نکاتی برای نصب دیوار سبز پوشیده از گیاه

تصور کنید که شما در یک مرکز خرید در حال قدم زدن هستید اطراف شما را یک محیط سرسبز پوشانده است و از انوع گونه های گیاهی که در اطرافتان وجود دارد هوای تازه استشمام می کنید. این اتفاق با نصب دیوار سبز که دیوار هایی پوشیده از گیاهان هستند امکان پذیر است. در این مقاله به نکاتی در مورد نصب دیوارهای زنده پوشیده از گیاه می پردازیم.

ساختماني با ديوارهاي سفيد که پوشيده از گياه مي باشد و کوزه هايي در اطراف ديوار قرار گرفته اند

دیوار سبز در محیط های شهری

تا سال 2050 ، 66٪ از جمعیت جهان می توانند در شهرها زندگی کنند. بنابراین با افزایش شهر نشینی و ساخت و سازهای بیشتر فضای سبز در شهرها تخریب شده و از بین می رود از این رو  طراحان و معماران شهری تصمیم گرفته اند با بهره گیری از روش های نوین ساختمان هایی را ایجاد نمایند که دارای فضای سبز باشد، تا از این طریق مردم شهرها بتوانند طبیعت را تجربه کنند.

زمانی که شما یک دیوار سبز می بینید این احتمال وجود دارد که شما نیز در آینده بخواهید یکی از آن ها را خریداری کنید این باغهای عمودی چشمگیر، دیوارهای خالی را به آثار هنری خلاقانه و زیبا تبدیل می نمایند که از گیاهان زنده و پر جنب و جوش و قابل رشد ایجاد شده است. برای این کار باید کاشت و نصب گیاهان ماهرانه بر روی دیوار را انجام داد.

برای آشنایی با قیمت دیوار سبز و هزینه طراحی و اجرای سایر دیوار های پوشیده از گیاه به بخش محصولات مراجعه نمایید.

خانمي که در حال آب دادن به ديوار پوشيده از گياه است

آبیاری دیوار پوشیده از گیاه

قبل از نصب دیوار سبز چه کنیم

اولین نکته ای که پیمانکاران باید قبل از نصب دیوار سبز در نظر بگیرند، سیستم آبیاری است که کاربرد آن برای آبیاری گیاهان نصب شده روی دیوار زنده می باشد.

نورپردازی دیوار پوشیده از گیاه ، مورد دیگری است که باید پیمانکاران به آن توجه کنند. توجه به نورپردازی دیوار سبز برای اطمینان از شدت نور مورد نیاز و طیف نوری که برای رشد گیاهان مناسب است الزامیست. بدین منظور بسیاری از دیوارهای سبز داخلی ساختمان به نورپردازی اختصاصی احتیاج دارند.

انتخاب گیاه نیز یکی ار موارد مهم در نصب دیوار سبز می باشد که باید در انتخاب آن دقت نمود. طیف گسترده ای از انواع گیاهان برای دیوارهای سبز از جمله گیاهان  یک ساله  ، چند ساله ، گیاهان خوراکی و گیاهان گرمسیری مناسب هستند.

گونه هاي مختلفي از گياهان که در داخل گلدان ها کاشته شده است

گونه های گیاهی دیوار زنده

مراحل نصب دیوار پوشیده از گیاه

برای نصب صحیح سیستم دیوار پوشیده از گیاه، این مراحل اساسی باید رعایت شود.

نصابان که در حال نصب چهارچوب براي ديوار پوشيده از گياه ميباشند

استراکچر دیوار پوشیده از گیاه

نصب شبکه

مرحله اول برای نصب دیوار سبز قراردادن پایه ها بر روی دیوار است. پیمانکار بایستی پایه ها و شبکه ها را به صورت عمودی بر روی سطح دیوار سبز محکم نصب کند تا امکان گردش هوا بین دیوار و گیاهان نصب شده بر روی آن ایجاد گردد سپس شبکه های افقی را نصب نماید. از این شبکه ها بعنوان پایه برای نصب گیاهان استفاده می گردد.

آبياري ديوار سبز توسط نازلي که در محوطه قرار گرفته است

اتصالات آبیاری دیوار زنده

نصب اتصالات آبیاری

مرحله دوم نصب اتصالات آبیاری می باشد که پیمانکار باید از ایجاد جریان آب پیوسته و یکنواخت بر روی دیوار اطمینان حاصل نماید. همچنین براکت ها را در امتداد اتصالات آبیاری نصب نماید، سپس از قطعاتی مثل چوب یا آلومنیوم برای محکم کردن آنها استفاده کنید.

در سالهای اخیر سیستم های آبیاری مدرن بدون خاک یا هیدروپونیک توسعه یافته اند برای آشنایی با این سیستم ها ، مقاله ” دیوار سبز هیدروپونیک با سیستم آبیاری مدرن ” را مطالعه نمایید.

خانمي که در حال رسيدگي به ديوار پوشيده از گياه است

نصب ماژول های دیوار سبز

قراردادن ماژول های کاشت گیاه

مرحله سوم شامل نصب ماژول های کاشت دیواری در شکاف شبکه های افقی بوده که پس از آن گیاهان بر روی این ماژول ها نصب و آبیاری می شوند.

