معرفی کامل شبکه کامپیوتری و انواع آن

نقطه عطف سیستم های اداری و سازمانی را می توان به شبکه کامپیوتری ادارات نسبت داد. با پیشرفت تکنولوژی و گسترش تجهیزات شبکه ، کارهای اداری و کنترل و مدیریت سیستم های سازمانی بسیار آسان و کاربردی شده است.

در این مقاله قصد داریم که شبکه کامپیوتری و انواع آن را معرفی و بررسی نماییم. در پایان نیز یک فیلم از شبکه های کامپیوتری و سرور بزرگ گوگل را می توان مشاهده نمود.

معرفی شبکه کامپیوتری و انواع آن

شبکه کامپیوتری LAN چیست

شبکه یک گروه از رایانه ها و دستگاه های جانبی می باشند که یک خط ارتباطی مشترک به شکل سیمی یا بی سیم ، به یک دستگاه مرکزی سرور متصل هستند. به طور معمول ، یک شبکه کامپیوتری LAN ، از تعدادی رایانه و لوازم جانبی متصل شده به یک مودم یا سرور در یک دفتر اداری یا خانه تشکیل شده است که به شبکه LAN شبکه محلی یا خانگی نیز گفته می شود زیرا در یک مکان محدود و از تعداد تجهیزات محدودی تشکیل شده است.

با استفاده از شبکه کامپیوتری در یک اداره می توان تجهیزات جانبی را به صورت مرکزی و واحد تعبیه کرد تا تمام کاربران متصل به شبکه اداری LAN از آن تجهیزات استفاده کنند و نیازی به هزینه های اضافی برای خرید بیشتر لوازم جانبی مانند اسکنر و چاپگر برای هر کاربر نمی باشد. با اشتراگ گذاری داده ها و فایل ها در یک ذخیره کننده مرکزی نیز ، دستاوردی بزرگ در کار های دفتری و اداری توسط شبکه کامپیوتری ارئه گردیده است.

یک شبکه کامپیوتری می تواند از دو یا چند رایانه در یک اداره کوچک یا خانه و یا از صد ها رایانه و تجهیزات در یک دفتر بزرگ اداری تشکیل شود.

شبکه های کامپیوتری و اتوماسیون اداری سازمان یافته

همچنین شبکه LAN به کاربران امکان اتصال تمام تجهیزات و رایانه ها را به اینترنت فراهم می کنند. یعنی یک شبکه کامپیوتری ، اشتراک گذاری اینترنت را نیز ارائه می دهد. شبکه های کامپیوتری از تجهیزات شبکه مختلفی تشکیل شده اند که عبارتند از :

  • سوئیچ ( Switch )
  • روتر ( Router )
  • هاب ( Hub )
  • مودم شبکه ( Modem )
  • کابل شبکه ( Cable )

دو روش اصلی برای فعال کردن اتصالات شبکه کامپیوتری LAN انترانت و اتصال وای فای می باشند. انترانت تکنولوژی است که ارتباط شبکه  اداری رایانه ها و تجهیزات شبکه را با هم امکان پذیر می کند. اتصال وای فای از امواج رادیویی و فرکانسی برای ارتباط شبکه کامپیوتری استفاده می کند. به دلیل انعطاف پذیری بالای سیستم های بدون سیم ، شبکه وایرلس یا وای فای بهتر از شبکه کابلی می باشد. همچنین اتصال اصلی تلفن های همراه و تبلت ها با استفاده از وایرلس انجام می گیرد.

افزایش شبکه سازی باعث توسعه کنترل و مدیریت مجازی شده است ، به طوری که به مدیران در یک شبکه اداری ، امکان کنترل و مدیریت کاربران را فراهم می کند. همچنین مدیران می توانند بدون نیاز به تغییر در زیر ساخت های شبکه کامپیوتری ، گروه های مختلف شبکه را دسته بندی کنند و در بدنه شبکه تغییراتی را ایجاد نمایند.

