بانک مرکزی صعود معاملات مسکن را تایید کرد

بانک مرکزی در گرزاشی از تحولات بازار مسکن پایتخت، از ثبت 16 هزار و 700 معامله خرید و فروش آپارتمان‌های مسکونی طی یک ماه ابتدایی فصل زمستان خبر داد که در مقایسه با آذر سال جاری معادل 6/ 41 درصد رشد را نشان می‌دهد.

سه روز پیش در گزارشی به نقل از دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، از خیز غیرتورمی معاملات مسکن خبر داد. در این گزارش آمده بود حجم معاملات آپارتمان‌های مسکونی در 30 روز دی ماه در مقایسه با آذرماه سال جاری بیش از 40 درصد افزایش داشته و این در حالی است که متوسط قیمت هر مترمربع املاک مسکونی در همین بازه زمانی فقط 4/ 1درصد رشد را ثبت کرده است. گزارش روز گذشته بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن نیز این روند را تایید می‌کند. براساس گزارش بانک مرکزی، در دی ماه سال جاری تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 16 هزار و 700 واحد مسکونی رسیده است که در مقایسه با آذر ماه سال جاری و مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 6/ 41 درصد و 2/ 3 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

از میان مناطق 22گانه شهر تهران، منطقه 5 با سهم 16 درصدی بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را از آن خود کرده است. در حالی که حجم معاملات آپارتمان‌های مسکونی در پایتخت طی یک‌ماه دی، بعد از 32 ماه رکورد افزایشی زده است، اما روند افزایش قیمت املاک مسکونی تورمی نبوده است. براساس این گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش هرمترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های املاک شهر تهران در دی ماه، معادل 4 میلیون و 490 هزار تومان است که نسبت به آخرین ماه فصل پاییز معادل 4/ 1 درصد رشد را نشان می‌دهد. در آذر ماه سال جاری میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی معادل 4 میلیون و 429 هزار تومان ثبت شده است. در عین حال مطابق گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت هرمترمربع املاک مسکونی در شهر تهران در دی ماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته(دی‌ماه سال 94) 9/ 9 درصد رشد داشته است.

گزارش بانک مرکزی در بخش تحولات بازار اجاره نیز نشان می‌دهد: در دی‌ماه سال جاری شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال 94 به ترتیب 1/ 1 و 4/ 9 درصد رشد داشته است. این روند در بازار اجاره نیز نمایانگر اثرپذیری شاخص اجاره‌بهای مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم در کشور است. کارشناسان و تحلیلگران بازار مسکن روند بهبود حجم معاملات بازار مسکن در سال جاری را متاثر از گشایش‌های مالی نظام بانکی برای کمک به رونق بخش مسکن ارزیابی می‌کنند، از این رو به نظر می‌رسد در حال حاضر شرایط بازار مسکن موقعیت مناسبی را برای خانه‌دار شدن متقاضیان مصرفی بازار مسکن فراهم کرده‌است.

منبع: دنیای اقتصاد

تاریخ : 1395 / 11 / 09
دسته :
برچسب ها :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188662433