ریسه ال ای دی نواری ( نواری LED )

در این مقاله قصد داریم به معرفی و شرح ریسه ال ای دی که نقطه عطف سیستم های روشنایی نوین و نورپردازی های مدرن می باشد ، بپردازیم. این مقاله بیانگر ویژگی ها و کاربرد های ال ای دی نواری نیز می باشد. در پایان به بررسی و معرفی ال ای دی نواری پیکسلی و طریقه نصب LED نواری در خانه می پردازیم. این مطلب چگونگی انتخاب بهترین روشنایی و خرید انواع لامپ و ریسه را به مخاطب شرح و ارائه می دهد.

در ابتدا یک فیلم از نحوه برش و اتصال ریسه ها را مشاهده و سپس متن را مطالعه نمایید.

معرفی لامپ LED

لامپ ال ای دی یک منبع تولید نور برای استفاده در چراغ روشنایی است که روشنایی را با استفاده از دیودهای نوری تولید می کند. سرعت روشن شدن لامپ ال ای دی بسیار بالا است و در کمتر از میکروثانیه روشن می شود. این قابلیت در تکنولورژی لامپ LED منجر به استفاده از آنها در سیستم های مخابراتی ( فیبر نوری ) و انتقال داده گردیده است. از لحاظ مصرف انرژی ، لامپ ال ای دی در مقایسه با سایر لامپ های روشنایی صرفه جویی انرژی بسیار بالایی را در مصرف انرژی سیستم روشنایی ساختمان دارد.

استفاده از ریسه ال ای دی در نورپردازی فضای خارجی و مبل سفید و ساختمان سفید

استفاده از ریسه ال ای دی خطی در دکوراسیون فضای بیرونی

جریان مصرفی یک لامپ LED در حد میلی آمپر بوده اما سایر لامپ های روشنایی به خصوص لامپ رشته ای در حد آمپر جریان می کشند. مصرف کم و طول عمر بالای لامپ های با تکنولوژی ال ای دی باعث می شود تا در هزینه های جاری و تعمیر و نگهداری سیستم روشنایی ساختمان صرفه جویی قابل ملاحظه ای شود.

کاربرد ریسه ال ای دی نواری

استفاده از ریسه ال ای دی فانتزی در فضای خارجی ساختمان

ریسه ال ای دی چیست

ریسه ال ای دی حاوی نوار خود چسبنده ای است که الیدی ها در فواصل منظم بر روی یک بستر آلومینیومی خطی مونتاژ شده اند. پس از نصب و اتصال به برق ، کل طول نوار ال ای دی روشن و نور به صورت خطی گسترده می شود. قابلیت انعطاف پذیری ، امکان جداسازی و برش ، ایجاد اشکال مختلف و نوردهی بالا در حجم کم از ویژگی های بارز این نمونه از انواع لامپ الیدی می باشد. ریسه ال ای دی علاوه بر محیط های داخلی ساختمان ، در محیط های خارجی مانند نورپردازی نما و نورپردازی باغچه و حیاط ساختمان ، کاربرد فراوان دارد.

وسایل و ابزار مورد نیاز برای نصب لامپ LED نواری

نواری الیدی به همراه کنترلر ، تجهیزات و ابزار آلات برای نصب ریسه الیدی خطی

ساختار و اجزا ریسه ال ای دی

به طور کلی ریسه چراغ ال ای دی 4 بخش اصلی دارد که عبارتند از:

 • LED ها با تکنولوژی مونتاژ سطحی
 • اس ام دی ها بر روی صفحه پی سی بی خطی
 • درایور ریسه ال ای دی تزیینی
 • بدنه ریسه ال ای دی ضد آب
کاربرد ریسه ال ای دی پیکسلی

استربپ لایت پیکسلی با تکنولوژی اس ام دی

LED ها با تکنولوژی مونتاژ سطحی

تکنولوژی لامپ اس ام دی بسیار کارآمد و انعطاف پذیر است و تنوع رنگ ، وضوح بالا ، حجم بسیار کم ، زاویه ی دید بیشتر و صرفه جویی در انرژی از ویژگی های این نوع از انواع تکنولوژی LED است. جدیدترین تکنولوژی در ساخت لامپ اس ام دی با قرار دادن تعداد بیشتری از تراشه ها به شکل مستطیل معرفی شده است که لومن بر وات بالایی دارد و در سیستم روشنایی ساختمان های مدرن به خصوص در ریسه ال ای دی تزیینی استفاده فراوان می شود.

