کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای یکی از سیستم های سرمایش ساختمان است که با مصرف برق تولید سرمایش می کند. کولر گازی در صنعت ساختمان کاربرد گسترده ای دارد و در ساختمان های مسکونی و تجاری کوچک جایگاه خوبی دارد.

در این مقاله به معرفی انواع کولر گازی می پردازیم و کولر گازی پنجره ای را با جزییات بیشتر تشریح می کنیم ، نحوه ی عملکرد آن را بررسی کرده و در انتها نکاتی برای انتخاب و نصب کولر گازی پنجره ای را مطرح می کنیم

نمايش کولر گازی پنجره ای در يک اتاق

انواع کولر گازی

به طور کلی کولر گازی به سه دسته  کولر اسپیلت ، کولر گازی پنجره ای و کولر گازی پرتابل دسته بندی می شود. در ادامه انواع کولر گازی بررسی می شود و کولر گازی پنجره ای با جزییات بیشتر مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

نمايش نمونه ای از کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل یا کولر گازی قابل جابجایی عملکردی مشابه کولر گازی پنجره ای داشته با این تفاوت که بوسیله پایه های چرخدار قابل حمل است.

مورد استفاده کولر گازی پرتابل ، در زمان هایی که نیاز به خنک کردن محیط داریم سرمایش را صورت موضعی ایجاد می نماید و باید توسط لوله ی اگزوز خروجی هوای کندانسور به بیرون منتقل شود.

نمایش سیستم کولر گازی اسپليت

کولر گازی اسپلیت

کولر اسپیلت

مکانیزم اسپیلت به دو بخش اصلی تقسیم می شود : بخش اول واحد کندانسور که در محیط بیرون نصب میشود و بخش دوم واحدی است با نام اواپراتور که در محیط داخل نصب می شود ، بر خلاف سیستم های قدیمی که از طریق کانال کشی در سقف ارتباط بین محیط داخل وخارج ایجاد می شد ، در این سیستم از یک سری لوله و اتصالات برای ارتباط بین داخل و خارج سیستم تهویه مطبوع استفاده می شود. کولر اسپلیت با پراکنده کردن مبرد در در لوله های ارتباطی گرمایش و سرمایش را در محیط ایجاد می کند.

کولر اسپلیت سیستم تهویه مطبوعی میباشد که با توجه به نوع طراحی وساختار داخلی راندمان بالای انرژی را بدون ایجاد آلودگی برای شما فراهم میسازد و موجب کاهش  هزینه برق مصرفی شما می شود.

نمايش نمونه ای از کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای مانند سیستم پکیج بوده و تمام قطعات در یک محفظه قرار دارند همانطور که در شکل مشخص است نصب آن ها باید به گونه ای باشد که کندانسور به سمت بیرون باشد و قسمت اواپراتور کولر گازی پنجره ای به سمت داخل باشد هوای داخل توسط شبکه ی جلوی کولر گازی بطور مداوم مکش می شود وبا عبور از کویل اواپراتور خنک می شود همچنین جلوی کولر اهرمی وجود دارد که با حرکت دادن آن دریچه ی کوچکی بین اواپراتور و کندانسور باز می شود و در این حالت مقداری از هوای تازه به داخل وارد می شود و  در این سیستم نیز گرما از سیستم داخل گرفته شده وبه محیط بیرون انتقال پیدا میکند.از جمله مشکلات کولرهای گازی پنجره ای مسایل ظاهری نصب و سر وصدای زیاد کمپرسور به دلیل مجاورت کمپرسور با محیط تحت تهویه مطبوع میباشد.

نمايش اجزای کولر گازی پنجره ای

اجزای کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای چگونه عمل می کند

کولر گازی پنجره ای معمولا برای تغییر شرایط هوا در منازل و ساختمان های مسکونی با مقیاس کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

مکانیزم عملکرد کولر گازی پنجره ای به این شکل است که با استفاده از یک سیکل سرمایش و گرمایش هوا را خنک می کند وآن را در محیط به گردش در می آورد.

به این منظور یک فن داخل سیستم کولر گازی تعبیه شده است که با چرخش خود هوای محیط را با انجام مکش وارد سیستم می کند و با توجه به شرایط جوی موجود ، هوای محیط را گرم و یا سرد می نماید.

