بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

معرفی لامپ ال ای دی در سیستم روشنایی

نقطه عطف سیستم روشنایی را می توان به لامپ ال ای دی اختصاص داد. در این نوشته لامپ ال ای دی معرفی و انواع لامپ LED بررسی شده است. در ادامه مزایا و معایب این نوع از انواع سیستم های روشنایی مدرن عنوان گردیده و به کاربردهای خاص تکنولوژی ال ای دی پرداخته شده است. همچنین در این متن سه فیلم آورده شده است تا در انتخاب مناسب انواع لامپ ال ای دی حبابی و همچنین چگونگی ساخت یک نمونه لامپ LED در خانه و تعمیر آن ، مشاوره ساده و در عین حال تخصصی ارائه دهند.

خرید لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی چیست

لامپ ال ای دی یا Light-Emitting Diode که به طور مخفف لامپ LED نیز خوانده می شود یک منبع تولید نور برای استفاده در چراغ روشنایی است که روشنایی را با استفاده از دیودهای نوری تولید می کند. لامپ های ال ای دی حرارت بسیار کمی تولید می کنند که به این معنی است که ۹۰ درصد انرژی مصرفی لامپ LED به نور تبدیل می شود و تلفات بسیار کمی دارد. طول عمر یک لامپ ال ای دی چند برابر لامپ رشته ای است و در مقایسه با لامپ فلورسنت به طور قابل توجهی کارآمد تر است. برخی از تراشه های لامپ ال ای دی قادر به انتشار بیش از ۳۰۰ لومن در وات هستند که توسط برخی از تولید کنندگان ادعا شده است. عمر یک لامپ LED طولانی تر از ۶۰۰۰۰ ساعت می باشد و درخشش و میزان روشنایی یک لامپ با تکنولوژی LED تا بیشتر از ده سال بدون تغییر می ماند  و مانند سایر لامپ ها با گذشت زمان سوسو نمی زند، این در حالتی است که حد متوسط روشنایی یک لامپ رشته ای (لامپ حبابی) ۱۵۰۰ ساعت برآورد می شود.

مقایسه لامپ ها و تفاوت لامپ ال ای دی با لامپ کم مصرف فلورسنت

استفاده از لامپ ال ای دی به عنوان خورشید کوچک

سرعت روشن شدن لامپ ال ای دی بسیار بالاست و می تواند در میکروثانیه روشن شود این قابلیت در تکنولورژی لامپ LED منجر به استفاده از آنها در سیستم های مخابراتی ( فیبر نوری) و انتقال داده گردیده است. چراغ روشنایی که در آن لامپ ال ای دی تعبیه شده  را می توان در داخل و خارج از ساختمان مانند نورپردازی نمای ساختمان ، نورپردازی معابر و اتوبان ها و همچنین نورپردازی باغ ، باغچه و محوطه ساختمان ها نیز بکار برد.

از لحاظ مصرف انرژی لامپ ال ای دی در مقایسه با سایر لامپ های روشنایی صرفه جویی انرژی بسیار بالایی را در مصرف انرژی سیستم روشنایی ساختمان بدست می دهد. جریان مصرفی یک لامپ LED در حد میلی آمپر بوده اما سایر لامپ های روشنایی به خصوص لامپ رشته ای در حد آمپر جریان می کشند. مصرف کم و طول عمر بالای لامپ های با تکنولوژی ال ای دی باعث می شود تا هزینه های جاری و تعمیر و نگهداری سیستم روشنایی ساختمان به شدت کاهش یابد.

پروژکتور ال ای دی در نورپردازی نما ساختمان

نورپردازی نما با استفاده از پروژکتور ال ای دی

رنگ روشنایی لامپ LED

در انواع لامپ ال ای دی بدون استفاده از  فیلتر های پوششی رنگی ، امکان ایجاد رنگ روشنایی دلخواه وجود داشته ضمن اینکه طیف نوری لامپ LED ، خالص و با درخشندگی یکنواخت است. رنگ استاندارد یک لامپ ال ای دی سفید است که از ترکیب سه رنگ اصلی آبی و قرمز و سبز (RGB) ایجاد می شود به همین دلیل ایجاد روشنایی با رنگ طبیعی روز یا رنگ دی لایت ( day light ) امکان پذیر بوده و چراغ ال ای دی با رنگ سفید چشم را اذیت نمی کند و مانند نور طبیعی روز (خورشید) چشم نواز است که کاربرد این ویژگی علاوه بر بهبود دید اشخاص در فضا ، در گلخانه و مکان هایی نیاز به منبع نور طبیعی دارند بسیار با اهمیت است. تمرکز روشنایی نور لامپ های ال ای دی برخلاف انواع لامپ های دیگر می تواند بر روی هدف مورد نظر قرار گیرد و به سمت مسیر مشخصی هدایت گردد که این امر نیز به ایجاد اشکال و نوشته های خاص بر روی سطوح کمک می کند. انواع لامپ های ال ای دی از نظر رنگ روشنایی ، به این موارد دسته بندی می شوند: لامپ ال ای دی سفید مهتابی ، لامپ ال ای دی سفید گرم ( لامپ LED سفید دیلایت ) ، لامپ LED سفید سرد ( لامپ سفید یخی ) و همچنین انواع لامپ های ال ای دی با رنگ های روشنایی قرمز ، سبز ، آبی ، زرد ( آفتابی ) ، کهربا ، بنفش و رنگ های ترکیبی دیگر.

