پنجره آلومینیومی ترمال بریک

در این نوشته به معرفی و بررسی پنجره آلومینیومی ترمال بریک که در کنار پنجره یو پی وی سی یک نوع پنجره دوجداره می باشد پرداخته و اجزای تشکیل دهنده این پنجره و مزایای آن تشریح می گردد.

پنجره ها نقش مهم و موثری در ساختمان ایفا می کنند، پنجره ها باعث ارتباط درون و بیرون ساختمان می شوند و تهویه و نور طبیعی فضا را فراهم می آورند. پنجره به عنوان معبر ، به پالایش و تصفیه نور خورشید و هوا نیز کمک می کند. علاوه بر این، پنجره و درب ساختمان در زیبایی ساختمان نیز تاثیر فراوانی دارد ؛ از این رو پنجره ها نقاط کانونی طراحی معماری محسوب می شوند.

اهمیت پروفیل قاب پنجره

پروفیل قاب پنجره، بر روی میزان بهره وری انرژی انواع درب و پنجره ای تاثیر فراوانی می گذارد. امروزه، قاب های پنجره با کارایی بالا، با کاهش اتلاف حرارت یا کسب گرما باعث افزایش آسایش حرارتی و پایین آوردن هزینه های سرمایش، گرمایش و … در ساختمان می شوند. به عنوان مثال می توان ازپروفیل پنجره آلومینیومی ترمال بریک نام برد. هدف از این نوشتار شناخت عملکرد پنجره آلومینیومی ترمال بریک و بررسی جزییات و ویژگی های این نوع پنجره می باشد. امید است اطلاعات مطرح شده به مصرف کنندگان برای تصمیم گیری آگاهانه کمک کند.

پنجره ترمال بریک و کاربرد پنجره آلومینیومی دوجداره در یک ساختمان بلند مرتبه

پنجره دوجداره ترمال بریک

ترمال بریک چیست

ترمال بریک ( گرمابند ) ماده عایقی است که در سمت خارجی چارچوب ( چهارچوب سازه ، در و پنجره و … ) قرار می گیرد. این مواد برای جلوگیری از جریان حرارتی که در مقاطع فلزی قاب ها اتفاق می افتد ضرورت داشته و پوشش حرارتی ساختمان را تشکیل می دهند. ماده ترمال بریک که مانع از هدایت حرارت می شود (انتقال حرارت در آن بسیار ناچیز است) برای جدا کردن دو متریال ( آلومینیوم ) یا دو سازه که دارای هدایت حرارتی بالایی هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.

نمونه اي از اتصال ترمال بریک

اتصال دو قطعه فلز با ماده ترمال بریک

ضریب هدایت حرارتی ترمال بریک

بر اساس تعریف رسمی انجمن ملی رتبه بندی پنجره ( NFRC )  ترمال بریک ( گرمابند ) ماده ای با هدایت حرارتی کم است که بین بخش هایی که هدایت حرارتی بالایی دارند، قرار می گیرد تا سبب کاهش انتقال حرارت شود. هدایت حرارتی این مواد باید کمتر از W/m.K  0.5 باشد.

مقطع پنجره آلومینیومی ترمال بریک

نمونه ای از مقطع پروفیل پنجره آلومینیومی ترمال بریک

پنجره ترمال بریک چیست

پنجره آلومینیومی ترمال بریک دارای رزین غیر فلزی یا ماده پلاستیکی گرمابند نصب شده در قاب آلومینیومی پنجره است که از لحاظ فیزیکی ، بخش داخلی پنجره را از قسمت بیرونی جدا می کند. از این رو مسیر انتقال و هدایت انرژی حرارتی در قاب پنجره بین  داخل و خارج فضای ساختمان قطع می شود. به این نوع پنجره، پنجره ترمال بریک می گویند.

پنجره آلومینیومیدوجداره ترمال بریک در یک ویلای بسیار مدرن

پنجره آلومینیومی دوجداره ترمال بریک

ساختار پنجره آلومینیومی دوجداره ترمال بریک

پنجره ترمال بریک از نوارهای پلی آمیدی با 25% فایبر گلاس که به صورت مکانیکی به قاب داخلی و خارجی فلزی متصل شده اند، استفاده می کند. در مدل های دیگر این پنجره ، نوارهای رزین پلی اورتان و یا پی وی سی نیز به کار گرفته می شود.

شماتيک مقطع پنجره آلومینیومی ترمال بریک

کاربرد ترمال بریک در پنجره آلومینیومی

بر اساس تعریف رسمی انجمن ملی رتبه بندی پنجره ( NFRC ) پنجره ترمال بریک را می توان به عنوان پنجره ای که در آن قاب و اعضای بازشو پنجره به عناصر خارجی و داخلی تقسیم شده و توسط متریالی که هدایت حرارتی را کاهش می دهد به هم متصل اند، تعریف کرد.

