گرماتاب (سیستم گرمایش تابشی )

گرماتاب یکی از تجهیزات گرمایش تابشی است که امروزه در گرمایش فضاهای باز رستوران ها و کافی شاپ ها و گرمایش سالن های صنعتی و گرمایش مرغداری ها و دامداری ها همچنین برای گرمایش فضای باز خانگی مانند گرمایش روف گاردن و بالکن ها از جایگاه مناسبی برخوردار است. در این مقاله به تشریح این سیستم گرمایش تابشی پرداخته و انواع آن را معرفی می کنیم و در ادامه به برخی از مزایای گرماتاب و کاربرد این سیستم در گرمایش فضای باز و سالن ها می پردازیم.

گرماتاب چیست

گرماتاب تجهیزی است که با گرمایش تابشی به فضاهای باز و سالن های بزرگ گرما می دهد، به عنوان مثالی از گرماتاب و نحوه ی کارکرد آن، عملکرد خورشید را می توان مورد بحث و بررسی قرار داد. خورشید در اثر احتراق گاز های سوختی امواج مادون قرمز تولید می کند و با تابش زمین را گرم می کند. امواج حامل انرژی مادون قرمز مستقیما از فضا می گذرند و سطح زمین را گرم کنند. به همین دلیل در روز های سرد وسایل و افراد زیر نور خورشید احساس گرما می کنند، در صورتی که دمای هوا پایین است.

همچنین گرماتاب های تابشی برای مکان هایی که به سکوت و ایمنی بالایی نیاز است کاملا مناسب هستند و وجود سقف در مکان هایی که گرماتاب ها نصب می شوند باعث افزایش عمر و محافظت از آسیب  دیدن آنها می شود.

گرماتاب لوله ای که دارای بدنه استیل است

گرماتاب لوله ای با بدنه استیل

گرمایش تابشی مستقل از دمای هوا

به صورت مشابه سیستم گرمایش تابشی نیز مانند خورشید عمل می کند ولی بر خلاف انواع رادیاتور شوفاژ و سیستم گرمایش از کف که ابتدا هوای محیط اطراف را گرم کرده و سپس اشیاء و انسان ها را گرم می کند ،مستقیما اشیاء و انسان های موجود در محیط را گرم می کند که این عمل باعث صرفه جویی در انرژی و زمان مورد نیاز گرمایش می شود .

گرماتاب تابشی که در یک گلخانه استفاده شده است

استفاده از گرمایش تابشی در یک گلخانه

گرمایش تابشی مستقل از دمای هوا

در حقیقت این سیستم گرمایش تابشی فضای باز در اثر مصرف انرژی که این انرژی می تواند انرژی الکتریکی یا انرژی ناشی از احتراق گاز های سوختی و .. باشد، حرارت تولید می کند و به وسیله قسمت پخش کننده  خود که این قسمت ها لوله های فولادی و یا صفحه های سرامیکی می باشد، حرارت را به صورت امواج مادون قرمز در محیط منتشر می کند. افراد ، اجسام و المان های موجود در محیط این امواج را به خود جذب کرده و گرم می شوند.

بعضی از المان ها این امواج را بازتاب داده و محیط را گرم می کند. نکته ی قابل توجه در گرمایش تابشی این است که گرمایش آن به واسطه ی هوای محیط نیست. به عبارت دیگر ، گرماتاب محیط را مستقل از دمای هوا گرم می کند.

نمایش از گرماتاب های لوله ای

گرماتاب لوله ای نصب شده در فضای آزاد

عملکرد گرمایش تابشی

قبل از تشریح نحوه ی عملکرد این سیستم گرمایش فضای باز لازم است تا در رابطه با امواج مادون قرمز مختصرا پرداخته شود.