مقایسه انواع لامپ ال ای دی

کاربرد لامپ ال ای دی در پرورش گیاهان

مزایای لامپ ال ای دی

در ساخت لامپ ال ای دی ، برخلاف سایر لامپ های گازی و مایعی ، تکنولوژی نور حالت جامد ( SSL ) بکار می رود به همین دلیل این نوع از روشنایی های نوین در مقابل شوک و لرزش مقاوم هستند. در تولید لامپ LED از فناوری های بدون سرب و صرفه جویی کننده در مصرف انرژی استفاده می شود به طوری که روشنایی ال ای دی به عنوان نور سبز شناخته می شود. همچنین این نوع لامپ اشعه مضر فرابنفش ( UV ) را تولید نمی کند. بنابراین لامپ LED از نظر زیست محیطی و انرژی بسیار کارآمد است و آژانس حفاظت محیط زیست ایالت متحده آمریکا (EPA) نیز چراغ ال ای دی را تایید می کند.

در حالت کلی لامپ ال ای دی طول موج های بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر را تولید می کند که با طیف نور مرئی که چشم دریافت می کند مطابقت دارد و طول موج های فرو سرخ ( RF ) و فرابنفش (UV) در روشنایی ایجاد شده توسط چراغ ال ای دی وجود ندارد.  بدلیل عدم تولید امواج فروسرخ ، نور لامپ های LED با امواج رادیویی تداخلی نداشته و مانند دیگر لامپ ها ( لامپ رشته ای و لامپ فلورسنت ) در محیط اطراف نویز ایجاد نمی کنند. چراغ های ال ای دی ضد آب نیز هستند و شرایط دمایی آب و هوا در عملکرد آنها تاثیری نمی گذارد به طوریکه بازه دمایی عملکرد این نوع از تکنولوژی تولید نور بین منفی ۴۰ تا مثبت ۸۵ درجه سانتیگراد می باشد. این بدین معناست که لامپ های ال ای دی در تمام نقاط کره زمین قابل استفاده می باشند.

استفاده از لامپ ال ای دی

استفاده از پایه های کلاسیک E27 برای تولید لامپ های ال ای دی

از جمله تحولات شگرفی که با استفاده از روشنایی ال ای دی صورت گرفته است استفاده از لامپ الی ای دی خورشیدی ( لامپ LED سولار ) در تامین روشنایی معابر و روشنایی خیابان ها بوده که از تلفیق سیستم روشنایی ال ای دی کم مصرف با تولید برق خورشیدی توسط پنل فتوولتاییک ایجاد می شود. در این سیستم های روشنایی با پنل فتوولتاییک می توان از نور روز استفاده نمود و برق تولید شده را در یک باطری پشتیبان ذخیره کرد. انرژی ذخیره شده در باطری پنل فتوولتاییک هنگام شب وارد مدار روشنایی شده و توسط لامپ ال ای دی مصرف می شود و از آنجایی که لامپ ال ای دی همانند نور خورشید می ماند پس پنل خورشیدی نصب شده در زیر لامپ نیز همزمان می تواند شارژ شود. استفاده از این نوع سیستم روشنایی معابر علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق از هزینه های اولیه برای ایجاد زیرساخت و سیم کشی برای اتصال چراغ ها به شبکه برق شهری می کاهد.

لامپ ال ای دی کم مصرف و تامین انرژی با توربین بادی و پنل فتوولتاییک

لامپ ال ای دی با توربین بادی و پنل خورشیدی

یکی دیگر از مزایای انواع لامپ ال ای دی استفاده از آنها در سیستم های روشنایی قابل حمل بوده که به واسطه کم مصرف بودن و سبک بودن این چراغ ها امکانپذیر است همچنین قابلیت اتصال چراغ ال ای دی پرتابل به پنل روشنایی کوچک تولید برق خورشیدی امکان استفاده از آنها را در سفر فراهم می سازد.

بدلیل طول عمر بالا و مصرف انرژی حداقلی لامپ ال ای دی در سیستم روشنایی ، از نظر محاسبات توجیه اقتصادی ،  استفاده از چراغ ال ای دی برای تامین روشنایی ساختمان قابل دفاع بوده همچنین با توجه به هزینه های مصرف انرژی و تعمیر و نگهداری در طول زمان ، تعویض لامپ های قدیمی پرمصرف با لامپ ال ای دی کم مصرف از لحاظ توجیه اقتصادی و بازگشت سرمایه ، بسیار مقرون به صرفه می باشد. خاطر نشان می گردد برای جایگزینی لامپ های ال ای دی با سایر لامپ های پرمصرف قدیمی نیازی به تغییر در زیر ساخت سیستم روشنایی مانند سیم کشی سیستم ، قابها و پایه چراغ ها نبوده، علاوه بر آن  لامپ های جدید از ولتاژ برق مصرفی متناوب شهری ۲۲۰ ولت استفاده می کنند.

