بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

لامپ سی او بی ( چراغ COB )

در این نوشته لامپ سی او بی معرفی و اجزا چراغ COB بررسی شده است. در ادامه مزایا و ویژگی های این نوع لامپ ال ای دی برای استفاده در سیستم های روشنایی مدرن عنوان گردیده و در پایان به انواع لامپ های سی او بی و معرفی یک نمونه تراشه COB پرداخته شده است. این مطلب چگونگی انتخاب بهترین روشنایی و خرید انواع لامپ LED را به مخاطب شرح و ارائه می دهد.

خرید لامپ سی او بی

 

لامپ سی او بی چیست

جدیدترین پیشرفت در سیستم روشنایی ال ای دی را می توان به لامپ سی او بی ( Chip On Board )  نسبت داد که یک گام رو به جلو برای استفاده بیشتر از انرژی است. تراشه قدرتمند لامپ COB ( معمولا بیشتر از ۹ عدد دیود ) برخلاف لامپ اس ام دی فقط یک پایه ورودی برق دارد. تولید لومن در سطح و حجم کم ( ۸۰ لومن بر وات ) باعث استفاده از لامپ سی او بی در گوشی های  هوشمند و دوربین ها شده است. این منابع کوچک تولید نور با طول عمر بالا ، خورشید قابل کنترل نام گرفته اند. از چالش های مهم این نوع تکنولوژی ، می توان به تک رنگ بودن ، انتقال دما و مدیریت حرارتی لامپ COB اشاره نمود. لامپ COB فلامنتی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی لامپ های ال ای دی این چالش های چراغ COB نیز حل شده اند و با لامپ MCOB به بازار عرضه گردیدند که با استفاده از خمیر سیلیکون و سینک گرماگیر مشکل انتقال دما چراغ COB نیز برطرف شده است.

پرژکتور های 50 تا 200 وات خیابانی COB

پرژکتور COB برای روشنایی معابر و خیابان ها

اجزای لامپ سی او بی

به طور کلی هر چراغ COB از سه بخش عمده تشکیل شده است که شامل: بدنه ، بورد ال ای دی (PCB) ، درایور یا یکسوکننده و رفلکتور می باشد.

بدنه چراغ COB

بدنه در لامپ های سی او بی در اشکال مختلف فیلامنتی ( حبابی ) ، پرژکتوری ، ساختار هالوژنی ساخته می شود که دسته بندی  انواع لامپ COB  نیز براساس فرم بدنه صورت می گیرد. یکی از ساختار های پرکاربرد لامپ COB ، لامپ سی او بی فن دار بوده که بدنه این نمونه از چراغ COB از آلومینیوم شیار دار ساخته شده که در بالای آن یک فن برای ایجاد جریان هوای همرفتی بین شیار ها برای خنک کاری تراشه لامپ تعبیه شده است.

یکی دیگر از ساختار های پر کاربرد لامپ سی او بی ، شکل پرژکتوری آن است. چراغ COB پرژکتوری به دلیل استفاده در فضای خارج ساختمان جهت روشنایی محوطه ها و نورپردازی نما باید در مقابل نفوذ آب و گرد و غبار مقاوم باشد که این امر با شاخص آی پی یا Ingress Protection شناخته می شود. درجه حفاظت ( درجه IP لامپ ) یک عدد دو رقمی است که بر اساس جدوال زیر ویژگی های حفاظتی لامپ یا پروژکتور را مشخص می کند.

آی پی یا درجه حفاظت قاب یک لامپ اس ام دی مشخصات حفاظتی قاب و بدنه یک لامپ اس ام دی

درایور لامپ سی او بی یا مدار یکسو کننده

درایور لامپ COB یک مبدل یکسو کننده تمام موج  AC-DC است که برق ۲۲۰ ولت متناوب شهری را به برق مستقیم در بازه ی ولتاژی ۴۰+تا ۴۰– بسته به نوع لامپ و توان ورودی تراشه های  COB تبدیل می کند که قابل استفاده برای سی او بی های چاپ شده بر روی بورد LED می باشد. از مواردی که تعیین کننده عمر چراغ COB ، همین درایور ها هستند که عموما خراب شدن یک چراغ COB به این قطعه بر می گردد. در لامپ های سی اوبی فن دار که در بالا توضیح داده شد، درایور این نمونه از لامپ سی او بی علاوه بر تامین برق مورد نیاز تراشه ، فن را نیز باید تغذیه کند و در این نمونه از ساخت لامپ سی او بی ، درایور در یک بسته بندی جدا عرضه می گردند.

