اسپرینکلر پایین زن

یکی از متداول ترین مدل اسپرینکلر ها برای ساختمان های مسکونی و اداری و تجاری ، اسپرینکلر پایین زن است. این اسپرینکلر ها با جهت جریان به سمت پایین دارند و با برخورد به صفجه پخش آب سطح زیر اسپرینکلر را پوشش می دهند. در ویدیو زیر می توانید نحوه عملکرد این مدل از اسپرینکلر ها را مشاهده کنید.

معرفی اسپرینکلر پایین زن

رایج ترین مدل اسپرینکلر های آتش نشانی اسپرینکلر پایین زن است که یکی از بخش های رایج سیستم اطفا حریق می باشد. این نوع اسپرینکلر ها در روی سقف جهت جریان رو به پایین نصب می شوند که بر خلاف اسپرینکلر بالازن هستند. اسپرینکلر پایین زن معمولا دارای یک پوشش هستند و معمولا در داخل سقف کار می شوند. زمانی که حریق صورت می گیرد و حباب اسپرینکلر می ترکد آب با یکی جریان شدید به صفحه پخش آب اسپرینکلر برخورد می کند و این صفحه آب را در جهتی هدایت می کند که آب یک الگوی مخروطی را می سازد.

مدل های تجاری اسپرینکلر آتش نشانی پایین زن معمولا در هتل ها ، دفاتر اداری ، کارخانه و … اجرا می شود.
عملکرد اسپرینکلر پایین زن

اسپرینکلر پایین زن

نحوه عملکرد اسپرینکلر پایین زن

اسپرینکلر آتش نشانی با استفاده از یک لامپ شیشه ای که به گرما حساس است متصل شده است و از طریق این حباب شیشه از خروج آب جلوگیری می شود. این قطعه شیشه ای از خروج آب جلوگیری می کند. نوع این حباب شیشه ای در طراحی اسپرینکلر بسیار تاثیرگذار است. در زمان حریق این شیشه ها که حساس به گرما هستند می ترکد و راه خروج آب باز می شود و در محدوده مورد نظر پاشش آب ایجاد می کند. اسپرینکلر ها حساس به گرما هستند و در مواقع حریق تنها یک یا دو اسپرینکلر نزدیک به حادثه عمل می کنند؛ به این ترتیب فشار در این اسپرینکلر ها به حداکثر می رسد و خسارت وارد شده به ساختمان که به علت خیس شدن و ریختن آب به وجود می آید را به حداقل می رساند.

انتخاب بهترین اسپرینکلر آتش نشانی

انتخاب مناسب ترین گزینه مشروط به دانستن اطلاعاتی درباره محل نصب و نوع کاربری مکان و همچنین شناختن انواع گوناگون اسپرینکلر آتش نشانی است که کاربر با دانستن این موارد دست به انتخاب اسپرینکلر و اقدام به نصب آن می کند.

برداشت و ترجمه از : nfpa

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 05 / 02
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839