پله پیش ساخته

در این نوشتار به معرفی پله پیش ساخته پرداخته و مواد و مصالحی که عموما در این پله گرد استفاده می شود و طرح های متنوع از انواع پله مدرن معرفی شده است. در این مقاله سبك های متفاوت از طراحی و ساخت پله پیش ساخته همراه با عكس ارائه می گردد.

معرفی پله پیش ساخته

راه پله به سازه ای برای ارتباط دادن دو سطح غیر هم سطح در ساختمان و فضاهای بسته دیگر اطلاق می شود. در این میان پله پیش ساخته پیش از انتقال به محل نصب ساخته می شود و استفاده از آن باعث صرفه جویی 30 تا 40 درصدی در زمان می شود. اهمیتی ندارد كه شما چه نوع پله ای را سفارش می دهید، فرایند ساخت و ساز اولیه (كه حتی ممكن است از قبل انجام شده باشد) خیلی سریع انجام می گیرد و از آن پس صرفا برای نصب آن باید زمان اندکی گذاشت.

نرده های استيل براي راه پله های پیش ساخته

مزایای پله پیش ساخته

دو مزیت عمده پله پیش ساخته :

 • كاهش هزینه های ساخت و ساز
 • افزایش بهره وری كار ساخت و ساز

وقتی تصمیم می گیرید كه از پله پیش ساخته استفاده كنید و یا تغییری در منزل خود ایجاد كنید. باید تمام مراحل از طراحی و دوام و هزینه را در نظر بگیرید. یكی از مواردی كه در این میان باید به آن توجه كنید این است كه وقتی شما از پله مدرن استفاده می كنید در واقع این پله ها برای منزل شما طراحی و سفارش داده می شود. لذا باید این كار بسیار دقیق انجام شود. مطمئنا آنچه برای شما طراحی می شود با آنچه برای سایرین ساخنه خواهد شد متفاوت است.

دومین مورد كه باید آن را مد نظر قرار داد این است كه باید بدانیم در ساخت این پله ها از مواد و متریال های متفاوتی استفاده می شود و شما باید از مجموعه این مواد، متریال مورد نظر خود را انتخاب كنید. بتن یكی از شایع ترین مواد مصرفی در ساخت پله پیش ساخته است و از مزایای استفاده از آن دوام و پایداری و كارآمدی آن است. بعد از طراحی پله، طراحی نرده از اهمیت زیادی برخوردار می باشد و بسیار مرسوم است.

نمايی از پله پيش ساخته با کف چوبی در پذیرایی

نمونه ای از پله پیش ساخته

پله گرد پیش ساخته در ویلا

طراحی خانه می تواند یك حس خوبی را درفضای خانه ایجاد كند به خصوص اگر آن خانه در كنار ساحل دریا واقع شده باشد. در این خانه ها طراحی پله پیش ساخته می تواند به گونه ای باشد كه نور و زیبایی، روشنایی و درخشش دریا و فضای ساحلی را نیز به نمایش بگذارد.

در مناطق ساحلی كه محیط منحصر به فردی وجود دارد مشتریان اغلب برای سفارش پله پیش ساخته خود از سنگ مرمر استفاده می كنند. سنگ مرمر در میان خانه های ساحلی محبوبیت زیادی دارد. چرا كه حس لوكس بودن و مدرن بودن را از پله مدرن القا می كند. دومین انتخاب معمولا سرامیک می باشد. سرامیک برای هر سبك خانه ای مناسب است، به راحتی تمیز می شود و معمولا برای خانه هایی كه در كنار سواحل شنی قرار دارند گزینه بسیار مناسبی است.

