سیستم BMS ( سیستم مدیریت ساختمان )

سیستم BMS یا سیستم سیستم مدیریت ساختمان یک سیستم مدیریت یکپارچه تجهیزات ساختمان است که منجر به بهینه سازی و کنترل عملکرد تجهیزات الکتریکی و مکانیکی ساختمان می شود.در این مقاله این سیستم را معرفی می کنیم و به نحوه ی عملکرد ، تشریح انواع ، کاربرد و مزایای آن می پردازیم.

 

سیستم BMS چیست

سیستم BMS  در حقیقت مخفف کلمه ی  BUILDING MANAGEMENT SYSTEM به معنی سیستم مدیریت ساختمان است. سیستم BMS یک سیستم کنترلی است که تاسیسات مکانیکی ، برقی و تجهیزات الکترومکانیکی ساختمان را کنترل و مدیریت می کند و گزارشاتی در رابطه با شرایط عملکرد آن ها ارائه می دهد. گرمایش ، سرمایش ، تهویه مطبوع روشنایی ، سیستم های اعلان و اطفا حریق ، سیستم های پمپاژ و آبرسانی ، سیستم های ایمنی ، ورود و خروج به فضاهای مختلف و روشن و خاموش شدن تجهیزات الکتریکی به وسیله ی سیستم BMS به صورت یکپارچه مدیریت می شوند.

نمايش عملکرد هواساز در سیستم BMS

یک سیستم BMS ساده شامل حسگر ها ، عملگر ها ، نمایشگر ، پردازنده ی مرکزی ، بانک اطلاعات و پنل های دسترسی کاربران می باشد که به صورت سیمی و یا وای فای به هم در ارتباط هستند. در بانک اطلاعاتی سیستم BMS شرایط کارکرد بهینه ی هر یک از تجهیزات فوق ثبت شده است. هنگامی که یکی از سنسور ها اطلاعات خارج از شرایط تنظیم شده را به پردازنده مرکزی ارسال می کند، کنترلر مرکزی اطلاعات دریافتی را با بانک اطلاعاتی مقایسه می کند و بعد از سنجش میزان خروج از نقطه ی تنظیمی ، به عملگر شاخص دستور تنظیم می دهد.

سیستم BMS یا سیستم مدیریت ساختمان می تواند به صورت مستقل برای یک ساختمان عمل کند و یا چند سیستم با یک پردازنده ی مرکزی لینک شده باشد و پردازنده ی مرکزی سیستم ها را کنترل کند. این نوع از سیستم های BMS که به صورت یکپارچه مدیریت می شوند در کاربری هایی مانند ادارات ، مجتمع های تجاری ، هتل ها و هر جایی که چند ساختمان که یک مجموعه را تشکیل می دهند کاربرد دارد.

بسته به کاربری ساختمان ها و میزان انتظارات کاربران سیستم BMS می تواند استراتژی عملکرد های متفاوتی داشته باشد. سیستم BMS همچنین می تواند با ارائه گزارشات لحظه ی میزان مصرف واحد ها را تعیین کرده و محل اتلاف انرژی را تعیین کند.

نمایش اجزای سیستم BMS ودیاگرام مربوط به آن

دياگرام سيستم BMS

عملکرد سیستم BMS (سیستم مدیریت ساختمان)

عملکرد سیستم BMS در سه قسمت کنترل ، مدیریت و مانیتورینگ تقسیم بندی می شود. سیستم BMS به منظور دستیابی به آسایش شرایط داخلی ، بهینه سازی عملکرد تجهیزات و ایمنی سیستم ها و تجهیزات مختلف ساختمان را مدیریت می کند. سیستم های نوین BMS مولفه های مختلفی از ساختمان اعم از سیستم روشنایی ، سیستم برق رسانی ، سیستم گرمایش ، سیستم سرمایش ، سیستم تهویه مطبوع ، سیستم های دوربین ، آژیر و سایر تجهیزات امنیتی ، سیستم های محدودیت دسترسی ورود و خروج ، سیستم اعلام حریق و سیستم اطفا حریق ، تجهیزات الکتریکی ساختمان را مدیریت می کند. بخشی از استراتژی های مدیریتی به وسیله ی حسگر های موجود در سیستم و بخشی دیگر از استراتژی های مدیریتی مستقیما توسط برنامه زمانی و یا دسترسی مستقیم کاربر مدیریت می شود.