نمايش دسته بندی موج های الکترومغناطيسی بر حسب طول موج

دسته بندی امواج الکترومغناطیسی

بررسی امواج گرمایش تابشی

گرمایش تابشی با امواج مادون قرمز نوعی از انتقال حرارت است که گرما را به کمک امواج الکترومغناطیسی انتقال می دهد. در شکل زیر دسته بندی موج های الکترومغناطیسی بر حسب طول موج آن ها نشان داده شده است. طبق این شکل امواج مادون قرمز به سه دسته ی طول موج کوتاه، طول موج متوسط و طول موج بلند دسته بندی می شود. طول موج به دمای انتشار دهنده ی موج بستگی دارد ، لذا با کنترل دمای انتشار دهنده ی امواج می توان طول موج آن ها را کنترل کرد. گرماتاب ها از پروپان و یا گاز طبیعی به عنوان سوخت خود استفاده می کنند.

گرماتاب تابشی مستقل که به وسیله یک کپسول گاز تامین انرژی می شود

گرماتاب با کپسول گاز مایع

تابش امواج  توسط گرماتاب

گاز با دمای بالای ناشی از احتراق وارد لوله ها و یا صفحه های سرامیکی می شود. یونیت ها حرارت به دست آورده را به صورت امواج مادون قرمز به محیط انتقال می دهد. المان های موجود در محیط امواج را جذب کرده و گرم می شوند و قسمتی از امواج را بازتاب می کنند و المان های دیگر گرم خواهند شد.

نمایش گرماتاب لوله ای

گرماتاب لوله ای کم شدت

انواع سیستم گرمایش تابشی

گرماتاب ها با توجه به نوع عملکرد و نحوه ایجاد گرمایش تابشی به چند دسته تقسیم بندی می شوند. انواع سیستم های گرمایش تابشی شامل:

 • گرماتاب لوله ای کم شدت
 • گرماتاب سرامیکی با شدت بالا
 • گرمایش تابشی زمینی
 • گرمایش تابشی مستقل
گرمایش تابشی لوله ای

گرماتاب لوله ای

گرماتاب لوله ای کم شدت

در بعضی از موارد این دستگاه گرمایش تابشی به عنوان گرم کننده ی فشار مثبت شناخته می شوند. در این دستگاه گاز داغ ناشی از احتراق وارد لوله ها می شود و دمای لوله های گرماتاب تا 1100 درجه ی فارنهایت بالا می رود.

گرماتاب لوله ای که در یک سالن ورزشی استفاده شده است

کاربرد گرماتاب لوله ای در یک سالن ورزشی

گرمایش تابشی لوله ای کانال کوچکی برای خروج گاز های ناشی از احتراق دارند و همین طور دریچه ای برای تامین هوای تازه در آن ها تعبیه شده است. در نتیجه این نوع گرماتاب به راحتی می تواند در فضاهای بسته و سرپوشیده استفاده شود. ویژگی های فوق و عملکرد بهینه ی این دستگاه موجب شده تا این دستگاه کاربری گسترده ای داشته باشد.

نمایش گرماتاب سراميکی شدت بالا

گرماتاب سراميکی شدت بالا

گرماتاب سرامیکی با شدت بالا

گرم کننده های تابشی سرامیکی با شدت بالا در دو نوع برقی و گازی وجود دارند. در نوع برقی ،  گرماتاب سرامیکی انرژی لازم خود را از انرژی الکتریکی تامین می کند و در نوع گازی حرارت لازم توسط گازهای ناشی از احتراق تامین می شود.

گرمایش تابشی سرامیکی به نام گرماتاب روشنایی نیز شناخته می شود. در این تجهیزات گرمایشی حرارت تولید شده توسط پنل پخش کننده ی حرارت به امواج مادون قرمز تبدیل شده و در محیط منتشر می شود. المان های محیط بخشی از این امواج را جذب کرده و گرم می شوند و بخشی از آن را بازتاب کرده و المان های دیگر را گرم می کنند.

