لامپ فیلامنتی ( لامپ LED فیلامانی )

لامپ فیلامنتی ال ای دی یا لامپ فیلامانی حبابی ، در طبقه لامپ های زیبایی و هنری قرار دارند که علاوه بر ظاهری زیبا و شیک ، نور مناسبی تولید می کنند. لامپ led فیلامنتی یادآور لامپ های کلاسیک قدیمی با ظاهری حبابی و بلوری است که در این مقاله به بررسی و معرفی این نمونه از انواع لامپ ال ای دی می پردازیم. در این نوشته ویژگی ها اعم از مزایا و معایب ، کاربرد ها و ساختار تشکیل شده لامپ فیلامنتی ال ای دی بیان شده است. این مطلب چگونگی انتخاب بهترین روشنایی و خرید انواع لامپ فیلامنتی را به مخاطب شرح و ارائه می دهد.

لامپ فیلامنتی اشکی ۶ وات مدل M14

لامپ فیلامنتی شمعی ۴ وات ( پایه لوستر E14 )

لامپ فیلامنتی اشکی ۴ وات مدل M14

لامپ فیلامنتی چیست

لامپ فیلامنتی یک نمونه لامپ ال ای دی با طراحی خاص و هنری است که شبیه به لامپ های رشته ای ساخته شده است. ال ای دی های لامپ فیلامنتی با تکنولوژی سی او بی تولید و مونتاژ می شود. مصرف لامپ فیلامنتی مشابه دیگر لامپ های ال ای دی است با این تفاوت که گرمای کمتری تولید می شود. این نوع لامپ بسیار شیک و زیبا است و از لامپ فیلامنتی اشکی در لوستر ها استفاده فراوان می شود زیرا علاوه بر زیبایی ، نور بیشتری نیز ساطع می کنند. چراغ ال ای دی ادیسونی یا حبابی را در مکان هایی که لامپ دیده نمی شود ، نصب نکنید. زیرا این لامپ ها برای زیبایی کاربرد دارند و نسبت به دیگر محصولات خانواده روشنایی ال ای دی ، گران تر هستند. لامپ های LED در شاخه های تراشه سی او بی عملا یک نور آبی رنگ را منتشر می کنند، بنابراین پوشش رزین فسفر حاوی سیلیکون روی تراشه سی او بی قرار می گیرد تا نور آبی تولید شده را به یک رنگ ترجیحی تبدیل کند. رنگ های مختلف فسفر را می توان برای تغییر رنگ نور استفاده کرد. به عنوان مثال، فسفر زرد تر، نور زرد تر و گرم تر ساطع می شود. بنابراین اینگونه می توان دمای رنگ مختلف را ( آفتابی یا مهتابی ) براحتی ایجاد کرد.

لامپ ال ای دی فیلامنتی

لامپ فیلامنتی ال ای دی با مصرف کم و نور زیاد

ویژگی های لامپ LED فیلامنتی

لامپ فیلامنتی محبوبیت فراوانی در سیستم روشنایی و بازار پیدا کرده است و تنها دلیل آن زیبایی و تشابه ظاهری با لامپ های قدیمی رشته ای است. این نوع لامپ ها در گالری های هنری بسیار یافت می شوند. در ادامه مزایا و معایب  و کاربرد های خاص لامپ ادیسونی ال ای دی را بررسی می کنیم.

لامپ های فیلامنتی یا لامپ فیلامانی از تکنولوژی تراشه فیلامنت ال ای دی به صورت سی او بی تولید شده اند

مزایای لامپ های فیلامنتی نسبت به رشته ای

مزایا لامپ فیلامنتی

تراشه ال ای دی فیلامنتی قادر است در بازه دمایی بین منفی 20 تا مثبت 80 درجه کار کند. این نمونه لامپ نیازی به دفع حرارت ندارد زیرا بهره نوری بالای لامپ فیلامنتی ال ای دی و استفاده از محفظه ی شیشه ای باعث شده که دما بالا نرود.  رنگ سفید گرم آفتابی و پخش نور 360 درجه و درخشندگی نور پایدار و ثابت از ویژگی های بارز لامپ led فلامینتی می باشد. همچنین تولید  این تراشه های سی او بی بدون سرب و سازگار با محیط زیست است. شاخص نمود رنگ یا CRI  مزیت دیگر لامپ ال ایدی فیلامنتی است که معمولا بیش از CRI 80 است و رنگ اجسام در زیر این نور واقعی به نظر می رسد.  طول عمر نرمال لامپ ادیسونی ال ای دی در حدود 30000 ساعت است.