ریسه ال ای دی هفت رنگ

ال ای دی شاخه ای هفت رنگ

از اس ام دی های مورد استفاده در ریسه ال ای دی فانتزی می توان به اس ام دی های  5050 ، 2835 ، 3014 و 3020 اشاره نمود که هر یک بر اساس مقدار لومن و کارایی و میزان نوردهی انتخاب و استفاده می شوند. در شکل زیر تراکم انواع ریسه نواری را مشاهده می کنید.

انواع لامپ اس ام دی نواری یا نواری SMD

انواع تراکم اس ام دی ها در الیدی نواری

اس ام دی ها بر روی صفحه پی سی بی خطی

بورد ریسه چراغ ال ای دی ، صفحه ای از جنس آلومینیوم و سرامیک یا پلاستیک فشرده است. تراشه های اس ام دی که فاقد پایه هستند ، بر روی این صفحه به صورت سطحی مونتاژ و لحیم می شوند که به این تکنولوژی ساخت بورد ، مونتاژ سطحی می گویند. تعداد اس ام دی ها در هر متر بر روی پی سی بی ، مشخص کننده مقدار شدت نور و لومن استریپ نواری است که بر حسب کاربرد و نوع مکان نصب نوار ال ای دی خطی انتخاب می شود.

بکارگیری ریسه ال ای دی در نورپردازی استخر

استفاده از نوار الیدی در نورپردازی استخر

برای استفاده در زیر کابینت آشپزخانه و سقف هایی با ارتفاع کم از نوار الیدی فانتزی که در هر متر 30 اس ام دی دارد ، استفاده می کنیم. همچنین برای استفاده در نورپردازی نمای ساختمان ، سقف هایی با ارتفاع بلند و در نورپردازی مسیر حیاط و باغچه ها از ریسه ال ای دی خطی 120 عددی استفاده می کنیم.

نواری اس ام دی

الیدی نواری قابل انعطاف پیکسلی

نوار یکپارچه چراغ ال ای دی تزیینی به صورت 5 متری نیز در بازار عرضه می گردند که مکان های خاصی در فواصل معین ، بر روی برد پی سی بی ، برای جدا کردن یا برش مشخص شده اند. برای این رول های نواری 5 متری بین هر سه اس ام دی یک مکان برای برش تعبیه شده است.  همچنین در برخی لامپ های ال ای دی شاخه ای که طول هر رول آنها به 50 متر می رسد ، در هر 1 متر امکان برش یا جداسازی ریسه الیدی فانتزی وجود دارد. برای استفاده در زیر کابینت ها یا در گوشه های اتاق ها می توان بعد از اندازه گیری ، نوار ال ای دی را برش زد و سپس نصب نمود.

مکان های خاص برش برای جداسازی طول لامپ ال ای دی خطی یا ریسه LED

برش لامپ الیدی نواری از ناحیه برش تعبیه شده در الیدی خطی

درایور ریسه ال ای دی تزیینی

درایور نوار الیدی یک مبدل یکسو کننده تمام موج است که برق ۲۲۰ ولت متناوب شهری را به برق مستقیم در بازه ی ولتاژی ۴۰-تا ۴۰+ بسته به نوع لامپ و توان ورودی تراشه های اس ام دی تبدیل می کند که قابل استفاده برای اس ام دی های چاپ شده بر روی بورد الیدی می باشد. از موارد تعیین کننده عمر لامپ LED نواری ، همین درایور ها هستند که عموما خراب شدن یک لامپ الیدی نور مخفی به این قطعه بر می گردد.

