رس در درجه حرارت های بالا ساخته می شوند. آجر سفالی یا به اصطلاح بلوک سفالی در دو نوع دیواری و سقفی دسته بندی می شود.

مقاومت آجر نسوز در درجه حرارت بالا و کاربرد آجر نسوز در کوره های خانگی و شومینه

کاربرد آجر نسوز در کوره های خانگی و شومینه به دلیل مقاومت در حرارت های بالا

آجر نسوز

آجر نسوز در درجه حرارت های بالا در کوره پخته می شود و به دلیل مقاومت بالا در دیگ های بخار ، کوره های صنعتی و خانگی و شومینه استفاده می شود. دلیل استفاده از آجر نسوز این است که اگر آجر های معمولی برای مصارف مشابه ، به عنوان مثال در درجه حرارت بالا ، به کار روند ، دمای بالا منجر به ترک خوردگی آجر ها و جذب گرمای بیش از حد توسط آن ها می شود. نصب آجر نسوز مانند آجر ساختمانی است.

ترکیب ماسه ، خاکستر و آهک و تشکیل آجر ماسه آهکی با سطح صاف ، رنگ خاکستری و مقاومت بالا

آجر ماسه آهکی با سطح صاف ، رنگ خاکستری و مقاومت بالا

آجر ماسه آهکی

آجر آهکی از ترکیب ماسه ، خاکستر و آهک ، به دنیال یک عمل شیمیایی در میکس مرطوب ایجاد می شود. این ترکیب سپس تحت فشار شکل دهی به آجر تشکیل می شود. یکی از مزایای آجر ماسه آهکی نسبت به آجر معمولی رنگ خاکستری آن است. این آجر دارای سطح صاف تری نسبت به انواع آجر معمولی و بدون نیاز به پوشش دهی است و همچنین مقاومت بالایی برای پشتیبانی از اعضا دارد.

آجر فشاری

آجر فشاری ، که در قدیم به آن آجر قزاقی نیز گفته می شد ، از قدیمی ترین انواع آجر است که به دلیل اینکه هنگام خشت زدن با دست ، گوشه هاى گل در قالب با انگشت فشار داده مى شد به آجر فشارى مشهور شد. از آجر فشاری در دیوار های باربر ساختمان ، درکرسی چینی فونداسیون و دیوارچینی طبقات زیر همکف استفاده می شود.

بلوک سیمانی آجر یا همان بلوک بتنی تشکیل شده از سیمان ، مصالح سنگی و آب

آجر چینی با استفاده از بلوک آجر سیمانی

آجر سیمانی

آجر سیمانی یا بلوک سیمانی در حقیقت همان آجر بتنی است که از ترکیب سیمان ، مصالح سنگی و آب تشکیل شده است و در ساخت و ساز منازل مسکونی بسیار معمول است. آجر سیمانی در اشکال توپر و حفره دار تولید شده و در انواع رنگ تولید می شود. آجر بتنی یا همان بلوک بتنی در دیوارچینی با آجر نما ، به عنوان آجر دکوراتیو در جهت زیبایی شناسی و همچنین در سقف مورد استفاده قرار می گیرد.

سطح صاف و تخلخل کمتر آجر ماسه بادی تهیه شده از رس و خاکستر بادی

سطح صاف آجر ماسه بادی تهیه شده از رس و خاکستر بادی

آجر خاکستر بادی

آجر ماسه بادی در کارخانه توسط رس و خاکستر بادی و در دمای حدود 1000 درجه سانتیگراد ساخته و قالب بندی می شود. این آجر ها دارای سطح صافی هستند ، تخلخل کمتری از آجر رسی دارند و در تماس با رطوبت از خود ضعف نشان می دهند.

کاربرد آجر متخلخل در دیوار های دو پوسته و امکان گردش هوا بین آجر و دیوار نما

کاربرد آجر متخلخل در دیوار دو پوسته و امکان گردش هوا بین آجر و دیوار نما

انواع آجر بر اساس شکل

انواع آجر از نظر شکل ظاهری به دسته های زیر تقسیم می شود:

آجر متخلخل

این آجر دارای حفره های زیادی برای گردش هوا است که موجب کاهش وزن آن می شود. آجر متخلخل در کف های معلق یا دیوار های حفره دار (مثل دیوار دو پوسته) به کار می رود.

آجر سوراخ دار

این آجر دارای سوراخ های استوانه ای در طول آجر است و بسیار سبک وزن می باشد ، روش تولید آسانی داشته و دارای رس کمتری نسبت به انواع دیگر آجر می باشد. آجر سوراخ دار در اشکال مختلف گرد ، مربع و مستطیل شکل موجود است و در ساخت پانل برای سازه های سبک و فریم ساختمان چند طبقه استفاده می شود.

آجر با لبه گرد در گوشه ها برای استفاده به شکل منحنی

آجر هلالی بولونوس با لبه های گرد

آجر بولونوس

این آجر ها با زاویه های گرد در گوشه ها ساخته شده اند.

آجر بازیافتی تشکیل شده از مواد بازیافتی

آجر پلاستیکی تشکیل شده از مواد بازیافتی

آجر بازیافتی

آجر تشکیل شده از مواد بازیافتی ، مانند بطری پلاستیکی ، که به طور معمول برای پوشاندن دیوار های خود ایستا استفاده می شود.