روش هاي انتقال حرارت در يک پنجره آلومینیومی ترمال بریک

انتقال حرارت از پنجره ترمال بریک

عملکرد پنجره آلومینیومی ترمال بریک

پنجره آلومینیومی ترمال بریک بهره وری انرژی را با کنترل روش های انتقال حرارت بهبود می بخشد. گرما یا انرژی حرارتی به سه روش در مصالح انتقال می یابد.

 • رسانش فرایند ساده انتقال حرارت بین اجسامی است که در تماس با هم قرار دارند.
 • همرفت فرایندی است که در آن انتقال انرژی حرارتی توسط گردش سیالات ( گازها یا مایعات ) اتفاق می افتد.
 • تابش که انتقال انرژی حرارتی در فاصله و از طریق امواج فرکانس بالا مانند نور مرئی ، نور ماوراء بنفش و یا مایکروویو اتفاق می افتد.

در واقع ایده پنجره آلومینیومی دوجداره مشابه واحدهای شیشه های دو جداره است ؛ ایجاد یک سد حرارتی برای مقابله با اتلاف حرارت که با استفاده از ماده ای با هدایت حرارتی پایین در سیستم اتفاق می افتد.

پنجره سرتاسری کشویی آلومینیومی دوجداره ترمال برک در یک منزل مدرن

قاب های پنجره آلومینیومی ترمال بریک

تبادل حرارت در قاب آلومینیومی ترمال بریک

قاب های پنجره دوجداره ترمال بریک در برابر انتقال گرما و سرما از طریق رسانش عایق هستند. این عایق از طریق جدا کردن بخش فلزی خارجی قاب از بخش داخلی توسط ماده ای که مقدار انتقال گرما و سرما در قاب پنجره را کاهش می دهد، ایجاد شده است.  ویژگی ترمال بریک در پنجره های آلومینیومی سبب بهره وری انرژی در ساختمان می شود.

پنجره ترمال بریک دوجداره کشویی رو به دریا سرتاسری

پنجره دوجداره با شیشه های بزرگ

در پانل های شیشه ای عایق مانند شیشه های دو جداره این امر به وسیله گاز پرکننده و میله های جداکننده اتفاق می افتد. در حالیکه در ساختار پنجره آلومینیومی ترمال بریک این امر ( ایجاد عایق حرارتی ) به وسیله مواد ترمال بریک انجام می پذیرد.

پنجره دوجداره آلومینیومی برای افزایش و حفظ حرارت داخل فضا طراحی شده است. در ماه های گرمتر ، این پنجره ها به طور موثری از ورود گرما به داخل جلوگیری می کنند و هزینه سرمایش شما را کاهش می دهند.

ساختار و عملکرد پنجره آلومینیومی ترمال بریک دوجداره

ساختار پنجره ترمال بریک با شیشه دوجداره

فلسفه استفاده از آلومینیوم در پنجره ترمال

آلومینیوم در بسیاری از موارد مصالح مناسبی برای ساخت در و پنجره محسوب می شود: آلومینیوم فوق العاده قوی، سبک، مقاوم در برابر آب و هوا است و در طول حیات قابل قبول خود، نسبت به مصالح دیگر نیاز کمتری به حفظ و نگهداری دارد.

با این حال، آلومینیوم رسانای بسیار خوب گرما است، بدان معنی که عایق بسیار ضعیفی در برابر شرایط آب و هوایی زمستان و حفاظت کمی در برابر خورشید تابستان فراهم می کند و در واقع مقدار زیادی گرما و سرما از طریق قاب در و پنجره از دست می رود یا کسب می شود. این امر در نهایت می تواند سبب تضعیف عملکرد ،حتی در مورد پنجره دو جداره شود.

نمای بیرونی پنجره با زیبایی فراوان

تکنولوژی ترمال بریک

رفع نقص پنجره و درب آلومینیومی

با وجود نقص ساختاری که در درب ها و پنجره های آلومینیومی وجود داشت، این نقص به سرعت با بکارگیری مواد و مصالح ترمال بریک یا گرمابند حل شده است. همانظور که گفته شد تکنولوژی ترمال بریک دارای یک نوار پلی آمید تقویت شده بین پروفیل های آلومینیومی داخل و خارج است که سدی عایق در قاب پنجره ایجاد می کند.