بکارگیری ریسه ال ای دی نورپرداری کافی شاپ

استفاده از نوار الیدی هفت رنگ در دکوراسیون کافی شاپ

در برخی از ریسه های الیدی آفتابی که به پاور الیدی خطی یا متری مشهورند ، درایور وجود ندارد و مستقیم به برق ۲۲۰ ولت AC متصل می شود. یکی از مشکلات ال ای دی پاور سو سو زدن است.  همچنین در صورت سوختن یک تراشه اس ام دی ، هیچ یک از تراشه های دیگر روشن نمی شوند و نور قطع می شود.

کاربرد لامپ ال ای دی نواری در نورپردازی داخلی و نور مخفی

استفاده از لامپ ال ای دی ریسه یا نواری در نورپردازی خانه

درایور ال ای دی نواری یک ترانسفورماتور ولتاژ ثابت است که معمولا 12 ولت خروجی برق DC ، برای تامین اس ام دی های سطحی لامپ ال ای دی نواری ، دارد. از یک درایور برای تامین یا کنترل چند نوار ال ای دی  خطی می توان ، استفاده نمود. به شرط آن که کمتر از 90 درصد بیشینه توان خروجی درایور استفاده شود تا به مدار یکسوکننده آسیب ناشی از اضافه جریان یا اضافه بار وارد نشود.

کاربرد لامپ ال ای دی نواری در نورپردازی قفسه ها و میز های خانه و ساختمان

نصب آسان ال ای دی نواری در هر مکان خانه

بدنه ریسه ال ای دی ضد آب

نوار ال ای دی حبابی بسته به مکانی که استفاده و نصب می شود ، می تواند بدنه و ظاهری با ویژگی های آن محل داشته باشد. به منظور کارایی فراوان استریپ لایت های نواری در تمام سیستم های روشنایی و نورپردازی ساختمان ، بدنه این نوع از لامپ ها نیز انواع مختلفی دارد. به طور مثال نوار ال ای دی  خطی مورد استفاده در فضا های بیرونی و نورپردازی نما ، دارای ویژگی های حفاظتی می باشد. همچنین در برخی موارد دیگر مانند نورپردازی سقف اتاق ها ، لامپ ال ای دی نواری با درجه حفاظت دیگری موجود می باشد. در جداول زیر می توان مفهوم کد های درجه حفاظتی ، ریسه الیدی فانتزی را مشاهده کرد.

کد IP لامپ ال ای دی نواری عدد اول

جدول نشان دهنده عدد اول درجه حفاظت ریسه الیدی خطی

مشخصات حفاظتی قاب و بدنه یک لامپ اس ام دی

جدول نشان دهنده عدد دوم درجه حفاظت ریسه الیدی خطی

استفاده از یک پوشش نئون یا روکش مات یا شفاف یکپارچه به عنوان دیفیوزر نیز در لامپ های LED نواری دیده می شود که به زیبایی هر چه بیشتر این نوع لامپ ها افزوده است.

ویژگی های ال ای دی نواری

از امکانات و ویژگی های جذاب نوار های ال ای دی فلکسی می توان به موارد زیر اشاره کرد که عبارتند از:

 • امکان کنترل خاموش یا روشن کردن ریسه الیدی ریموت دار به صورت ریموت و از راه دور
 • کنترل رنگ نور و شدت نور ریسه الیدی شاخه ای
 • شاخص نمود رنگ بالا و بیش از سی آر آی 80
 • نور خورشید 100 سی آر آی بوده است ، بنابراین ریسه الیدی میتواند ، جایگزین نور خورشید کرد.
 • امروزه استفاده از مدل های رنگی و مختلف ریسه LED در تامین نور گیاهان گلخانه ای برای فرآیند فتوسنتز رایج است.
 • ریسه الیدی خطی در شرایط جو متنوع مانند هوای بارانی و مرطوب مقاومت بالایی را دارد.
لامپ ال ای دی رشد گیاه

کاربرد ریسه ال ای دی فانتزی در پرورش گیاهان گلخانه ای

 بررسی ریسه ال ای دی پیکسلی

برای بررسی انواع لامپ ال ای دی نواری می توان به نوع دیجیتالی الیدی نواری اشاره نمود که تحولی نوین و شگرف در نورپردازی حرفه ای است. این نمونه از لامپ های ال ای دی نواری پیکسلی از آی سی ها تغذیه و ویژگی هایی مانند کنترل از راه دور و تنوع رنگ و قابلیت کنترل رنگ ، این لامپ ها را متمایز و محبوب کرده است. لامپ های ریسه نواری پیکسلی ، از کنترلر دیتا را دریافت کرده و به خروجی ال ای دی ها اعمال می کنند.