لامپ COB و چراغ COB

تراشه چراغ COB بر روی PCB

بورد لامپ سی او بی

یک لامپ سی او بی نوعی از فناوری بسته بندی جدید ال ای دی هاست که چیپ های چند گانه LED را مستقیما روی یک بستر ( PCB ) نصب می کند تا یک ماژول واحد دیده شود. این ماژول های واحد از سرامیک یا مس به صورت یک منبع نور متمرکز و نقطه ای کار می کنند. هنگامی که یک لامپ LED COB به برق وصل می شود مانند یک منبع نور صفحه متشکل از چندین تراشه اس ام دی که با یکدیگر هماهنگ شده اند با این تفاوت که تراکم پیکر بندی تراشه لامپ سی او بی بسیار بالاتر از تکنولوژی لامپ اس ام دی است.

 

پرژکتور سی او بی قابل حمل با امکان شارژ شدن

پرژکتور سی او بی قابل حمل با رفلکتور

رفلکتور لامپ سی او بی

رفلکتور لامپ سی او بی یکی از اجزای لامپ بوده که بازتابش نور در لامپ توسط آن انجام می گیرد. زمانی که نور متمرکز و نقطه نیاز باشد از رفلکتور در لامپ COB استفاده می گردد. جنس رفلکتور لامپ سی او بی از آلومینیوم براق و سیقل داده شده با آبکاری کروم است و بازدهی نوری چراغ COB با استفاده از رفلکتور براق افزایش می یابد.

ساختار پر استفاده لامپ COB برای نورپردازی سقف خانه

انواع لامپ سی او بی هالوژنی

انواع لامپ سی او بی

همانطور که پیش از این اشاره شد دسته بندی انواع لامپ COB براساس ساختار بدنه انجام می گیرد که عبارتند از:

 • پرژکتور های خیابانی ( از ۵۰ تا ۵۰۰ وات ) با درجه حفاظت آی پی ۶۵
 • لامپ فیلامنتی
 • لامپ دانلایت سقفی
استفاده از فن در لامپ ها

لامپ COB فن دار بر روی پایه ی مخصوص

 ویژگی های لامپ سی او بی

لامپ سی او بی یک پیشرفت انقلابی در ایجاد روشنایی با استفاده از تکنولوژی چیپ یا CHIPS است و این نوع از انواع لامپ ال ای دی در قالب استاندارد LES تولید شده اند که برای ایجاد درجه های بالای قابلیت اطمینان و طیف گسترده ای از انواع طراحی خاص برای نورپردازی محیط بکار گرفته می شوند.

تراشه لامپ COB چگالی لومن را افزایش می دهد تا کنترل بهتر پرتو نور و روشنایی را با استاندارد های ۲ و ۳ شاخص انحراف معیار استاندارد برای تطابق رنگ روشنایی ( SDCM ) به ارمغان بیاورد. تراشه های سی او بی  چیت های بدون لحیم کاری هستند و نصب ساده آنها در انواع قاب ها امکان پذیر است.

نقطه ای بودن و متمرکز بودن کل مجموعه منبع نور تراشه های سی او بی ، کنترل دمای بورد و انتقال حرارت از لامپ سی او بی را به یک چالش تبدیل می کند. برای حل ااین چالش در برخی از انواع لامپ COB از فن استفاده نمی شود. این فن ها جریان هوا را از بین شیار های هیت سینک آلومینیومی عبور می دهند تا فرآیند انتقال گرما سریع تر صورت پذیرد به این روش خنک کاری لامپ COB متد اکتیو گفته می شود.. البته انتقال گرما در برخی از انواع لامپ COB می تواند به صورت صورت طبیعی و بدون فن انجام گیرد.

انواع لامپ های سی او بی با فن

لامپ های COB

برای خنک سازی پرژکتور های سی او بی که جهت نورپردازی مکان های خاصی با جریان هوای آزاد ضعیف استفاده می شوند از فن استفاده می گردد بنابراین حجم این نوع از لامپ های سی او بی به دلیل کوچکتر شدن هیت سینک به ۵۰ تا ۸۰ درصد کاهش می یابد. کم شدن وزن و حجم پرژکتور سی او بی منجر به کاهش حجم مواد اولیه گردیده حتی با وجود اضافه شدن هزینه فن به هزینه ساخت لامپ ، در کل قیمت تمام شده پرژکتور کاهش می باید. مصرف انرژی فن خنک کننده پرژکتور بسیار کم بوده و صدا و لرزشی ایجاد نمی کند ، تنها مشکل این نوع از پرژکتور های COB خرابی فن در اثر نفوذ گرد و غبار از محیط به داخل فن است. از انواع لامپ سی او بی فن دار در اتومبیل های لوکس و مدرن استفاده می شود.

