شومینه مدرن

شومینه های داخل ساختمان بیش از گرم کردن محیط ،  تاثیر گذار در دکوراسیون داخلی هستند. انواع متفاوتی از شومینه وجود دارد ، اما بطور کلی شومینه بر اساس سوخت ، ظاهر و شکل ، متریال و سبک تقسیم بندی می شود. شومینه بر اساس چیدمان فضا شامل سه سبک شومینه مدرن ، معاصر و یا شومینه کلاسیک می باشد.

انواع سبک شومینه

دسته بندی سبک شومینه تا حدودی وابسته به ابعاد و متریال های تشکیل دهنده آن است . به طور مثال شومینه هایی از جنس استیل بیشتر در سبک مدرن به کار می روند . از انواع سبک شومینه می توان به موارد زیر اشاره نمود.

شومينه مدرن منقلي پذيرايي

شومینه سبک کلاسیک

شومینه سنتی به طور معمول از سنگ یا آجر ساخته می شود. اگر چه شومینه کلاسیک می تواند گاز سوز و یا برقی باشد اما شومینه سنتی بیشتر هیزمی است و با تداعی طبیعت در خانه باعث ایجاد فضایی دلپذیر و آرامش بخش می شود.

سبک معاصر

بیشتر شومینه های سبک معاصر دارای خطوط تیزی هستند و از متریال سنتی مانند آجر یا سنگ استفاده می کنند ، اما اینکار را به شکل ظریفی انجام می دهند. شومینه امروزی بیشتر برای خانه های شیک مناسب است.

شومینه مدرن

مینیمال بودن شومینه مدرن ، استفاده از متریال با دوام ، عدم نیاز به اختصاص دادن فضایی مشخص باعث جذابیت و مورد استقبال قرار گرفتن شومینه مدرن شده است. شومینه مدرن بیشتر از اینکه راهکاری برای تأمین گرمای محیط باشد ، باعث زیبایی دکوراسیون فضا می شود.

همخوانی رنگ دکوراسيون پذيرايی با قاب چوبی شومينه مدرن

رنگ متضاد و طرح برجسته روی دیوار شومینه

برای اینکه از شومینه به عنوان عنصر زیبا کننده در کنار گرمایش بتوان بهره برد ، باید شومینه را نقطه کانونی اتاق قرار داد. راه های رسیدن به این هدف عبارتند از:

 • نصب روشنایی تاکیدی بر بالای تاج شومینه مدرن
 • متعادل کردن شومینه مدرن با یک طراحی هندسی
 • نقاشی یا کاشی کاری بر دیوار شومینه با رنگ متضاد و طرح برجسته و خاص
 • اضافه کردن یک طاقچه بالای شومینه
 • اضافه کردن یک لبه سکو مانند برای نشستن

با افزایش جمعیت و کوچک شدن فضای داخل آپارتمان های امروزی ، شومینه مدرن این امکان را فراهم می سازد تا در صورت عدم در نظر گیری فضا برای شومینه سنتی چوبی در طراحی و ساخت هم بتوان از یک شومینه جدید و زیبا بهره برد. شومینه مدرن می تواند از هر نوع سوختی استفاده کند ، اما همانطور که گفته شد عنصر زیباسازی دکوراسیون و همینطور فضای در دسترس ، مهمترین عوامل برای انتخاب نوع مناسب شومینه مدرن می باشد.

اشغال کم فضا توسط شومینه مدرن خطی

شومینه خطی در طراحی مدرن

انواع شومینه مدرن

شومینه های مدرن بیشتر از نظر شکل ظاهری ، متریال به کار رفته در آن ها ،کاربرد و مکان مورد استفاده و یا ترکیبی از این عوامل در انواع مختلف دسته بندی می شوند. به همین دلیل قرار دادن یک نوع شومینه مدرن در تنها یک دسته بندی کار دشواری است. از جمله انواع شومینه مدرن که برای مقاصد مختلفی بکار می روند می توان شومینه مدرن شیشه ای ، شومینه معلق ،شومینه با پوشش فلزی ، منقل آتش داخل سالنی ، شومینه خطی ، شومینه های حمام و اتاق خواب ، شومینه دیوار تلویزیون ، شومینه مدرن آشپزخانه ، شومینه تقسیم کننده اتاق ، شومینه کانونی ، شومینه خارج از مرکز و شومینه فضای بیرونی را نام برد.

خنثی کردن وزن شومینه خارج از مرکز شیشه ای با یک نیمکت معلق

ایجاد یک کنج دنج توسط شومینه خارج از مرکز دو طرفه

شکل شومینه و ظاهر آن

از نظر شکل ظاهری انواع مدرن شومینه در شکل های مختلف مانند گرد ، خطی ،خارج از مرکز ، دو طرفه و رومیزی به کار می روند.