قسمت کندانسور یک کولر گازی پنجره ای

قسمت کندانسور یک کولر گازی پنجره ای

بخش سرمایش یک کولر گازی پنجره ای  از یک شیر انبساط و کویل سرد تشکیل شده است. مکانیزم سرمایش به این طریق است که واحد کنترل کننده هوا، هوا را از میان لوله های مسی اواپراتور که حامل جریان تبرید است به داخل محیط می وزد.

کمپرسور وسیله ای است که با یک موتور الکتریکی کار می کند و در طول یک سیکل تبرید عمل میکند و با ایجاد تغییرات فشار بر روی مبرد باعث می شود که مبرد از ناحیه کم فشار به ناحیه پرفشارسیستم انتقال پیدا کند که منطقه با دمای بالا بعنوان منبع گرما شناخته میشود،کل فرآیند مذکور موجب کاهش دمای محیط شود، و دو منطقه گرمایش و سرمایش را ایجاد می کند.

یک نمونه کولر گازی با نمایشگر دیجیتال

یک نمونه کولر گازی با نمایشگر دیجیتال

مکانیزم ایجاد سرمایش در منزل

حالا زمان آن رسیده که بدانیم چگونه خانه شما توسط کولر گازی پنجره ای سرد می شود. گاز مبرد درون کمپرسور کولر گازی پنجره ای متراکم شده و با فشار به سمت کندانسور رفته ودر آنجا با از دست دادن گرما تبدیل به مایع می شود ، سپس مایع خروجی کندانسور از لوله ی مویی یا شیر انبساط عبور کرده و دچار افت شدید می گردد که در اثر این افت فشار مقداری حالت دوفازی به خود می گیرد و به سمت ورودی اواپراتور هدایت می گردد. در محل اواپراتور کولر گازی پنجره ای ، مبرد تحت تاثیر دمای محیط تبخیر و مجدد تبدیل به گاز می گردد.

لذا ماده مبرد، سرمای خود را به محیط یا همان لوله های اواپراتور می دهد و با گردش فن و دمیدن هوای سرد اطراف کویل به داخل محیط سرمایش ایجاد می گردد. مبرد تبخیر شده  و توسط کمپرسور مکش می شود و وارد سیکل می گردد. بعد از این مرحله ، مراحل فوق تکرار می شود و در نهایت موجب سرمایش فضا می شود.

نمايش کولر گازی پنجره ای نصب شده در اتاق

نمونه ای از کولر گازی پنجره ای

ویژگی های کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای بدون کانال کشی است و می تواند مانند سیستم های تهویه مطبوع مرکزی در ساختمان های تجاری و اداری مورد استفاده قرار گیرد. کولر های گازی پنجره ای دارای دو بخش اصلی هستند. یک کمپرسور و یک کندانسور و دیگری واحد اواپراتور ، رابط تخلیه ی میعانات و سیستم لوله های مکش ، یکی از مزایایی که نسبت به کولر اسپیلت دارند اندازه کوچک وقابلیت انعطاف پذیری آن است که به راحتی در محل مورد نظر نصب می گردند.

اغلب کولر های گازی پنجره ای دارای چهار واحد کنترل کننده هوا هستند که با قسمت کمپرسور دستگاه در ارتباط هستند.این چهار واحد میتواند برای گرمایش و سرمایش محیط انجام پذیرد.شما نیازبه کار دیگری برای نصب سیستم ندارید فقط نیازمند به یک کارشناس حرفه ای کولر گازی پنجره ای دارید. مرقون به صرفه است که شما  هزینه ی یک کارشناس حرفه ای نصب کولر گازی پنجره ای را پرداخت کنید.در غیر این صورت با نصب غیر حرفه ای و نامناسب ممکن است اضافه بار به مدار اعمال گردد و آتش سوزی ایجاد گردد.

کولر گازی پنجره ای سفید رنگ

کولر گازی پنجره ای سفید رنگ

کولر گازی پنجره ای ، سیستم کندانس را در داخل خود دارد و ناگزیر شما صداهایی به گوشتان خواهد رسید.برای جلوگیری از صدای اضافه ی کولر گازی پنجره ای شما میتوانید از نرده های اکوستیک استفاده کنید.

