نحوه اجرای سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی ، یکی از تکنیک های جدید ساخت سقف ساختمان و سقفی سبک در مقایسه با سقف های متداول اسکلت فولادی است. عرشه فولادی از نورد سرد ورق ­های گالوانیزه فولادی ساخته­ می­ شود و اجرای سقف عرشه فولادی با آرماتور بندی و بتن ریزی روی ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای و اتصال این ورق های فولادی توسط برشگیر گل میخ به تیر آهن های سازه انجام می شود. در این نوشته ، مراحل اجرای سقف عرشه فولادی و ملاحظات نصب هنگام اجرای این سقف بررسی شده است.

مراحل اجرای سقف عرشه فولادی

اجرای سقف عرشه فولادی به دلیل حذف قالب بندی ، با عملکرد قالب بندی مانند عرشه فولادی ، و به طور کلی عملکرد ترکیبی عرشه فولادی و بتن در تحمل بار ، در زمان اجرا و هم چنین در طول بهره برداری ، مزایای زیادی از جمله سرعت ساخت و صرفه اقتصادی را برای سازندگان فراهم کرده است.

نورد سرد ورق های فولادی

در ابتدا با نورد سرد ، ورق های گالوانیزه فولادی به شکل پروفیل فولادی دلخواه ، مطابق با نقشه های سازه ، تولید می شود.

اتصال گل میخ به ورق های فولادی سقف عرشه فولادی

نحوه اجرای سقف عرشه فولادی و نصب گل میخ

انتقال ورق های فولادی به محل پروژه

در ابتدا بارگیری و حمل ورق های فولادی از محل دپو تا محل پروژه توسط جرثقیل انجام می گیرد. سپس توسط بالابر و نیروی انسانی ، ورق ها بر روی اسکلت قرار گرفته و به طبقات مورد نظر انتقال می یابند. کلیه­ عرشه ­هایی که برای اجرای طبقات بالا ، تا محل مربوطه حمل شده اند باید به شکل مناسب و با دقت ، با استفاده از کابل­ های فلزی و زنجیر های آویز بسته شوند. مجموعه قطعات ، به هنگام بالابردن باید علامت­ گذاری شوند. قطعات باید طوری قرار داده شوند که اضافه بار به سازه اصلی وارد نکنند.

قابلیت قرارگیری بسته های سقف عرشه فولادی بر روی سازه و اجرای سقف عرشه فولادی به طور همزمان بر روی سقف چند طبقه ، موجب انتقال و قرارگیری ورق ها در یک روز بر روی سازه و به حداقل رسیدن زمان استفاده از جرثقیل و صرفه جویی در هزینه و زمان اجرای سقف می گردد.

نصب و جاگذاری ورق های فولادی

ورق های فولادی باید قبل از اتصال دائم به سازه اصلی ، طبق نقشه های اجرایی ، در محل مناسب قرار گرفته و تنظیم شوند. عرض تکیه ­گاه­ ها باید حداقل برابر با عمق عرشه ها باشد. . ورق های عرشه باید روی تکیه گاه ها قرار بگیرند و قبل از اتصال دائمی در موقعیت نهایی با دقت تنظیم شوند. در اجرای سقف عرشه فولادی برای طول دهانه تیر ریزی بالاتر از 4 متر ، نیاز به اجرای تیر فرعی بدون شمع بندی خواهد بود.

فیکس کردن ورق های فولادی

برای ثابت کردن ورق های فولادی سر جای خود و فیکس شدن به سازه و جلوگیری از حرکت آن ها ، همزمان با نصب ورق های فولادی با استفاده از میخ و بست با میخکوب آن ها را تثبیت می کنند.

نصب گل میخ

در مکان هایی که عرشه فولادی بر روی تیر ها قرار گرفته است ، باید از برشگیر گل میخ برای اتصال آن ها استفاده کرد. گل میخ ها توسط دستگاه جوش قوس الکتریکی بر روی تیر های سازه ای جوش می شوند. قبل از نصب گلمیخ ، یک حلقه سرامیکی در محل جوش قرار داده می شود تا حوضچه مذاب ایجاد شده در لحظه ایجاد قوس الکتریکی را در برابر پاشش ، کنترل و محافظت نماید.

میلگرد گذاری

در این مرحله ، اجرای آرماتور ها و میلگرد های حرارتی و ضد حریق طبق نقشه های اجرایی بر روی عرشه فولادی انجام می گیرد.

بتن ریزی

در مرحله آخر از اجرای سقف عرشه فولادی ، بتن ریزی روی عرشه فولادی ، که مانند قالب عمل می کند ، انجام شده و سطح بتن نهایی تسطیح می گردد.

منبع : cordeck , cssbi

تحریریه کلینیک ساختمانی بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 07 / 17
دسته :

نظرات کاربران

خیلی جالب بود من آشنایی نداشتم با اجرای سقف عرشه فولادی . ممنون.

  ممنون از حسن توجه شما به مقاله نحوه اجرای سقف عرشه فولادی.

برای هر طول تیری اجرای سقف عرشه فولادی کاربرد داره؟

  ممنون از دقت شما. در اجرای سقف عرشه فولادی برای طول دهانه تیر ریزی بالاتر از ۴ متر ، نیاز به اجرای تیر فرعی بدون شمع بندی خواهد بود.

در مورد گلمیخ ها بیشتر توضیح میدین؟ جنسشون چیه و بجز تو اجرای سقف عرشه فولادی کجا کاربرد دارن؟

  گل میخ نوعی میخ بزرگ و پیوند دهنده است که انواع و کاربرد های متفاوتی دارد و یکی از کاربرد های آن اتصال عرشه فولادی به بقیه اجزا به عنوان میل پایه و برشگیر است. گل میخ ها در مکان هایی که عرشه فولادی بر روی تیر ها قرار گرفته است و در حقیقت رابط میان ورق گالوانیزه و بتن هستند که توسط دستگاه جوش قوس الکتریکی بر روی تیر های سازه ای جوش می شوند. گلمیخ برشگیر مورد استفاده در اجرای سقف عرشه فولادی از جنس فولاد بوده و بر اساس استاندارد فورج سرد تولید می شود.

منابع اینمطلب کجاست؟
قیمت هر متر سیم بکسل آسانسور چقدره؟ لیست قیمت سیم بکسل

عاااااااااااالی ❤️❤️❤️

  ممنونم از توجهتون به سقف عرشه فولادی

من یکی از کاربران دائمی سایت
شما هستم

  باعث افتخاره دوست عزیز

سلام عالی بود

میشه مطلب رو توی وبلاگ خودم بزارم؟

  سلام دوست عزیز با ذکر و لینک بیلدینگ پلاس اشکالی نداره

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839