معرفی 5 چراغ در نورپردازی نمای ساختمان

کلید تفسیر اولیه یک ساختمان مدرن و شیک در نورپردازی نمای ساختمان شکل می گیرد. در حقیقت ، طراحی نورپردازی ساختمان برای ایجاد یک محیط جذاب و مثبت اهمیت دارد و برای برجسته سازی و معماری خانه و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوشته نورپردازی نما ساختمان با استفاده از انواع چراغ های روشنایی مخصوصی این کار ، معرفی و شرح داده می شوند.

این مطلب چگونگی انتخاب بهترین روشنایی و خرید انواع لامپ را به مخاطب شرح و ارائه می دهد. در ابتدا یک ویدئو در زیر از چگونگی طراحی و نورپردازی نمای ساختمان ها در نرم افزار را ببینید و در ادامه متن را مطالعه نمایید. همچنین می توانید تماس بگیرید و از کارشناسان ما مشاوره بگیرید.

نورپردازی نمای ساختمان جیست

نمای ساختمان اولین چیزی هست که ساختمان شما را نشان می دهد و هر فردی که عبور می کند از روی طراحی روشنایی نمای ساختمان متوجه سطح ساختمان و زیبایی آن می شود. نورپردازی هوشمند نمای ساختمان می تواند زیبایی و شخصیت فوق لعاده ای را به خانه شما اضافه کند و همچنین بهترین راه برای خوش آمد گویی مهمانان را ایجاد می کند. طراحی دقیق نورپردازی فضاهای باز و بیرون ساختمان مانند حیاط جلو یا پشتی و چمنزار ها ، علاوه بر افزایش ظاهر خانه ، امنیت را نیز بالا می برد زیرا مناطق تاریک را پوشش می دهد. نورپردازی نما ساختمان روز به روز در حال پپشرفت است و در ابتدا فقط برای روشنایی و نورپردازی آثار تاریخی و بناهای قدیمی استفاده می شده است. طراحان روشنایی و نورپردازی این روش باشکوه را برای تعریف و بهبود شکل ظاهری ساختمان استفاده می کنند.

طراحی روشنایی و نور پردازی

بر خلاف روشنایی داخلی که در آن دیوارها و سقف نقش کلیدی را در نورپردازی ایفا می کنند، در خارج از منزل این نماد ها و ستون های خطی و  اشکال معماری هستند که تمام نور را به خود جذب می کنند تا با برجسته کردن این نماد ها معماری را زیباتر و شکیل تر نمایش دهند. به همین دلیل روشنایی و نورپردازی نما ساختمان به توجه ویژه نیاز دارد و ضروری است که بدانیم چگونه معیارهای عملی و زیبایی شناختی را در نورپردازی نما ساختمان ترکیب کنیم.

کاربرد نئون فلکسی های 220 ولت در نورپردازی و طراحی روشنایی نمای ساختمان های اداری و تجاری

طراحی روشنایی و نورپردازی نما

راه حل های کنترل روشنایی و نورپردازی ساختمان

سیستم کنترل روشنایی دیجیتال یا DALI ، یک سیستم کنترل نورپردازی مقیاس پذیر است که تک تک اتاق های ساختمان را کنترل سطح کیفیت روشنایی را انجام می دهد. روشن است که سیستم کنترل روشنایی DALI یک انتخاب هوشمند برای مصارف تجاری است که نصب ، پیکربندی و ادغام آن با دیگر سیستم های هوشمند آسان است و همچنین صرفه جویی انرژی و بهره وری انرژی را به همراه دارد. کنترلر های DALI می توانند چند سرور یا انخاب کننده داشته باشند تا کنترل نورپردازی ساختمان پیشرفته تر باشد.