کولر گازی پنجره ای از آن جایی که نیاز به کانال کشی ندارد باعث جلوگیری از هدر رفت انرژی می شوند و تمام انرژی برای سرمایش ساختمان مصرف میشود.اگر چه این سیستم ها دارای مزایا هستند اما هزینه ی جاری استفاده از گران می باشد.

عدم همخوانی ابعاد کولر گازی پنجره ای با اتاق

نکات انتخاب کولر گازی پنجره ای

نحوه انتخاب و خرید یک کولر گازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای را می توان از یک نمایندگی معتبر تجهیزات تهویه مطبوع خرید کرد یا از یک فروشگاه کوچک تاسیساتی و یا میتوانید از فروشگاه های اینترنتی خرید انجام دهید.

صرف نظر از نحوه خریدی که انجام می دهید به این نکته باید توجه داشته باشید که درباره کولر گازی پنجره ای اطلاعات کافی و لازم را دارید. یک قدم مهم در تصمیم گیری به خرید انتخاب سایز مناسب است این زمانی است که شما نیاز به مشاوره تخصصی دارید تا با ارائه ابعاد و اندازه اتاق های ساختمان به فروشنده سیستم مناسب را به شما معرفی نماید. اگر ابعاد و اندازه مناسبی رادر نظر بگیرید با انتخاب یک کولر گازی پنجره ای مناسب  هزینه های بهای مصرف انرژی صرفه جویی خواهید کرد.

بعد از اینکه ابعاد سیستم شما مشخص شد برای کیفیت گرمایش و سرمایش تان هم  وقت بگذارید. شما باید با استفاده از سامانه بهره وری انرژی که توسط دولت مشخص می شود میزان مصرف هر اتاق را مشخص نمایید و برچسب انرژی هر واحد را مشخص نمایید.

کولر گازی پنجره ای قدیمی

کولر گازی پنجره ای قدیمی

نکات نصب کولر گازی پنجره ای

کولر های گازی پنجره ای در پنجره قرار می گیرند و این بدان معنی است که نور کمتری به داخل خانه وارد می شود و دید کمتری به بیرون از منزل در ماه های تابستان خواهیم داشت. یکی از نکات مهم در حین نصب کولر چگونگی بستن شکاف در اطراف دستگاه تهویه مطبوع می باشد . در برخی از موارد برای پر کردن این فضا از چوب استفاده می کنند ، اما این امر حتی بیشتر باعث کاهش دید می شود. بنابراین برخی دیگر از نوعی شیشه پلی کربنات شفاف استفاده می کنندتا مانع از کاهش ورود نور به منزل شوند.

کولر گازی سفید رنگ

کولر گازی سفید رنگ

حمایت از سرمایه گذاری شما

شما با استفاده از یک پیمانکار و یا یک مشاور مناسب و انجام خرید کولر گازی پنجره ای از یک فروشگاه معتبر می توانید سرمایه گذاری مناسبی را برای انرژی ساختمانتان انجام دهید.اگر شما خودتان اقدام به نصب و راه اندازی سیستم خودتان بکنید و یا از یک شخص غیر حرفه ای برای انجام اینکار استفاده نمایید، گارانتی شما نامعتبر خواهد شد.شرکت گارانتی با کوچک ترین آسیب غیر تخصصی به سیستم گارانتی شما را باطل خواهد کرد پس باید برای نصب از یک کارشناس حرفه ای استفاده کنید.

با پرداخت هزینه برای نصب و راه اندازی استاندارد وسایلی مانند کولر گازی پنجره ای در واقع یک سرمایه گذاری مناسب کرده اید. به خاطر داشته باشید کسی که کار نصب کولر گازی پنجره ای را انجام می دهد با سیال مبرد سر و کار دارد و باید گواهی تایید صلاحیت فنی انجام کار با مبرد و نصب  و راه اندازی دستگاه  را داشته باشد. شاید قیمت یک سیستم کولر گازی پنجره ای گران باشد اما بدلیل عدم وجود کانال کشی  بهره وری انرژی بالای دارد. قابلیت استفاده هم زمان با دیگر وسایل گرما زا  مانند کولر گازی پورتابل و یا بخاری های نفتی…را دارد.

برداشت و ترجمه از thespruce , webhvacwjairconservices

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1396 / 05 / 26
دسته :
برچسب ها : تهویه مطبوع

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839