شبکه های شخصی برای دسترسی به لوازم و تجهیزات شخصی و استفاده بهتر و راحت تر از این تجهیزات مانند لب تاپ و هدست و غیره ، مورد استفاده قرار می گیرد

نقش سرور در شبکه های گسترده

سرور شبکه های کامپیوتری

مجموعه برنامه های کاربردی را می توان بر روی سرور شبکه LAN نگهداری کرد. کاربرانی که یک برنامه را نیاز دارند ، یک مرتبه برنامه را دانلود می کنند و با استفاده از شبکه کامپیوتری به اشتراک می گذارند. همچنین کاربران می توانند با استفاده از یک رایانه که به چاپگر متصل است ، یا چاپگر متصل به شبکه کامپیوتری ، نیاز خود را به چاپگر بر طرف ساخت. در یک شبکه کامپیوتری ، کاربران می توانند با کمترین تجهیزات اداری جانبی کار های اداری خود را انجام دهند. در سرور شبکه LAN با اشتراک گذاشتن فایل های مختلف و همچنین ذخیره آن ها در یک واحد مرکزی ، علاوه بر دسترسی آسان و سریع تر ، سطح امنیت ذخیره داده ها و فایل ها نیز افزایش می یابد. با استفاده از یک شبکه کامپیوتری دارای سرور ، کنترل مدیران در یک اداره به صورت غیر مستقیم افزایش می یابد. همچنین سرور شبکه LAN می تواند به عنوان یک هاست مرکزی وب مورد استفاده قرار گیرد.

شبکه های کامپیوتری LAN

امکان کنترل و مدیریت کل شبکه شهری

انواع شبکه کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری بسته به اندازه و کاربرد به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که عبارتند از :

  • ( PAN ( Personal Area Network
  • ( LAN ( Local Area Network
  • ( CAN ( Campus Area Network
  • ( MAN ( Metropolitan Area Network
  • ( WAN ( Wide Area Network
شبکه های کامپیوتری و اتوماسیون اداری

شبکه های شخصی یا PAN

شبکه PAN یا شخصی

کوچکترین نوع شبکه به نام PAN یا شبکه شخصی نامیده می شود. در این شبکه یک گروه از تجهیزات و لوازم شخصی یک فرد با یکدیگر شبکه می شوند. شبکه های شخصی با استفاده از کابل های USB و بلوتوث به یکدیگر متصل می شوند. البته در این شبکه ها اتصال وای فای یا وایرلس نیز به عنوان یک PAN شناخته می شود. شبکه های شخصی از دستگاه های سنتی ، گوشی های هوشمند ، تبلت ، لب تاپ و دستگاه های جانبی شخصی دیگر مانند هدست و چاپگر تشکیل شده اند. امروزه با توجه به گسترش LOT یا اینترنت اشیاء ، شبکه های شخصی نیز بسیار پرکاربرد شده اند. با استفاده از اینترنت اشیاء می توان لوازم خانگی روزمره ، لامپ ها ، اتومبیل و دیگر تجهیزات را هوشمند و به شبکه PAN متصل کرد.

شبکه های WAN برای سرور و اینترنت مورد استفاده قرار می گیرند

کاربرد و مزایای شبکه

شبکه LAN یا محلی

اتصال چند رایانه و تجهیزات جانبی دیگر در یک اداره و یا سازمان برای تبادل اطلاعات را  شبکه LAN گفته می شود . LAN  مخفف کلمه ” Local Area Network “به معنی ” شبکه محلی ”  می باشد.

شبکه کامپیوتری LAN به طور معمول به یک ساختمان و یا سازمان اداری محدود می شود. همچنین می توان این شبکه را گسترش داد و به یک منطقه بزرگتر و یا سازمان بزرگتر اتصال داد. به طور مثال وزارت اطلاعات یک شبکه رایانه ای بسیار گسترده در سراسر ایران را دارد که این شبکه برای امنیت بر روی بستر یک اینترنت داخلی می باشد. شبکه های بزرگ می توانند تا هزاران دستگاه و رایانه را به یکدیگر متصل کنند.

مهمترین کاربرد شبکه اداری LAN تبادل اطلاعات ، اشتراک و اتصال دستگاه های جانبی برای استفاده آسان و سریع تر به یکدیگر می باشد. همچنین شبکه اداری LAN می تواند اینترنت را نیز به همه ی رایانه ها و تجهیزات جانبی به اشتراک بگذارد. با شبکه می توان فایل ها و داده ها را با دیگر سیستم های داده پردازی مبادله نمود. دستگاه های جانبی پر کاربرد در یک اداره شامل پرینتر ، اسکنر و غیره می باشند که با شبکه LAN می توان چندین کاربر از این تجهیزات استفاده کنند.  همچنین در شبکه های بزرگتر می توان یک سرور مرکزی برای خدمات میزبانی و کنترل و مدیریت شبکه اختصاص داد. خدمات سرور مرکزی شامل مدیریت کاربران ، ایمیل ، دسترسی به منابع می باشد.

