منبع انبساط سیستم گرمایش خورشیدی

منبع انبساط سیستم گرمایش خورشیدی یکی از تجهیزات جانبی هستند که برای کنترل فشار آبگرم در برخی از انواع سیستم های گرمایش خورشیدی نصب می گردد. این تجهیز عملکردی مشابه منبع تحت فشار داشته و بسته به نوع و حجم سیستم آبگرم انتخاب می شوند.

منبع انبساط سیستم گرمایش خورشیدی چیست

آب هنگام گرم شدن منبسط شده و نسبتا تراکم ناپذیر می ­باشد این دو خاصیت می­ تواند نیروی زیادی در مخازن آب گرم خورشیدی ایجاد کند. آبگرم شده در مخازن ذخیره خورشیدی 80 گالنی می­تواند تا 5/2 گالن افزایش حجم داشته باشد. این انبساط حرارتی باعث افزایش قابل توجه فشار در سیستم لوله کشی می­ شود مگر اینکه حجم مایع افزوده شده جا به جا شود. تحت این شرایط یک سیستم آبگرم خورشیدی خانگی در صورت از کار افتادن ترموستات و شیرهای اطمینان دما و فشار به یک موشک تبدیل می­ شود.

افزایش فشار در برخی از سیستم های گرمایش خورشیدی

در برخی از سیستم های خورشیدی این انبساط گرمایی از طریق بازگشت فشار به سیستم ، جذب می­شود. ولی در آبگرمکن های خورشیدی که از شیرهای یکطرفه جهت نگهداری پمپ از فشار برگشتی و یا محافظت منابع آب از آلودگی های احتمالی استفاده می شود ، نیاز به اتخاذ شیوه ای برای جذب این انبساط می باشد.

منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی سبز رنگ و برش خورده

منبع انبساط سیستم خورشیدی

در برخی از سیستم­های آبی اغلب مخزن فشار این امر را محقق می کند. ولی برای سیستم هایی که دارای شیر یکطرفه بر روی سیستم آبرسانی می باشند یک منبع انبساط مورد نیاز است.

نصب منبع انبساط در سيستم آبگرمکن خورشيدی

منبع انبساط خورشیدی یک جزء حیاتی از سیستم خورشیدی است

منبع انبساط سیستم خورشیدی عموما مخازن استیل 2 تا 5 گالنی بوده که دیواره انعطاف پذیری ( مانند نوع تیوبی یا نوع دیافراگمی ) مخزن را به دو قسمت تقسیم می­ کند. یک سمت مخزن حاوی آب بوده و به لوله های سیستم آبگرم متصل شده و سمت دیگر حاوی هواست. این غشا در مخازن انبساط نوع تیوبی مانند بالن می­باشد در حالی که در مخازن نوع دیافراگمی به دیواره مخزن چسبیده است. از آنجا که آب شرب در مخازن نوع دیافراگمی می تواند در تماس با مخزن استیل باشد ، آستری از جنس پلی پروپیلن برای مقاومت در برابر خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع انبساط خورشیدی در موتورخانه

منبع انبساط سیستم گرمایشی

یکی از عوامل افزایش فشار منبع آبگرمکن

هوا سیال تراکم پذیر بوده و هنگامی که حجم آب مخزن ذخیره منبسط می­شود حجم هوا در منبع انبساط کاهش می یابد. این امر سبب افزایش فشار هوا و در نتیجه افزایش فشار آب می­شود. در اینجاست که انتخاب و سایزینگ مناسب منبع انبساط نقش مهمی را ایفا می­کند. اگر اندازه منبع انبساط کوچک باشد و نتواند فشار افزوده شده را جذب کند ممکن است فشار آب از حد مجاز تجاوز کرده و شیرهای اطمینان دما و فشار مخزن ذخیره عمل کنند. این مسأله از آن جهت که شیر اطمینان وسیله ای در جهت حفظ ایمنی بوده و عملکرد دائم این شیر سبب خرابی آن می شود ، دارای پیامدهای خطرناکی است.

شير يک طرفه تنظيم فشار در سيستم آبگرمکن خورشیدی

استفاده از شیر های یک طرفه برای محافظت از سیستم آبگرم

انتخاب یک مخزن انبساط برای یک سیستم گرمایش خورشیدی مشابه انتخاب منبع انبساط برای یک سیستم آبگرم معمولی است. اما با دو وجه تمایز: مخازن در آبگرمکن های خورشیدی بزرگتر از آبگرمکن معمولی است و ممکن است حداکثر دما در مخازن سیستم گرمایش خورشیدی بین 50 تا 60 درجه فارنهایت بالاتر باشد. این بدان معناست که انبساط حرارتی در سیستم های خورشیدی 4 تا 10 برابر بیشتر از آبگرمکن های معمولی است.