لامپ های ال ای دی در شرایط جوی متنوع مانند هوای بارانی و مرطوب مقاومت بالایی داشته و شرایط آب و هوایی محیط در طول عمر و عملکرد آنها تاثیر حداقلی می گذارد. همچنین نفوذ نور چراغ ال ای دی در فضای نصب شده بسیار بالاست به نحوی که نقاط تاریک در اطراف لامپ ال ای دی کمتر مشاهده می شود.

مدار یکسوکننده لامپ ال ای دی یا Driver LED

مدار یکسوکننده لامپ ال ای دی ( درایور ال ای دی )

معایب لامپ ال ای دی

یکی از مهمترین عیوب لامپ ال ای دی مربوط به مدار یکسو کننده لامپ بوده که علاوه بر اینکه باعث افزایش قیمت اولیه این لامپ ها گردیده است ، در اکثر موارد خرابی لامپ ال ای دی مربوط به از کار افتادن همین مدار یکسو کننده می باشد.
اکثر لامپ های ال ای دی مسطح بوده بنابراین در همه جهات نمی توانند نور را ساطع کنند این امر باعث ایجاد نقاط تاریک در پشت چراغ می گردد.

برخی محققان در مراکز تحقیقاتی دنیا بر این باورند که لامپ ال ای دی در خیابان ها و معابر نباید استفاده شود زیرا با تولید نوری همانند نور خورشید ، بر سیستم شب و روز بدن انسان ها تاثیر و باعث اختلال و ایجاد مشکلاتی می شوند که هنوز به طور دقیق این موضوع اثبات و یا رد نشده است.
زباله های برجای مانده از لامپ ال ای دی شکسته برای محیط زیست بسیار مخرب بوده و موارد منتشر شده از آنها در فضا عامل ایجاد بیماری هایی از جمله سرطان پوست است.

انواع لامپ ال ای دی از لحاظ تکنولوژی ساخت

لامپ های ال ای دی از نظر تکنولوژی ساخت به سه دسته ی مختلف تقسیم بندی می شوند که شامل:

 • لامپ دیپ ( لامپ DIP )
 • لامپ اس ام دی ( لامپ SMD )
 • لامپ سی او بی ( لامپ COB )
نمونه ای از لامپ ال ایدی نوع DIP

لامپ ال ای دی با تکنولوژی ساخت DIP

لامپ دیپ ( لامپ DIP )

در اوایل دهه ی ۱۹۶۰ از تکنولوژی ساخت لامپ ال ای دی دیپ استفاده شد و به لامپ ال ای دی قدیمی یا معمولی نیز شهرت یافت. با پیشرفت تکنولوژی ساخت لامپ های سیستم روشنایی در اوایل قرن ۲۱ و به دلیل تک رنگ بودن و بهره نوری پایین ، استفاده از این نوع لامپ ها محدود شد . امروزه لامپ های دیپ در موارد خاصی از جمله در چراغ های راهنمایی و رانندگی ، بیلبورد های شهری و در نمایشگر هایی با امکان رویت در دور دست کاربرد دارند.

لامپ SMD

لامپ اس ام دی

لامپ اس ام دی ( لامپ SMD )

بازدهی و طول عمر بالای لامپ LED با تکنولوژی SMD محقق شد و مخفف Surface Mount Diode می باشد. لامپ اس ام دی بسیار کارآمد و انعطاف پذیر است و تنوع رنگ ، وضوح بالا ، حجم بسیار کم ، زاویه ی دید بیشتر و صرفه جویی در انرژی از ویژگی های این نوع از لامپ ال ای دی است. جدیدترین تکنولوژی در ساخت لامپ اس ام دی با قرار دادن تعداد بیشتری از تراشه ها به شکل مستطیل با عنوان SMD 3014 معرفی شده است که لومن بر وات بالایی دارد و در سیستم روشنایی ساختمان های مدرن به خصوص در نورپردازی نما استفاده می شود.

لامپ ال ای دی فلامینتی با کاربرد های زیبایی

لامپ ال ای دی فیلامنتی

لامپ سی او بی ( لامپ COB )

جدیدترین پیشرفت در سیستم روشنایی ال ای دی را می توان به لامپ سی او بی ( Chip On Board )  نسبت داد که یک گام رو به جلو برای استفاده بیشتر از انرژی است. تراشه قدرتمند لامپ سی او بی ( معمولا بیشتر از ۹ عدد دیود ) برخلاف نوع لامپ اس ام دی فقط یک پایه ورودی برق دارد. مقدار زیاد تولید لومن در مصرف انرژی کم ( ۸۰ لومن بر وات ) باعث استفاده از لامپ سی او بی در گوشی های  هوشمند و دوربین ها شده است. این منابع تولید نور کوچک با طول عمر بالا ، خورشید قابل کنترل نام گرفته اند. از چالش های مهم این نوع تکنولوژی ، می توان به تک رنگ بودن ، انتقال دما و مدیریت حرارتی لامپ COB اشاره نمود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی لامپ های ال ای دی این چالش های لامپ سی او بی نیز حل شده اند و با لامپ MCOB به بازار عرضه گردیدند که با استفاده از خمیر سیلیکون و سینک گرماگیر مشکل انتقال دما لامپ COB نیز برطرف شده است.