قابلیت کنترل رنگ و تنوع رنگ در لامپ ال ای دی نواری

ریسه ال ای دی تزیینی در رنگ های گوناگون

در لامپ ال ای دی پیکسلی ، در هر پیکسل یک مقاومت و یک خازن برای یکسوسازی و تامین برق DC وجود دارد، لذا به هیچگونه قطعه اضافی مانند درایور به صورت مدار مجزا نیازی نیست. بدلیل استفاده از سیم دیتای پشتیبانی ، در صورت قطعی یا سوختگی یک پیکسل ، هیچ یک از ال ای دی های دیگر خاموش یا قطع نمی شوند. این استریپ های LED نواری دارای سه چیپ رنگی قرمز ، آبی و سبز هستند که در تراکم های 30 ، 60 و 120 ال ای دی بر متر با درجه های حفاظتی متفاوت در بازار موجود می باشند.

کاربرد ریسه ال ای دی خطی

از کاربرد های معمول استریپ لایت نواری در نورپردازی حرفه ای می توان به موارد زیر اشاره نمود که عبارتند از:

 • استفاده در زیر کابینت آشپزخانه
 • استفاده در حمام و سرویس بهداشتی
 • بکارگیری در دور پنجره ها برای زیبایی نمای ساختمان و پرده ها
 • به عنوان واشر دیواری در زیر گچبری های سقف و در مناطق گوشه دار سقف ها
 • استفاده در اطراف دربها، پله ها و در طبقه ها
استفاده از لامپ ال ای دی نواری در طراحی و نورپردازی آشپزخانه و سقف خانه

نورپردازی سقف با استفاده از ال ای دی نواری مخفی

 • بکار بردن ریسه ال ای دی نواری در باغ ها، مسیرها و راه های عبور و نشانه های داخلی یا خارجی
 • بکار بردن از استریپ لایت نواری در پشت تلویزیون ها و سیستم های سینما خانگی
 • استفاده در نورپردازی در سقف کشسان
 • استفاده از نوار لامپ ال ای دی در سقف آسمان مجازی
 • استفاده در نورپردازی باغچه و باغ
 • استفاده در چراغ پنل LED
 • بکار گیری از استریپ لایت نواری برای روشنایی درخت کریسمس یا موارد خاص دیگر
طریقه نصب ال ای دی نور مخفی برای سقف خانه

نصب آسان لامپ ریسه LED

نصب ریسه ال ای دی در خانه

نصب آسان ریسه ال ای دی نواری باعث از بین رفتن نیاز ما در نصب آن ها به تکنسین و نصاب شده است. برای نورپردازی حمام که یکی از مکان های مهم خانه است و ایجاد محیطی گرم و خاص با قابلیت اطمینان بالا ، لامپ های CFL یا دیگر لامپ های LED را باید کنار گذاشت و ریسه ال ای دی خطی را انتخاب نمود. نور لامپ نوار LED بسیار عالی است، زیرا به لطف دوام ، طیف رنگی ، ایمنی و ضد آب بودن یک انتخاب مناسب برای حمام به شمار می رود. بنابراین در ادامه چگونگی نصب ریسه ال ای دی برای حمام یا هر مکان دیگری را به صورت تصویری نمایش خواهیم داد.

مراحل نصب لامپ ال ای دی نواری

1- مکان نصب نواری ال ای دی را مشخص و تمیز و خشک کنید. سپس به مکان های مشخص شده جداسازی نوار LED توجه کنید و برش را از آن محل ها انجام دهید.

نصب و برش لامپ ریسه نواری LED

برش ریسه ال ای دی فلکسی

2- نوار LED را در کانال ال ای دی نواری نصب کنید. دقت داشته باشید که برخی از لامپ های ال ای دی نواری برای نصب نیاز به پیچ بجای کانال ریلی چسبی دارند.