پله پیش ساخته چوبی با حفاظ شيشه ای

پله چوبی گرد با نرده شیشه ای

نرده پله پیش ساخته

طراحی نرده پله های پیش ساخته بعد از طراحی پله بسیار مهم است. یكی از محبوب ترین انتخاب ها در میان مشتریان ساحلی، شیشه می باشد. انتخاب شیشه ها به عنوان نرده پله پیش ساخته بسیار رایج است زیرا زیبایی های فضای بیرونی را نیز نشان می دهد. به خصوص در خانه هایی كه در كتار اقیانوس قرار دارند شیشه در الویت قرار دارد. شیشه انتخابی شیک و مدرن است و در واقع یک پیشنهاد عالی برای مشتریانی كه دیدگاه مدرن دارند محسوب می شود. صرف نظر از اینكه راه پله ها مارپیچ و یا مستقیم است، انتخاب شبشه بسیار مناسب است و با طرح های بی حد و مرز خود می تواند سبكی متفاوت را ایجاد كند. برای راه پله گرد از شیشه های شناور استفاده می شود این شیشه ها بسیار ضخیم بوده و كاربردی است و به راحتی می تواند زیبایی های فضای بیرونی را به نمایش بگذارد.

انتخاب دوم در این میان نرده های استیل می باشد. جنس استیل حسی پیچیده و مدرن را برای فضای ما ایجاد می كند.

نمونه ای از پله پيش ساخته مدرن با نرده استيل

پله پیش ساخته خطی با نرده هایی از جنس استیل

در سالهای اخیر گرایش به سمت فلز های تزیینی در طراحی نرده دو چندان شده است. در این میان نرده فرفوژه جایگاه خوبی دارد.

پله هايی با نرده های چوبی و فرفورژه

پله هایی با پایه چوبی و نرده فرفورژه

پله پیش ساخته در ساختمان های تجاری

روش طراحی پله پیش ساخته در ساختمان های تجاری از حالت پله كلاسیک ـ سنتی تا پله مدرن و معاصر متفاوت می باشد. طراحی در این سبک نیاز به فضا دارد كه با استفاده از نظر معماران و طراحان این مهم انجام می گیرد. برای طراحی در این سبک هم از استیل و هم از چوب کمک می گیرند. در هر دو سبک كیفیت و زیبایی مد نظر قرار می گیرد.

استفاده از چوب برای هر سبکی از پله پیش ساخته قابل استفاده است. چوب می تواند با هر گزینه دیگری تلفیق شود و هم پله سنتی و هم پله مدرن را پدید آورد. استفاده از استیل نیز در سالهای اخیر بسیار رواج پیدا كرده است. تمیزی ، براقی و زیبایی آن در میان مشتریان محبوبیت خاصی دارد. توانایی كار با استیل و ایجاد سبک ها و طرح های پیجیده از مزیت های آن است. طراحی نرده در این سبک كار پیچیده ای نیست. گزینه های انتخابی ما در این میان چوب و استیل می باشد و استفاده از چوب یك انتخاب كلاسیک است.

نمونه ای از نرده های استيل پله های پیش ساخته

نمایی از پله های پیش ساخته با نرده های استیل

استفاده از شیشه یك انتخاب مدرن است كه به علت سادگی و براق بودن و تمیزی انتخابی ایده آل محسوب می شود. گزینه آخر هم آهن و فلزهای تزیینی است كه ساخت آن با هنرمندی توام می باشد و می تواند طرحی منحصر به فرد را ایجاد كند.

پله سفارشی

پله سفارشی زمانی سفارش داده می شوند كه شما برای قسمتی از خانه و یا محل كارتان می خواهید سفارش پله بدهید كه آن قسمت دارای زوایا و گوشه هایی است كه نیاز به طراحی پلكان دارد و باید طراح و یا فلز كار و نجار یك مجموعه ای را متناسب با آن محل طراحی كنند. طراحی یك مجموعه كار پیچیده ای است و اگر شخصی حرفه ای نباشد آن كار به درستی انجام نخواهد گرفت. برای همین است كه معمولا سفارش و طراحی بسیار پرهزینه است.

انتخاب بین پله پیش ساخته یا پله سفارشی

جدا از هر سبکی از راه پله را كه انتخاب می كنید برای نصب پله معمولا  انتخاب بین پله سفارشی و یا پیش ساخته كاری سخت به نظر می آید در این قسمت ما به معرفی این دو مدل می پردازیم.

