پاکسازی دستگاه تصفیه آب خانگی

در این مقاله سعی داریم به بررسی مراحل ضدعفونی و پاکسازی دستگاه تصفیه آب که برای مصارف خانگی استفاده می شود بپردازیم.

تمیز کردن دستگاه فیلتر آب

برای پاکسازی دستگاه تصفیه آب خانگی باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنیم:

 • برای پاکسازی دستگاه آب شیرین کن اطمینان حاصل کنید که منبع تغذیه دستگاه تصفیه آب خاموش است.
 • اگر دستگاه تصفیه دستگاه شما به یخچال یا یخ ساز متصل است ، خطوط آب را خاموش کنید.
 • اگر دستگاه تصفیه آب RO شما دارای یک خروجی آزاد کننده برای تخلیه مخزن ذخیره سازی است ، قبل از شروع مخزن را تخلیه کنید.
 • پس از تخلیه مخزن ذخیره ، شیر آب را ببندید.
تمیز کردن ابزار فیلتر آب

پاکسازی دستگاه تصفیه آب

 • محفظه غشای RO را از دستگاه تصفیه جدا کرده و با آچار تسمه ای باز کنید. مهم است که آن را از بقیه دستگاه تصفیه خارج کنید تا از مواد پاک کننده ای که برای پاک کردن بقیه دستگاه تصفیه استفاده می کنید ، محافظت کند. غشاهای RO می توانند با مواد سفید کننده آسیب ببینند.
 • هنگامی که غشای RO را باز می کنید ، آب را از آن خارج کنید و غشا را از آب پاک کنید.
 • برای پاکسازی غشا RO ، از مواد تمیز کننده تجویز شده توسط سازنده RO استفاده کنید و مراحل تمیز کردن غشا با آن را دنبال کنید. توجه به دوزها مهم است زیرا یک تفاوت واحد ممکن است بر میزان پاک کردن رسوبات احتمالی در طول استفاده از آن تأثیر بگذارد.
 • برخی از رسوبات معمول که ممکن است با آن روبرو شوید شامل مقیاس کربنات کلسیم ، مقیاس سیلیس ، رسوبات کلوئیدی آلی و معدنی ، رسوبات اکسید فلز و مواد آلی است.
 • وقتی صحبت از پاک کننده ها می شود ، می توانید از پاک کننده های غشایی و شیمیایی عمومی و گران قیمت استفاده کنید. همچنین برای پاکسازی کردن کامل دستگاه خود از سه نوع پاک کننده استفاده خواهید کرد: قلیایی ، ضد عفونی کننده و اسید.
 • پس از استفاده از هر نوع پاک کننده در سیستم خود ، همیشه سیستم را تمیز کنید.
پاکسازی انواع دستگاه تصفیه آب

استفاده از روش های جدید برای پاکسازی دستگاه تصفیه آب

 • برای محفظه ، آن را با استفاده از برس بطری و مواد شوینده تمیز کنید. همچنین می توانید از مخلوط آب و سفید کننده به عنوان پاک کننده جایگزین استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که مواد شیمیایی تمیز کننده را به درستی دور بیندازید. زیرا ممکن است به گیاهان شما وارد شود یا در مناطقی که کودکان یا حیوانات خانگی شما می توانند به آن دسترسی پیدا کنند.
 • غشا و محفظه را قبل از جمع آوری مجدد آنها به دستگاه تصفیه ، با آب تمیز بشویید.
 • محفظه غشای RO را با اتصال دوباره به شیر اصلی و منبع آب خانه خود دوباره نصب کنید. بررسی کنید که آیا نشتی در اتصال وجود دارد یا خیر.
 • اطمینان حاصل کنید که قبل از پر کردن مجدد مخزن ، کل سیستم را با آب پاکسازی کنید تا مواد شیمیایی و مواد شوینده ای که روی سطح آن باقی مانده است را از بین ببرد. ممکن است مدتی طول بکشد تا همه چیز به حالت عادی برگردد.

فیلترهای دستگاه تصفیه آب

جدا از فیلترهای اصلی، برای پاکسازی دستگاه تمیز کننده آب که در بالا به آن ها اشاره شد، باید قطعات زیر را تمیز کنید تا همه چیز روان کار کند. در اینجا فیلتر تصفیه آب یا قسمتهای دیگری که باید آن ها را پاکسازی کنید و نحوه انجام آن:

تعویض فیلتر های دستگاه تصفیه آب

عوض کردن فیلترهای موجود در دستگاه تصفیه آب

فیلترهای رسوبی

این فیلتر را می توان جداگانه از دستگاه برای پاکسازی جدا کرد. هنگامی که آن را از دستگاه تصفیه خود خارج کردید ، از یک اسکرابر و شوینده ملایم برای تمیز کردن آن استفاده کنید. در حین مالش، آن را به طور مرتب بشویید تا از آلودگی های احتمالی روی فیلتر خلاص شود. اگر متوجه شدید تغییر رنگ داده است، فیلتر رسوب را کاملاً تعویض کنید. در حالت ایده آل ، فیلتر باید سالانه تعویض شود ، اما به کیفیت آب منطقه شما بستگی دارد.

فیلتر آبی نصب بر روی لوله ها

استفاده از فیلترهای رسوبی بر روی لوله های خانه

فیلترهای کربن فعال شده

این فیلتر را می توان در کنار غشای RO تمیز کرد. قبل از این کار ، کارتریج های کربن فعال را بیرون آورده و قبل از قرار دادن آنها در کنار گوش ، بگذارید چند بار آب گرم از آن عبور کند. در صورت شنیدن صدا یا ترک خوردن بر روی آنها ، می توانید آنها را دوباره در فیلتر قرار دهید. اگر اصلاً صدا ایجاد نمی کند ، باید آنها را جایگزین کنید. مانند فیلتر رسوب ، فیلترهای کربن باید حداقل سالی یک بار تعویض شوند.

فیلتر های کربنی استفاده شده در دستگاه تصفیه آب

نوعی فیلتر کربن فعال استفاده شده در دستگاه تصفیه آب

لامپ UV

اگر فیلترهای RO شما دارای یک لامپ UV هستند ، بررسی کنید که آیا آنها هنوز روشن هستند تا مشخص کنید آیا نیاز به تعویض دارند. اگر دیگر کار نمی کند، هر وقت خواستید می توانید آن را تعویض کنید.

غشای اولترافیلتراسیون

این فیلتر هنگام پاک کردن غشای RO تمیز می شود.

منبع : achawater , aquaticlife , waterev

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1399 / 08 / 05
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839