مقایسه چراغ ال ای دی با کم مصرف از نظر  نوع برق مصرفی : یکی از مهمترین عیوب LED ها مربوط به مدار یکسو کننده لامپ بوده که علاوه بر اینکه باعث افزایش قیمت اولیه این لامپ ها گردیده است ، در اکثر موارد خرابی تراشه ال ای دی مربوط به از کار افتادن همین مدار یکسو کننده می باشد. اکثر لامپ های ال ای دی مسطح بوده بنابراین در همه جهات نمی توانند نور را ساطع کنند این امر باعث ایجاد نقاط تاریک در پشت چراغ می گردد.

تکنولوژی ساخت لامپ ال ای دی روز به روز در حال پیشرفت و متحول شدن است به طوری که هر لحظه باید منتظر تغییر در سیستم روشنایی ساختمان ها باشیم. در زیر یک فیلم چگونگی ساخت لامپ ال ای دی در خانه را تماشا فرمایید و سپس به مطالعه مقاله لامپ LED ادامه دهید.

انتخاب لامپ LED مناسب

پنج سال پیش اولین لامپ LED را خریدم و آن را جایگزین لامپ هالوژن حمام کردم. پول زیادی بابت این کار خرج کردم و لومن (واحد تابش) و کلوین کافی نبود. متوجه منظورم می شوید؟ نه؟ بسیارخوب اجازه بدهید در مورد این موضوع گفتگو کنیم. اگر ده دقیقه برای خواندن این پست وقت بگذارید، قول می دهم در پایان اینکه چطور یک لامپ LED بخرید را خواهید دانست. در یک کلام سعی خواهم کرد تا با اصطلاحات بی معنی شما را خسته نکنم. آماده اید؟ اجازه بدهید این کار را با پنج سوال ساده انجام بدهیم.

خرید انتخاب لامپ ال ای دی

پایه ی لامپ LED

موضوع انتخاب پایه لامپ های LED که باید تهیه کنید بسیار ساده اما واقعا مهم است. اگرچه صدها لامپ ال ای دی مناسب وجود دارند ولی خانه شما احتمالا دو نمونه از آن را دارد. شخصا سقف خانه ام دو نوع لامپ دارد، بعلاوه یک جفت لامپ رومیزی هم دارم. در تصویر بعضی از رایج ترین نمونه ها در بریتانیا و آمریکا دیده می شوند. B از کلمه Bayonett به معنی سرنیزه گرفته شده که یک کلمه انگلیسی است. E از کلمه Edison گرفته شده و برای پاسداشت نام توماس ادیسون است.

شما نیازی به اینکه آنها چه معنی ای دارند ندارید ولی اگر قبل از رفتن برای خرید لامپ LED کلمات را بدخط بنویسید ممکن است از نوشته شما اینطور برداشت شود که ولتاژ مورد نظرتان را نوشته اید.

انواع پايه لامپ های ای ای دی در سيستم روشنايی

انواع پایه لامپ ها

شکل (قالب) لامپ LED

اینکه شکل لامپ LED مورد نیاز چگونه است فقط یک سوال که شما لامپ با چه ظاهری را دوست دارید نیست، بلکه درباره نوع نورافشانی لامپ است. طراحی یک لامپ، جهت نورافشانی آن را مشخص می کند. بنابرین نیاز است شما به این قضیه که از لامپ ال ای دی مورد نظر چه نوری می خواهید فکر کنید. یک دایره المعارف از شکل های مختلف لامپ ها وجود دارد ولی از آنجا که قول دادم مطلبم خسته کننده نباشد، قصد توضیح آن را ندارم. همه آن چیزی که درمورد شکل های لامپ نیاز به دانستن دارید این است که شکل های رایج را دیده باشید.
در مورد لامپ های سقفی احتمالا چیزی که مورد پسند شما قرار گیرد یک لامپ چسبی یا مارپیچی است. درمورد یک لامپ شما ممکن است یک لامپ شمعی شکل با گستره پهن نیاز داشته باشید و اگر شما لامپ را در یک محل داخل یک فرورفتگی قرار دهید، در آن صورت به یک رفلکتور (بازتاب دهنده) با یک پهنای بیم مناسب برای آن محدوده نیاز خواهید داشت. یک لامپی که نور را در زاویه ای اشتباه پخش می کند می تواند واقعا آزار دهنده باشد بنابرین وقت بگذارید و قبل از اینکه لامپ LED را بخرید، فکر کنید.

