نحوه اجرای سقف یوبوت و مراحل آن

در دال های افقی بتنی عامل اصلی محدود کننده برای افزایش طول دهانه ، وزن زیاد است. برای غلبه بر این ضعف تحقیقات اساسی در راستای تقویت بتن مسلح صورت گرفته است که منجر به ارائه راهکار های جدید ، از جمله اجرای سقف یوبوت ، در راستای کاهش وزن بتن مصرفی و غلبه بر ضعف طبیعی بتن در تنش شده است. سیستم دال توخالی سقف یوبوت محدودیت طول دهانه دال های بتن آرمه توپر را ، که ناشی از وزن زیاد آن هاست ، ندارد.

قالب سقف یوبوت یک عنصر منظم ساخته شده از پلاستیک بازیافتی است که منجر به سبک تر شدن سازه در اثر کاهش وزن بتن مصرفی و کاهش ضخامت دال می گردد.

مراحل اجرای سقف یوبوت

سرعت اجرای سقف یوبوت با وجود قالب بندی ، تنظیم فاصله بین قطعات و بتن ریزی در محل سایت با توجه به نظر طراح ، بالا است. وجود گیره های اتصال با اندازه های مشخص موجب سهولت در نصب قطعات پلاستیکی یوبوت شده و هم چنین پایه های مخروطی شکل این قطعات ضخامت دال زیر این قطعات را تضمین کرده و نیازی به استفاده از لقمه برای ایجاد فاصله بین قالب ها و قطعات یوبوت نیست.

اجرای سقف یوبوت با میلگرد گذاری بالای قالب های سقف یوبوت

نحوه اجرای سقف یوبوت

نصب پایه ها و قالب بندی زیر دال

در مرحله اول از اجرای سقف یوبوت ، کل سطح دالی که قرار است بتن ریزی شود را می توان تحت نظر طراح ، شبکه بندی کرد. فواصل عناصر شبکه بندی می تواند بسته به دسترسی به سایت تا 3 متر باشد. قالب بندی سطح کف به وسیله قالب های چوبی یا سیستم های مشابه انجام می شود. نوار های عمودی مشبک با قالب های توخالی ، به عنوان پایه و به منظور فیکس کردن سقف سر جای خود ، در این مرحله نصب می شوند.

قرار دادن شبکه میلگرد پایین دال

در این مرحله میلگرد های تحتانی در دو جهت عمود بر هم مطابق طراحی بر روی قالب ها در کف دال قرار می گیرند.

چیدن و جاگذاری قطعات سقف یوبوت

قطعات سقف یوبوت بر روی قالب ها و میلگرد ها قرار داده می شوند و با استفاده از گیره های جانبی به هم متصل می شوند تا فاصله مطلوب بین آن ها برای ایجاد تیر های عمود بر هم ایجاد شود. پایه های مخروطی شکل این قطعات موجب بالا رفتن آن ها شده و امکان بتن ریزی و ساخت لایه پایینی دال را فراهم می کند. اگر از المان های دوگانه و یا سه گانه استفاده شود، این المان ها باید ابتدا روی هم سوار شوند.

قرار دادن شبکه میلگرد بالای دال

آرماتور گذاری بالای قطعات و پنل های پلاستیکی سقف یوبوت در این مرحله انجام می گیرد. بعد از قرار دادن قالب های سقف یوبوت و قرار دادن شبکه میلگرد فوقانی بر روی این المان ها در دو جهت متعامد و قرار دادن میلگرد های برشی در جاهایی که طبق طراحی لازم است، میلگرد گذاری به پایان می رسد. میلگرد گذاری فوقانی با هدف تکمیل عملکرد تیر مانند انجام می گیرد.

بتن ریزی لایه اول

برای جلوگیری از شناور شدن المان های سقف یوبوت ، بتن ریزی باید در دو فاز مجزا انجام شود. ابتدا در لایه زیرین به اندازه ارتفاع پایه های یوبوت (20 درصد ضخامت دال) بتن ریخته می شود تا شبکه آرماتور بندی شده پایین را روکش کند. پس از ویبره و دادن زمان مناسب ، که بتن شروع به گرفتن و نیمه سیال شدن کند ، این مرحله ادامه می یابد و با خشک شدن بتن منجر به ایجاد قالبی دائمی تا عمقی از دال می گردد.

بتن ریزی نهایی

پس از اتمام این مرحله ، بتن ریزی نهایی انجام می شود و تا پوشاندن کامل المان های سقف یوبوت ادامه پیدا می کند. در انتها سطح بتن با استفاده از ابزار های سنتی تسطیح می شود و کف ، بالا و تمام گوشه های دال دارای سطحی صاف خواهند بود. شبکه بتن مسلح  پس از خاتمه این مرحله به طور کامل تشکیل می شود.

قالب برداری

پس از گیرایی کامل بتن ، قالب ها ، بدون آنکه مورد نیاز ساختار سقف باشند ، برداشته می شوند و یک دال دو طرفه بدون درز حاصل می شود. سطح زیر سقف ، سطح صافی خواهد بود.

منبع : slideshare , daliform

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 07 / 04
دسته :

نظرات کاربران

ممنون مطلب مفیدی بود.

    ممنون از توجه شما به مقاله اجرای سقف یوبوت.

تو اجرای سقف یوبوت قالبای پلاستیگی حرکت نمیکنن؟

    خیر. در اجرای سقف یوبوت ، وجود گیره های اتصال با اندازه های مشخص میان قالب های پلاستیکی سقف یوبوت موجب تنظیم فاصله میان قالب ها ، جلوگیری از حرکت و سهولت در نصب آن ها می شود.

تا چه طول دهانه ای اجرای سقف یوبوت انجام می شود؟

    سیستم دال توخالی سقف یوبوت محدودیت طول دهانه دال های بتن آرمه توپر را ، که ناشی از وزن زیاد آن هاست ، ندارد. اجرای سقف یوبوت محددیتی در دهانه های بلند ندارد و حتی تا 200 متر را می توان با این سازه پوشش داد.

از نظر هزینه اجرای سقف یوبوت رو چطور ارزیابی می کنید؟ آیا نسبت به اجرای سقف های دیگر مزیتی هم داره؟

    استفاده از سقف یوبوت به دلیل سبک تر شدن اسکلت سازه ای و کاهش مصرف مصالح ، تخت بودن زیر سقف و حذف عملیات اجرای سقف کاذب ، عدم وجود تیر ها و کاهش هزینه های حمل و نقل موجب صرفه جویی در هزینه ساخت سقف می گردد.

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839