خط DALI یک خط شبکه ای متشکل از 64 منبع نور است که از 0 تا 63 شماره گذاری می شود. این خطوط و شبکه ها شامل ، درایور ها ، ترانس ها و اتصالات اضطراری قبل منابع نوری می باشد. یک سیستم کنترل روشنایی DALI یک دستگاه هوشمند است که می تواند برنامه نویسی شود تا سطح قدرت ، حداکثر سطح روشنایی ، حداقل سطح روشنایی ، سطح خرابی سیستم ، زمان قطع شدن و زمان محو شدن را به خاطر بسپارد. یک بالست DALI می تواند به 16 گروه تقسیم شود و تا 16 سطح روشنایی از پیش تعیین شده را به کاربر ارائه دهد و همچنین می تواند سطح نور هر نوع روشنایی و وضعیت لامپ یا چراغ را گزارش دهد.

ریسه های فلکسی با پوشش دیفیوزر نئون برای پخش نور بهتر

استفاده از نئون فلکسی

ویژگی های سیستم DALI

 • سیستم نورپردازی DALI را می توان در هر مکانی نصب کرد
 • اندازه های کوچک و بزرگ داردپ
 • دالی را می توان در دانشگاه ها و ساختمان های تجاری بزرگ نصب کرد
 • میتوان در اتاق های کوچک و مجزا پیاده سازی نمود.
 • یک سیستم پایه می تواند شامل چند اتصالات سبک و یک سوئیچ متصل به منبع تغذیه DALI باشد.
 • سوئیچ کنترل روشن / خاموش کردن روشنایی را تنظیم می کند.
 • سوئیچ ها لازم نیست به صورت جداگانه نصب و استفاده شوند.
 • سیستم کنترل روشنایی DALI ساده است، اما هوشمند می باشد
 • برنامه های زمانی متنوع دارد
 • دکمه های فشار، سوئیچ ها و سنسورها برای کنترل روشنایی و چراغ های اضطراری
نورپردازی نما ساختمان

استفاده از چزاغ های دیواری و پروزکتور در روشنایی نمای ساختمان

معرفی 6 چراغ روشنایی ال ای دی در نورپردازی نما ساختمان

گزینه های روشنایی برای نورپردازی نما ساختمان مختلف می باشند که در اینجا به 5 مورد پر استفاده در صنعت روشنایی نما اشاره خواهیم کرد. چراغ های مهم در نما عبارتند از:

 1. پروژکتور ال ای دی
 2. پروژکتور وال واشر LED
 3. چراغ دیواری
 4. چراغ حیاطی
 5. ریسه ال ای دی
 6. نئون فلکسی 220 ولت نما
چراغ های دیواری در روشنایی نما ساختمان

نورپردازی نما ساختمان با چراغ های دیواری

چراغ پروژکتور ال ای دی

چراغ های پروژکتور ال ای دی کل سطح دیوار نمای ساختمان را می توانند از فاصله دور روشن کنند. این چراغ ها همچنین در نورپردازی فضای باز که به نور با شدت بالا نیاز است ، استفاده فراوان می شود. تخصص چراغ های روشنایی در روشنایی مناطق بزرگ با شدت نور بالا است و نقاط تاریک در سطح باقی نمی ماند. برای نصب چراغ پروژکتور ال ای دی و استفاده در روشنایی نمای ساختمان ، نکات زیر در دستور کار قرار می گیرد.