انواع شکل ظاهری لامپ ها

شکل های رايج لامپ های حبابی

لومن نور لامپ LED ( شدت نور لامپ )

زمانی همین قدر که حس می کردیم نور کافی است کفایت می کرد و نیاز به فکر کردن درباره میزان برق مصرفی لامپ و شناخت لامپ ها با وات های مصرفی مختلف نبود، اما اکنون نیاز است در مورد لومن (واحد تابش) فکر کنیم. این قضیه مخصوصا در مورد خرید لامپ LED موضوعیت دارد چون بعضی فروشنده ها و گهگاه تولید کننده های کوچکتر سوء استفاده می کنند و یک حباب مستعمل را جایگزین می کنند. جدول زیر یک توضیح غیر دقیق از میزان لومن دریافتی از وات مصرفی شما برای لامپ های با تکنولوژی مختلف در یک استاندارد مناسب است.
اجبارا دو چارت تهیه می کنم تا این موضوع را به طور مناسب توضیح دهم. یکی برای کسانی که در کشورهای با ولتاژ ۱۲۰ ولت مانند آمریکا، کانادا، برزیل و ژاپن زندگی می کنند و یکی برای کسانی که در کشورهای با ولتاژ ۲۲۰ ولت هستند که شامل بقیه دنیا می شود.
اگر شما در آمریکا یا هر کشور دیگری با ولتاژ ۱۲۰ ولت زندگی می کنید لطفا به چارت اول نگاه کنید و اگر ولتاژ مصرفی تان ۲۲۰ ولت است دومین چارت را نگاه کنید.

اين جدول توضيحی غير دقيق از لومن دريافتی از وات مصرفی لامپ های مختلف را توضيح می دهد

چه مقدار لومن نیاز دارید (برق ۱۲۰ ولت)

در بالای این چارت روشنایی لامپ به لومن را می بینید. این عددی است که نیاز است در مورد آن فکر کنید.
اجازه دهید به شمایی که در آمریکا زندگی می کنید بگویم اگر می خواهید یک لامپ ۶۰ واتی قدیمی را با یک لامپ LED که همین مقدار نور را می دهد عوض کنید باید بدانید که برای داشتن این روشنایی حداقل ۸۰۰ لومن نیاز است تا لامپ LED مورد نظر همین مقدار نور را به شما بدهد. (به جدول توجه کنید) حال با دانستن میزان لومن مورد نیاز، شما لامپی با همین مقدار روشنایی را از نمونه لامپ های LED و یا نمونه های دیگر می توانید تهیه کنید.
در بقیه دنیا ما ولتاز بالاتر داریم به این معنی که لومن برابر برای تابش استاندارد متفاوت است.

اين جدول توضيحی غير دقيق از لومن دريافتی از وات مصرفی لامپ های مختلف را توضيح می دهد

چه مقدار لومن نیاز دارید  (برق ۲۴۰ ولت)

حال اجازه دهید به شمایی که در بریتانیا زندگی می کنید بگویم اگر می خواهید یک لامپ ۶۰ واتی قدیمی را با یک لامپ LED که همین مقدار نور را می دهد عوض کنید باید بدانید که برای داشتن این روشنایی حداقل ۷۰۰ لومن نیاز است تا لامپ LED مورد نظر همین مقدار نور را به شما بدهد.( به جدول توجه کنید) حال با دانستن میزان لومن مورد نیاز، شما لامپی با همین مقدار روشنایی را از نمونه لامپ های LED و یا نمونه های دیگر می توانید تهیه کنید.
چارت بالا به این دلیل طراحی شده است که به شما کمک کند تا لامپ ال ای دی روشنایی نرمالی جایگزین لامپ تان کنید. این نکته را بدانید که شما می توانید میزان لومن را کاهش دهید. برای مثال من لامپ هالوژنی حمام خانه ام با لومن ۷۰۰ را با یک لامپ LED با لومن ۳۲۰ جایگزین کردم و روشنایی آن را ترجیح می دهم. نتیجه اینکه ۹۰ درصد کاهش مصرف انرژی داشتم.

مقایسه لامپ سی او بی با لامپ اس ام دی ، تفاوت لام های ال ای دی ، تفاوت ال ای دی با اس ام دی ، تفاوت لامپ LED با COB ، تفاوت لامپ COB با لامپ SMD ، مقایسه لامپ SMD با LED ، مقایسه لامپ LED با SMD ، تفاوت لامپ SMD با COB ، تفاوت لامپ های ال ای دی ، مقایسه لامپ های اس ام دی ، تفاوت لامپ ال ای دی ، مقایسه لامپ ال ای دی ، تفاوت لامپ LED با COB ، مقایسه لامپ اس ام دی با لامپ سی او بی ، لامپ SMD و COB ، تفاوت لامپ های سی او بی با لامپ های اس ام دی ، مقایسه انواع لامپ ها ، انواع لامپ در مقایسه با لامپ کم مصرف ، مقایسه لامپ سی او بی با لامپ ال ای دی ، تفاوت لامپ سی او بی با لامپ اس ام دی ، مقایسه لامپ سی او بی با لامپ اس ام دی ، مقایسه لامپ ال ای دی با اس ام دی ، فرق لامپ ال ای و اس ام دی، فرق لامپ LED و SMD

مونتاژ لامپ اس ام دی

لامپ LED گرم و یا لامپ LED سرد

این سوال ممکن است پیچیده بنظر برسد ولی یکی از نکات مهم در مورد لامپ های LED است.گرمی نور می تواند برحسب کلوین اندازه گیری شود. نور خیلی زرد شماره کلوین پایینی دارد. برای مثال این عدد برای شمع ۱۵۰۰ کلوین است. نور روز رنگی تر است اغلب حدود ۵۰۰۰ کلوین. در زیر مقیاس آن را می بینید.

