بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

پروژکتور وال واشر در نورپردازی

در این نوشته قصد داریم به معرفی و بررسی پروژکتور وال واشر ال ای دی بپردازیم. ابتدا لامپ ال ای دی را بررسی و سپس ویژگی ها ، مزایا  و معرفی ساختار وال واشر های ال ای دی نیز به طور کامل شرح داده می شود. در پایان با بیان کاربرد های ویژه و خاص لامپ وال واشر ، انتظار می رود که مخاطب از این نوع چراغ ال ای دی ، اطلاعات کافی و جامعی را دریافت کرده باشد.

خرید پروژکتور وال واشر

معرفی لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی یا Light-Emitting Diode که به طور مخفف لامپ LED نیز خوانده می شود یک منبع تولید نور برای استفاده در لامپ ها است که روشنایی را با استفاده از دیودهای نوری تولید می کند. سرعت روشن شدن لامپ ال ای دی بسیار بالاست و می تواند در میکروثانیه روشن شود این قابلیت در تکنولورژی لامپ LED منجر به استفاده از آنها در سیستم های مخابراتی ( فیبر نوری ) و انتقال داده گردیده است. از لحاظ مصرف انرژی لامپ ال ای دی در مقایسه با سایر لامپ های روشنایی صرفه جویی انرژی بسیار بالایی را در مصرف انرژی برق بدست می دهد.

وال واشر ال ای دی در نورپردازی بنا های تاریخی

جریان مصرفی یک لامپ LED در حد میلی آمپر بوده اما سایر لامپ های روشنایی به خصوص لامپ رشته ای در حد آمپر جریان می کشند. مصرف کم و طول عمر بالای لامپ هایی با تکنولوژی ال ای دی باعث می شود تا هزینه های جاری و تعمیر و نگهداری سیستم روشنایی ساختمان به شدت کاهش یابد.

نورپردازی با استفاده از لامپ وال واشر ال ای دی

پروژکتور وال واشر ال ای دی خطی با قابلیت تنظیم زاویه

چراغ وال واشر چیست

وال واشرال ای دی یک پرژکتور با کاربرد فضای بیرونی با درجه حفاظتی بالاست که از قرار گرفتن چندین منبع نوری ال ای دی با تکنولوژی لامپ اس ام دی به صورت خطی ، تشکیل شده اند. چراغ وال واشر در کاربرد های خاصی مانند نورپردازی نما و دیوار های بلند استفاده می شوند که قادرند نور خطی و یکنواخت را در طول زیاد ، تولید و ساطع نمایند. این نوع چراغ یک پروژکتور نورپردازی پیشرفته با قابلیت کنترل و هدایت نور است که به عنوان بخشی از زیبایی ساختمان محسوب می شود. چراغ وال واشر در نمایش باشکوه و مجلل نمای ساختمان ها ، بدنه ی پل ها ، انواع دیوار ها و نورپردازی هنری در بناهای تاریخی نقش موثری دارد. بیشترین مشتری را در بازار ، پروژکتور های وال واشر  ۳۰ ، ۵۰ و ۶۰ سانتی متری به خود اختصاص داده اند که به ترتیب در توان های ۹ ، ۱۲  و ۲۴ وات با تولید نور ۹۹۰ ، ۱۳۲۰ و ۲۶۴۰ لومن یافت می شوند.

نمایش باشکوه و مجلل بنا های تاریخی با استفاده از پرژکتور های ال ای دی نوع وال واشر فضای بیرونی

نورپردازی مجلل و باشکوه بناهای تاریخی

ویژگی های پروژکتور وال واشر نورپردازی

هنگامی که یک فضای باریک و کم در نورپردازی نمای ساختمان ها ، پل ها و انواع دیوار ها وجود داشته باشد، استفاده از پروژکتور های عادی دیگر ، نمی توانند نور عرضی و خطی با پخش نور یکنواخت و هدفمند ساطع کنند. بنابراین از مهمترین مزیت و ویژگی های پروژکتور وال واشرال ای دی می توان به نوع کاربرد خاص و منحصر به فرد بودن آنها اشاره نمود. چراغ وال واشر با قابلیت نصب در زوایای مختلف به ایجاد نور سایه روشن در سطح معروف هستند. در اکثر پروژکتور های وال واشر ، لنزی با قابلیت تنظیم زاویه و هدایت نور در زوایای ۳۰ ، ۴۵ و ۶۰ درجه وجود دارند.