پله های سفارشی دارای مزیت هایی است از جمله اینكه با توجه به محلی كه انتخاب می كنید سفارش انجام می گیرد مثلا اگر یك گوشه ای داشته باشید كه بخواهید راه پله دقیقا در آن جا قرار گیرد و یا اگر بخواهید پله اضافه كنید و اگر سقف بلند داشته باشید در پله های سفارشی این موانع به راحتی برطرف می شود. اما در مورد پله پیش ساخته آسانی نصب حرف اول را می زند و شما در واقع به همان تعداد پله ای كه نیاز دارید به راحتی دست پیدا می كنید.

به طور کلی اگر مكانی بدون زوایای خاص دارید و هزینه هم برای شما اهمیت دارد پله پیش ساخته بهترین انتخاب است. اما اگر می خواهید خانه ای قدیمی را بازسازی كنید و دکوراسیون ذاخلی آن را تغییر دهید و از پله های قدیمی و ساده خسته شده اید. پله سفارشی می تواند کمک کننده شما در زمینه بهبود طراحی شود.

نمونه طرح های پله مدرن پیش ساخته

این طرح بی نطیر از پله پیش ساخته توسط Mailhot طراحی شده است. در اینجا پله ها توجه همگان را به خود جلب می نماید و علاوه بر زیبایی به طور باورنكردنی مستحكم و بسیار مدرن می باشد. قدم گذاشتن روی این پله شیشه ای با گرد نیم دایره ای آن درست مثل یك مجسمه لزران حسی غیر قابل انكار را در  فضا ایجاد می كند. طراحی لبه های خلاقانه این پله ها، انقلابی در طراحی می باشد.

نوعی از پله های پیش ساخته شيشه ای

پله های پیش ساخته شیشه ای

به نظر شما وقتی معماران و طراحان تصمیم می گیرند كه پله های پیش ساخته را با مواد از جنس آكریلیك طراحی كنند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آنها از راهی غیر معمول می خواهند به دنیایی جدید وارد شوند. مطمئنا آنها می توانستند در طراحی خود از چوب یا شیشه كمك بگیرند، اما طرحپله پیش ساخته آكریلیك جدیدتر و جذاب تر می باشد.

نمونه ای از پله پيش ساخته شیشه ای

پله پیش ساخته اکریلیک

در اینجا ما پله پیش ساخته شیشه ای فوق العاده روشن Aero كه مجهز به سیستم نوری است رو به رو می باشیم. پله هایی كه خطی هستند ولی به حالت معلق در آمده اند.

پله کنسول و به حالت معلق در آمده  و یك قاب استیل و یك نورجانبی كه در دیوار جاسازی شده است. برای نور از لامپ ال ای دی استفاده شده است و چوب استفاده شده در این طرح از درخت بلوط و راش می باشد.

پله پيش ساخته شيشه ای مجهز به نور که به شکل معلق هستند

پله پیش ساخته شیشه ای با لامپ ال ای دی

آیا تا به حال پیش آمده كه شما در نیمه شب برای خوردن آب به طبقه پایین خانه خود بیایید و با دیدن چیزی ناگهان تعادل خود را از دست داده و پله آخری را ندیده و بر روی زمین بیفتید؟

این طراح از پله های پیش ساخته  مشكل را حل كرده است. در واقع این سیستم نوری پنهان تعبیه شده در كنار هر پله، نوری غیر مستقیم و ظریف را ارائه می دهد كه باعث ایمنی و افزایش روشنایی شده و علاوه بر آن پله ها را هم بزرگتر نشان می دهد.

نورپردازی پله چوبی مجهز به سيستم نور مخفی

پله پیش ساخته مجهز به سیستم نوری پنهان

برخی از ما پله را به عنوان ابزاری ضروری برای بالا و پایین آمدن قلمداد می كنیم و برخی دیگر به عنوان فرصتی برای ایجاد طرحی نو به آن نگاه می كنند. در اینجا یك طرح بی نظیر از پله های پیش ساخته را می بینیم كه نه تنها حالت مارپیچی و استفاده از چوب تیره رنگ، آن را بسیار خیره كننده  نشان می دهد بلكه به عنوان ابزاری تفریحی نیز به كار می رود. لازم به ذكر است كه این پروژه 15 ماه به طول انجامیده است.