کاربرد نور گرم و نور سرد

دمای نور در درجه کلوین

وقتی در مورد لامپ خانگی صحبت می شود انتخاب گرمی نور کار ساده ایست.
بیشتر مردم نور سفید گرم را می پسندند (۲۷۰۰ کلوین) چون می خواهند گرمی و کمی زردی نور لامپ های هالوژن قدیمی را داشته باشد. در آشپزخانه، حمام و یا مکان های دیگر ممکن است نور زرد کمتری را ترجیح بدهید که سفید طبیعی (۳۰۰۰کلوین) نامیده می شود. شما ممکن است بخواهید نور سفید سرد(۴۰۰۰ کلوین) و یا برای یک سبک خاص بعضی اوقات نزدیک به ۵۰۰۰ کلوین را امتحان کنید. اجسام در نوری بالاتر از ۵۰۰۰ کلوین آبی بنظر می آیند. این نوع انتخاب گرمی بیشتر مربوط به لامپ LED است. اگر خانه شما یک خانه مدرن و امروزیست قطعا شما باید به نورهای سردتر فکر کنید چرا که نورهای سرد باعث می شوند خانه شما خیلی زیبا تر بنظر برسد.

آیا لامپ LED هنوز خوب است

لامپهای فلورسنت متراکم (CLF) در حال حاضر خیلی ارزان قیمتند و یک لامپ فلورسنت می تواند با مصرف انرژی کم، ماه ها مورد استفاده قرار گیرد. شخصا CLF ها را وقتی در مکان درستی قرار بگیرند دوست دارم ولی اگر شما نور فوری کم نور یا نور سرد می خواهید این لامپ ها زیاد خوب نیستند.
از طرف دیگر لامپ های LED ها رفته رفته بر این مسایل غلبه کرده اند. موضوع اصلی در مورد LED ها هزینه بالای آنهاست. این قضیه به ویژه در مورد لامپ های ۷۵ و ۱۰۰ وات درست است (من منتظر افت قیمت آنها هستم).
با این پیش زمینه ذهنی اجازه دهید بعضی اعداد را نگاه کنیم و ببینیم لامپ LED چطور هزینه های ما را کم می کند. چارت زیر بطور تخمینی به ما می گوید چطور ذخیره انرژی سریعا هزینه تعویض یک لامپ با تابش ۶۰ وات با یک لامپ LED ده واتی با قیمت ۶ یورو را جبران می کند. با فرض اینکه لامپ روزی دو ساعت استفاده می شود.

کارايی لامپ های ال ای دی

زمان بازگشت هزینه اولیه لامپ ال ای دی در کشور های مختلف

به دلیل تفاوت خیلی زیاد قیمت برق مبلغ ۶ یورو در کشورهای مختلف بین ۹ ماه در دانمارک که قیمت برق گران است و سه سال و نیم در چین و هند که برق ارزان است برگشت پیدا می کند.
اکنون یک لامپ ال ای دی ۶۰ واتی با قیمت ۶ یورو کاملا ارزان محسوب می شود و اگر شما ۹ یورو برای یک لامپ پرداخت کنید در این صورت باید ۵۰ درصد به زمان برگشت هزینه پرداخت شده برای لامپ اضافه کنید. از طرف دیگر اگر شما از لامپ روزی چهار ساعت استفاده می کنید زمان برگشت هزینه نصف می شود. این موضوع چه معنی ای برای شما دارد؟
• لامپ LED ارزان قیمت تر برگشت هزینه سریع تر را در پی دارد
• برگشت هزینه برای جاهایی که برق گران است زودتر انجام می شود (مانند آمریکا)
• استفاده بیشتر از لامپ برگشت زودتر هزینه را در پی دارد
• جایگزینی لامپ های CLF با لامپ های LED هنوز از نظر هزینه به صرفه نیست
در بیشتر موارد مبلغی که از کاهش مصرف انرژی برای روشنایی یک لامپ که روزانه بیشتر از دو ساعت استفاده می شود، صرفه جویی می شود بیشتر از مبلغی است که احتمالا از کاهش قیمت لامپ LED در این مدت در بازار فروش صرفه جویی شده است ولی اگر شما لامپی را کمتر از یک ساعت در روز استفاده می کنید، می توانید صبر کنید تا قیمت ها کمی پایین بیاید علی الخصوص این موضوع برای لامپ های ۱۰۰ واتی LED مصداق دارد که اگر بخواهید آنها را جایگزین لامپ تان کنید هنوز گران هستند.
یک لامپ در اتاق زیر شیروانی دارم که نهایتا ده ساعت در سال این لامپ را روشن می کنم، با این حساب احتمالا تعویض آن هدر دادن پول است. در فیلم زیر چگونگی تعمیر و نگهداری یک چراغ روشنایی ال ای دی را مشاهده نمایید.

پنج مرحله برای خرید مناسب لامپ

اگر شما خریدن یک لامپ LED و داشتن اطلاعات در مورد آن را دور از ذهن می دانستید الان اطلاعات زیادی در مورد آن دارید. چون قول دادم که شما را خسته نکنم، تصمیم دارم تا بطور مختصر عناوین مطالب، ارائه رنگ (بالای ۸۰) و طول عمر لامپ ( یک برند شناخته شده را بخرید) را مرور کنم.
اجازه دهید پنج مرحله را مرور کنیم:

 1. مناسب : کد را یادداشت کنید.
 2. شکل : بهترین شکل لامپ را انتخاب کنید.
 3. روشنایی : لومن کافی بگیرید.
 4. گرمی : گرم یا سرد؟
 5. هزینه : دنبال لامپی بگردید که ارزش خرید دارد.