LED ها با تکنولوژی SMD به صورت متراکم و در فواصل یکسان از یکدیگر قرار گرفته اند که در این صورت نور بیشتری را ساطع می کنند. مزایای وال واشر های ال ای دی عبارتند از :

 • ایجاد نور با فوکوس بالا توسط لنز هدایت نور
 • کاربرد منحصر به فرد
 • قابلیت به کار گیری در سیستم نورپردازی هوشمند DMX
 • قابلیت تنظیم و توزیع شدت نور روشنایی
 • زاویه تابش نور دلخواه و امکان تنظیم زاویه تابش نور توسط براکت
 • بهره نوری بالا
 • طول عمر بالای تکنولوژی SMD
 • فوق کم مصرف
 • قابلیت کنترل رنگ RGB و فول کالر
 • دما های رنگ مختلف نوری
 • شاخص نمود رنگ بالای ۸۰ ( CRI )
 • درجه حفاظت ( IP66 ) و ضربه پذیری خوب جهت استفاده در فضا های خارجی
ال ای دی وال واشر در نورپردازی نما کاربرد دارد

قابلیت کنترل رنگ چراغ وال واشر نورپردازی

شکل خطی چراغ های وال واشر ال ای دی باعث می شود که نور یکنواختی بر روی سطح در طول ایجاد شود که به میزان روشنایی مورد نیاز نیز می توان تراکم و یا طول آن را انتخاب و سفارش داد. برخی از انواع وال واشر ال ای دی به نام RGBW طیف مرئی کاملی از رنگ ها را دارا هستند، و به فول کالر معروف هستند. لامپ های والواشر ال ای دی قابلیت کنترل رنگ و کنترل با سیستم هوشمند نورپردازی DMX دارند که برای نورپردازی بسیار عالی و مناسب می باشد. سیستم کنترل هوشمند DMX ، یک پروتکل هوشمند کنترل روشنایی است که تمام قابلیت های کنترل نورپردازی مانند تغییر رنگ و خاموش و روشن شدن را دارا است.

کاربرد وال واشر های ال ای دی در نورپردازی گالری ها و موزه ها و نمایشگاه های خاص و هنری

نورپردازی گالری ها و موزه ها از کاربرد های مهم لامپ های وال واشر

به دلیل استفاده از چراغ های وال واشر به صورت پروژکتوری و در فضاهای بیرون ، بنابراین مفهوم کیپ بودن و حفاظت در برابر آب و گرد و غبار بسیار اهمیت پیدا می کند. درجه حفاظت در پرژکتور ها با کد IP که یک عدد دو رقمی است مشخص می شود و بر اساس استاندارد های جهانی تعریف و مشخص شده اند. البته در برخی کاربرد های نورپردازی داخلی نیازی به درجه حفاظتی بالا نمی باشد و IP33 در این پروژکتور ها مرسوم می باشد. جداول زیر میزان درجه حفاظتی عدد اول و دوم کد IP را نشان می دهند.