پنجره های اتاق خواب با نمای مدرن و عایق مناسب در برابر حرارت در مناطق کوهستانی

مزایای سیستم پنجره آلومنیومی ترمال بریک

سیستم پنجره آلومنیومی ترمال بریک مزایای بسیاری را ارایه می دهد، از همه مهمتر عملکرد حرارتی را بهبود می بخشد. مزایای استفاده از آلومینیوم مانند مقاومت، دوام و استقامت حفظ می شوند، در عین حال نقطه ضعف هدایت حرارتی رفع می شود.

نمايش مزایای آلومینیوم و ترمال بریک در قاب پنجره

مزایای آلومینیوم و ترمال بریک در قاب پنجره

کاربرد پنجره ترمال بریک

این پنجره ها را می توان برای هر ساختمانی که نیاز به عایق بندی حرارتی مناسبی دارد، به کار برد. پنجره آلومینیومی ترمال بریک یک راه حل ایده آل برای استفاده در ساختمان تجاری و پروژه های بزرگ مسکونی لوکس که نیازمند سیستم های پیچیده پوشش شیشه ای هستند، می باشد.

مزایای پنجره آلومینیومی ترمال بریک

پنجره دوجداره ترمال بریک  که از نظر عملکرد و کاربرد دارای مزایای است که عبارتند از:

 •  این نوع از پنجره های خاص آلومینیومی دارای مزیت بهره وری و ذخیره(صرفه جویی) انرژی است.
 • در پنجره های دوجداره ترمال بریک انتقال حرارت و صوت 1000 بار کمتر از آلومینیوم معمولی است (این پنجره ها عایق صوتی هستند، زیرا همیشه در فرم های دو یا سه جداره طراحی می شوند و با از بین بردن ارتعاشات بین قاب های داخلی و خارجی به کاهش نوفه کمک می کنند).
 • پنجره ترمال بریک بازدارنده شعله حریق است و سبب افزایش ایمنی می شود.
نمايش تاثير استفاده از پنجره آلومینیومی ترمال بریک دوجداره

تاثير حرارتی پنجره آلومینیومی ترمال بریک دوجداره

 • پنجره ترمال نیاز به تعمیر و نگهداری بسیار کمی دارد.
 • دوام و ماندگاری پنجره ترمال بالاست و طول عمر بالایی دارند.
 • پنجره آلومینیومی تدوجداره در برابر خوردگی مقاوم است.
 • روکش های پوششی با طیف وسیعی از رنگ برای این نوع پنجره آلومینیومی دوجداره موجود است (پروفیل ها می تواند با روکش های با دوام در برابر شرایط جوی مختلف و در برابر آسیب های uv و خوردگی نمک مقابله کند. همچنین روکش ها با بیش از 200 رنگ برای پروفیل های داخلی و خارجی در دسترس هستند).
 • آسایش حرارتی را برای استفاده کنندگان به ارمغان می آورد.
بازشو کشویی از جنس آلومینیوم با نمای عالی و زیبا

روش ساخت پنجره ترمال برک

ساخت پنجره ترمال بریک

به طور کلی این نوع از پنجره های دوجدراه آلومینیومی به دو روش تولید می شوند.تا حدود 5 سال پیش بیشتر پنجره های آلومینیومی دوجداره به گونه ای که در ادامه به توضیح آن پرداخته می شود، تولید می شدند.

روش قدیمی ساخت پنجره ترمال بریک

آلومینیوم به شکل یک واحد یکپارچه درون یک قالب شکل می گرفت و چون آلومینیوم یک رسانای بسیار خوب است، عملکرد حرارتی ضعیفی دارد. هیچ عایقی برای جلوگیری از خروج حرارت به بیرون قاب وجود نداشت. برای مبارزه با این مشکل، مقطع قاب یکپارچه وارد فرایندی به نام “برش و قالب ریزی” می شود. قاب به دو نیمه تقسیم می شود و توسط پلیمری که پلی یورتان نام دارد و بین دو مقطع قاب قرار می گیرد تا ترمال بریک را ایجاد کند، به هم متصل می شوند.

پنجره کشویی داخل منازل با دید رو به حیاط

پلی یورتان و خواص آن

استفاده از ماده پلی یورتان

پلی بورتان ماده ای بسیار مفید و با دوام است.  اما این ماده با خواص انبساطی و استحکام آلومینیوم همسازی ندارد. بنابرین، فقط  نوار بسیار باریک پلی یورتان می توانست مورد استفاده قرار گیرد. این بدان معنی است که به اندازه قبل نمی توانست عایق باشد.