نصب آسان ال ای دی نواری برای نور مخفی خانه

نصب در کانال دیافراگم الیدی خطی

3- یک شیار مناسب رامشخص کنید و ریسه نواری چسبی را در داخل آن قرار دهید. همچنین می توانید آن را در هر مکانی چسب کنید. برای ایمنی و دفع حرارت بیشتر نیز از چسب حاوی خمیر سیلیکون استفاده نمایید.

مراحل نصب لامپ ال ای دی نواری

نصب ال ای دی نواری در سقف

4- اکنون درایور را به ریسه چراغ ال ای دی متصل کنید.

ال ای دی های ریسه و کاربرد لامپ ال ای دی نور مخفی با لامپ نواری LED

نصب ریسه های نئون فلکسی در حمام

منبع : Philips ، bridgelux ، integral-led

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 01 / 16
دسته :

نظرات کاربران

لامپ ال ای دی نواری پیکسلی دارم تو خونه اما یک خازن عدسی 100 جداگانه داره. برای چی هست؟؟ یعنی کارایی اون چیه؟؟

  با سلام.
  فکر میکنم لامپ ال ای دی نواری پیکسلی شما در خانه مدل WS2812 باشد که همان مدل قدیمی WS2813 است و تفاوت آن با مدل جدیدتر در عدم وجود دیتای پشتیبانی یا بک آب است. همچنین مدل قدیمی این نوع ال ای دی نواری به یک خازن عدسی 100 نانوفارادی به صورت جداگانه نیاز دارد. در مدل های جدیدتر با تکنولوژی ساخت بهتر دیگر نیازی به یک خازن نیست.
  خازن یک قطعه برای ذخیره انرژی الکتریکی است. در مدارات یکسوکننده AC-DC خازن نقش کم کردن ریپل ولتاژ و صاف کردن پروفیل ولتاژ خروجی را دارد. خازن در زمانی که ولتاژ AC در حال افزایش و رسیدن به بیشینه پیک خود است ، شارژ می شود و هنگامی که ولتاژ AC در حال کاهش از مقدار بیشینه خود است ، انرژی ذخیره خود را به مصرف کننده می دهد تا در خروجی یک ولتاژ DC ثابت داشته باشیم.

آیا در ساخت لامپ ال ای دی نواری فقط از تکنولورژی ال ای دی اس ام دی استفاده می شود یا تکنولوژی لامپ سی او بی هم در ال ای دی نواری بکار میرود.

  باسلام
  تکنولوژی ساخت لامپ های ال ای دی نواری تا به امروز SMD بوده است. در آینده ای نزدیک امکان دارد که از تکنولوژی COB یا MCOB نیز استفاده شود. امروزه برای اینکه لامپ ال ای دی نواری یک پارچه به نظر بیاید از نئون ها و همچنین روکش هایی با قابلیت پخش نور و دیفیوزرها استفاه می شود که می توان این کار را با تکنولوژی سی او بی نیز انجام داد. اما این نکته را نیز باید درنظر گرفت که در صورت استفاده از تکنولوژی سی او بی در ساخت لامپ ال ای دی نواری ، دیگر امکان برش یا جداسازی و همچنین قابلیت انعطاف پذیری بالا مانند اس ام دی ها را نداشته باشد.

ممنون از مقاله خوبتون. درایور لامپ ال ای دی نواری هنگام برش های 1 متری نوار چگونه متصل می شود.؟؟

  سلام.
  ممنون از توجه شما به مقاله لامپ ال ای دی نواری.
  بر روی درایور مقدار ولتاژ و جریان را بخوانید سپس برای هر متر آن مقدار را به تعداد مجاز موازی شدن متصل نمایید.

با سلام. ریسه ال ای دی همان لامپ ال ای دی نواری است؟؟

  سلام. ممنون از توجه شما به مقاله لامپ ال ای دی نواری.
  ریسه ال ای دی ها انعطاف پذیری بیشتری دارند.

