بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس
۰۶ مرداد ۱۳۹۷
هیات تحریریه بیلدینگ پلاس

معرفی ۵ چراغ در نورپردازی نما ساختمان

کلید تفسیر اولیه یک ساختمان مدرن و شیک در نورپردازی نما ساختمان شکل می گیرد. در حقیقت ، طراحی نورپردازی ساختمان برای ایجاد یک محیط جذاب و مثبت اهمیت دارد. نورپردازی برای برجسته سازی و معماری خانه و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوشته نورپردازی نما ساختمان با استفاده از انواع چراغ های روشنایی مخصوصی این کار ، معرفی و شرح داده می شوند. این مطلب چگونگی انتخاب بهترین روشنایی و خرید انواع لامپ را به مخاطب شرح و ارائه می دهد.

طراحی روشنایی و نور پردازی

نورپردازی نمای ساختمان جیست

نمای ساختمان اولین چیزی هست که ساختمان شما را نشان می دهد و هر فردی که عبور می کند از روی طراحی روشنایی نمای ساختمان متوجه سطح ساختمان و زیبایی آن می شود. نورپردازی هوشمند نمای ساختمان می تواند زیبایی و شخصیت فوق لعاده ای را به خانه شما اضافه کند و همچنین بهترین راه برای خوش آمد گویی مهمانان را ایجاد می کند. طراحی دقیق نورپردازی فضاهای باز و بیرون ساختمان مانند حیاط جلو یا پشتی و چمنزار ها ، علاوه بر افزایش ظاهر خانه ، امنیت را نیز بالا می برد زیرا مناطق تاریک را پوشش می دهد. نورپردازی نما ساختمان روز به روز در حال پپشرفت است و در ابتدا فقط برای روشنایی و نورپردازی آثار تاریخی و بناهای قدیمی استفاده می شده است. طراحان روشنایی و نورپردازی این روش باشکوه را برای تعریف و بهبود شکل ظاهری ساختمان استفاده می کنند.

بر خلاف روشنایی داخلی که در آن دیوارها و سقف نقش کلیدی را در نورپردازی ایفا می کنند، در خارج از منزل این نماد ها و ستون های خطی و  اشکال معماری هستند که تمام نور را به خود جذب می کنند تا با برجسته کردن این نماد ها معماری را زیباتر و شکیل تر نمایش دهند. به همین دلیل روشنایی و نورپردازی نما ساختمان به توجه ویژه نیاز دارد و ضروری است که بدانیم چگونه معیارهای عملی و زیبایی شناختی را در نورپردازی نما ساختمان ترکیب کنیم.

راه حل های کنترل روشنایی و نورپردازی ساختمان

سیستم کنترل روشنایی دیجیتال یا DALI ، یک سیستم کنترل نورپردازی مقیاس پذیر است که تک تک اتاق های ساختمان را کنترل سطح کیفیت روشنایی را انجام می دهد. روشن است که سیستم کنترل روشنایی DALI یک انتخاب هوشمند برای مصارف تجاری است که نصب ، پیکربندی و ادغام آن با دیگر سیستم های هوشمند آسان است و همچنین صرفه جویی انرژی و بهره وری انرژی را به همراه دارد.

سیستم کنترل روشنایی DALI یک سیستم کنترل دیجیتال و یک رابط الکترونیکی برای تمام وسایل و تجهیزات روشنایی می باشد و مطابق استاندارد های بین المللی IEC 62386 است. سیستم DALI از کنترلر ها ، ترانسفورماتور ها ، ماژول های رله ، اتصالات اضطراری و کنترل کننده های مخنلف ساخته شده است که برای کاربران نهایی و صاحبان ساختمان ها یک سیستم دیجیتال قدرتمند و انعطاف پذیر را ارائه می دهد.

خط DALI یک خط شبکه ای متشکل از ۶۴ منبع نور است که از ۰ تا ۶۳ شماره گذاری می شود. این خطوط و شبکه ها شامل ، درایور ها ، ترانس ها و اتصالات اضطراری قبل منابع نوری می باشد. یک سیستم کنترل روشنایی DALI یک دستگاه هوشمند است که می تواند برنامه نویسی شود تا سطح قدرت ، حداکثر سطح روشنایی ، حداقل سطح روشنایی ، سطح خرابی سیستم ، زمان قطع شدن و زمان محو شدن را به خاطر بسپارد. یک بالست DALI می تواند به ۱۶ گروه تقسیم شود و تا ۱۶ سطح روشنایی از پیش تعیین شده را به کاربر ارائه دهد و همچنین می تواند سطح نور هر نوع روشنایی و وضعیت لامپ یا چراغ را گزارش دهد.