لامپ فیلامنتی هنری و خاص با رنگ آبی

لامپ LED فیلامنتی ، تکرنگ و گران قیمت است

معایب لامپ led فیلامنتی

کنترل رنگ بر روی تراشه لامپ فیلامنتی وجود نداشته و روشنایی تولید شده تکرنگ است. به دلیل استفاده از پوشش شیشه یا بلوری ، شکستن و قابلیت آسیب رساندن به افراد ، از جمله عیوب این لامپ ها محسوب می شود. لامپ ادیسونی ، نسبت به دیگر ال ای دی ها یا لامپ رشته ای بسیار گران تر هستند.

لامپ ال ای دی فلامینتی با کاربرد های زیبایی

لامپ LED فیلامنتی

کاربرد لامپ فیلامنتی ال ای دی

کاربرد لامپ led فیلامنتی در مکان های خاص و هنری است. این نمونه لامپ های ال ای دی در نورپردازی فضاهای داخلی استفاده می شود. لامپ فیلامنتی ال ای دی در زیبایی و نورپردازی کافی شاپ ها ، رستوران ها ، هتل ها و اتاق های نشیمن نقش بسزایی دارد. از این نمونه لامپ های زیبایی می توان در لوستر ها استفاده نمود که به زیبایی هر چه بیشتر لوستر می افزاید.

لامپ زیبایی و هنری

لامپ فیلامنتی LED دکوری یا رومیزی

ساختار لامپ led فیلامنتی

لامپ های فیلامنتی از 4 بخش اصلی زیر ساخته شده اند که در ادامه به شرح هر یک از بخش های زیر به طور کامل می پردازیم.

 • چیپ های ال ای دی با تکنولوژی COB
 • بدنه با حباب شیشه ای یا گلس
 • درایور یا مدار یکسوکننده
 • سرپیچ و پایه
لامپ فیلامنتی سی او بی در طبقه لامپ های زیبایی

لامپ سرپیچی فیلامنتی با تکنولوژی سی او بی

معرفی تکنولوژی سی او بی

جدیدترین پیشرفت در سیستم روشنایی ال ای دی را می توان به لامپ سی او بی ( Chip On Board )  نسبت داد که یک گام رو به جلو برای استفاده بیشتر از انرژی است. تراشه قدرتمند لامپ COB ( معمولا بیشتر از ۹ عدد دیود ) برخلاف لامپ اس ام دی فقط یک پایه ورودی برق دارد. تولید لومن در سطح و حجم کم ( ۸۰ لومن بر وات ) باعث استفاده از لامپ سی او بی در گوشی های  هوشمند و دوربین ها شده است. این منابع کوچک تولید نور با طول عمر بالا ، خورشید قابل کنترل نام گرفته اند.

تولید لامپ فلامینتی ال ای دی با استفاده از تکنولوژی لامپ سی او بی

تراشه های 1 وات فیلامنت

لامپ COB یک پیشرفت انقلابی در ایجاد روشنایی با استفاده از تکنولوژی چیپ یا CHIPS است و این نوع از انواع ال ای دی ها در قالب استاندارد LES تولید شده اند که برای ایجاد درجه های بالای قابلیت اطمینان و طیف گسترده ای از انواع طراحی خاص برای نورپردازی محیط بکار گرفته می شوند. تراشه لامپ سی او بی چگالی لومن را افزایش می دهد تا کنترل بهتر پرتو نور و روشنایی را با استاندارد های ۲ و ۳ شاخص انحراف معیار استاندارد برای تطابق رنگ روشنایی ( SDCM ) به ارمغان بیاورد. تراشه های سی او بی چیت های بدون لحیم کاری هستند.
هر تراشه COB از لامپ ادیسونی فیلامنتی ، معمولا از 22 عدد ال ای دی 3 ولت به صورت یک شاخه تولید شده است و این شاخه ها در تمام جهات نور را ساطع می کنند. مصرف برق هر شاخه از لامپ فیلامنتی در حدود 13 میلی آمپر و توان هر شاخه کمتر از 1 وات می باشد.