نکات مهم چراغ پروژکتور برای نورپردازی نما

 • فاصله : توصیه می شود که این چراغ ها در فاصله به نسبت 75 درصد ارتفاع ساختمان نصب شوند. به عنوان مثال اگر یک ساختمان 20 متر ارتفاع داشته باشد ، چراغ پروژکتوری ال ای دی در فاصله عرضی 15 متر با زاویه تابش مشخص کارایی و بهره وری بهتری در تولید نور و روشنایی نمای ساختمان دارد. فاصله بین دو پروژکتور نیز نباید بیش از دو برابر این نسبت باشد.
 • ارتفاع نصب : حداقل ارتفاع نصب نیز با ید نسبت به ارتفاع کل ساختمان سنجیده شود و ارتفاع نصب چراغ پروژکتوری نباید کمتر از 60 درصد ارتفاع کل باشد. در ساختمان 20 متری مثال قبل ، حداقل ارتفاع باید 12 متر باشد.
 • زاویه و جهت : جهت نور باید به سمت نمای ساختمان باشد و در کل هر پروژکتور ال ای دی حداقل 60 درصد ارتفاع بالایی را هدف روشنایی قرار دهد. پروژکتور یک نور پایین به بالا ساطع می کند تا ارتفاع ساختمان بلندتر و کشیده تر از حالت عادی به نظر بیاید. همچنین با استفاده از پروژکتور های ال ای دی با پایه های قابل تنظیم می توان زاویه و جهت را نیز تغییر داد.

در زیر یک فیلم از معرفی پروژکتور ال ای دی را مشاهده نمایید. این پروژکتور در روشنایی نما ساختمان استفاده می شود.

پروژکتور وال واشر LED

وال واشرال ای دی یک پروژکتور با کاربرد فضای بیرونی با درجه حفاظتی بالاست که از قرار گرفتن چندین منبع نوری ال ای دی با تکنولوژی لامپ اس ام دی به صورت خطی ، تشکیل شده اند. چراغ وال واشر در کاربرد های خاصی مانند نورپردازی نما و دیوار های بلند استفاده می شوند که قادرند نور خطی و یکنواخت را در طول زیاد ، تولید و ساطع نمایند. این نوع چراغ یک پروژکتور نورپردازی پیشرفته با قابلیت کنترل و هدایت نور است که به عنوان بخشی از زیبایی ساختمان محسوب می شود. چراغ وال واشر در نمایش باشکوه و مجلل نمای ساختمان ها ، بدنه ی پل ها ، انواع دیوار ها و نورپردازی هنری در بناهای تاریخی نقش موثری دارد.

هنگامی که یک فضای باریک و کم در نورپردازی نمای ساختمان ها ، پل ها و انواع دیوار ها وجود داشته باشد، استفاده از پروژکتور های عادی دیگر ، نمی توانند نور عرضی و خطی با پخش نور یکنواخت و هدفمند ساطع کنند. بنابراین از مهمترین مزیت و ویژگی های پروژکتور وال واشر ال ای دی می توان به نوع کاربرد خاص و منحصر به فرد بودن آنها اشاره نمود. چراغ وال واشر با قابلیت نصب در زوایای مختلف به ایجاد نور سایه روشن در سطح معروف هستند. در اکثر پروژکتور های وال واشر ، لنزی با قابلیت تنظیم زاویه و هدایت نور در زوایای ۳۰ ، ۴۵ و ۶۰ درجه وجود دارند.

چراغ و پروژکتور وال واشر ال ای دی

چراغ وال واشر نما

LED ها با تکنولوژی SMD به صورت متراکم و در فواصل یکسان از یکدیگر قرار گرفته اند که در این صورت نور بیشتری را ساطع می کنند.

مزایای وال واشر های نورپردازی نما

 • ایجاد نور با فوکوس بالا توسط لنز هدایت نور
 • کاربرد منحصر به فرد
 • قابلیت به کار گیری در سیستم نورپردازی هوشمند DMX
 • قابلیت تنظیم و توزیع شدت نور روشنایی
 • زاویه تابش نور دلخواه و امکان تنظیم زاویه تابش نور توسط براکت
 • بهره نوری بالا
 • طول عمر بالای تکنولوژی SMD
 • فوق کم مصرف
 • قابلیت کنترل رنگ RGB و فول کالر
 • دما های رنگ مختلف نوری
 • شاخص نمود رنگ بالای ۸۰ ( CRI )
 • درجه حفاظت ( IP66 ) و ضربه پذیری خوب جهت استفاده در فضا های خارجی

در زیر یک فیلم از معرفی پروژکتور وال واشر نما با قابلیت کنترل رنگ و شدت نور را مشاهده نمایید. این چراغ در روشنایی نما ساختمان استفاده می شود.