کنترلر های DALI می توانند چند سرور یا انخاب کننده داشته باشند تا کنترل نورپردازی ساختمان پیشرفته تر باشد.

سیستم نورپردازی DALI را می توان در هر مکانی نصب کرد و اندازه های کوچک و بزرگ دارد ،  دالی را می توان در دانشگاه ها و ساختمان های تجاری بزرگ نیز نصب کرد و همچنین می توان در اتاق های کوچک و مجزا پیاده سازی نمود. یک سیستم پایه می تواند شامل چند اتصالات سبک و یک سوئیچ متصل به منبع تغذیه DALI باشد. سوئیچ کنترل روشن / خاموش کردن روشنایی را تنظیم می کند. و سوئیچ ها حداقل پیکربندی مورد نیاز می باشند که حتی لازم نیست به صورت جداگانه نصب و استفاده شوند.

سیستم کنترل روشنایی DALI ساده است، اما هوشمند می باشد و کاملا مناسب برای کنترل روشنایی اداری در ساختمان های چند طبقه است. گزینه های بومی، ساده و پیشرفته ما اجازه می دهد تا سیستم نورپردازی خود را از یک اتاق، یک طبقه، یک ساختمان و فراتر از آن اندازه گیری کنید. به عنوان بخشی از یک راه حل پیشرفته DALIcontrol، هر کنترل کننده DCBM می تواند از برنامه های زمان، دکمه های فشار، سوئیچ ها و سنسورها برای کنترل روشنایی و چراغ های اضطراری در خطوط DALI استفاده کند.

نورپردازی نما ساختمان

استفاده از چزاغ های دیواری و پروزکتور در روشنایی نمای ساختمان

۵ چراغ روشنایی ال ای دی در نورپردازی نما ساختمان

گزینه های روشنایی برای نورپردازی نما ساختمان مختلف می باشند که در اینجا به ۵ مورد پر استفاده در صنعت روشنایی نما اشاره خواهیم کرد. چراغ های مهم در نما عبارتند از :

 1. پروژکتور ال ای دی
 2. پروژکتور وال واشر LED
 3. چراغ دیواری
 4. چراغ حیاطی
 5. ریسه ال ای دی
چراغ های دیواری در روشنایی نما ساختمان

نورپردازی نما ساختمان با چراغ های دیواری

چراغ پروژکتور ال ای دی

چراغ های پروژکتور ال ای دی کل سطح دیوار نمای ساختمان را می توانند از فاصله دور روشن کنند. این چراغ ها همچنین در نورپردازی فضای باز که به نور با شدت بالا نیاز است ، استفاده فراوان می شود. تخصص چراغ های روشنایی در روشنایی مناطق بزرگ با شدت نور بالا است و نقاط تاریک در سطح باقی نمی ماند. برای نصب چراغ پروژکتور ال ای دی و استفاده در روشنایی نمای ساختمان ، نکات زیر در دستور کار قرار می گیرد. برای پوشش سطح روشنایی و هدفمند این چراغ ها به سه عامل باید توجه کرد که عبارتند از :

 • فاصله : توصیه می شود که این چراغ ها در فاصله به نسبت ۷۵ درصد ارتفاع ساختمان نصب شوند. به عنوان مثال اگر یک ساختمان ۲۰ متر ارتفاع داشته باشد ، چراغ پروژکتوری ال ای دی در فاصله عرضی ۱۵ متر با زاویه تابش مشخص کارایی و بهره وری بهتری در تولید نور و روشنایی نمای ساختمان دارد. فاصله بین دو پروژکتور نیز نباید بیش از دو برابر این نسبت باشد.
 • ارتفاع نصب : حداقل ارتفاع نصب نیز با ید نسبت به ارتفاع کل ساختمان سنجیده شود و ارتفاع نصب چراغ پروژکتوری نباید کمتر از ۶۰ درصد ارتفاع کل باشد. در ساختمان ۲۰ متری مثال قبل ، حداقل ارتفاع باید ۱۲ متر باشد.
 • زاویه و جهت : جهت نور باید به سمت نمای ساختمان باشد و در کل هر پروژکتور ال ای دی حداقل ۶۰ درصد ارتفاع بالایی را هدف روشنایی قرار دهد. پروژکتور یک نور پایین به بالا ساطع می کند تا ارتفاع ساختمان بلندتر و کشیده تر از حالت عادی به نظر بیاید. همچنین با استفاده از پروژکتور های ال ای دی با پایه های قابل تنظیم می توان زاویه و جهت را نیز تغییر داد.