ترمال برک همچنین باعث از دست دادن بخشی از استحکام و سختی پنجره می شد. پلی یورتان در طولانی مدت تمایل به جمع شدن (چروک شدن) دارد، که باعث نشت در قاب می شود. همچنین، پروفیل داخلی و خارجی قاب پنجره طی پروسه “برش و قالب ریزی” به هم متصل می شوند، به این معنی که اگر شما خواستار پنجره های دو رنگ باشید، هزینه و زمان زیادی صرف خواهد شد.

ساختار پنجره آلومینیومی ترمال بریک با نوار پلي آميد

پنجره آلومینیومی ترمال بریک با نوار پلي آميد

روش مدرن ساخت پنجره آلومینیومی دوجداره

امروزه به لطف ترقی طراحی و تولید پنجره آلومینیومی ترمال بریک و نیز پیشرفت تکنولوژی پلیمر ، روند پیشرفت در و پنجره های ترمال بریک کارا تر است:

مقاطع قاب آلومینیومی در حال حاضر به صورت دو تکه ساخته می شوند تا در فرآورده نهایی بهم متصل شوند.

پنجره زیبا و بادوام ساخته شده از مواد پلی یورتان

مصالح مورد استفاده برای ترمال بریک

استفاده از ماده پلی آمید

مصالح مورد استفاده برای ترمال بریک در حال حاضر یک پلی آمید دارای استقامت بالا است، که از لحاظ استحکام و خواص انبساطی بسیار شبیه به آلومینیوم است.

ترمال بریک پلی آمیدی در حال حاضر به طور مکانیکی به مقاطع قاب متصل می شود تا سختی و استحکام  قاب را حفظ کند. عمق بریک می تواند عریض تر شود به این معنا که عایق حرارتی و عملکرد حرارتی چند برابر افزایش می یابد.

هر نیمه قاب پنجره ترمال بریک می تواند به طور جداگانه رنگ شود و سپس به راحتی از یک طرف به ترمال برک متصل شود. از این رو مزیت دو رنگی به راحتی امکان پذیر و بسیار مقرون به صرفه است.

پنجره آلومینیومی ترمال بریک با روکش کم گسیل

پنجره آلومینیومی ترمال بریک با روکش کم گسیل

ترکیب ترمال بریک و روکش های کم گسیل

امروزه، روکش های حرارتی ویژه ای برای شیشه ها در بازار موجود است که به عنوان  روکش های کم گسیل (low-e) شناخته می شوند. این روکش ها برای بازتاباندن انرژی حرارتی به خانه یا خارج خانه طراحی شده اند.

بر طبق بهره وری پنجره یک ورق شیشه فقط 16% از انرژی حرارتی را منعکس می کند. پنجره های ترمال بریک دارای روکش کم گسیل(low-e) می تواند بیشتر از 96% انرژی حرارتی را منعکس کند.در اقلیم های سردتر گرما می تواند از طریق پنجره وارد ساختمان شود و سپس در فضای داخل به دام بیافتد و در اقلیم های گرم تر حرارت بازتاب می شود.

نمايش اجزای پنجره یو پی وی سی

پنجره یو پی وی سی (upvc)

مقایسه پنجره ترمال بریک و پنجره یو پی وی سی

اگر شما به دنبال پنجره های مناسبی برای خانه یتان هستید، ممکن است بین پنجره یو پی وی سی و یا پنجره های آلومینیومی ترمال بریک که به طور خاص طراحی شده اند، مردد باشید. در پنجره آلومینیومی دوجداره محافظت در برابر عوامل جوی و بهره وری انرژی بیشتر از پنجره های یو پی وی سی به چشم می خورد. با این حال، پنجره یو پی وی سی هنوز هم بسیار محبوب است و هر دو این پنجره ها میتوانند پایدار و مقرون به صرفه باشند. گاهی اوقات تصمیم گیری بین این دو تنها به مقایسه ویژگی های مختلفشان باز می گردد.

پنجره دوجداره برای ساختمان با نمای زیبا

قاب پنجره یو پی وی سی

در مقاله پنجره upvc  در مورد این نوع از پنجره ها گفته شده که در اینجا به آنها اشاره می کنیم:

قاب های پنجره یو پی وی سی محبوب تر و مرسوم تر از آلومینیوم هستند و به صورت گسترده ای در دسترس قرار دارند. بسیاری از فروشندگان پنجره با تولیدکننده های پروفیل های یو پی وی سی در رابطه و مشارکت هستند، بنابرین شما قادرید قاب های پنجره هایتان را ارزان تر تهیه کنید. اگرچه UPVC از لحاظ زیبایی شناسانه خوشایند نیست و ممکن است به کاهش آلودگی صوتی نیز کمک نکند.