در ادامه به نحوه ی مدیریت برخی از مولفه ها توسط سیستم BMS ( سیستم مدیریت ساختمان ) تشریح می شود.

مدیریت سیستم روشنایی

در مدیریت روشنایی توسط سیستم BMS ، حسگر های پیشرفته ای وجود دارد که میزان نور خورشید در فضا را می سنجد و به پردازنده ی مرکزی ارسال می کند ، پردازنده ی مرکزی میزان روشنایی ارسال شده را با میزان روشنایی لازم برای فضای مورد نظر که در بانک اطلاعاتی سیستم BMS ثبت شده است مقایسه می کند و در صورت لزوم توسط عملگر ها روشنایی مورد نیاز فضا را تامین می کند.

نمایش گزارش از نحوه عملکرد چيلر در سیستم مدیریت ساختمان

نحوه ی مانیتورینگ چیلر در سیستم BMS

 مدیریت تهویه مطبوع در سیستم BMS

سیستم سرمایش ، گرمایش و تهویه مطبوع می تواند به دو حالت مرکزی مانند موتورخانه دوفصلی و پکیج یونیت و .. باشد و یا به حالت مستقل مانند کولر اسپلیت و .. باشد. در هر دو حالت سیستم BMS با یکی از دو استراتژی برنامه زمانی کاری و یا به صورت اتوماتیک سیستم تهویه مطبوع را کنترل می کند. حالت کنترل مستقیم و برنامه زمانی در کاربری هایی مانند سالن اجتماعات ، هتل ها و ادارات که کاربری آن ها زمان خاصی است بیشتر کاربرد دارد و حالت مدیریت اتوماتیک در فضاهایی که کیفیت هوا در تمامی ساعات شبانه روز حائز اهمیت است کاربرد دارد. در کنترل اتوماتیک ، حسگر های دما ، رطوبت و کیفیت هوا در فضا نصب می شود. حسگر دما میزان کارکرد تجهیزات سرمایش و گرمایش را کنترل می کند ، حسگر رطوبت میزان رطوبت تزریق شده ی هوای ورودی را کنترل کرده و حسگر کیفیت هوا میزان هوای مورد نیاز برای فضای مورد نظر را محاسبه می کند و به تجهیزات تهویه مطبوع اعلام می کند.

نمايش گزارش مديريت سیستم تهویه مطبوع در سيستم BMS

گزارش مديريت مصرف انرژی در سيستم BMS

نمایش میزان مصرف انرژی در سیستم مدیریت ساختمان

سیستم BMS یا سیستم مدیریت ساختمان به وسیله ی انرژی میتر ها و فلومتر های پیشرفته ی خود میزان انرژی الکتریکی و حرارتی هر فضا را محاسبه کرده و گزارش های روزانه ، هفتگی و ماهانه به تفکیک فضا ها ارائه می دهد. میزان انرژی مصرفی با انرژی مصرفی پیش بینی شده در بانک اطلاعاتی مقایسه می شود. با بررسی میزان انرژی با میزان انرژی پیش بینی شده الگوی مصرفی هر فضا را تحلیل کرده و در نهایت نقاطی که باعث اتلاف حرارتی می شود را تعیین می کند.