گرماتاب سرامیکی که نوعی گرمایش تابشی محسوب می شود

نمای کلی از یک گرماتاب سرامیکی

دمای گرمایش تابشی سرامیکی

دمای گرماتاب سرامیکی در نمونه های تجاری تا 1800 فارنهایت افزایش می یابد و برای تامین دمای بیشتر باید بعضی متریال های دستگاه گرمایش تابشی سفارشی سازی شوند. گرماتاب سرامیکی نیز دارای محفظه ای برای خروج مواد حاصل از احتراق و همین طور محفظه ای برای تامین هوای تازه می شوند.

کاربرد های گرمایش تابشی سرامیکی نیز همانند گرماتاب لوله ای کم شدت گستردگی بالایی دارد. علاوه بر موارد فوق این نوع گرماتاب در محل هایی که میزان حرارت زیاد در محل کوچک مورد نیاز است نیز کاربرد دارد.

نمایش گرماتاب زمینی

گرماتاب زمينی

سیستم گرمایش تابشی زمینی

این نوع سیستم گرمایش تابشی در دو نوع سرامیکی و فولادی وجود دارند و با پایه ای به زمین وصل می شوند. به همین دلیل در فضاهای باز کاربرد بالایی دارند. گرماتاب زمینی در دو کاربری گرمایش محلی و گرمایش متمرکز عملکرد بسیار مناسبی دارند.

نمایش گرماتاب مستقل

گرمایش تابشی پرتابل

سیستم گرمایش تابشی پرتابل

این نوع از تجهیزات گرمایش تابشی به صورت پرتابل بوده و شامل یک منبع ذخیره ی سوخت می باشند و دارای دو نوع لوله ای و سرامیکی می باشند. عملکرد این نوع گرماتاب نیز مانند سیستم گرمایش تابشی زمینی بوده و در کاربری های محلی و متمرکز کاربرد بالایی دارند.

مزایای این سیستم های گرمایش تابشی نسبت به سایر گرماتاب های معرفی شده پرتابل بودن آن است که موجب جابه جایی و انعطاف در کاربری می باشد. محدودیت این سیستم نسبت به گرماتاب های معرفی شده ، ظرفیت پایین این گرماتاب می باشد.

تعمیر و نگهداری تجهزات گرمایش تابشی

گرماتاب دارای طول عمر بالایی می باشد و به علت سادگی در عملکرد و ساختار آن ها این سیستم ها ملاحظات نگهداری ساده ای دارد. از طرف دیگر به علت کاربرد این سیستم های تابشی در فصل خاصی از سال به منظور اطمینان عملکرد این سیستم در شروع فصل کاری نیازمند سرویس می باشند.

نحوه ی توزیع حرارت گرماتاب در قضا

نحوه توزیع حرارت گرمایش تابشی در فضا

مزایای گرماتاب در گرمایش فضاها به صورت تابشی

سیستم های گرمایش تابشی دارای مزایا و کاربردهای خاصی است که هیچ یک از سیستم های گرمایشی این خواص و کاربرد را ندارند.

 • صرفه جویی در مصرف انرژی با تابش
 • گرمایش موضعی گرماتاب
 • گرمایش فضای باز
 • تعمیر و نگهداری آسان
سیستم گرمایش زمینی

سیستم گرمایش زمینی

صرفه جویی در مصرف انرژی با سیستم تابشی

انجمن مهندسین تاسیسات امریکا ASHRAE طی مطالعاتی به این نتیجه دست پیدا کردند که گرمایش تابشی در مصرف انرژی 15 تا 20 درصد بهینه تر عمل می کند. در گرماتاب می توان با افزایش دمای یونیت میزان تابش آن را به صورت نمایی افزایش داد و این امر سرعت بالای گرمایش و انتقال حرارت را به دنبال خواهد داشت.