آی پی یا درجه حفاظت قاب یک لامپ اس ام دی مشخصات حفاظتی قاب و بدنه یک لامپ اس ام دی

ساختار چراغ وال واشر ال ای دی

به طور کلی ساختار وال واشرهای ال ای دی به ۴ بخش کلی تقسیم می شوند که عبارتند از :

 • ال ای دی ها با تکنولوژی SMD
 • PCB یا بورد مونتاژ سطحی اس ام دی ها
 • درایور و سیستم کنترلی ریموت دار
 • بدنه و لنز های هدایت نور

تکنولوژی SMD در تولید چراغ وال واشر نورپردازی

بازدهی و طول عمر بالای لامپ LED با تکنولوژی SMD محقق شد و مخفف Surface Mount Diode می باشد. تکنولوژی لامپ اس ام دی بسیار کارآمد و انعطاف پذیر است و تنوع رنگ ، وضوح بالا ، حجم بسیار کم ، زاویه ی دید بیشتر و صرفه جویی در انرژی از ویژگی های این نوع از انواع تکنولوژی LED است. جدیدترین تکنولوژی در ساخت لامپ اس ام دی با قرار دادن تعداد بیشتری از تراشه ها به شکل مستطیل با عنوان SMD 3014 معرفی شده است که لومن بر وات بالایی دارد و در سیستم روشنایی ساختمان های مدرن به خصوص در لامپ ال ای دی نواری استفاده فراوان می شود. SMD مورد استفاده در پروژکتور های وال واشر را می توان به اس ام دی های  ۵۰۵۰ ، ۲۸۳۵ ، ۳۰۱۴ و ۳۰۲۰ اشاره نمود که هر یک بر اساس مقدار لومن و کارایی و میزان نوردهی انتخاب و استفاده می شوند. در شکل زیر تراکم انواع لامپ وال واشر را مشاهده می کنید.

پروژکتور های وال واشر با تکنولوژی ال ای دی نوع SMD

نورپردازی سطح و دیوار ها

بورد مونتاژ یا PCB

بورد وال واشرهای ال ای دی ، صفحه ای از جنس آلومینیوم و سرامیک یا پلاستیک فشرده است. تراشه های SMD که فاقد پایه هستند بر روی این صفحه به صورت سطحی مونتاژ و لحیم می شود که به این تکنولوژی ساخت بورد ، مونتاژ سطحی یا SMD می گویند. تعداد اس ام دی ها در هر متر بر روی PCB ، مشخص کننده مقدار شدت نور و لومن وال واشر ال ای دی است که بر حسب کاربرد و نوع مکان نصب پروژکتور وال واشر انتخاب می شود.

پروژکتور وال واشر ال ای دی در نورپردازی نما ساختمان

نورپردازی نما با لامپ های وال واشرال ای دی

درایور و سیستم کنترلی

درایور پروژکتور وال واشر ال ای دی یک مبدل یکسو کننده تمام موج  AC-DC است که برق ۲۲۰ ولت متناوب شهری را به برق مستقیم در ولتاژ های مختلف بسته به نوع لامپ و توان ورودی تراشه های SMD تبدیل می کند که قابل استفاده برای SMD های چاپ شده بر روی بورد LED یا PCB می باشد. از موارد تعیین کننده طول عمر لامپ وال واشر ال ای دی ، همین درایور ها هستند که عموما خراب شدن یک لامپ وال واشر LED به این قطعه بر می گردد.

کنترل وال واشر با استفاده از سیستم کنترلی DMX

درایور لامپ ال ای دی و سیستم DMX

در برخی از پروژکتور های وال واشر ال ای دی که به پاور LED وال واشر یا Wall Washer مشهورند درایور وجود ندارد و مستقیم به برق ۲۲۰ ولت AC متصل می شود. یکی از مشکلات ال ای دی پاور ها سو سو زدن است.  همچنین در صورت سوختن یک تراشه SMD ، هیچ یک از تراشه های دیگر روشن نمی شوند و نور قطع می شود. درایور پروژکتور های وال واشر ال ای دی یک ترانسفورماتور ولتاژ ثابت است که معمولا ۱۲ ولت خروجی برق DC ، برای تامین اس ام دی های سطحی  چراغ وال واشر ، دارد.