کاربرد لامپ COB در آپارتمان ها برای فرآیند فتوسنتز گیاهان

استفاده از نور لامپ سی او بی به عنوان نور آفتاب

مزایای لامپ سی او بی

براساس قانون بقای انرژی ، انرژی مصرف شده در لامپ ها به دو بخش امواج طیف مرئی یا همان نور روشنایی و امواج فرو سرخ یا گرما تبدیل می گردد. درصد تولید گرما در کلیه لامپ های ال ای دی از جمله لامپ سی او بی بسیار کمتر از سایر لامپ ها بوده و به همان نسبت میزان نور روشنایی ایجاد شده در لامپ COB بیشتر است. به عنوان مثال حدود ۲۰ درصد از انرژی مصرفی یک لامپ رشته ای ۱۰۰ وات تبدیل به نور مرئی و مابقی تبدیل به گرما می گردد این نسبت در لامپ COB صد وات معادل ۹۰ درصد روشنایی و ۱۰ درصد گرما بوده که این اعداد نمایانگر بازده بالای لامپ سی او بی می باشد.

یکی از مزایای لامپ سی او بی نسبت به سایر لامپ ها طول عمر مفید آن است به عنوان مثال لامپ های هیدروژنی در بهترین حالت طول عمر ۱۰۰۰۰ ساعتی ذاشته اما لامپ های سی او بی در بدترین حالت ۵۰۰۰۰ ساعت عمر می کنند بنابراین بدیهی است که در دوره ی مصرف یک لامپ سی اوبی به پنج بار تعویض لامپ هیدروژنی نیاز است.

لامپ COB خورشید کوچک

استفاده از لامپ COB برای فرآیند فتوسنتز گیاهان

شاخص نمود رنگ یا CRI مزیت دیگر لامپ سی او بی است که معمولا بیش از CRI 80 است و رنگ اجسام در زیر این نور واقعی به نظر می رسد. برخی از تولید کننده های لامپ COB می توانند لامپ هایی با CRI 97 تولید نمایند. نور خورشید ۱۰۰ سی آر آی بوده بنابراین می توان این لامپ های سی اوبی را خورشید کوچک لقب داد. امروزه استفاده از مدل های ۵۰۰ واتی لامپ سی اوبی در تامین نور گیاهان گلخانه ای برای فرآیند فتوسنتز رایج است.

تراشه لامپ COB

بررسی یک تراشه سی او بی با فناوری جدید

در ادامه به بررسی یک نمونه از تراشه های COB پرداخته می شود که این تراشه سی او بی قادر است در بازه دمایی ۴۰- تا ۸۵+ درجه کار کند. کنترل رنگ بر روی این تراشه لامپ COB  وجود نداشته و روشنایی تولید شده در این تراشه تکرنگ است. ویژگی های این تراشه عبارت است از:

 • رنگ سفید گرم پرتابی یا خیره ( نور آفتابی )
 • درخشندگی نور پایدار و ثابت
 • مجهز به سنسور کنترل دما
 • سازگار با محیط زیست بدلیل تولید تراشه بدون استفاده از سرب
کاربرد لامپ سی او بی در چراغ های دستی و پرژکتوری

لامپ سی اوبی شارژی

منبع : bridgelux

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

Review: 5 - "لامپ سی او بی ( چراغ COB )" by , written on اسفند ۲۱, ۱۳۹۶

در این نوشته لامپ سی او بی معرفی و اجزا چراغ COB بررسی […]

مقالات مرتبط

نمونه ای از لامپ SMD

لامپ SMD ( لامپ اس ام دی )

این مطلب چگونگی انتخاب بهترین روشنایی و خرید انواع لامپ اس ام دی را به مخاطب شرح و ارائه می دهد در این ...

لامپ ال ای دی و معرفی انواع آن از نظر تکنولوژی ساخت

معرفی و بررسی کامل لامپ ال ای دی و انواع آن

نقطه عطف سیستم روشنایی را می توان به لامپ ال ای دی اختصاص داد. در این نوشته لامپ ال ای دی معرفی و انواع ...

دیدگاه ( 14 )

 1. محدثه۲۷ اسفند ۱۳۹۶

  سلام . قیمت لامپ سی او بی فیلامنتی که گفتین چنده ؟؟؟ خیلی قشنگه لامپ فیلامنتی. عالی

  پاسخ
  • تحریریه بیلدینگ پلاس۲۷ اسفند ۱۳۹۶

   سلام در آینده در بخش محصولات سیستم روشنایی ، انواع لامپ سی اوبی با درج قیمت ارائه خواهد شد . همچنین قیمت لامپ فیلامینتی نیز درج می گردد.