چراغ دیواری مخصوص نورپردازی نمای ساختمان

برای نورپردازی نما ساختمان های مدرن از چراغ های دیواری استفاده می شود. چراغ دیواری یک چراغ بیرونی فلزی با درجه حفاظت بالا محسوب می شود که شامل منبع نور سی او بی است. از چراغ دیواری بیرونی برای نورپردازی نما ساختمان استفاده فراوانی می شود و همچنین برای مشخص کردن پلاک یا نماد ساختمان بسیار کاربرد دارد. برخی مزایای چراغ های دیواری نما عبارتند از :

 • طراحی مدرن و لوکس، مناسب جهت نورپردازی نما ساختمان
 • توزیع هدفمند نور آفتابی در زاویه 24 درجه
 • استفاده در سیستم های نورپردازی نما و قابلیت کنترل با سیستم هوشمند
 • نصب به صورت روکار دیواری
 • قاب آلومینیومی با رنگ ذغالی متالیک و درجه حفاظت بالا (IP54)
 • دیفیوزر پلی کربنات قابل شستشو اُپال

در زیر یک فیلم از معرفی انواع چراغ های دیواری نما مشاهده نمایید.

چراغ پارکی یا حیاطی

برای نورپردازی فضا های بیرون ساختمان های مدرن از چراغ های حیاطی یا باغچه ای استفاده می شود. چراغ حیاطی ال ای دی یک چراغ بیرونی فلزی با درجه حفاظت بالا محسوب می شود که شامل منبع نور سی او بی است. برای نورپردازی در محیط های بیرونی از این چراغ های دکوراتیو ایستاده با قابلیت نصب در باغچه و حیاط خانه استفاده می شود. از چراغ حیاطی بیرونی برای نورپردازی باغچه و حیاط ساختمان استفاده فراوانی می شود و همچنین برای مشخص کردن و نورپردازی گیاهان در باغچه بسیار کاربرد دارد. برخی مزایای چراغ های حیاطی یا پارکی عبارتند از :

 • طراحی شده مناسب جهت نورپردازی حیاط و باغچه ساختمان
 • استفاده در روف گاردن و تاثیر آن در روشنایی نمای ساختمان
 • توزیع هدفمند نور
 • استفاده در سیستم های نورپردازی بیرون
 • نصب به صورت ایستاده
 • دیفیوزر پخش نور یکنواخت
 • ماژول LED COB

در زیر یک فیلم از معرفی انواع چراغ حیاطی یا پارکی مشاهده نمایید. این چراغ در روشنایی روف گاردن و نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود.

ریسه ال ای دی نورپردازی نمای ساختمان

ریسه ال ای دی نقطه عطف سیستم های روشنایی نوین و نورپردازی های مدرن می باشد. ریسه ال ای دی حاوی نوار خود چسبنده ای است که LED ها در فواصل منظم بر روی یک بستر آلومینیومی خطی مونتاژ شده اند. پس از نصب و اتصال به برق ، کل طول نوار ال ای دی روشن ، و نور به صورت خطی گسترده می شود. قابلیت انعطاف پذیری ، امکان جداسازی و برش ، ایجاد اشکال مختلف و نوردهی بالا در حجم کم از ویژگی های بارز این نمونه از انواع لامپ LED می باشد. ریسه ال ای دی علاوه بر محیط های داخلی ساختمان ، در محیط های خارجی مانند نورپردازی نما و نورپردازی باغچه و حیاط ساختمان ، نیز کاربرد فراوان دارند.