پله گرد پيش ساخته شده چوبی با طراحی مارپيچی

پله چوبی گرد محور مرکزی با سطح شیب دار

این پله پیش ساخته بسیار زیبا طراحی شده و از فضای كم به نحوی شایسته و بسیار هوشمندانه به عنوان قفسه كتاب استفاده شده است . اگر چه این پرسش مطرح است كه آیا امنیت خوبی دارد یا خیر؟ اما خوشبختانه این نوع پله در آیین نامه ساختمان قرار گرفته است.

راه پله با طرح قفسه کتاب

پله پیش ساخته با طرح قفسه کتاب

این طرح از پله های پیش ساخته مارپیچ كه توسط Patrick jouin  طراحی شده است، علاوه بر بزرگ بودن به حفظ نور در فضا نیز كمك می كند. ستون مركزی بسیار تاثیرگذار و حمایت كننده است و نرده استیل مارپیچ كه در قسمت مركزی قرار دارند، باعث پایداری و ثبات می گردند.

پله پيش ساخته مارپیچی چوبی

پله گرد چوبی محکم با نرده استیل

پلكانی پر از كتاب داستان، این طرح از پله پیش ساخته راهی موثر برای پر كردن فضاهای خالی به نطر می آید.

تزئین پله ها با کتاب داستان

پله پيش ساخته تزئين شده با کتاب داستان

در ادامه تصاویری به صورت فیلم از پله چوبی در طرح های مختلف آورده شده است.

منبع: artisticstairs-us , demose , archiexpo

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1395 / 12 / 24
دسته :

نظرات کاربران

سلام . خیلی جالب بود تنوع پله پیش ساخته ای که گذاشتید . به خصوص پله گرد چوبی که شیب داره

  سلام
  ممنون از توجه شما
  پله پیش ساخته دارای تنوع زیادی از جمله پله گرد ، پله کلاسیک ، پله مدرن و … می باشد

سلام . شما پله پیش ساخته هم دارید واسه اجرا؟
کدوم مدلش رو دارید؟
به نظرم خیلی کار رو راحت میکنن

  با سلام
  بله برای اطلاع از جزییات و سفارش میتوانید به لینک محصول پله پیش ساخته مراجع فرمایید . پله پیش ساخته بیلدینگ پلاس دارای 12 مدل برای طراحی و ساخت مطابق با سلیقه افراد می باشد.

سلام . مرسی از مطالبتون
پله ترمووود هم داریم ؟ پله چوبی همون ترمووود میشه؟

  سلام
  پله پیش ساخته متشکل از سازه و مصالحی به عنوان پوشش سازه و سطح نهایی پله است. سازه پله می تواند از آهن ، چوب و یا متریال های دیگر ساخته شود و سطح پوشاننده می تواند شامل متریال های بسیار متنوعی مانند پارکت ، ترمووود و سنگ باشد.
  ممنون از توجه شما به مقاله پله گرد پیش ساخته

منظور از پله پیش ساخته چی هست؟ یعنی از قبل ساخته شده و ابعاد پله پیش ساخته مشخص هست؟

  طرح پله پیش ساخته مطابق با ابعاد پلان و مطابق با سلیقه افراد طراحی و اجرا می گردد.

سلام. پله پیش ساخته چوبی هم داریم؟
پله گرد که نمای چوبی داشته باشه منظورم هست .

  سلام . پله پیش ساخته دارای دو جزء سازه اصلی و پوشش کف پله ، نرده و تجهیزات دیگر است . می توان با ساخت سازه ای با دوام و محکم مانند سازه ای فلزی و پوششی از سنگ و یا چوب ترکیب های مختلفی را ایجاد نمود. پله گرد چوبی را نیز می توان با استفاده از پوشش چوبی برای کف پله طراحی و اجرا نمود.
  ممنون از توجه شما

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839