بیلدینگ پلاس
بیلدینگ پلاس

فیلم ساخت آلاچیق چوبی ( پرگولا ترمووود )

آلاچیق چوبی و یا پرگولا ترمووود در فضاهای باز مانند کنار استخر به عنوان اتاقک استخر ، بر روی روف گاردن به منظور ایجاد فضایی جمعی و در حیاط و باغ به منظور ایجاد فضایی برای نشستن مورد استفاده قرار می گیرد. در فیلم زیر روش دقیق ساخت آلاچیق چوبی یا پرگولا ترمووود از مرحله ابتدایی اجرای فونداسیون تا نصب لوور آورده شده است.

مراحل ساخت آلاچیق چوبی یا پرگولا ترمووود

ساخت آلاچیق چوبی در کنار استخر و یا بر روی روف گاردن باعث ایجاد فضایی سرپوشیده به منظور کنترل حرارتی ، می شود. مراحل ساخت آلاچیق شامل  اجرای فونداسیون ، نصب تیر و ستون و نصب لوور می شود.

خرید ترمووود

اجرای فونداسیون

آماده کردن فونداسیون آلاچیق چوبی بر روی سطح های غیر بتنی یا خاکی و سست الزامی است . با توجه محل قرار گیری پایه آلاچیق ، سطح زیر آن را تا عمق حدود ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر گود شده و بعد از جای گذاری پلیت ستون داخل گود بتن ریخته می شود. بیس پلیت ستون ها دقیق بر روی آکس های طراحی شده قرار می گیرند و سطح آن ها به دلیل جای گیری ستون آلاچیق بر روی این پلیت باید دقیق تراز باشد . برای سطوح محکم مانند بتن و یا سنگ نیاز به کندن پی نیست و بیس پلیت بر روی کف ثابت می شود.

نصب ستونک چوبی

بعد از اجرای فونداسیون و خشک شدن بتن نوبت به نصب ستون های چوبی بر روی بیس پلیت های فونداسیون می رسد . هر ستون با تراز کردن هر دو محور به طور دقیق بر روی پلیت پیچ می شود . به دلیل وزن زیاد ستون چوبی تا قبل از اجرای تیر بهتر است از سازه ای نگهبان مانند یک پروفیل چوبی که به زمین مهار شده باشد، استفاده نمود و ستون ها را با تیرهای موقت به هم متصل نگه داشت.

نصب تیر

تیر های اصلی در ۴ محور رو به رو به صورت دوبل در ستون ها اجرا می شوند . ارتفاع ستون ها در مجموع ارتفاع مفید کف تا سقف به همراه ضخامت تیر اصلی ، تیر فرعی و لوور ترمووود می باشد. برای اتصال تیر و ستون از پیچ و مهره های بزرگ به صورت دوبل استفاده می شود.

نصب تیر فرعی

تیرهای فرعی که در انتهای دو لبه به صورت زاویه دار برش خورده اند بر روی تیر های اصلی پیچ می شوند . ابتدا دو تیر ابتدایی و انتهایی نصب می گردد و سپس با نصب ریسمان یکی بودن فواصل تیرها و در یک خط قرار گرفتن آن ها بررسی می شود و در انتها دیگر تیرهای فرعی نصب می گردد .

نصب مهاربند

قطعات چوبی که باعث افزایش استحکام اتصال تیر و ستون می شود با پیچ و مهره به تیر و ستون نصب شده و از شکستگی و یا باز شدن اتصالات جلوگیری می نماید. اگرچه قطعه چوبی مهاربند از نظر زیبایی ظاهر خوبی ندارد اما از نظر سازه ای عملکرد بسیار مناسبی دارد.

نصب لوور

بعد از نصب تیر فرعی لوور ها به طول یکسان مانند اجرای تیر فرعی به کمک ریسمان بر روی تیر نصب می شوند . برای مطمئن شدن از یکسان بودن فواصل لوور ها می توان از قالب چوبی با ضخامت مورد نظر استفاده نمود تا تمامی لوور ها با این ضخامت مشخص کنار هم قرار گیرند.

برداشت و ترجمه از arborwoodco ,buildingdesignindex cms.esi

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

Review: 5 - "فیلم ساخت آلاچیق چوبی ( پرگولا ترمووود )" by , written on خرداد ۲۱, ۱۳۹۷

آلاچیق چوبی و یا پرگولا ترمووود در فضاهای باز مانند کنار استخر به […]

مقالات مرتبط

ترمووود در گوشه دیوار ساختمان

ترمووود ( نمای چوبی ساختمان )

امروزه بیشتر مردم هنگام انتخاب مصالح ساختمانی ترجیح می دهند در مقابل محصولات ساخته شده  از مواد شیمیایی ...

نصب چوب ترمووود نما ساختمان

فیلم نصب ترمووود نما

نصب ترمووود نما فرآیندی حساس و نیازمند زیرسازی دقیق است که میتواند از جنس چوب ترمو و یا آهن باشد. در فی ...

نمای ساختمان زرد

انواع نمای ساختمان

در این مقاله به معرفی و بررسی انواع نمای ساختمان می پردازیم. در طراحی ساختمان، نما مهم‌ ترین بخش به شما ...

دیدگاه ( 2 )

 1. سانی۱۷ تیر ۱۳۹۷

  ممنون از توضیحاتتون
  هزینه ساخت آلاچیق چوبی مثل همین که توی فیلم بود حدودا چقدر میشه؟

  پاسخ
  • هیات تحریریه بیلدینگ پلاس۱۷ تیر ۱۳۹۷

   ممنون از توجهتون
   برای دریافت اطلاعات از نحوه ساخت آلاچیق چوبی و هزینه اجرای پرگولا می توانید با مشاوارن ما تماس بگیرید.

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*ورود به بخش بررسی محصولات