در مقایسه با سایر زیر شاخه های شبکه ، اصطلاح LAN برای شبکه های داخلی در یک ساختمان استفاده می شود که متکی به اترنت و وای فای هستند.

در شبکه CAN با توجه به زیر ساخت های شبکه و انتقال فایل می توان چند ساختمان را از یک محل مدیریت و کنترل کرد

شبکه CAN یا شبکه ترکیبی

شبکه CAN

برای اتصال و شبکه کردن چندین ساختمان مجزا از شبکه کامپیوتری CAN استفاده می شود. به طور مثال در مدارس ، بیمارستان ها ، ادارات بزرگ و غیره از این نوع شبکه برای اتصال چندید واحد اداری و بزرگ استفاده می کنند. همچنین این نوع شبکه به مدیریت کل مجموعه مانند دانشگاه ، اجازه کنترل و دسترسی به تمام ساختمان های اداری مختلف را می دهد. اگر فاصله ساختمان ها نیز به قدری زیاد باشد که نیاز به زیر ساخت های فیبر نوری و دیگر تجهیزات باشد ، شبکه کامپیوتری از CAN به WAN تبدیل می شود که در ادامه به توضیح و معرفی این نوع شبکه کامپیوتری پرداخته می شود. شبکه CAN نوعی LAN یا WAN می تواند باشد که به اندازه و بزرگی شبکه کامپیوتری بستگی دارد.

شبکه کامپیوتری با استفاده از سرور می تواند یک شهر و چندین ساختمان را مدیریت کند

شبکه MAN برای کنترل و مدیریت شهر

شبکه کامپیوتری MAN

رشد و توسعه یک شبکه کامپیوتری محلی در سرار منطقه یک شهر را شبکه MAN می نامند و استفاده آن برای کنترل و مدیریت تجهیزات آن شهر مانند اتصال فروشگاه های زنجیره ای ، بانک ها ، اتصال خط مترو در یک شهر ، چراغ های راهنمایی و غیره می باشد. با توجه به فاصله بین سازمان ها و ادارات در یک شهر ، بنابراین نیاز به زیر ساخت های ارائه دهنده خدمات شبکه ای وجود دارد. برای اتصال مکان های مختلف که نیاز دارند با یکدیگر متصل باشند و به دلیل فاصله نیاز به کابل ها و زیر ساخت های پیشرفته تر برای کنترل و مدیریت شهر دارد. یک شبکه MAN یک شبکه داخلی شهری بزرگتر از شبکه LAN و کوچکتر از شبکه WAN می باشد.

شبکه اینترنت جهانی را شبکه WIDE گوییم

شبکه اینترنت جهانی و گسترده

شبکه WAN یا گسترده

بزرگترین شبکه را شبکه گسترده یا WAN می نامند که این شبکه در سراسر شهر ها ، کشور ها ، قاره ها و در نهایت سراسر جهان را در بر می گیرد. برخی از شبکه های WAN خصوصی هستند که برای کسب و کار شخصی مورد استفاده قرار می گیرند تا سایت ها و رایانه ها و شبکه های اداری را با یکدیگر مرتبط سازند. برخی از شبکه های WAN عمومی می باشند که هر کسی اجازه دسترسی و ورود به این شبکه را دارد. بزرگترین شبکه WAN در جهان اینترنت می باشد که سرور ها در این شبکه در سراسر جهان توسط پروتکل های تخصصی ، مدیران تخصصی و تجهیزات تخصصی جانبی در اختیار عموم قرار می گیرد.

به طور خلاصه می توان انواع شبکه های کامپیوتری را نسبت به اندازه و بزرگی شبکه به ترتیب از شبکه شخصی یا PAN تا گستردگی شبکه WAN تقسیم بندی کرد. در شبکه MAN یک شهر به یکدیگر متصل است و در شبکه CAN چندین ساختمان به یکدیگر متصل می شوند. به طور کلی تمام این شبکه ها برای بهبود انتقال اطلاعات و بالابردن کیفیت کنترل و مدیریت سازمانی به کار بسته می شوند. در زیر یک ویدئو از شبکه جهانی بزرگ گوگل و سرور های آن را مشاهده نمایید.

منبع : Global Knowledge

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 07 / 14
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839