سلام. بنده هزار عدد ماژول اس ام دی برای تابلو چلنیوم می خواهم. 09385401298 محمدی

  با سلام. ممنون از توجه شما به مقاله لامپ ال ای دی نواری .
  برای تابلو ها از رول های 50 متری فول کالر لامپ ال ای دی نواری استفاده کنید. برای اطلاع از قیمت لامپ ال ای دی نواری ، لینک صفحه محصولات بیلدینگ پلاس به شم ارسال شد.

در لامپ اس ام دی نواری منظور از ۵۰۵۰ چیست؟ ممنون از پاسخ. البته قیمت لامپ ال ای دی نواری نیز به چه صورت می باشد؟

  با سلام. ممنون از توجه شما به مقاله لامپ ال ای دی نواری یا ریسه ال ای دی .
  نوع اس ام دی بکار رفته در لامپ اس ام دی نواری ، نوع لامپ ال ای دی نواری را مشخص می کند. بدین صورت که 5050 به معنی اس ام دی 5050 می باشد که در هر اس ام دی 3 عدد ال ای دی گنجاده شده است و هر کدام با پایه های کاتد و آند به بورد وصل شده اند. اس ام دی 5050 یکی از بهترین ماژول های اس ام دی با نوردهی بالا است. هر اس ام دی 5050 تقریبا 24 لومن نور دارد

در سایت شما خرید اینترنتی لامپ ال ای دی نیز مهیا می باشد؟ برای اطلاع از قیمت ریسه ال ای دی لطفا راهنمایی نمایید. با تشکر

  با سلام . ممنون از توجه شما به مقاله ریسه ال ای دی | لامپ ال ای دی نواری
  بله. سایت بیلدینگ پلاس قابلیت خرید اینترنتی لامپ ال ای دی را دارد. برای اطلاع از لیست قیمت ریسه ال ای دی به دسته بندی چراغ های روشنایی در بخش محصولات مراجعه نمایید.

لامپ ال ای دی نواری یا همان ریسه ال ای دی به صورت سیستم دالی برای نورپردازی و طراحی روشنایی قابل انجام هست ؟ ریسه ال ای دی چطور ؟

  لامپ ال ای دی نواری یا ریسه ال ای دی با طراحی روشنایی و نورپردازی و استفاده از سیستم هوشمند نورپردازی دالی قابل انجام می باشد که با کارشناسان ما در بیلدینگ پلاس تماس بگیرید

ریسه ال ای دی شلنگی به صورت کنترل پذیر موجود است ؟ کنترل این ریسه ها به چه صورت هست ؟

  ریسه ال ای دی شلنگی یا نواری LED با ریموت کنترل فول کالر یا مولتی موجود است که برای هر 70 متر ریسه شلنگی یک ریموت را می توان استفاده نمود.

باسلام وتشکر .
مقالات واطلاعاتی که ارایه میدهید سودمند وکارآمد هستند آرزوی موفقیت برایتان دارم .سؤالی داشتم میخواستم ببینم برای شخصی مثل من که بسیار علاقه مندبه آموزش وشناخت ونهایتا کسب مهارت در حرفه کار با لامپ های ال ای دی مثل تابلوسازی یا نورپرپردازی اماکن و….زمینه های مرتبط دیگر هستم ،بهترین راه وروش برای شروع این برنامه ورسیدن به هدف چیست ؟آیا نیازبه انجام کارعملی یاهمان شاگردی کردن نزد. یک استادکارهست یااینکه میشود بصورت تئوری وبامطالعه وآموزش ازطریق برنامه هاونرم افزارها آموزشی خودم بشخصه این هدف رادنبال کنم ؟آیا آموزش گاههای مجاز وکارآمد مثل سازمان آموزش فنی وحرفه ای برای این رشته وجوددارد؟ ونهایتا آیا کسب این مهارت حالا جدای از بحث علاقه مندی ودوست داشتن که عرض شد میتواندبه اشتغال وکسب درآمدبیانجامد طوری که بشود دست کم همون هزینه های خودش که خرج شده راجبران کرد یاخیر؟
باپوزش فراوان بخاطراطالهٔ کلام، پیشاپیش ازمحبت ولطف شما وبیان پاسخ بسیار بسیار سپاسگذارم..

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839