لامپ فیلامنتی فیلیپس

لامپ فیلامنتی ال ای دی با ساختار حبابی یا ادیسونی کلاسیک

حباب یا شیشه لامپ LED فیلامنتی

ایده استفاده از حباب یا شیشه برای لامپ های فیلامنتی از لامپ رشته ای تنگستنی یا ادیسونی گرفته شده است که زیبایی خاص و پخش نور 360 درجه نور نیز از دیگر دلایل ساخت و تولید این نمونه لامپ ال ای دی شده است. اکثر تولید کننده ها برای زیبایی بیشتر از منشور های بلوری حبابی شکل ، برای بدنه لامپ LED فیلامنتی استفاده کرده اند که بدون شک یکی از زیباترین لامپ ها شناخته می شود. از معایب لامپ فیلامنتی ال ای دی نیز همین قابلیت شکستن شیشه و دفع آن ها به صورت زباله این نوع لامپ ها می باشد.

کاربرد زیبایی و هنری لامپ ادیسونی ال ای دی که بسیار شیک و زیبا است.

لامپ Filament LED

درایور تامین ولتاژ و جریان

درایور لامپ فیلامنتی ال ای دی یک مبدل یکسو کننده تمام موج  AC-DC است که برق ۲۲۰ ولت متناوب شهری را به برق مستقیم در ولتاژ های مختلف بسته به نوع لامپ و توان ورودی تراشه های COB تبدیل می کند که قابل استفاده برای ال ای دی های مونتاژ شده در هر شاخه از لامپ فیلامنتی می باشد. از موارد تعیین کننده طول عمر لامپ ادیسونی ، همین درایور ها هستند که عموما خراب شدن یک لامپ فیلامنتی به این قطعه بر می گردد. درایور لامپ در قسمت انتهایی و داخل محفظه خالی سرپیچ قرار دارد که بر حسب تعداد شاخه ها در هر چراغ ال ای دی فیلامنتی و طرز سری یا موازی کردن این شاخه های 1 وات ، نوع درایور و قطعات آن مشخص می شود.

لامپ های زیبایی و دکوراتیو

لامپ زیبا و مدرن فیلامنتی

در نمونه 2 وات لامپ فیلامنتی شمعی برای لوستر ها ، 2 شاخه از این تراشه های سی او بی با یکدیگر سری و سپس به درایور متصل شده اند. بنابراین 44 عدد از این ال ای دی ها به صورت سری به ولتاژ 132 و جریان مصرفی 13 میلی آمپر نیاز دارند. پس برای درایور این لامپ فیلامنتی 2 وات متصل به شبکه برق شهری ، به یک یکسوساز پل دیودی و یک خازن 330 نانو فارادی که با یک مقاوت 1 مگا اهم موازی و با یک مقاومت 1 اهمی سری شده اند ، نیاز است. این قطعات بر روی یک بورد مدار چاپی لحیم شده اند.

پایه های لامپ فلامنتی سرپیچی مدل طرح ادیسونی یا حبابی

انواع پایه های لامپ مدل ادیسونی

سرپیچ یا پایه لامپ ال ای دی فیلامنتی

لامپ های ال ای دی فیلامنتی با طرح حبابی یا ادیسونی در پایه ها و سرپیچ های مختلف تولید و در بازار عرضه می گردند. این نوع از پایه ها که مخترع آن ، توماس ادیسون بوده ، به اختصار E نامیده شود. این نوع از اتصالات در سراسر جهان  به طور گسترده استفاده می شوند. محبوب ترین نوع آن E27 با قطر 27 میلی متر است. نوع دیگری از آن E14 است که اغلب برای اتصالات کوچکتر تزیینی و یا لوستر استفاده می شود. پایه E27 برای سرپیچ معمولی و پایه های E14 برای سرپیچ شمعی و لوستری لامپ فیلامنتی استفاده شده است.