زیبایی نورپردازی داخلی با لامپ های وال واشر SMD

نورپردازی هنری و ایجاد سایه روشن با لامپ وال واشر

بدنه و لنز های هدایت نور چراغ والواشر نورپردازی

چراغ های وال واشر ال ای دی به صورت پروژکتوری ساخته می شود. بنابراین اکثرا بدنه فلزی از جنس آلیاژ های آلومینیوم دارند. به دلیل استفاده پروژکتوری از والواشر ها و فضاهای بیرونی و ایجاد یک محفظه بسته و کیپ با درجه حفاظت بالا ، مبحث انتقال دما و حرارت تولیدی لامپ های ال ای دی اس ام دی در وال واشرهای پروژکتوری بسیار مهم می شود. به همین منظور برای انتقال دمای گرمای تولیدی اس ام دی ها استفاده از گرماگیر و خمیر سیلیکون در لامپ های والواشر ضرورری است.

برای هدایت نور به صورت پرتابی یا یکنواخت بر روی هر اس ام دی در وال واشرها از لنز های شفافی بهره گرفته اند که می تواند مانند یک رفلکتور با هدایت خیره ی نور ، شدت نور بیشتر و لومن بالاتر را باعث بشود.

وال واشر ها در زیبایی نورپردازی پل های شهری و نورپردازی نما های تاریخی نقش به سزایی دارند

نورپردازی پل ها و بنا ها توسط پروژکتور وال واشر

کاربردهای وال واشر ال ای دی در نورپردازی

کاربرد اصلی وال واشر های ال ای دی در ایجاد روشنایی و نورپردازی بر روی دیوار ها، نمای ساختمان و پل های شهری است. اما در برخی موارد برای نمایش باشکوه تر و زیباتر در گالری ها و بناهای تاریخی و موزه ها نیز به صورت خاص استفاده می شود. از دیگر کاربرد های وال واشر می توان به ساخت انواع لامپ های خطی رنگی (مانند پرچم) اشاره نمود که در خیابان ها به صورت رنگ های پرچم ایران نمایش داده می شود.

کاربرد های انواع وال واشر ال ای دی درد نورپردازی رستوران های خاص

کاربرد چراغ وال واشر در نورپردازی رستوران های مدرن

همچنین والواشر ها در موارد بسیاری دیگر نیز کاربرد دارند که عبارتند از:

 •  پروژکتور والواشر ال ای دی مخصوص رشد گیاهان : این نورپردازی با توجه به نوع گیاه و با استفاده از ال ای دی های فرکانسی انجام می گیرد.
 • نورپردازی آکواریوم آب شیرین و شور : استفاده از ال ای دی هایی با کلوین بالا و تولید اشعه فرابنفش UV
 • نورپردازی هتل ها ، فروشگاه های بزرگ و رستوران ها
 • مراسم جشن و پارتی : والواشر بلک لایت ( Wall Washer Black Light ) برای ایجاد تم مشکی و سیاه در مهمانی ها با استفاده از ال ای دی های UV دار موجود است که عینک مخصوص UV نیز مکمل این نوع سیستم نورپردازی نوین می باشد.
وال واشر ال ای دی فرابنفش برای ایجاد تم مشکی یا بلک لایت مهمانی ها

لامپ والواشر با قابلیت تولید نور فرابنفش UV

فیلم پروژکتور وال واشر ال ای دی RGB قابل کنترل :

منبع :yehieli Philips

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

Review: 5 - "پروژکتور وال واشر در نورپردازی" by , written on فروردین ۲۰, ۱۳۹۷

در این نوشته قصد داریم به معرفی و بررسی پروژکتور وال واشر ال […]

مقالات مرتبط

انواع لامپ ال ای دی و معرفی مشخصات فنی لامپ LED

انواع لامپ LED از نظر ساختار

در نوشته ی زیر قصد داریم که انواع لامپ ال ای دی را معرفی و بررسی کنیم. انواع لامپ LED از نظر تکنولوژی س ...

نمونه ای از لامپ SMD

لامپ SMD ( لامپ اس ام دی )

این مطلب چگونگی انتخاب بهترین روشنایی و خرید انواع لامپ اس ام دی را به مخاطب شرح و ارائه می دهد در این ...