لازم است در تعیین حجم منبع انبساط ، دمای کارکرد نرمال سیستم ، فشار آب استاندارد و حجم سیستم گرمایش خورشیدی در نظر گرفته شود. تولیدکنندگان منبع انبساط باز سیستم گرمایش خورشیدی عموما جداول سایزینگی بر اساس این متغیرها را تهیه می ­کنند.

منبع انبساط خورشيدی با مجراي پشتيبان

در سیستم های خورشیدی با حجم زیاد آب داغ از یک مجرای پشتیبان استفاده می شود تا هنگام افزایش دما در سیستم به غشای داخل منبع انبساط خورشیدی صدمه وارد نشود.

منبع انبساط خورشیدی برای سیستم خورشیدی مدار بسته

در سیستم های آبگرم خورشیدی مدار بسته بر پایه ضد یخ ( گلیکول )، منبع انبساط بسته جهت جذب مایع منبسط شده مورد نیاز می­باشد. کلکتورهای خورشیدی ، لوله کشی و مبدل های حرارتی توسط محلول گلیکول پر شده اند که این محلول هنگام گرم شدن مانند آب منبسط می­شود. در حالیکه حجم گلیکول در مدار خیلی کمتر از حجم آب در منبع ذخیره است ، اندازه منابع انبساط در سیستم خورشیدی – در صورتیکه سیستم راکد شود – جهت کنترل انبساط سیال و بخار در حد نرمال به سمت برابری یا بزرگتر بودن از منابع انبساط مورد استفاده در سیستم های آبگرم معمولی میل می کند.

نصب منبع انبساط زميني در سيستم آبگرمکن خورشيدی

نصب منبع انبساط بزرگ بر روی زمین در سیستم خورشیدی برای جلوگیری از پدیده رکود در سیستم

پدیده رکود در سیستم گرمایش خورشیدی

در سیستم گرمایش خورشیدی زمانی که میزان تابش خورشیدی کافی بوده اما مایع انتقال حرارت در میان کلتورها جریان نداشته باشد ، رکود اتفاق می افتد. هنگامی که اجزایی مانند کنترلرها یا پمپ خراب شود و یا در زمان قطع برق که پمپ سیرکولاتور دارای قدرت کافی به مدت طولانی نمی­باشد و یا وقتی که تحت کارکرد استاندارد ، سیستم آب را تا حداکثر دمای مجاز مخزن ذخیره گرم کند و کنترلرها به منظور جلوگیری از بالا رفتن دما در مخزن ، پمپ را خاموش کنند ، این رکود اتفاق می افتد. در طراحی سیستم های بر پایه ضد یخ این رکود باید در نظر گرفته شود.

نظر شما در مورد سیستم های خورشیدی و محاسن و معایب آنها چیست؟ برای آشنایی با آبگرمکن های خورشیدی مقاله آبگرمکن خورشیدی  را بخوانید.

برداشت و ترجمه از waterheaterhub

تحریریه کلینیک ساختمانی بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس امری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1395 / 11 / 17
دسته :

نظرات کاربران

باتشکر فراوان واقعا عالی بود تونستیم نهایت استفاده مفید رو از مطالبتون داشته باشیم ممنون/

    سپاس از توجهتون به مقاله منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی

سلام نحوه محاسبه حجم منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی به چه صورتی است؟

    سلام
    انتخاب یک مخزن انبساط برای یک آبگرمکن خورشیدی مشابه انتخاب منبع انبساط برای یک سیستم آبگرم معمولی است اما با دو وجه تمایز: مخازن در آبگرمکن های خورشیدی بزرگتر از آبگرمکن معمولیست و ممکن است حداکثر دما در مخازن آبگرمکن خورشیدی بین 50 تا 60 درجه فارنهایت بالاتر باشد. این بدان معناست که انبساط حرارتی در آبگرمکن های خورشیدی 4 تا 10 برابر بیشتر از آبگرمکن های معمولیست.

سلام
یک در یک سیستم با منبع انبساط آبگرمکن خورشیدی چگونه می توانیم از یخ زدگی لوله ها جلوگیری کنیم؟

    سلام در سیستم های خورشیدی ، برای جلوگیری از یخ زدگی از ضد یخ یا گلیکول استفاده می کنیم. به این صورت می توان از آبگرمکن خورشیدی در تمام فصول سال استفاده کرد.

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839