لامپ LED فیلامنتی طرح ادیسونی

لامپ فیلامنتی طرح COG

تفاوت لامپ فیلامنتی با لامپ رشته ای

براساس قانون بقای انرژی ، انرژی مصرف شده در لامپ ها به دو بخش امواج طیف مرئی یا همان نور روشنایی و امواج فرو سرخ یا گرما تبدیل می گردد. درصد تولید گرما در کلیه لامپ های ال ای دی از جمله لامپ فیلامنتی ال ای دی بسیار کمتر از سایر لامپ ها بوده و به همان نسبت میزان نور روشنایی ایجاد شده در لامپ فیلامنتی بیشتر است. به عنوان مثال حدود ۲۰ درصد از انرژی مصرفی یک لامپ رشته ای ۱۰۰ وات تبدیل به نور مرئی و مابقی تبدیل به گرما می گردد این نسبت در لامپ فیلامنتی ال ای دی  معادل ۹۰ درصد روشنایی و ۱۰ درصد گرما بوده که این اعداد نمایانگر بازده بالای لامپ ادیسونی ال ای دی می باشد.

لامپ ال ای دی Filament

لامپ فلامنتی سی او بی با طرح ادیسونی 8 وات

جریان مصرفی یک لامپ LED فیلامنتی در حد میلی آمپر بوده اما سایر لامپ های روشنایی به خصوص لامپ رشته ای در حد آمپر جریان می کشند. همچنین هزینه برق مصرفی این لامپ 85 درصد بیشتر از لامپ رشته ای است. طول عمر لامپ ادیسونی حبابی  20 برابر لامپ رشته ای می باشد. در لامپ های رشته ای از یک گاز خنثی برای التهاب رشته تنگستن استفاده می شود ، بنابرین محفظه داخل باید کاملا کیپ باشد. اما درلامپ فیلامینتی ف نیازی به گاز خنثی یا ماده ای دیگر نمی باشد.

طیف نور مرئی لامپ ادیسونی ال ای دی بسیار شبیه به لامپ رشته ای است و با توجه به ویژگی های دیگر این لامپ ، دیگر جایی برای لامپ رشته ای در بازار باقی نمی ماند.

در بخش محصولات می توانید از قیمت و همچنین انواع لامپ های فیلامنتی 4 وات و 6 وات با برند های داخلی ، چینی و اروپایی را مشاهده و خرید نمایید.

در فیلم زیر نحوه تولید لامپ های سی او بی فلامینتی در کارخانه نمایش داده می شود.

 در پایان تصاویری از انواع مختلف لامپ فیلامنتی به صورت آلبوم آورده شده است.

منبع : ecohome . Philips

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 2018 / 04 / 11
دسته :
برچسب ها :

نظرات کاربران

چقدر کارخانه لامپ فیلامنتی جالب بود. ممنون

  ممنون از توجه شما به مقاله لامپ فیلامنتی.

لامپ فیلامنتی از تکنولوژی لامپ اس ام دی هست یا سی او بی؟؟؟ فرق لامپ اس ام دی با لامپ سی او بی چیست؟

  با سلام. ممنون از توجه شما به مقاله لامپ فیلامنتی .
  لامپ فیلامنتی از تکنولوژی فیلامنت ساخته شده است که از دسته تکنولوژی لامپ سی او بی محسوب می شود. تراشه های سی او بی نیز از مونتاژ ال ای دی ها بر روی چیپ بدست می آیند.

شاخه های لامپ فیلامنتی ۲۲۰ ولت هستن؟؟

  با سلام . ممنون از توجه شما به مقاله لامپ فیلامنتی .
  شاخه های تراشه فیلامنت در لامپ فیلامنتی از نوع تکنولوژی لامپ سی او بی می باشند و تراشه های موجود به صورت برق مستقیم تغذیه می شوند و هر ال ای دی 3 ولت DC نیاز دارد.

خیلی قشنگه لامپ فیلامنتی
قیمت لامپ فیلامنتی چند هست ؟ برای خرید لامپ فیلامنتی و ارسال به مشهد چکار کنم؟

  با سلام. قیمت لامپ فیلامنتی در بخش محصولات آورده شده است.
  خرید لامپ فیلامنتی و ارسال رایگان آن به مشهد توسط شرکت بیلدینگ پلاس امکان پذیر می باشد. با شرکت تماس بگیرید یا در بخش محصولات کد معرفی بگذارید.

