لامپ سی او بی ( چراغ COB )

در این مقاله به معرفی و بررسی ویژگی های لامپ ال ای دی سی او بی که برای استفاده در سیستم های روشنایی مدرن عنوان گردیده می پردازیم. در پایان نیز به معرفی انواع لامپ های سی او بی و یک نمونه تراشه سی او بی می پردازیم. این مطلب چگونگی انتخاب بهترین روشنایی و خرید انواع لامپ LED را به مخاطب شرح و ارائه می دهد.

لامپ سی او بی چیست

لامپ COB فلامنتی

انواع لامپ الیدی سی او بی در اشکال متفاوت

جدیدترین پیشرفت در سیستم روشنایی ال ای دی را می توان به این نوع از لامپ های ال ای دی نسبت داد که یک گام رو به جلو برای استفاده بهینه از انرژی برداشته است. تراشه قدرتمند این نوع لامپ ال ای دی ( معمولا بیشتر از ۹ عدد دیود ) برخلاف لامپ اس ام دی فقط یک پایه ورودی برق دارد. تولید لومن در سطح و حجم کم ( ۸۰ لومن بر وات ) باعث استفاده از این نوع لامپ ال ای دی در گوشی های هوشمند و دوربین ها شده است. این منابع کوچک تولید نور با طول عمر بالا ، خورشید قابل کنترل نام گرفته اند. از چالش های مهم این نوع تکنولوژی ، می توان به تک رنگ بودن ، انتقال دما و مدیریت حرارتی این نوع از لامپ های ال ای دی اشاره نمود.

پرژکتور های 50 تا 200 وات خیابانی سی او بی

پروژکتور سی او بی برای روشنایی معابر و خیابان ها

امروزه با پیشرفت تکنولوژی لامپ های ال ای دی چالش های این نوع از لامپ های ال ای دی نیز حل شده اند و با لامپ MCOB به بازار عرضه گردیدند که با استفاده از خمیر سیلیکون و سینک گرماگیر مشکل انتقال دما چراغ COB را برطرف کرده اند.

لامپ سی او بی سفید

یکی از انواع چراغ سی او بی

اجزای چراغ سی او بی

به طور کلی هر چراغ COB از چهار بخش تشکیل شده است که شامل:

 • بدنه چراغ سی او بی
 • درایور لامپ COB یا مدار یکسو کننده
 • بورد لامپ الیدی COB
 • رفلکتور چراغ ال ای دی COB
لامپ ال ای دی سی او بی

نوعی از لامپ ال ای دی سی او بی

بدنه چراغ سی او بی

بدنه در لامپ های COB در اشکال مختلف فیلامنتی ( حبابی ) ، پروژکتوری و ساختار هالوژنی ساخته می شود که دسته بندی انواع لامپ کم مصرف سی او بی نیز براساس فرم بدنه صورت می گیرد. یکی از ساختار های پرکاربرد این نوع از لامپ های ال ای دی ، لامپ COB فن دار بوده که بدنه این نمونه از چراغ سی او بی از آلومینیوم شیار دار ساخته شده که در بالای آن یک فن برای ایجاد جریان هوای همرفتی بین شیار ها برای خنک کاری تراشه لامپ تعبیه شده است.

پروژکتور ال ای دی سی او بی سفید

پروژکتور سی او بی ال ای دی یکی از انواع خاص لامپ های الیدی سی او بی

یکی دیگر از ساختار های پر کاربرد این نوع لامپ ال ای دی ، شکل پروژکتوری آن است. چراغ سی او بی پروژکتوری بدلیل استفاده در فضای خارج ساختمان جهت روشنایی محوطه ها و نورپردازی نما باید در مقابل نفوذ آب و گرد و غبار مقاوم باشد که این امر با شاخص آی پی شناخته می شود. درجه حفاظت ( درجه IP لامپ ) یک عدد دو رقمی است که بر اساس جداول زیر ویژگی های حفاظتی لامپ ال ای دی سی او بی را مشخص می کند.