 گرماتاب سرامیکی در خانه های مسکونی

گرماتاب سرامیکی نصب شده روی سقف در خانه های مسکونی

گرمایش تابشی به صورت موضعی

گرمایش تابشی برای ایجاد گرمایش نیازی به گرم کردن هوا ندارند و می توانند به صورت مستقیم المان های موجود در فضا را گرم کنند این ویژگی  از دو منظر موجب مزایای گرمایش تابشی می باشد. اولین مزایای این ویژگی توانایی گرمایش موضعی در قسمتی از یک فضای بزرگ می باشد.

گرمایش سالن صنعتی

انبار بزرگی را در نظر بگیرید که قسمت کوچکی از آن اپراتور های انبار به صورت متمرکز در آن قسمت مشغول به فعالیت هستند. در این فضا گرمایش اپراتور ها حائز اهمیت است و گرمایش کل انبار غیر منطقی بوده و راندمان پایین خواهد داشت. لذا بهترین روش برای گرمایش این فضا سیستم تابشی است. گرماتاب امواج مادون قرمزی در ناحیه ی کار اپراتور ها می فرستد و المان های موجود در آن ناحیه گرم شده و با بازتاب خود آن ناحیه را گرم می کنند.

گرماتاب سرامیکی که نوعی گرمایش تابشی محسوب می شود

گرمایش موضعی به وسیله تابش

گرمایش فضای باز

مزیت دیگر گرمایش تابشی گرم کردن فضاهایی با تعویض هوای زیاد مانند فضاهای باز و محل های با رفت و آمد زیاد می باشد. در این نوع فضا ها به خاطر تعویض هوای زیاد نمی توان با گرم کردن هوا گرمایش را تامین کرد. محلی را در نظر بگیرید که در هر چند دقیقه درب های ورودی آن باز و بسته می شوند.هنگامی که گرمایش این فضا با گرم کردن هوای آن باشد با هر بار باز و بسته شدن درب ها هوای گرم شده خارج می شود و هوای تازه با دمای پایین جایگزین آن می شود و این امر موجب اتلاف حرارتی شده و نیازمند گرمایش مجدد فضا می باشد.

گرماتاب سرامیکی که نوعی گرمایش تابشی محسوب می شود

نمای کلی یک گرماتاب سرامیکی

اگر این سیستم در این فضا استفاده شود تمامی المان های موجود مانند کف دیوار ها اجسام و افراد در اثر امواج گرم شده و بخشی از حرارت خود را بازتاب می کنند در نتیجه گرمایش مستقل از هوای موجود در آن می باشد و با تعویض هوا اتلاف حرارتی بسیار کمی خواهیم داشت.

گرماتاب لوله ای که دارای بدنه استیل است

یک سیستم گرمایش تابشی دست ساز

تعمیر و نگهداری ساده

مزیت دیگر گرماتاب عملکرد ساده ، سرویس ، تعمیر و نگهداری ساده  نیز از مزایای دیگر  سیستم گرمایش تابشی می باشند.

نمونه ای از کاربرد های گرماتاب های لوله ای

گرمایش سالن بزرگ

کاربرد گرمایش تابشی

گرماتاب به طور کلی می تواند به عنوان گرمایش ساختمان، گرمایش یک ناحیه ، گرمایش محلی و گرمایش متمرکز کاربرد داشته باشد و در مکان هایی مانند حمام ، اتاق خواب ، زیرزمینها ، گاراژها ، مخازن ذخیره سازی که نیاز به کنترل دما دارند ، پاسیوها و کارگاه ها قابلیت نصب و راه اندازی دارند.

کاربرد های عمومی گرماتاب

 • گرمایش فضای باز رستوران
 • گرمایش فضای باز کافی شاپ
 • گرمایش آلاچیق روف گاردن
 • گرمایش سالن های صنعتی
 • گرمایش سالن مرغداری
 • گرمایش دام داری ها
 • گرمایش موضعی فضای حمام
کاربرد گرماتاب لوله ی در یک سالن صنعتی

کاربرد گرماتاب لوله ای در یک سالن صنعتی

کاربرد گرمایش تابشی کم شدت

در کاربری های گرمایش کل ساختمان و گرمایش فضای باز ، سیستم گرمایش تابشی لوله ای کم شدت و سرامیکی شدت بالا کاربرد زیادی دارند. نکته ی حائز اهمیت در گرمایش کل ساختمان این است که نوع طراحی تاثیر بسیار زیادی در عملکرد سیستم دارد.