لامپ فیلامنتی لوستری 4 وات بدون فلیکر می خواهم. موجود است ؟

  با سلام. لامپ فیلامنتی اشکی 4 وات بدون فلیکر با تراشه ادیسون تایوان موجود می باشد که فیلم لامپ را برای شما ارسال می کنیم. این نمونه تراشه فیلامنت بدون سوسو و فلیکر می باشد.

لامپ فیلامنتی با تراشه های ال ای دی ادیسون با بازده 120 دارین ؟ قیمت تراشه های فیلامنت برای یک کارگاه تولیدی چند است ؟ تعداد بالا در نظر بگیرید

  تراشه های ال ای دی فیلامنتی جزء مواد اولیه ی کارخانه برای تولید لامپ فیلامنتی محسوب می شوند و کارخانه آنها را به صورت جداگانه نمی فروشد.

لامپ فیلامنتی برای لوستر فلزی به تعداد 30 عدد می خواهم. لطفا برند چینی نباشد.

  با سلام.
  رنگ نور لامپ فیلامنتی بسیار مهم می باشد زیرا با بازتاب آن در لوستر باعث تغییر رنگ و یا نمای لوستر شما نشود.
  همچنین لامپ فیلامنتی لوستری باید با پایه E14 باشد و بدون فلیکر و سوسو باشد.
  در صورت انتخاب لامپ های بی کیفیت و دارای سوسو ، باعث تشدید و بازتاب بیشتر این سوسو در لوستر می شود و بسیار برای چشم آزردهنده می شود.

سلام، من برای فضای پذیرایی 2 عدد لوستر 18 شاخه با پایه E27 گرفتم. احساس میکنم برای فضای 24 متری پذیرایی خیلی زیاد هست. به نظرشما با نصب لامپ فیلامنتی وات پایین میتونم از نور زیادش کم کنم؟ یا باید کلا لوستری که انتخاب کردم رو عوض کنم؟
کلا ممنون میشم راهنماییم کنین که برای فضای پذیرایی با نور مناسب چند وات یا لومن باید روشنایی ایجاد کنم.

  با سلام.
  لامپ های فیلامنتی با پایه E27 از 8 وات شروع می شوند و هر لامپ 8 وات فیلامنتی در حدود 800 لومن نور ساطع می کند. بنابراین حدودا هر لوستر شما 14000 لومن نور تولید می کند و که مجموعا 28000 لومن نور در فضای 24 متری پذیرایی دارید.این مقدار لومن نوری برای پذیرایی شما بسیار زیاد است. برای این منظور سه پیشنهاد ارائه می شود.
  1 – لوستر خود را تعویض کنید و یک لوستر با شاخه 12 یا 10 بگیرید.
  2 – پایه های لوستر خود را از E27 به E14 یا پایه لوستری تغییر دهید تا از لامپ های فیلامنتی 4 وات اشکی استفاده کنید و هر لامپ فیلامنتی اشکی در حدود 400 لومن نور تولید می کند. بنابراین مقدار نور کل نصف می شود.
  3 – برای استفاده کاربردی از نور لوستر از کلید های دو پل استفاده کنید. بدین منظور که تعدادی شاخه های لوستر با یک کلید روشن شوند و تعدادی دیگر در صورت لزوم و نیاز به نور بیشتر با یک کلید دیگر به صورت مجزا روشن شوند.
  برای مشاوره تلفنی نیز می توانید با کارشناسان نورپردازی بیلدینگ پلاس تماس بگیرید. با تشکر

آیا میشه نور لامپ فیلامنتی رو کمتر کرد؟
اگر میشه چطور ؟

با سلام
از سایت پاسخگو و مفید شما تشکر می کنم سوالی دارم برای یک اتاق کار 12 متری یک لوستر با 3 سرپیچ E27 نصب کرده ایم لامپ فیلامنتی پرنور مهتابی می خواهیم استفاده کنیم لطفا بفرماید چند وات باشه هرکدام بهتر هست ضمنا اگر شما دارید اعلام بفرمایید چگونه میشه تهیه کرد

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02126415104