اسپرینکلر بالازن

اسپرینکلر بالازن نوع دیگری از اسپرینکلر ها می باشد که جهت اولیه پاشش آب در آن رو به بالا می باشد و آب پس از برخورد به آن تغییر جهت داده و ناحیه تحت پوشش خود را خاموش می کند. در ویدیو زیر می توانید نحوه فعال شدن اسپرینکلر های بالازن را مشاهده کنید.

معرفی اسپرینکلر بالازن

اسپرینکلر بالازن یکی از اجرای سیستم اطفا حریق است و یکی دیگر از انوع اسپرینکلر آتش نشانی است که با جهت اسپرینکلر رو به بالا است. مسیر اولیه پاشش اسپرینکلر رو به بالا است که عکس اسپرینکلر پایین زن می باشد. پس از برخورد آب به صفحه پخش آب اسپرینکلر ، تغییر جهت داده جریان مخروطی شکل را در محدوده پاشش اسپرینکلر به وجود می آورد. این مدل از اسپرینکلر ها عموما در فضاهایی نصب می شوند که در فضای باز هستند به طوری که مسیر لوله ها رو کار باشد و در معرض دید باشد.

همچنین اسپرینکلر های بالازن برای جایی که محدودیت ارتفاع وجود دارد مناسب هستند چرا که به دلیل رو به بالا بودن انشعاب اسپرینکلر ، ارتفاع را برای عبور مرور وسایل نقلیه یا دیگر تجهیزات کاهش نمی دهد.

 اسپرینکلر بالازن

اجرای اسپرینکلر بالازن

زمان عملکرد اسپرینکلر ها

انواع اسپرینکلر ها از نظر زمان عملکرد نیز به دو دسته کلی تقسیم می شود:

  • اسپرینکلر واکنش سریع
  • اسپرینکلر پاسخ استاندارد
اسپرینکلر بالازن فلزی هنگام پاشش آب

خروج سریع آب از اسپرینکلر هنگام آتش سوزی

اسپرینکلر واکنش سریع

زمان پاسخ گویی این قطعات یک دقیقه و سی ثانیه است و اگر به این مدت زمان در معرض دمای تعیین شده برای اسپرینکلر آتش نشانی قرار بگیرد ،  حباب شیشه ای ترکیده و اطفا حریق صورت می گیرد.

اسپرینکلر پاسخ استاندارد

زمان پاسخ گویی این اسپرینکلر ها دو دقیقه و سی ثانیه است و در صورتی که حباب اسپرینکلر در معرض دمای مورد نظر قرار بگیرد حباب شیشه ای ترکیده و اطفا حریق صورت می گیرد.

اسپرینکلر بالازن با مایع درونی زرد و قرمز و نارنجی

دما کارکرد چند نوع اسپرینکلر

دمای عملکرد اسپرینکلر ها

در اسپرینکلر ها دمای عملکرد را با رنگ حباب آن متمایز می کنند و هر رنگی در اسپرینکلر ها نشان دهنده محدوده دمای عملکرد آن است. دمای عملکرد اسپرینکلر در طراحی اسپرینکلر بسیار تاثیر گذار است.

  • اسپرینکلر حباب نارنجی با دمای کاری ۱۳۷ درجه فارنهایت ( ۵۷ درجه سانتی گراد )
  • اسپرینکلر حباب قرمز با دمای کاری ۱۵۵ درجه فارنهایت ( ۶۸ درجه سانتی گراد )
  • اسپرینکلر حباب زرد با دمای کاری ۱۷۵ درجه فارنهایت ( ۷۹ درجه سانتی گراد )
  • اسپرینکلر حباب سبز با دمای کاری ۱۸۲ درجه فارنهایت ( ۹۳ درجه سانتی گراد )

برداشت و ترجمه از: thewirecutter

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 05 / 06
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839