یک خانمی که پنجره آلومینیومی دوجداره رو باز می کند و مناظر زیبا را تماشا می کند

قیمت پنجره آلومینیومی دوجداره

قیمت پنجره آلومینیومی ترمال بریک

قیمت پنجره ترمال بریک و قیمت پنجره دوجداره یو پی وی سی ، هر دو تحت شرایط متفاوت و وابسته به یک سری فاکتور ها می باشند که یکی از مهمترین عواملی که می تواند قیمت این دو نوع پنجره را تحت تاثیر قرار دهند می تواند شامل مواردی از جمله :

 • ارتفاع و عرض پنجره
 • نوع پنجره دوجداره (کشویی ، لولایی ، ثابت و…)
 • نوع یراق موجود (یراق تک حالته ، یراق دو حالته)
 • کشور تولید کننده یراق موجود

برداشت و ترجمه از: thermixspacer , luxal , awsaustralia

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است

تاریخ : 1396 / 03 / 27
دسته :
برچسب ها : پنجره سه جداره

نظرات کاربران

سلام
تفاوت قیمت این پنجره با یو پی وی سی چقدره؟

  با سلام
  هزینه تولید پنجره یو پی وی سی کمتر از پنجره ترمال بریک است . محصول در و پنجره ترمال بریک به زودی در سایت قرار داده می شود.

سلام . برای دری که بارون و آفتاب بهش میخوره در یا پنجره ترمال بریک مناسب هست؟

  با سلام
  بله در و پنجره ترمال بریک به دلیل داشتن پروفیل آلومینیومی در برابر شرایط جوی کاملا مقاوم خواهد بود

سلام . بازشو این پنجره دوجداره به چه صورت هست؟ مثلا بازشو فولکس واگنی دارید؟

  با سلام
  پنجره دوجداره ترمال بریک دارای تنوع بسیاری در انواع بازشو است و امکان استفاده از یراق آلات متنوع را فراهم می نماید. از جمله بازشو پنجره دوجداره می توان به کشویی ، دوحالته ، فولکس واگنی ، آکاردئونی و … اشاره نمود.

قیمت پنجره دوجداره آلومینیومی چقدر هست؟ چجوری باید استعلام بگیریم؟
پنجره دوجداره کشویی کار میکنید؟

  برای استعلام قیمت پنجره دوجداره ترمال بریک می توانید ابعاد و یا نقشه نمای خود را برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در اسرع وقت برای شما پیش فاکتور ارسال کنند . قیمت پنجره آلومینیومی بسته به میزان پروفیل مصرفی و برند یراق آلات و پروفیل متفاوت است. پنجره دوجداره کشویی با پروفیل ترمال بریک بیشتر تولید می شود و پروفیل یو پی وی سی به دلیل تبادل حرارتی که در حالت بازشو کشویی آن رخ می دهد توصیه نمی شود.

پنجره دوجداره آلومینیومی نرمال چه فرقی با پنجره ترمال بریک داره ؟

  پنجره دوجداره آلومینیومی ترمال بریک نوعی پنجره آلومینیومی نرمال است که بیت دو لایه پروفیل آلومینیومی قطعه ای طولی به نام حرارت شکن و یا گرمابند استفاده می شود. این قطعه باعث عدم اتصال پروفیل بیرونی و داخلی شده و میزان تبادل حرارت را بسیار کاهش می دهد.

سلام . نمای شیشه ای ساختمان یا کرتین وال هم کار میکنید؟ اون از چه جنسی هست پروفیلش؟

  نمامی سفارشات پنجره و نمای شیشه ای ، جداکننده شیشه ای حمام و سرویس ، بالکن شیشه ای و … توسط تیم اجرایی بیلدینگ پلاس قابل طراحی و ساخت است . در ساخت نمای شیشه ای از پروفیل های مختلفی مانند آلومینیوم و ترمال بریک استفاده می شود.

باسلام با تشکر از مطالب مفید شما
سوالی در مورد پنجره آلومینیومی ترمال بریک داشتم
تفاوت پنجره آلومینیومی نرمال با پنجره آلومینیومی ترمال بریک چیست؟

  با سلام
  پنجره دو جداره آلومینیومی ترمال بریک نوعی پنجره آلومینیومی نرمال است که میان دو لایه پروفیل آلومینیومی قطعه ای طولی به نام حرارت شکن و یا گرمابند استفاده می شود. این قطعه باعث عدم اتصال پروفیل بیرونی و داخلی شده و میزان تبادل حرارت را بسیار کم می کند.
  با تشکر از توجه شما

باسلام ممنون ا زاطلاعات مفیدتون .آیا اعطای نمایندگی به شهرستانها دارید.؟

❤️❤️❤️

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839