آی پی یا درجه حفاظت قاب یک لامپ اس ام دی

جدول نشان دهنده عدد اول درجه حفاظت لامپ ال ای دی

مشخصات حفاظتی قاب و بدنه یک لامپ اس ام دی

جدول نشان دهنده عدد دوم درجه حفاظت لامپ ال ای دی

درایور لامپ COB یا مدار یکسو کننده

درایور این نوع لامپ ال ای دی یک مبدل یکسو کننده تمام موج است که برق 220 ولت متناوب شهری را به برق مستقیم در بازه ی ولتاژی 40–تا 40+ بسته به نوع لامپ و توان ورودی تراشه های  سی او بی تبدیل می کند که قابل استفاده برای سی او بی های چاپ شده بر روی بورد الیدی می باشد. از مواردی که تعیین کننده عمر چراغ سی او بی می باشد ، همین درایور ها هستند که عموما خراب شدن یک چراغ سی او بی به این قطعه بر می گردد.

در لامپ های COB فن دار که در بالا توضیح داده شد ، درایور این نمونه از لامپ LED سی او بی علاوه بر تامین برق مورد نیاز تراشه ، فن را نیز باید تغذیه کند و در این نمونه از ساخت این نوع از لامپ های ال ای دی ، درایور در یک بسته بندی جدا عرضه می گردد.

لامپ سی او بی یا چراغ سی او بی

تراشه چراغ سی او بی بر روی بورد پی سی بی

بورد لامپ الیدی COB

یک لامپ کم مصرف COB نوعی از فناوری بسته بندی جدید ال ای دی ها است که چیپ های چندگانه ال ای دی را مستقیما روی یک بستر پی سی بی نصب می کند تا یک محیط واحد دیده شود. این محیط های واحد از سرامیک یا مس به عنوان یک منبع نور متمرکز استفاده می کند. هنگامی که یک لامپ الیدی COB به برق وصل می شود ، مانند یک منبع نور صفحه متشکل از چندین تراشه اس ام دی که با یکدیگر هماهنگ شده اند با این تفاوت که تراکم پیکر بندی تراشه این لامپ ال ای دی بسیار بالاتر از تکنولوژی لامپ اس ام دی است ، کار می کند.

 

پرژکتور سی او بی قابل حمل با امکان شارژ شدن

پروژکتور سی او بی قابل حمل با رفلکتور

رفلکتور چراغ ال ای دی COB

رفلکتور چراغ سی او بی یکی از اجزای لامپ الیدی بوده که بازتابش نور در لامپ توسط این قطعه انجام می گیرد. زمانی که نور متمرکز و نقطه ای نیاز باشد از رفلکتور در لامپ هالوژن سی او بی استفاده می گردد. جنس رفلکتور این لامپ ال ای دی از آلومینیوم براق و سیقل داده شده با آبکاری کروم است و بازدهی نوری چراغ سی او بی با استفاده از این نوع رفلکتور افزایش می یابد.

ساختار پر استفاده لامپ سی او بی برای نورپردازی سقف خانه

انواع لامپ هالوژن COB

انواع لامپ ال ای دی سی او بی

همانطور که پیش از این اشاره شد دسته بندی انواع لامپ COB براساس ساختار بدنه انجام می گیرد که عبارتند از:

 • پروژکتور های خیابانی با درجه حفاظت آی پی 65 ( از 50 تا 500 وات )
 • لامپ فیلامنتی
 • لامپ دانلایت سقفی
استفاده از فن در لامپ ها

چراغ سی او بی فن دار بر روی پایه ی مخصوص

ویژگی های لامپ ال ای دی سی او بی

لامپ سیوبی یک پیشرفت انقلابی در ایجاد روشنایی با استفاده از تکنولوژی چیپ به ارمغان آورده است. این نوع از انواع لامپ ال ای دی در قالب استاندارد ال ای اس تولید شده اند که برای ایجاد درجه حفاظت بالا ، طیف گسترده ای از انواع طراحی های خاص برای نورپردازی محیط بکار گرفته می شوند.