نمونه ای از پردازنده مرکزی سیستم bms

پردازنده مرکزی سیستم BMS

انواع سیستم مدیریت ساختمان ( سیستم BMS )

سیستم BMS یا سیستم مدیریت ساختمان می تواند از لحاظ کاربری ، نحوه ی کارکرد ، ساختار و حوزه های مورد کنترل تقسیم بندی شود. مهم ترین نوع تقسیم بندی سیستم BMS تقسیم بندی بر اساس نوع پروتکل است. زیرا نوع کنترلر در توانایی گسترش سیستم و بازه ی کنترلی تجهیزات تاثیر گذار است. در این مقاله انواع سیستم مدیریت ساختمان بر مبنای ساختار و نوع پروتکل تقسیم بندی می شود. قبل از تقسیم بندی سیستم BMS لازم است تا به صورت مختصر توضیحاتی در ارتباط با پروتکل ارائه شود. پروتکل در حقیقت زبان مشترک بین دو قطعه می باشد. این قطعات شامل تجهیزاتی که دارای میکروپروسسور هستند می باشد. نمونه ای از این قطعات شامل برد های الکترونیکی ورودی و خروجی ، کنترلر های دستگاه های تهویه مطبوع مانند پکیج یونیت ، هواساز و چیلر ، نمایشگر های دیجیتالی و کامپیوتر ، لپ تاپ و گوشی های موبایل هستند. شکل زیر نحوه ی ارتباط اجزای سیستم BMS به وسیله ی پروتکل را نشان می دهد. همانطور که در شکل نشان داده شده است پردازنده ی مرکزی سیستم مدیریت ساختمان از طریق پروتکل ها تمامی اطلاعات مربوط به سرمایش ، گرمایش ، تهویه مطبوع ، روشنایی ، تجهیزات امنیتی ، دوربین ها ، بلندگوها و .. را دریافت می کند و به وسیله ی بانک اطلاعاتی موجود اطلاعات دریافت کرده را آنالیز می کند و خروجی آن را توسط پروتکل  به نمایشگر ها ، پنل های کاربر، کامپیوتر و سایر نمایش دهنده های خروجی ارسال می کند. در سیستم BMS به صورت رایج از دو پروتکل BACNET و پروتکل MODBUS استفاده می شود.

تشريح عملکرد پروتکل در سيستم مدیریت ساختمان

نمایش عملکرد پروتکل در سیستم مدیریت ساختمان

نکته ی مهم در انتخاب سیستم مدیریت ساختمان توجه به نوع پروتکل است. پروتکل هایی که باز باشند توانایی گسترش سیستم مدیریت ساختمان را داشته و همین طور می توانند توسط تکنولوژی اینترنت خروجی ها و کنترل دستی های متفاوتی داشته باشند. این پروتکل ها به کاربر اجازی می دهند تا تجهیزات ساختمان را بدون حضور فیزیکی کنترل کند و همین طور عملکرد ساختمان را مشاهده کند.

کاربرد سیستم BMS

سیستم BMS می تواند در ساختمان های مختلف با کاربری های مختلفی مانند هتل ها ، مدارس ، ادارات ، خانه ها و هر جایی که نیازمند گزارش گیری ، کنترل و مدیریت ساختمان دارد کاربرد داشته باشد در ادامه استراتژی کاری متداول BMS در کاربری های مختلف مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

در هتل ها اتاق های زیادی وجود دارد که در در بعضی از زمان ها خالی است و در زمان های دیگر مهمان در آن حضور دارد. با استفاده از سیستم BMS یک سیستم مرکزی به صورت یکپارچه وجود دارد که اپراتور می تواند تجهیزات اتاق ها را بسته به شرایط روشن و خاموش کند و همین طور سیستم امنیتی هتل می تواند به صورت یکپارچه تمامی هتل را زیر نظر داشته باشد و امنیت را در آن حاکم کند .