گرماتاب سرامیکی که در یک پاسیو نصب شده است

گرمایش تابشی فضای باز و آلاچیق

مهم ترین مرحله از طراحی گرمایش ساختمان برای گرمایش فضای باز ناحیه بندی این سیستم می باشد. یک دستگاه بزرگ می تواند شدت گرمایش یک ناحیه را افزایش دهد در صورتی که برای توزیع حرارت در کل ساختمان باید ساختمان به ناحیه های مناسب تقسیم بندی شود و هر ناحیه تحت پوشش یک سیستم گرمایش تابشی قرار گیرد.

کاربرد گرماتاب های سقفی

نمونه ای از کاربرد گرمایش تابشی سقفی

کاربرد گرماتاب لوله ای

منظور از گرمایش یک ناحیه ، گرمایش قسمتی از یک ساختمان با الگوی بار حراتی مشابه می باشد. به عبارت دیگر قسمتی از یک ساختمان که میزان گرمایش مورد نیاز آن ها یکسان است یک ناحیه محسوب می شود. در این نوع کاربری نیز مانند گرمایش ساختمان گرماتاب های لوله ای شدت پایین و سرامیکی عملکرد مناسبی دارند. در کاربری های صنعتی اگر به گرمای زیاد در ناحیه ی کوچک نیاز باشد گرماتاب های سرامیکی عملکرد مناسبی خواهند داشت.

گرماتاب لوله ای که در کارخانجات و مراکز صنعتی کاربرد دارد

کاربرد گرماتاب لوله ای در کارخانجات و مراکز صنعتی

گرمایش تابشی متمرکز

گرمایش محلی و گرمایش متمرکز مفاهیم مشابهی دارند به طور کلی به گرمایش یک بخش محدودی از یک فضا گرمایش محلی می گویند و اگر در کاربری خاصی محیط کوچکی نیازمند گرمایش بالا داشته باشد گرمایش متمرکز محسوب می شود.

گرماتاب های زمینی و مستقل گزینه های مناسبی برای این نوع کاربری ها می باشند.

جدول مقایسه انواع گرماتاب ها

جدول مقایسه انواع گرماتاب ها

به طور کلی گرمایش تابشی یکی از سیستم های گرمایش مدرن بوده که امروزه کاربرد گسترده ای در تاسیسات گرمایشی به ویژه در کاربری های صنعتی پیدا کرده است.

سیستم های گرمایش تابشی مزایای زیادی دارند که به طور خلاصه بهینه سازی انرژی ، انعطاف کاربری ، تعمیر و نگهداری آسان از مزایای این سیستم می باشد. گرمایش تابشی می تواند برای گرمایش یک ساختمان ، یک فضا ، یک ناحیه از فضا و یا یک محل کوچک مورد استفاده قرار گیرد.

برداشت و ترجمه از frico , shiptons.ca , creatherm

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1396 / 05 / 11
دسته :

نظرات کاربران

سلام برای گرمایش در فضای باز رستوران میتونم از سیستم گرماتاب استفاده کنم؟ برای فصل زمستان شما چه سیستمی را توصیه می کنید

  سلام
  یکی از بهترین ویژگی ها سیستم گرمایش تابشی این است که می توان آن را در فضای باز نصب کرد. گرماتاب با نصب دقیق و مناسب بهترین گزینه برای گرمایش فضای باز در زمستان است. با نصب دقیق این تجهیزات می توان نواحی مورد نظر که قصد گرم کردن آن را دارید را به بهترین روش پوشش داد.