کاربرد انواع آجر توخالی سبک در دیوار های پارتیشن و مکان های بدون نیاز به باربری

کاربرد انواع بلوک آجری توخالی سبک در مکان های بدون نیاز به باربری

آجر توخالی

آجر تو خالی در حدود یک سوم آجر معمولی وزن دارد و آجر حفره ای نیز نامیده می شود. ضخامت این آجر ها بین 20 تا 25 میلیمتر است و به دلیل وزن کم ، موجب افزایش سرعت ساخت و ساز می شوند. آجر توخالی بیشتر در دیوار های پارتیشن ، که نیاز به باربری نیست ، به کار می رود.

سطح آجری نازک با ضخامت کم برای افزایش زیبایی فضا و نصب متفاوت از سایر انواع آجر

ضخامت کم روکش آجری و نصب جداگانه آجر ها بر روی دیوار

روکش آجری

روکش آجری یک سطح آجری نازک است که برای روکش های سطحی استفاده می شود. روکش های آجری تنها برای مقاصد زیبایی شناسی و از انواع دیوارپوش هستند و نقش پشتیبانی سازه ای ایفا نمی کنند. این آجر ها حدود نیم اینچ ضخامت دارند و دارای نصب متفاوتی از انواع دیگر آجر هستند.

نصب آجر خشک نما بدون استفاده از ملات

نصب آجر خشک نما بدون استفاده از ملات

روکش آجری در دو دسته موجود است و با دو تکنیک نصب می شود. نصب روکش آجری برای دیوار های داخلی یک تکه خواهد بود و مشابه با کاشی با چسب طراحی شده بر روی سطحی که روی آن قرار است آجرکاری شود ، در یک لایه نازک اجرا می شود ، سپس فاصله انداز های پلاستیکی قرار داده می شود و سیمانکاری می شود. پس از خشک شدن چسب ، با استفاده از ملات ، ترک های سطح پر خواهد شد.  روکش آجری نما کاملا متفاوت است و به عنوان یک دیوار جداگانه به سازه متصل است. آجر ها در اجرای نمای آجری خشک ، بر فونداسیونی که در بالای زمین تعبیه شده قرار داده می شوند و سپس توسط وزن خود ساپورت می شوند.

ظاهر شیک و مقاومت در برابر سایش و ترافیک با استفاده از آجر چینی کف و بکار رفتن آجر های رنگی

ظاهر شیک و مقاوم در برابر سایش و ترافیک با استفاده از کفپوش آجری

آجر کفپوش

آجر کف در کف پارک ، باغ و پیاده رو استفاده می شود و از سایش در برابر ترافیک عبوری جلوگیری می کند. کفپوش های آجری در شکل ها ، اندازه ها و رنگ های مختلف ساخته می شوند و از نوع رسی تا بتنی با قابلیت رنگ زدن و قالب بندی به کار می روند. این آجر ها دارای ظاهری شیک تر و ظریف تر از سایر انواع هستند و به اندازه کافی ، برای تحمل ترافیک زیاد و سایش و شکستن ، سخت می باشند.

استفاده از آجر شکسته برای ایجاد یک مسیر و راهرو در حیاط باغ

استفاده از آجر شکسته برای ایجاد مسیر و راهرو در حیاط باغ

آجر شکسته

آجر های شکسته در ساخت سازه قابل کاربرد نیستند ، اما استفاده از آن ها در حیاط و یا باغ یک روش هوشمندانه برای صرفه اقتصادی و حفظ محیط زیست است. ایجاد مسیر و راهرو در حیاط و باغ با استفاده از آجرچینی با آجر شکسته ، جدا کردن بخشی از فضای حیاط از چمن و یا به کار رفتن آجر شکسته رنگ شده و ایجاد یک دکوراسیون جذاب از کاربرد های این نوع از انواع آجر می باشد. با ریختن ماسه در اطراف آجر ها می توان آن ها سر جای خود فیکس کرد و یا با پر کردن ماسه در لبه های شکسته آجر آن ها را کمتر در معرض توجه قرار داد.

طرح ، رنگ و شکل های متنوع آجر دکوراتیو برای نمای دادن به دیوار داخلی

آجر دکوراتیو برای نمای دادن به دیوار داخلی

آجر دکوراتیو

آجر تزئینی داخلی یک راه خلاقانه و جذاب برای دادن نما به یک دیوار در هر بخش از خانه است. آجر دکوراتیو در طرح ، رنگ و شکل های متنوع موجود می باشد. راهرو های ورودی با نمای آجر دکوراتیو داخلی راهی برای استقبال گرم از وارد شوندگان به فضای خانه است.

برداشت و ترجمه از  civiltoday ، ehow ، hunker ، thebalancesmb

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 12 / 25
دسته :

نظرات کاربران

سلام من در مورد آجر هلندی سوال داشتم. من شنیدم تو نما زیاد بکار میرن این نوع آجر ها. میخواستم بپرسم دلیل و مزایای استفاده از آجر هلندی چیه و فرقش با انواع آجر فشاری چیه؟

  سلام و ممنون از توجه شما به مقاله انواع آجر ساختمانی.
  آجر هلندی نوعی آجر مصنوعی است که از ترکیب سیمان و پوکه صنعتی و سنگ ریزه ها تولید می شود. این نوع آجر ها وزن کمی دارند و قطر آن ها نیز در مقایسه با سایر انواع آجر کمتر می باشد. آجر های هلندی دارای کیفیت بالایی بوده ، شوره نمی زنند و دارای تنوع طرح و رنگ بالایی درمقایسه با سایر انواع آجر می باشند و به همین دلیل برای کاربرد آجر در نمای ساختمان و نماسازی مناسب هستند.

چرا اینقد زیاد؟

  مطالب در مورد انواع آجر های ساختمانی بسیار زیاد است ممنون از توجهتون

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839