این نکته را بگویم که اولین لامپ LED را پنج سال پیش خریدم و موقع خرید فقط پنج مرحله بالا را درست انجام دادم. اما در این پنج سال تغییرات زیادی ایجاد شده اند و لامپ LED در حال تبدیل شدن به گزینه های معقولی هستند. CFL ها به علت قیمت پایینشان به عنوان گزینه های ارزشمندی باقی می مانند ولی شما با آنها همیشه نور دلخواهتان را ندارید.
اگر قبلا هرگز لامپ LED نخریده اید پیشنهاد می کنم ابتدا بطور آزمایشی یک لامپ یا یک نورافکن
بخرید و پس از امتحان می توانید به صورت تعداد خرید کنید. لامپ های LED لامپ های ارزان قیمتی نیستند و عمر طولانی دارند، بنابراین شما قبل از خرید باید در مورد مناسب بودن شکل، لومن و کلوین مورد نظرتان مطمئن شوید. همچنین پیشنهاد می کنم بطور خاص در مورد برند های شناخته شده تحقیق کنید و یا از شرکتی خرید کنید که محصولاتش گارانتی دارد و در صورت معیوب بودن لامپ پول شما را برگرداند.
خوشحالم که در مورد لامپ LED تحقیق کردید و امیدوارم اطلاعات درستی در مورد مناسب بودن، شکل، نور و گرمی لامپ جهت خرید با قیمت پایین بدست آورده باشید. مهمتر از همه امیدوارم لامپ جدیدتان را به لامپ های قبلی ترجیح بدهید که این مهمترین موفقیت است. در انواع پیشرفته های این نوع لامپ های در سال های اخیر از چراغ های پنل ال ای دی رونمایی شده است که از نظر طراحی و کاربرد منحصربه فرد می باشند. در زیر نیز یک فیلم برای انتخاب مناسب لامپ ال ای دی حبابی و اجزای درون آن آورده شده است.

به منظور اطلاع از لیست قیمت لامپ ال ای دی و دریافت مشاوره برای خرید انواع چراغ روشنایی لطفا به لینک موردنظر آن در بخش محصولات مرجعه نمایید.

کاربرد لامپ ال ای دی نواری و ریسه LED

ریسه ال ای دی

ریسه ال ای دی ( نواری LED )

ریسه ال ای دی حاوی نوار خود چسبنده ای است که LED ها در فواصل منظم بر روی یک بستر آلومینیومی خطی مونتاژ شده اند و همچنین در انواع ریسه ال ای دی از تکنولوژی اس ام دی استفاده شده است. پس از نصب و اتصال به برق ، کل طول ریسه ال ای دی روشن ، و نور به صورت خطی گسترده می شود. قابلیت انعطاف پذیری ، امکان جداسازی و برش ، ایجاد اشکال مختلف و نوردهی بالا در حجم کم از ویژگی های بارز این نمونه از انواع لامپ LED می باشد. ریسه ال ای دی علاوه بر محیط های داخلی ساختمان ، در محیط های خارجی مانند نورپردازی نما و نورپردازی باغچه و حیاط ساختمان ، نیز کاربرد فراوان دارند.

ویژگی اصلی لامپ های ریسه LED ، امکان کنترل خاموش یا روشن کردن لامپ به صورت ریموت و از راه دور می باشد که علاوه بر آن می توان رنگ نور و شدت نور لامپ را نیز با ریموت تغییر داد. شاخص نمود رنگ یا CRI مزیت دیگر لامپ ریسه LED است که معمولا بیش از CRI 80 است و رنگ اجسام در زیر این نور واقعی به نظر می رسد. برخی از تولید کننده های ریسه ال ای دی می توانند لامپ هایی با CRI 97 تولید نمایند.

منبع : ovoenergy ، Philips

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

Review: 5 - "معرفی لامپ ال ای دی در سیستم روشنایی" by , written on اسفند ۱۵, ۱۳۹۶

نقطه عطف سیستم روشنایی را می توان به لامپ ال ای دی اختصاص […]

مقالات مرتبط

نمونه ای از لامپ SMD

لامپ SMD ( لامپ اس ام دی )

این مطلب چگونگی انتخاب بهترین روشنایی و خرید انواع لامپ اس ام دی را به مخاطب شرح و ارائه می دهد در این ...

لامپ سی او بی فیلامنتی LED COB

لامپ سی او بی ( چراغ COB )

در این نوشته لامپ سی او بی معرفی و اجزا چراغ COB بررسی شده است. در ادامه مزایا و ویژگی های این نوع لامپ ...

لامپ فیلامنتی LED با طرح بلوری

لامپ فیلامنتی ( لامپ LED فیلامانی )

لامپ فیلامنتی ال ای دی یا لامپ فیلامانی حبابی ، در طبقه لامپ های زیبایی و هنری قرار دارند که علاوه بر ظ ...