سلام. وقت بخیر. ما برای کار خومون نیاز به سیسم گرمایشی داریم که احتمال اشتعال ان صفر باشه. این سیستم گرمایشی قراره روی کیک الیاف چوب نصب بشه. همچنین محیط اطراف اون هم گرد و غبار داره. به نظر شما سیستم گرمایشی هست که برای کار ما مناسب باشه؟؟؟

  با سلام. محصول سیستم گرمایشی تابشی لوله ای به شما معرفی می شوند که اشتعال درون لوله است و از اگزوز خارج می شود.

ممنون از مقالتون
گرماتاب رو میشه برای محل های پر رفت و آمد که در مدام باز و بسته میشه استفاده کرد؟

  خواهش می کنم
  اتفاقا گرماتاب برای این نوع محل ها کاربرد داره. چون اصلا هوا رو گرم نمی کنه و اشیا و انسان رو گرم می کنه

سلام
ارتفاع رستوران اگه کوتاه باشه گرمایش تابشی لوله ای میتونم استفاده کنم؟ شما کدوم گرماتاب رو معرفی میکنید؟

  سلام
  برای ارتفاع کوتاه توصیه نمیشه از گرماتاب لوله ای استفاده کنید مگر آنکه به صورت زاویه دار روی دیوار نصب کنید و فاصله گفته شده را رعایت کنید. اگر فاصله کمتر باشد میتوانید از انواع دیگری مثل گرمایش تابشی سرامیکی یا چتری استفاده کنید که البته نوع چتری رستوران شما رو بسیار زیباتر می کند.

امکان داره لوله گرمایش تابشی لوله ای سوراخ بشه؟ اگه سوراخ بشه محصولات احتراق به بیرون نشت میکنه؟

  جنس این لوله ها از آلیاژ خاصی است که در برابر دمای زیاد مقاوم بوده و ضربه را تحمل می کند. در صورت سوراخ شدن هم چون فشار داخل لوله از فشار هوا کمتر است پس محصول احتراق به بیرون راه پیدا نمی کند.

سلام
طبق گفته خودتون داخل مقاله گرمایش تابشی و گرماتاب با فرستادن امواج محیط رو گرم میکنن. آیا این امواج برای پوست ضرری ندارن؟ نیازی هستش کرم خاصی استفاده کنیم؟

  سلام
  خیر. امواج تابشی دستگاه گرمایش تابشی از نوع مادون قرمز بوده و ضرری برای پوست ندارند و دقیقا از نوع امواجی است که شعله آتش ایجاد می کند.

با سلام برای گرمایش یک سالن ورزشی با سقف بلند چه نوع سیستم گرمایش تابشی رو پبشنهاد می کنید ؟

  با سلام سیستم گرمایشی که به شما پیشنهاد می کنم گرماتاب لوله ای است که برای فضا های سرپوشیده مناسب است ضمنا این نوع گرماتاب ها دارای خطر اشتعال بسیار کمی هستند زیرا احتراق درون لوله انجام می شود و با محیط بیرون تماسی ندارد

با سلام برای گرمایش فضایی مانند آلاچیق در رستوران ها کدام گرماتاب رو معرفی می کنید ؟؟؟

  سلام ممنون از ثبت دیدگاه تون برای فضایی مانند آلاچیق گرماتاب زمینی یا گرماتاب چتری رو به شما پیشنهاد می کنم

با سلام
ضمن تقدیر و تشکر از مطالب ارزنده کارشناسان محترم لطفا اعلام بفرمایید این نوع سیستم گرمایشی در محیط بسته گلخانه ای که مجهز به سیستم کنترل و سنسور تنظیم دما می باشد قابلیت استفاده دارد . با تشکر فراوان

سلام.من نصب گرماتاب لوله ایی کار کردم واردم اگر حومه مازندران نیاز به نصاب داشتین در خدمتم.برای همکاری امادگی دارم.

سلام ببخشید برای فضای باز تراس که حدود 9 متر هستش ایا گرماتاب برقی دیواری هستش که از نظر شکل ظاهری شیک باشه

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839