در مدارس نیز وجود سیستم BMS با ایجاد سیستم مدیریت یکپارچه تمامی فضاهای مدرسه را زیر نظر قرار می دهد  و همین طور برنامه ی زمان بندی کلاس ها را به صورت اتوماتیک اجرا می کند و همین طور سطح دسترسی به فضاهای مختلف مدرسه نیز توسط سیستم BMS  مدیریت می شود. علاوه بر موارد فوق تمامی تجهیزات تهویه مطبوع و روشنایی نیز در ساعات کاری مدرسه مدیریت می شود.

در خانه ها که گسترده ترین کاربری سیستم BMS وجود دارد می تواند سیستم های تهویه مطبوع ، روشنایی ، اعلان و اطفا حریق و مسایل امنیتی را مدیریت می کند.

نمایش مزایای سیستم BMS در ساختمان

نمايش مزايای سيستم مدیریت ساختمان

مزایای سیستم BMS ( سیستم مدیریت ساختمان )

سیستم مدیریت ساختمان تمامی تجهیزات مکانیکی و برقی مورد استفاده در ساختمان را به صورت یکپارچه مدیریت ، کنترل می کند و عملکرد سیستم را نشان می دهد. این ویژگی مزایای زیادی را برای کاربران ، مالکان و واحد تعمیر و نگهداری به دنبال دارد . در ادامه مزایای سیستم BMS به تفکیک برای کاربران ، مالکان و واحد تعمیر و نگهداری ساختمان  تشریح می شود.

مزایای سیستم BMS برای کاربران ساختمان

 • کنترل مناسب شرایط آسایش در ساختمان
 • ایجاد امکان کنترل و مدیریت هر فضا به صورت مستقل
 • گزارش گیری از نحوه ی مصرف انرژی و بهینه سازی آن
 • بهبود چرخه ی عمر تجهیزات
 • توانایی تنظیم روشنایی و تهویه مطبوع با تغییرات شرایط محیطی
 • بهینه سازی هزینه های کنترل و مدیریت تجهیزات ساختمان

مزایای سیستم مدیریت ساختمان برای مالکان ساختمان

 • بالا بردن ارزش ملک
 • انعطاف در تغییر کاربری ساختمان
 • توانایی کنترل مرکزی ساختمان بدون حضور فیزیکی در محل

مزایای سیستم BMS برای واحد تعمیر و نگهداری

 • وجود گزارش از نحوه ی عملکرد تجهیزات ساختمان
 • توانایی ایجاد دوره زمانی سرویس و نگهداری
 • تشخیص مشکلات سیستم در کمترین زمان

به طور کلی سیستم BMS یک سیستم مدیریت یکپارچه ساختمان است که با ترکیب از حسگر ها و عملگر ها و برنامه ریزی های متناسب با کاربری ساختمان می تواند در بهره برداری ، مصرف انرژی و نگهداری ساختمان بهینه سازی کند.

در کاربری های مختلف استراتژی کاری سیستم مدیریت ساختمان متفاوت عمل می کند. سیستم های BMS بر حسب نوع پروتکل تقسیم بندی می شود و در نمونه های پیشرفته ی آن به وسیله ی اینترنت تجهیزات ساختمان مدیریت و کنترل می گردد. استفاده از سیستم مدیریت ساختمان برای کاربران ، مالکان و واحد تعمیر و نگهداری ساختمان مزایای زیادی داشته باشد.

برداشت و ترجمه از  wisegeek , worldbridgenet

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1396 / 09 / 08
دسته :
برچسب ها : تهویه مطبوع

نظرات کاربران

ارتباط بین سیستم کنترل هوشمند موتورخانه و سیستم bms چگونه است؟

  سیستم BMS و BEMS در بحث کنترل بخش های مختلف ساختمان استفاده می شوند و جامع تر بوده و سیستم کنترل هوشمند موتورخانه می تواند به عنوان بخشی از سیستم مدیریت انرژی ساختمان برای کنترل موتورخانه ها استفاده شود.

سیستم bms ساختمان چه قابلیت هایی به جز کنترل سیستم های روشنایی و گرمایش و سرمایش و .. می تونه داشته باشه؟

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839