در زیر یک فیلم از معرفی پروژکتور ال ای دی را مشاهده نمایید. این پروژکتور در روشنایی نما ساختمان استفاده می شود.

پروژکتور وال واشر LED

وال واشرال ای دی یک پروژکتور با کاربرد فضای بیرونی با درجه حفاظتی بالاست که از قرار گرفتن چندین منبع نوری ال ای دی با تکنولوژی لامپ اس ام دی به صورت خطی ، تشکیل شده اند. چراغ وال واشر در کاربرد های خاصی مانند نورپردازی نما و دیوار های بلند استفاده می شوند که قادرند نور خطی و یکنواخت را در طول زیاد ، تولید و ساطع نمایند. این نوع چراغ یک پروژکتور نورپردازی پیشرفته با قابلیت کنترل و هدایت نور است که به عنوان بخشی از زیبایی ساختمان محسوب می شود. چراغ وال واشر در نمایش باشکوه و مجلل نمای ساختمان ها ، بدنه ی پل ها ، انواع دیوار ها و نورپردازی هنری در بناهای تاریخی نقش موثری دارد. بیشترین مشتری را در بازار ، پروژکتور های وال واشر  ۳۰ ، ۵۰ و ۶۰ سانتی متری به خود اختصاص داده اند که به ترتیب در توان های ۹ ، ۱۲  و ۲۴ وات با تولید نور ۹۹۰ ، ۱۳۲۰ و ۲۶۴۰ لومن یافت می شوند.

هنگامی که یک فضای باریک و کم در نورپردازی نمای ساختمان ها ، پل ها و انواع دیوار ها وجود داشته باشد، استفاده از پروژکتور های عادی دیگر ، نمی توانند نور عرضی و خطی با پخش نور یکنواخت و هدفمند ساطع کنند. بنابراین از مهمترین مزیت و ویژگی های پروژکتور وال واشر ال ای دی می توان به نوع کاربرد خاص و منحصر به فرد بودن آنها اشاره نمود. چراغ وال واشر با قابلیت نصب در زوایای مختلف به ایجاد نور سایه روشن در سطح معروف هستند. در اکثر پروژکتور های وال واشر ، لنزی با قابلیت تنظیم زاویه و هدایت نور در زوایای ۳۰ ، ۴۵ و ۶۰ درجه وجود دارند.

چراغ و پروژکتور وال واشر ال ای دی

چراغ وال واشر نما

LED ها با تکنولوژی SMD به صورت متراکم و در فواصل یکسان از یکدیگر قرار گرفته اند که در این صورت نور بیشتری را ساطع می کنند. مزایای وال واشر های ال ای دی عبارتند از :

 • ایجاد نور با فوکوس بالا توسط لنز هدایت نور
 • کاربرد منحصر به فرد
 • قابلیت به کار گیری در سیستم نورپردازی هوشمند DMX
 • قابلیت تنظیم و توزیع شدت نور روشنایی
 • زاویه تابش نور دلخواه و امکان تنظیم زاویه تابش نور توسط براکت
 • بهره نوری بالا
 • طول عمر بالای تکنولوژی SMD
 • فوق کم مصرف
 • قابلیت کنترل رنگ RGB و فول کالر
 • دما های رنگ مختلف نوری
 • شاخص نمود رنگ بالای ۸۰ ( CRI )
 • درجه حفاظت ( IP66 ) و ضربه پذیری خوب جهت استفاده در فضا های خارجی

در زیر یک فیلم از معرفی پروژکتور وال واشر نما با قابلیت کنترل رنگ و شدت نور را مشاهده نمایید. این چراغ در روشنایی نما ساختمان استفاده می شود.