مراحل رشد گياه را نشان مي دهد که به مقدار زيادي نور آفتاب و آب و مواد مغذي و کود نياز دارند تا ديوار سبزبه خوبي توسعه يابد

انتخاب مناسب گونه های گیاهی و خاک برای دیوار زنده

انتخاب گیاه و خاک مناسب برای پوشش دیوار

ما توصیه می کنیم برای ایجاد یک دیوار سبز ،گیاهان را بر اساس محیط و و اینکه کجا می خواهید آن ها را  مستقر کنید انتخاب کنید. گیاهان خاص به مقدار مشخصی از نور مستقیم خورشید و سایه احتیاج دارند. همچنین از نوع گیاهی که انتخاب می کنید اطمینان حاصل نمایید که آیا مناسب مکانی است که در نظر دارید دیوار سبز را نصب کنید یا خیر. کارشناسان انواع سرخس ، پیچک را در گلدان کاشتند و بررسی کردند و متوجه شدند که دیوار سبز روزانه 6 الی 8 ساعت از نور خورشید فیلتر شده استفاده می کند.

برای انتخاب گیاه مناسب می توانید مقاله ” انتخاب گیاه مناسب برای دیوار سبز ” را مطالعه نمایید.

خانمي که در گلخانه است و در حال انتخاب گلدان مناسب براي ديوار پوشيده از گياه مي باشدو گلداني با گل رز را انتخاب کرده و در دست دارد

انتخاب گلدان با کیفیت برای دیوار زنده

از آنجا که گیاهان در زمین نیستند و در گلدان ها نگهداری می شوند بنابراین گیاهان برای نگهداری آب و دریافت مواد مغذی مناسب به یک خاک گلدان با کیفیت و بسیار خوب نیاز دارند ما توصیه می کنیم کود مناسب و گلدان های با کیفیت استفاده نمایید. این کار باعث می شود گیاهان شما از تمام مواد مغذی ضروری استفاده کنند .این گلدان ها این خاصیت را دارند که آب را خیلی خوب نگه دارند که باعث می شود گیاهان نصب شده بر روی دیوار سبز خیلی سریع خشک نشوند و از بین نروند.

شير آب که گياهان ديوار سبز را به صورت دستي آبياري مي کند و در داخل شير گياهاني وجود دارد

نگاتی برای ایجاد دیوار عمودی با پوشش گیاهی

10 نکته برای ایجاد دیوار سبز

در ادامه نکاتی برای ایجاد دیوار سبز ارائه می گردد:

  • از فضای خود بیشترین استفاده را ببرید.کیت های دیوار سبز عمودی شما می توانند قابل اتصال باشند و بهم متصل شوند بنابراین دیوار سبز شما می تواند فشرده و جمع و جور شود یا بزرگ شوند و توسعه یابند هر طور که شما مایل باشید می توانید اندازه آن را تنظیم کنید.
  • تراز کردن پنل ها: اولین ماژول را بر روی سطح رویی دیوار نگه دارید و از صحیح قرار گرفتن آن اطمینان حاصل نمایید. اگر قصد اضافه کردن ماژول های اضافی را دارید ، در انجام این کار دقت کنید.
  • سوراخ های براکت نصب شده را علامت گذاری کنید. برای نصب دیوار سبز دو عدد دایره  وجود دارد که یک نشانگر را در دایره قرار دهید و دیوار را علامت گذاری کنید. این راهنمای شما برای محل پیچاندن براکت است.
  • با مته سوراخ هایی برای نصب ایجاد کنید. جایی را که مشخص کرده اید سوراخ کنید و پریز را درون محل مورد نظر قرار دهید، سپس براکت فلزی را در جای خود پیچ کنید.
  • ماژول های دیوار سبز را نصب کنید. اولین ماژول را به دیوار نصب کنید. با سرپیچ ، ماژول دوم خود را متصل کرده و مراحل 2 ، 3 و 4 را تکرار کنید.
  • گیاهان مورد نظر را بکارید و فضای سبز را ایجاد کنید. گلدان های خود را از روی دیوار سبز جدا کرده و با گیاهان و خاک پر کنید.
  • گلدان های را نصب کنید. گلدان های کاشته شده را با ماژول محکم کنید.
  • سیستم آبیاری را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که قطره چکان های قابل تنظیم در داخل  خاک هر گلدان قرار گرفته است..
  • سیستم آبیاری را به صورت خودکار انجام دهید. برای آبیاری دقیق و یکنواخت، شیلنگ یا لوله پلی خود را به یکی از ماژول ها وصل کنید.

نصب دیوار پوشیده از گیاه چه مدت طول می کشد

برنامه ریزی برای نصب دیوارهای زنده بیشتر از آن است که تخمین زده شود  نصب کردن آن ها مشابه نصب کردن کابینت بر روی دیوار می باشد. ابتدا براکت های نگهدارنده با دقت بر روی دیوار نصب می شوند و هر براکت پیچ می شود همه چیز باید یک سطح، مربع و مستقیم باشد دیوارهای بیرونی ساختمانهای تجاری لزوما همیشه یکنواخت نیستند. و ممکن است با چشم غیر مسلح تشخیص داده نشود اما زمانی که براکت ها به صورت مستقیم نصب شود مشخص می شود.

نصاب باید دقت بالایی داشته باشد و با سانتی متر اندازه گیری کند. همه چیز باید بسیار دقیق انجام شودکه بعد از اتمام کار شکاف های عمیق بین پنل ها وجود نداشته باشد. برای نصب دیوارهای های پیچیده، یک نصاب شش الی هشت هفته زمان لازم دارد.

برای آشنایی کلی با دیوار های عمودی پوشیده از گیاه و اجزای آن پیشنهاد می کنیم مقاله ” دیوار سبز خانگی با پوشش گیاهی عمودی ” را بخوانید.

منبع : holman  ، greenscapeinc

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1399 / 08 / 11
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839