معرفی پارامتر های یک لامپ ال ای دی و بیان مشخصات فنی هر لامپ و مشخصات فنی لامپ ها بر اساس استاندارد ها

مشخصات فنی لامپ های ال ای دی

در نوشته ی زیر قصد داریم که برای خرید بهتر لامپ های ال ای دی به شما مشاوره ساده و در عین حال تخصصی و مف ...

دیدگاه ( 12 )

 1. جابری۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

  سلام. ممنون از مقاله خوبتون. تفاوت چراغ وال واشر با لامپ ال ای دی نواری چیست؟؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

   با سلام. ممنون از توجه شما به مقاله چراغ وال واشر.
   لامپ ال ای دی نواری با چراغ وال واشر از لحاظ ساختار بدنی و قاب متفاوت هستند. چراغ وال واشر عدسی یا لنز نیز دارد.
   لامپ ال ای دی نواری و چراغ وال واشر هر دو از لحاظ تکنولوژی ساخت یکسان و اس ام دی هستند.

   پاسخ
 2. اشکان۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

  با سلام. من متوجه نشدم که وال واشر از تکنولوژی لامپ اس ام دی هست یا تکنولوژی ال ای دی ؟؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

   چراغ وال واشر نورپردازی از تکنولوژی لامپ اس ام دی ساخته شده است و خود لامپ اس ام دی از مونتاژ سطحی ال ای دی ها بر روی یک صفحه ساخته می شود. برای در یافت اطلاعات جامع و کاملتر لطفا به مقاله لامپ ال ای دی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 3. هاشم خان۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

  سلام. چراغ وال واشر برای نورپردازی نما میخوام. آیا پروژکتور وال واشر با سیستم نورپردازی هوشمند همخوانی داره؟؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

   با سلام . ممنون از توجه شما به مقاله چراغ وال واشر در نورپردازی .
   در سیستم طراحی روشنایی و نورپردازی نما از چراغ های وال واشر ال ای دی بسیار استفاده می شود که با سیستم DMX نیز قابل کنترل و بهره برداری می باشد.

   پاسخ
 4. رضایی۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

  سلام. رضایی هستم از شهرداری ××××
  لطفا لیست قیمت پروژکتور وال واشر پرچمی را ارسال نمایید. برای پل های شهر میخواهم.

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

   با سلام. ممنون از توجه شما به نوشته پروژکتور وال واشر در نورپردازی
   برای اطلاع از لیست قیمت چراغ وال واشر به بخش محصولات بیلدینگ پلاس مراجعه نمایید.

   پاسخ
 5. بارسلونا۱۳ خرداد ۱۳۹۷

  چراغ وال واشر در زیر کابینت آشپزخانه هم قشنگ می شود ؟
  پروژکتور وال واشر نما در بیرون از ساختمان تغییر رنگ نمی دهد ؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۱۳ خرداد ۱۳۹۷

   با سلام. ممنون از توجه شما به مقاله چراغ وال واشر نما
   دو نوع چراغ وال واشر برای نورپردازی موجود می باشد که به چراغ وال واشر داخلی و پروژکتور وال واشر نما تقسیم می شوند.
   در این چراغ ها و پروژکتور ها ، مقدار حفاظت و مواد بدنه و ضخامت هر چراغ نیز به کارایی آن در داخل ساختمان و یا بیرون ساختمان بستگی دارد

   پاسخ
 6. رازقی۱۶ تیر ۱۳۹۷

  پروژکتور وال واشر با قابلیت سفارشی سازی موجود دارید ؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۱۷ تیر ۱۳۹۷

   با سلام ممنون از توجه شما به مقاله پروژکتور وال واشر نما
   بله در صورت افزایش تعداد سفارش و حجم زیاد پروژه این قابلیت برای مشتریان گذاشته شده است.

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*ورود به بخش بررسی محصولات LED