ویژگی های ریسه ال ای دی نما عبارتند از :

 • امکان کنترل خاموش یا روشن کردن لامپ به صورت ریموت و از راه دور
 • کنترل رنگ نور و شدت نور لامپ
 • شاخص نمود رنگ بالا و بیش از CRI 80
 • نور خورشید 100 سی آر آی بوده بنابراین می توان جایگزین نور خورشید کرد.
 • امروزه استفاده از مدل های رنگی و مختلف ریسه LED در تامین نور گیاهان گلخانه ای برای فرآیند فتوسنتز رایج است.
 • در شرایط جوی متنوع مانند هوای بارانی و مرطوب مقاومت بالایی داشته

در زیر یک فیلم از معرفی ریسه ال ای دی مولتی با قابلیت کنترل رنگ و شدت نور را مشاهده نمایید. این لامپ نواری در روشنایی نما ساختمان و بناهای تاریخی کاربرد فراوان دارد.

نئون فلکسی 220 ولت نما

 • استفاده در نورپردازی مخفی سقف
 • استفاده در نورپردازی فضاها و اتاق ها
 • استفاده در نورپردازی نما
 • تنوع در رنگ و قابلیت کنترل
 • نیازی به درایور ندارد و 220 ولت است.
 • نصب به صورت روکار و توکار
 • در هر متر قابلیت جداسازی و برش دارد.
 • بر روی پکیج چند عدد سوکت ورودی 220 ولت و درپوش و رابط وجود دارد.
 • جنس بدنه پی وی سی و با درجه حفاظت IP65
نصب ریسه ال ای دی نئون فلکسی

ریسه های فلکسی سفید

تصاویری از کاربردهای متنوع طراحی نورپردازی نمای ساختمان به صورت آلبوم آورده شده است.

منبع : clipsal ، Line Light

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 05 / 06
دسته :

نظرات کاربران

برای نورپردازی نمای ساختمان استفاده از پروژکتور وال واشر برای ایجاد نور خطی بهتر است یا پروژکتور لنز دار ؟

  با سلام خدمت شما ممنون از توجه شما
  برای ایجاد نور خطی در نورپردازی نما ساختمان از پروژکتور لنز دار استفاده می شود.
  پروژکتور وال واشر برای ایجاد نور سطحی مناسب است.

با سلام
فاصله های برش لامپ ریسه ال ای دی چقدر است؟آیا نیاز به آدابپتور دارند؟تراکم ال ای دی های ریسه ال ای دی چقدر است؟

  تراکم چراغ های ریسه ال ای دی نما در حدود 60 یا 120 اس ام دی برای هر متر است. اگر ریسه 12 ولت باشد نیاز به آداپتور می باشد و در ریسه ال ای دی های 220 ولت پیکسلی ، نیازی به مبدل ولتاژ نمی باشد. به ازای هر متر 3 عدد اس ام دی قابلیت جابجایی می باشد

سلام و خسته نباشید
چراغ حیاط و باغ برای حدود 200 متر چه مدل هایی را پیشنهاد می کنید
و برای نور پردازی استخر چه چراغی پیشنهاد می کنید؟ ممنون از سایت بیلدینگ پلاس

  با سلام و ممنون از بازدید شما از سایت بیلدینگ پلاس
  برای نور پردازی باغ شما چراغ حیاطی ، چراغ دفنی و پرژکتور پیشنهاد می دهیم همچنین می توانید از چراغ وال واشر نما و چراغ دیواری برای نور پردازی دیوار ها استفاده کنید.
  برای نور پردازی استخر شما چراغ های پرژکتوری استخری با ip68 پیشنهاد می گردد.
  برای اطلاعات بیشتر به قسمت محصولات برقی مراجعه نمایید.

باسلام من چند تا سوال داشتم اول براي نما رستوران كه كامل چوب هست چه رنگ نور و چراغ خايي مناسب مي باشند
دوم براي نصب رسيه نئون فلكسي از چه روشي استفاده كنيم بروي نما ساختمان
سوم سوكت اين مدل خاصه و روش سربندي آن چگونه است

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839