چراغ دیواری

برای نورپردازی نما ساختمان های مدرن از چراغ های دیواری استفاده می شود. چراغ دیواری یک چراغ بیرونی فلزی با درجه حفاظت بالا محسوب می شود که شامل منبع نور سی او بی است. از چراغ دیواری بیرونی برای نورپردازی نما ساختمان استفاده فراوانی می شود و همچنین برای مشخص کردن پلاک یا نماد ساختمان بسیار کاربرد دارد. برخی مزایای چراغ های دیواری نما عبارتند از :

 • طراحی مدرن و لوکس، مناسب جهت نورپردازی نما ساختمان
 • توزیع هدفمند نور آفتابی در زاویه ۲۴ درجه
 • استفاده در سیستم های نورپردازی نما و قابلیت کنترل با سیستم هوشمند
 • نصب به صورت روکار دیواری
 • قاب آلومینیومی با رنگ ذغالی متالیک و درجه حفاظت بالا (IP54)
 • دیفیوزر پلی کربنات قابل شستشو اُپال

در زیر یک فیلم از معرفی انواع چراغ های دیواری نما مشاهده نمایید. این چراغ ها در روشنایی نما ساختمان استفاده می شوند.

چراغ پارکی یا حیاطی

برای نورپردازی فضا های بیرون ساختمان های مدرن از چراغ های حیاطی یا باغچه ای استفاده می شود. چراغ حیاطی ال ای دی یک چراغ بیرونی فلزی با درجه حفاظت بالا محسوب می شود که شامل منبع نور سی او بی است. برای نورپردازی در محیط های بیرونی از این چراغ های دکوراتیو ایستاده با قابلیت نصب در باغچه و حیاط خانه استفاده می شود. از چراغ حیاطی بیرونی برای نورپردازی باغچه و حیاط ساختمان استفاده فراوانی می شود و همچنین برای مشخص کردن و نورپردازی گیاهان در باغچه بسیار کاربرد دارد. برخی مزایای چراغ های حیاطی یا پارکی عبارتند از :

 • طراحی شده مناسب جهت نورپردازی حیاط و باغچه ساختمان
 • استفاده در روف گاردن و تاثیر آن در روشنایی نمای ساختمان
 • توزیع هدفمند نور
 • استفاده در سیستم های نورپردازی بیرون
 • نصب به صورت ایستاده
 • دیفیوزر پخش نور یکنواخت
 • ماژول LED COB

در زیر یک فیلم از معرفی انواع چراغ حیاطی یا پارکی مشاهده نمایید. این چراغ در روشنایی روف گاردن و نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود.

ریسه ال ای دی

ریسه ال ای دی نقطه عطف سیستم های روشنایی نوین و نورپردازی های مدرن می باشد. ریسه ال ای دی حاوی نوار خود چسبنده ای است که LED ها در فواصل منظم بر روی یک بستر آلومینیومی خطی مونتاژ شده اند. پس از نصب و اتصال به برق ، کل طول نوار ال ای دی روشن ، و نور به صورت خطی گسترده می شود. قابلیت انعطاف پذیری ، امکان جداسازی و برش ، ایجاد اشکال مختلف و نوردهی بالا در حجم کم از ویژگی های بارز این نمونه از انواع لامپ LED می باشد. ریسه ال ای دی علاوه بر محیط های داخلی ساختمان ، در محیط های خارجی مانند نورپردازی نما و نورپردازی باغچه و حیاط ساختمان ، نیز کاربرد فراوان دارند.

ویژگی اصلی لامپ های ریسه LED ، امکان کنترل خاموش یا روشن کردن لامپ به صورت ریموت و از راه دور می باشد که علاوه بر آن می توان رنگ نور و شدت نور لامپ را نیز با ریموت تغییر داد. شاخص نمود رنگ یا CRI مزیت دیگر لامپ ریسه LED است که معمولا بیش از CRI 80 است و رنگ اجسام در زیر این نور واقعی به نظر می رسد. برخی از تولید کننده های ریسه شلنگی می توانند لامپ هایی با CRI 97 تولید نمایند. نور خورشید ۱۰۰ سی آر آی بوده بنابراین می توان این لامپ های نواری LED را جایگذین نور خورشید کرد. امروزه استفاده از مدل های رنگی و مختلف ریسه LED در تامین نور گیاهان گلخانه ای برای فرآیند فتوسنتز رایج است. لامپ های ال ای دی نواری در شرایط جوی متنوع مانند هوای بارانی و مرطوب مقاومت بالایی داشته و شرایط آب و هوایی محیط در طول عمر و عملکرد آنها تاثیر حداقلی می گذارد.