دیدگاه ( 20 )

 1. مهندس برق لاله زار۱۵ اسفند ۱۳۹۶

  خیلی جامع و مفید بود. عالی. بهترین مقاله ای که مربوط به لامپ ال ای دی خوندم.

  پاسخ
  • تحریریه بیلدینگ پلاس۱۵ اسفند ۱۳۹۶

   سپاس از توجه شما به مقاله لامپ ال ای دی

   پاسخ
 2. کوثر۱۲ فروردین ۱۳۹۷

  لامپ ال ای دی مصرفش چقدره؟؟ یعنی تفاوت لامپ ال ای دی با کم مصرف فلورسنت از نظر مصرف برق چیه؟؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۱ فروردین ۱۳۹۷

   لامپ ال ای دی بهره نوری و بازده بالایی دارد. یعنی علاوه بر مصرف کم برق ، تولید نور قابل توجهی را مشاهده می کنیم.
   در مقاله مقایسه لامپ ال ای دی با کم مصرف این سوال را پاسخ داده ایم.

   پاسخ
 3. جلیل۱۴ فروردین ۱۳۹۷

  ممنون. عالی بود. در مورد لامپ آبی نیز توضیح دهید. متشکرم

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۱۴ فروردین ۱۳۹۷

   سلام. ممنون از توجه شما به مقاله لامپ ال ای دی . به زودی مقاله ای در مورد این نوع تکنولوژی جدید سیستم روشنایی ساختمان در سایت قرار می دهیم.

   پاسخ
 4. بهرام۲۱ فروردین ۱۳۹۷

  فیبر نوری از لامپ ال ای دی هست؟؟؟ چه جالب.

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۱ فروردین ۱۳۹۷

   سلام.
   بله به دلیل سرعت بالای روشن شدن لامپ ال ای دی از این نوع تکنولوژی در سیستم های مخابراتی استفاده شده است.

   پاسخ
 5. مهدی علی جلالی۲۷ فروردین ۱۳۹۷

  سللام.
  لامپ ال ای دی سولار در سطح شهر وجود داره اما چرا به صورت خود تامین نصب نشدند؟؟ یعنی نور لامپ ال ای دی در هیچ جهتی به پنل خورشیدی برخوردی ندارد. این ایده بسیار عالی است در نورپردازی سطح شهر و خیابان ها. ممنون از مقاله خوبتون.

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۷ فروردین ۱۳۹۷

   سلام
   ممنون از توجه شما به مقاله لامپ ال ای دی . بله این نمونه در شهر های ایران کار نشده است.

   پاسخ
 6. مرتضی۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

  با سلام. درایور لامپ ال ای دی را از کجا میشه تهیه کرد؟؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

   باسلام. ممنون از توجه شما به مقاله لامپ ال ای دی.
   لطفا به بخش محصولات روشنایی بیلدینگ پلاس مراجعه نمایید.

   پاسخ
 7. ابراهیمی۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

  با سلام. برای اطلاع از قیمت لامپ ال ای دی سقفی و همچنین لامپ ال ای دی نواری لطفا راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

   با سلام. ممنون از توجه شما به مقاله لامپ ال ای دی سقفی .
   برای اطلاع از لیست قیمت لامپ ال ای دی سقفی و قیمت لامپ ال ای دی نواری به بخش محصولات روشنایی LED بیلدینگ پلاس مراجعه نمایید.

   پاسخ
 8. سهراب اسدی۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

  لطفا برای اطلاع از لیست قیمت لامپ ال ای دی سقفی راهنمایی نمایید.

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

   سلام. ممنون از توجه شما به مقاله لامپ ال ای دی
   لطفا به لینک قیمت لامپ ال ای دی سقفی مراجعه نمایید.

   پاسخ
 9. سعید یاری۲۰ خرداد ۱۳۹۷

  لامپ بخار جیوه ۸۰۰ وات برای روشنایی محوطه استفاده کرده ایم که می خواهم آن را با لامپ ال ای دی جایگزین کنم. لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۲۱ خرداد ۱۳۹۷

   لامپ پرژکتوری بخار جیوه ۸۰۰ وات در حدود ۶۰۰۰۰ لومن نور تولید می کند که می توان با لامپ اس ام دی ۵۰۰ وات با بهره نوری ۱۲۰ لومن بر وات جایگزین نمود. شار نوری پروژکتور اس ام دی در حدود ۶۰۰۰۰ لومن می باشد

   پاسخ
 10. برزگر۰۶ مرداد ۱۳۹۷

  تراشه ال ای دی هم می فروشید ؟ تواید داخل داریم ؟ تراشه اس ام دی ۵۰۵۰ یا ۳۵۲۸ میخوام. تعداد بالا. تولید داخل

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۰۶ مرداد ۱۳۹۷

   با سلام. بله تراشه های لامپ ال ای دی تولید داخل نیز موجود هستند و می توانید از کارخانه دیدن فرمایید. برای خرید تراشه اس ام دی ۵۰۵۰ یا ۳۵۲۸ با دفتر شرکت تماس حاصل نمایید تا برای خرید و ارسال نکات را بازگو کنند.

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*ورود به بخش بررسی محصولات LED