استفاده از تکنولوژی سی او بی

تراشه لامپ COB چگالی لومن را افزایش می دهد تا کنترل بهتر پرتو نور و روشنایی را با استاندارد های 2 و 3 شاخص انحراف معیار استاندارد ، برای تطابق رنگ روشنایی به ارمغان بیاورد. تراشه های سی او بی چیپ های بدون لحیم کاری هستند و نصب ساده آنها در انواع قاب ها امکان پذیر است.

لامپ سی او بی در فضای بیرونی

استفاده از پروژکتور سی او بی در فضای بیرونی ساختمان

استفاده از فن برای خنک کاری پروژکتور های سی او بی

متمرکز و نقطه ای بودن کل مجموعه منبع نور تراشه های COB ، کنترل دمای بورد لامپ COB را به یک چالش تبدیل می کند. برای حل این چالش در برخی از انواع این لامپ های ال ای دی از فن استفاده می شود. این فن ها جریان هوا را از بین شیار های هیت سینک آلومینیومی عبور می دهند تا فرآیند انتقال گرما سریع تر صورت پذیرد. به این روش از خنک کاری ، این نوع لامپ ال ای دی روش اکتیو گفته می شود. البته انتقال گرما در برخی از انواع لامپ COB می تواند به صورت صورت طبیعی و بدون فن انجام گیرد.

انواع لامپ های سی او بی با فن

تعدادی لامپ ال ای دی COB

برای خنک سازی پروژکتور های سی او بی که جهت نورپردازی مکان های خاص با جریان هوای آزاد ضعیف استفاده می شوند ، از فن استفاده می گردد. بنابراین حجم این نوع از لامپ های سی او بی بدلیل کوچکتر شدن هیت سینک به 50 تا 80 درصد کاهش می یابد. کم شدن وزن و حجم پروژکتور سی او بی منجر به کاهش حجم مواد اولیه می شود که حتی با وجود اضافه شدن هزینه فن به هزینه ساخت لامپ الیدی ، در انتها قیمت نهایی پروژکتور کاهش می یابد.

استفاده از لامپ سی او بی در فضای بیرونی

استفاده از پروژکتور سی او بی در دکوراسیون خارجی ویلا

مصرف انرژی فن خنک کننده پروژکتور بسیار کم بوده و صدا و لرزشی بوجود نمی آورد. تنها مشکل این نوع از پرژکتور های سیوبی خرابی فن در اثر نفوذ گرد و غبار از محیط به داخل فن است. از انواع این لامپ های ال ای دی فن دار در اتومبیل های لوکس استفاده می شود.

کاربرد لامپ سی او بی در آپارتمان ها برای فرآیند فتوسنتز گیاهان

استفاده از نور لامپ COB به عنوان نور آفتاب

مزایای لامپ ال ای دی سی او بی

بر اساس قانون بقای انرژی ، انرژی مصرف شده در لامپ ها به دو بخش امواج طیف مرئی یا همان نور روشنایی و امواج فرو سرخ یا گرما تبدیل می گردد. درصد تولید گرما در کلیه لامپ های ال ای دی از جمله لامپ COB بسیار کمتر از سایر لامپ های روشنایی بوده که به همان نسبت میزان نور روشنایی ایجاد شده در این لامپ های ال ای دی بیشتر است. به عنوان مثال حدود 20 درصد از انرژی مصرفی یک لامپ رشته ای 100 وات تبدیل به نور مرئی و مابقی تبدیل به گرما می گردد. این نسبت در این نوع از لامپ ال ای دی 100 وات معادل 90 درصد روشنایی و 10 درصد گرما بوده است که این اعداد نمایانگر بازده بالای این لامپ ال ای دی می باشد.

طول عمر مفید چراغ های ال ای دی سی او بی

یکی از مزایای لامپ ال ای دی COB نسبت به سایر لامپ های روشنایی ، طول عمر مفید این نوع از چراغ های روشنایی است. به عنوان مثال لامپ هیدروژنی در بهترین حالت طول عمر 10000 ساعتی داشته است اما لامپ های COB در بدترین حالت 50000 ساعت عمر می کنند. بنابراین بدیهی است که در دوره ی مصرف یک لامپ کم مصرف سی او بی به پنج بار تعویض لامپ هیدروژنی نیاز است.