در زیر یک فیلم از معرفی ریسه ال ای دی مولتی با قابلیت کنترل رنگ و شدت نور را مشاهده نمایید. این لامپ نواری در روشنایی نما ساختمان و بناهای تاریخی کاربرد فراوان دارد.

تصاویری از کاربردهای متنوع طراحی نورپردازی نمای ساختمان به صورت آلبوم آورده شده است.

منبع : clipsal ، Line Light

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

Review: 5 - "معرفی ۵ چراغ در نورپردازی نما ساختمان" by , written on مرداد ۶, ۱۳۹۷

کلید تفسیر اولیه یک ساختمان مدرن و شیک در نورپردازی نما ساختمان شکل […]

مقالات مرتبط

پروژکتوروال واشر و لامپ وال واشر ال ای دی در نورپردازی

پروژکتور وال واشر در نورپردازی

در این نوشته قصد داریم به معرفی و بررسی پروژکتور وال واشر ال ای دی بپردازیم. ابتدا لامپ ال ای دی را برر ...

کاربرد لامپ ال ای دی نواری یا ریسه LED

ریسه ال ای دی نواری ( نواری LED )

ریسه ال ای دی نقطه عطف سیستم های روشنایی نوین و نورپردازی های مدرن می باشد. در این نوشته قصد داریم به م ...

طراحی روشنایی و نورپردازی نمای ساختمان

طراحی روشنایی و نورپردازی

جان تیندال ، فیزیکدان بریتانیایی در سال 1860 متوجه شد که نور بیشتر ، لزوما افزایش دید را به همراه ندارد ...

دیدگاه ( 6 )

 1. azizi۲۱ مهر ۱۳۹۷

  برای نورپردازی نمای ساختمان استفاده از پروژکتور وال واشر برای ایجاد نور خطی بهتر است یا پروژکتور لنز دار ؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۱ مهر ۱۳۹۷

   با سلام خدمت شما ممنون از توجه شما
   برای ایجاد نور خطی در نورپردازی نما ساختمان از پروژکتور لنز دار استفاده می شود.
   پروژکتور وال واشر برای ایجاد نور سطحی مناسب است.

   پاسخ
 2. YAVARI۲۲ مهر ۱۳۹۷

  با سلام
  فاصله های برش لامپ ریسه ال ای دی چقدر است؟آیا نیاز به آدابپتور دارند؟تراکم ال ای دی های ریسه ال ای دی چقدر است؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۸ مهر ۱۳۹۷

   تراکم چراغ های ریسه ال ای دی نما در حدود ۶۰ یا ۱۲۰ اس ام دی برای هر متر است. اگر ریسه ۱۲ ولت باشد نیاز به آداپتور می باشد و در ریسه ال ای دی های ۲۲۰ ولت پیکسلی ، نیازی به مبدل ولتاژ نمی باشد. به ازای هر متر ۳ عدد اس ام دی قابلیت جابجایی می باشد

   پاسخ
 3. monajem۲۵ مهر ۱۳۹۷

  سلام و خسته نباشید
  چراغ حیاط و باغ برای حدود ۲۰۰ متر چه مدل هایی را پیشنهاد می کنید
  و برای نور پردازی استخر چه چراغی پیشنهاد می کنید؟ ممنون از سایت بیلدینگ پلاس

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۶ مهر ۱۳۹۷

   با سلام و ممنون از بازدید شما از سایت بیلدینگ پلاس
   برای نور پردازی باغ شما چراغ حیاطی ، چراغ دفنی و پرژکتور پیشنهاد می دهیم همچنین می توانید از چراغ وال واشر نما و چراغ دیواری برای نور پردازی دیوار ها استفاده کنید.
   برای نور پردازی استخر شما چراغ های پرژکتوری استخری با ip68 پیشنهاد می گردد.
   برای اطلاعات بیشتر به قسمت محصولات برقی مراجعه نمایید.

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*ورود به بخش بررسی محصولات LED