شومينه شيشه اي مدرن با اتصالات فلزی

شومینه شیشه ای با ظاهر بتن و اتصالات فولادی

متریال به کار رفته در شومینه

در شومینه مدرن از متریال های مدرن مانند شیشه ، فولاد و سنگ مرمر به جای متریال های سنتی سنگ و آجر استفاده می شود. علاوه بر متریال به کار رفته ، شومینه شیشه ای با محصور کردن شومینه باعث گرم تر شدن محیط و نیز با سطح شفاف خود باعث دید بهتر از چند طرف و لذت بیشتر از تماشای آن می شود.

گرم کردن محیط با سوختن چوب و بدون نیاز به شومینه توسط کوره چوب سوز شومینه داخل سالن

ایجاد یک نقطه کانونی در مرکز سالن توسط منقل آتش داخل سالنی

کاربرد شومینه مدرن

کاربرد استفاده از شومینه مدرن ، طیف گسترده ای را در بر می گیرد. گاهی ممکن است شومینه برای ایجاد یک نقطه کانونی و چشم نواز در مرکز و یا گوشه اتاق به کار رود.

شومينه آویزان به عنوان نقطه کانونی در يک سالن ساحلي روبه دريا

گرم کردن فضا بدون گرفتن دید در شومینه معلق کانونی

شومینه مورد استفاده در این منظور می تواند هر نوع از شومینه مدرن مانند شومینه معلق ، منقل آتش داخل سالنی و یا یک شومینه هیزمی با طراحی پوشش خارجی منحصر به فرد باشد.

عملکرد شومینه مانند یک ستون دیواری و جدا سازی فضای نشیمن از غذا خوری

شومینه مدرن به عنوان دیوار جدا کننده

گاهی ممکن است شومینه مدرن برای جدا سازی و تقسیم کردن دو بخش ، بدون بستن سراسری فضا به کار گرفته شود.

ایجاد اتصال بین دو فضای جداگانه توسط شومینه شیشه ای داخل دیوار سنگی

امکان ایجاد تبادل در دو طرف دیوار توسط شومینه دیواری شیشه ای

نقش تقسیم کردن فضا در دیوار های سراسری بر عهده دیوار است ، اما شومینه دیواری به کار رفته در دیوار جدا کننده باعث ارتباط در دو سمت دیوار می شود.

تقسیم فضای اتاق خواب توسط شومینه مدرن

قرار گیری اتاق خواب و وان حمام در دو طرف شومینه دوگانه و استفاده همزمان از آن

گاهی نیز ممکن است شومینه برای مصارف زیبایی و گرم کردن فضا در قسمت هایی از ساختمان مانند اتاق خواب ، حمام و آشپزخانه استفاده شود.

بهره بردن از گرمای شومینه محوطه از انواع شومینه مدرن در هوای سرد

شومینه فضای باز

شومینه فضای باز نوعی از کاربرد شومینه مدرن است که با استفاده از آن در فصول سرد نیز می توان از شومینه و گرمای آن نهایت استفاده را نمود.

برداشت و ترجمه از Freshome

تحریریه کلینیک ساختمانی بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1396 / 04 / 26
دسته :
برچسب ها : دکوراسیون منزل

نظرات کاربران

مدل های ارائه شده برای شومینه ها بسیار زیباست

  سپاس از توجه اتون

چه شومینه های زیبایی. این شومینه ها رو موجود هم دارین؟

  سلام . با تشکر از توجه شما به مقاله شومینه مدرن
  بله در صورت تماس با مشاوران ما راهنمایی لازم را دریافت خواهید کرد.

سلام این شومیه مدرن معلق هر قسمت از فضا قابل نصب هست؟

  سلام. بله شومینه معلق مدرن متناسب با فضای موجود طراحی و تولید و در محل دلخواه نصب می شود.

من در مورد این شومینه مدرن فضای باز سوال داشتم. اینا بدون دودکشن؟ جنسشون چیه؟ واقعا فضا رو گرم میکنن؟

  سلام. شومینه مدرن فضای باز می تواند داخل فضایی از سنگ و آجر و نیز داخل دیوار حیاط تعبیه شود و یا به شکل آتشدان و با قابلیت انتقال به هر فضای دلخواه ساخته شود. در هر دو حالت گرمای ناشی از این شومینه ها به خوبی می تواند فضای سرد حیاط را ، به خصوص در فصل های سرد ، گرما بخشد. شومینه آتشدان بدون دودکش می تواند سنگی یا فلزی دارای محافظ و بدون آن باشد. برای داشتن آتشدان گازی دارای دودکش باید قبل از کفسازی حیاط و ساخت آتشدان تاسیسات لازم فراهم شود.

این شومینه های خطی شومینه الکتریکی ان؟ شعله شون مصنوعیه؟

  شومینه خطی نوعی شومینه مدرن است که می تواند شومینه الکتریکی یا از نوع شومینه الکل سوز ، به دلیل عدم نیاز به دودکش ، باشد. شعله شومینه های برقی ساختگی است.

شومینه برقی یکی از جدید ترین مدل های شومینه می‌باشد. با انتخاب شومینه های مدرن کیفیت و تکنولوژی محصول تضمین شده است. شومینه های برقی مدرن تلفیقی از شومینه های سنتی و شومینه های دیواری معاصر هستند.

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839