لامپ سی او بی خورشید کوچک

استفاده از لامپ COB برای فرآیند فتوسنتز گیاهان

شاخص نمود رنگ چراغ های ال ای دی سی او بی

شاخص نمود رنگ یا سی آر آی مزیت دیگر چراغ COB است که معمولا بیش از 80 سی آر آی است و رنگ اجسام در زیر این نور واقعی به نظر می رسد. برخی از تولید کننده های چراغ COB می توانند لامپ هایی با سی آر آی 97 تولید نمایند. نور خورشید 100 سی آر آی است ، بنابراین می توان لامپ های COB را خورشید کوچک لقب داد. امروزه استفاده از مدل های 500 واتی این لامپ های ال ای دی در تامین نور گیاهان گلخانه ای برای فرآیند فتوسنتز رایج است.

تراشه لامپ COB

مشخصات چراغ ال ای دی سی او بی

بررسی یک تراشه سی او بی با فناوری جدید

در ادامه به بررسی یک نمونه از تراشه سی او بی پرداخته می شود که این تراشه سی او بی قادر است در بازه دمایی 40- تا 85+ درجه کار کند. کنترل رنگ بر روی این تراشه چراغ سی او بی وجود نداشته است و روشنایی تولید شده در این تراشه تک رنگ است. ویژگی های این تراشه عبارت است از:

 • رنگ سفید گرم پرتابی یا خیره ( نور آفتابی )
 • درخشندگی نور پایدار و ثابت
 • مجهز به سنسور کنترل دما
 • سازگار با محیط زیست بدلیل تولید تراشه سی او بی بدون سرب
کاربرد لامپ سی او بی در چراغ های دستی و پرژکتوری

پروژکتور سی او بی شارژی

منبع : bridgelux

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1396 / 12 / 21
دسته :

نظرات کاربران

سلام . قیمت لامپ سی او بی فیلامنتی که گفتین چنده ؟؟؟ خیلی قشنگه لامپ فیلامنتی. عالی

  سلام در آینده در بخش محصولات سیستم روشنایی ، انواع لامپ سی اوبی با درج قیمت ارائه خواهد شد . همچنین قیمت لامپ فیلامینتی نیز درج می گردد.

لامپ سی او بی چقدر خوبه. میخوام تو زیر زمین خونمون گلدون بزارم و چند تا لامپ سی او بی بزارم برا تامین نورش.. ممنون از مقالتون.

  بله برای ایجاد نور طبیعی برای فتوسنتز گیاهان نور لامپ COB بسیار مفید است.

لامپ فیلامنتی از دسته لامپ سی او بی هست؟؟
یعنی اون حالت چیپ بودن LED ها روی شاخه ی لامپ فیلامنتی ال ای دی چجوری هست؟ چند تا ال ای دی روی هر شاخه هست؟

  با سلام
  لامپ فیلامنتی با تکنولوژی لامپ سی او بی ساخته و تولید می شود.
  هر تراشه COB از لامپ ال ای دی فیلامنتی ، معمولا از 22 عدد ال ای دی 3 ولت به صورت یک شاخه تولید شده است و این شاخه ها در تمام 360 درجه نور را ساطع می کنند. معمولا مصرف برق هر شاخه از لامپ فیلامنتی در حدود 13 میلی آمپر و توان هر شاخه حدودا کمتر از 1 وات می باشد. چیپ های ال ای دی 3 ولت به صورت سری بر روی یک شاخه فیلامنتی مونتاژ می شوند. بنابراین هر شاخه به 66 ولت برق DC نیاز دارد. البته تراشه ها با قدرت های دیگر نیز وجود دارند. اما این نوع تراشه بیشتر در بازار موجود می باشد.
  برای کسب اطلاعات بیشتر و تماشای فیلم کارخانه تولیدی لامپ فیلامنتی لطفا به مقاله لامپ فیلامنتی توجه فرمایید.