   پاسخ
 2. ساحل۲۷ اسفند ۱۳۹۶

  لامپ سی او بی چقدر خوبه. میخوام تو زیر زمین خونمون گلدون بزارم و چند تا لامپ سی او بی بزارم برا تامین نورش.. ممنون از مقالتون.

  پاسخ
  • تحریریه بیلدینگ پلاس۲۷ اسفند ۱۳۹۶

   بله برای ایجاد نور طبیعی برای فتوسنتز گیاهان نور لامپ COB بسیار مفید است.

   پاسخ
 3. علی۲۳ فروردین ۱۳۹۷

  لامپ فیلامنتی از دسته لامپ سی او بی هست؟؟
  یعنی اون حالت چیپ بودن LED ها روی شاخه ی لامپ فیلامنتی ال ای دی چجوری هست؟ چند تا ال ای دی روی هر شاخه هست؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۳ فروردین ۱۳۹۷

   با سلام
   لامپ فیلامنتی با تکنولوژی لامپ سی او بی ساخته و تولید می شود.
   هر تراشه COB از لامپ ال ای دی فیلامنتی ، معمولا از ۲۲ عدد ال ای دی ۳ ولت به صورت یک شاخه تولید شده است و این شاخه ها در تمام ۳۶۰ درجه نور را ساطع می کنند. معمولا مصرف برق هر شاخه از لامپ فیلامنتی در حدود ۱۳ میلی آمپر و توان هر شاخه حدودا کمتر از ۱ وات می باشد. چیپ های ال ای دی ۳ ولت به صورت سری بر روی یک شاخه فیلامنتی مونتاژ می شوند. بنابراین هر شاخه به ۶۶ ولت برق DC نیاز دارد. البته تراشه ها با قدرت های دیگر نیز وجود دارند. اما این نوع تراشه بیشتر در بازار موجود می باشد.
   برای کسب اطلاعات بیشتر و تماشای فیلم کارخانه تولیدی لامپ فیلامنتی لطفا به مقاله لامپ فیلامنتی توجه فرمایید.

   پاسخ
 4. زارع۲۹ فروردین ۱۳۹۷

  بهره نوری چگونه محاسبه می شود؟؟؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۹ فروردین ۱۳۹۷

   سلام
   برای محاسبه بهره نوری یا همان بازده لامپ ال ای دی به پارامتر های توان مصرفی بر حسب وات و همچنین شار نوری بر حسب لومن نیاز داریم.
   برای محاسبه بهره نوری باید مقدار تولید نور لامپ بر حسب لومن را تقسیم بر مقدار مصرف توان بر حسب وات کنیم. برای کسب اطلاعات فنی دقیق تر لطفا به مقاله مشخصات فنی لامپ های ال ای دی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 5. صادقی۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

  باسلام. ممنون از مقاله خوبتون.
  پروژکتوری با IP68 موجود است؟؟ قیمت پروژکتور برای نورپردازی چند است؟؟؟ ممنون میشم به ایمیل بنده پاسخ دهید.

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

   با سلام. ممنون از توجه شما به مقاله لامپ سی او بی.
   لیست قیمت پروژکتور ها برای شما ایمیل شد.

   پاسخ
 6. عباسی۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

  سلام. بهره نوری لامپ سی او بی که در مقاله به آن اشاره نمودید یعنی چی؟ فکر می کنم نسبت به متر باید می گفتین نه وات.

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

   سلام. ممنون از توجه شما به مقاله لامپ سی او بی .
   بهره نوری یا بازده نوری ، نسبت تولید نور لامپ های ال ای دی در مقدار مصرف آنها است و با یکای لومن بر وات بیان می شود . بدین منظور است که به ازای هر وات مصرفی مقدار تولید نور چه مقدار می باشد.
   اما یکای لومن بر متر را لوکس لامپ ال ای دی می نامند که به ازای هر متر فاصله از لامپ ال ای دی ، چه مقدار نور به جسم می رسد.

   پاسخ
 7. عادل۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

  ممنون واقعا. توضیحات خوبی بود. من یک پروژکتور از نوع لامپ سی او بی میخوام. کم مصرف با نور زیاد باشد. بابل ۰۹۱۱×××۸۷۶۵

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

   با سلام . ممنون از توجه شما به مقاله لامپ سی او بی یا لامپ COB
   پروژکتور سی او بی با کاربرد فضای بیرونی یا Out Door موجود می باشد که می توانید در بخش محصولات بیلدینگ پلاس ببینید.

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*ورود به بخش بررسی محصولات LED