بهره نوری چگونه محاسبه می شود؟؟؟

  سلام
  برای محاسبه بهره نوری یا همان بازده لامپ ال ای دی به پارامتر های توان مصرفی بر حسب وات و همچنین شار نوری بر حسب لومن نیاز داریم.
  برای محاسبه بهره نوری باید مقدار تولید نور لامپ بر حسب لومن را تقسیم بر مقدار مصرف توان بر حسب وات کنیم. برای کسب اطلاعات فنی دقیق تر لطفا به مقاله مشخصات فنی لامپ های ال ای دی مراجعه نمایید.

باسلام. ممنون از مقاله خوبتون.
پروژکتوری با IP68 موجود است؟؟ قیمت پروژکتور برای نورپردازی چند است؟؟؟ ممنون میشم به ایمیل بنده پاسخ دهید.

  با سلام. ممنون از توجه شما به مقاله لامپ سی او بی.
  لیست قیمت پروژکتور ها برای شما ایمیل شد.

سلام. بهره نوری لامپ سی او بی که در مقاله به آن اشاره نمودید یعنی چی؟ فکر می کنم نسبت به متر باید می گفتین نه وات.

  سلام. ممنون از توجه شما به مقاله لامپ سی او بی .
  بهره نوری یا بازده نوری ، نسبت تولید نور لامپ های ال ای دی در مقدار مصرف آنها است و با یکای لومن بر وات بیان می شود . بدین منظور است که به ازای هر وات مصرفی مقدار تولید نور چه مقدار می باشد.
  اما یکای لومن بر متر را لوکس لامپ ال ای دی می نامند که به ازای هر متر فاصله از لامپ ال ای دی ، چه مقدار نور به جسم می رسد.

ممنون واقعا. توضیحات خوبی بود. من یک پروژکتور از نوع لامپ سی او بی میخوام. کم مصرف با نور زیاد باشد. بابل 0911×××8765

  با سلام . ممنون از توجه شما به مقاله لامپ سی او بی یا لامپ COB
  پروژکتور سی او بی با کاربرد فضای بیرونی یا Out Door موجود می باشد که می توانید در بخش محصولات بیلدینگ پلاس ببینید.

سلام.وقت بخیر. ببخشید لامپ سی او بی نور uv یا ir داره؟

باسلام واحترام. من تقریبن تمام مقالات مربوط به لامپها را مطالعه کردم ولی آخرش متوجه نشدم چه لامپی برای منزل بگیرم (قسمت هالوژنهای دورچین سقف) که نور بصورت پخش باشه و متمرکز و خیره کننده نباشه. چون هالوژنهای سقفی منزل ما ازنوع سوزنی (دوعدد سوزن شبیه دوشاخه برق در انتهای لامپ قرارداره که ظاهرا بهش میگین فونیکس) کم مصرف قدیمی ۱۳ وات هستش ولی خیلی کم نوره. میخاستم با لامپهای پرنورتر حداقل هفت وات تعویض کنم. یک لامپ هم خریدم که روی جعبش نوشته SMD ولی نورش خیلی خیره کننده هست و چشمهارا اذیت میکنه. نوع دانلایت سقفی که شما عکسشو گذاشتین را میخواهم بخرم ولی فقط لامپشو لازم دارم چون اون قسمتهای فنر و قاب و … در سقف موجوده.که ظاهرا سایت شما این لامپ را بصورت مجزا نمیفروشه.
لطفا باتوجه به تنوع زیاد این لامپها منو راهنمایی بفرمایین. ببخشید طولانی شد.
باسپاس.

  با سلام. ممنون از توجه شما
  ما هالوژن های سقفی COB یا SMD را به صورت جداگونه با پایه های سوزنی و گروه G عرضه می کنیم.
  همچنین برای نداشتن نور خیره می توانید از لامپ های SMD با پوشش پلی کربنات با پخش نور یکنواخت و یکسان نیز خریداری کنید.
  با مشاوران ما تماس بگیرید.

با سلام
بالاخره من نفهمیدم ال ای دی ها بهتر و مقرون به صرفه تره یا متال هالید؟ بعضی ها اینو میگن بعضی ها اونو
درسته ال ای دی بازده و طول عمر زیادی داره ولی قیمتشون خیلی گرونه بنظر من واسه همین گازی ها مقرون بصرفه تره که اداره برق واسه تیر برق ها از اینا استفاده میکنه…

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839