روش کارکرد دستگاه تصفیه آب

در این مقاله به بررسی انواع روش های کارکرد دستگاه تصفیه آب از جمله روش الترافیلتریشن ،روش UV و RO ، روش کربن فعال و روش فیلتر رسوب می پردازیم.

نحوه کار دستگاه تصفیه آب به روش UF

الترافیلتریشن از برق و مواد شیمیایی برای فیلتر آب استفاده نمی کند. از الیاف توخالی غشا ساخته شده از یک لایه نازک از مواد که قادر به جدا کردن آب و سایر ذرات در آب است استفاده می کند. وسایل فیلتر آب الترافیلتریشن بی صدا مانند دستگاه های تصفیه RO هستند اما RO می تواند ذرات بسیار ریز را مسدود کرده و از طرف دیگر الترافیلتریشن فقط ذرات بزرگتر را مسدود کند. الترافیلتریشن برای آب با سطح TDS پایین ایده آل است. این مواد شیمیایی را از بین نمی برد. این به راحتی میکروب ها مانند باکتری ها و ویروس ها را مسدود می کند. برای تصفیه آب سخت مناسب نیست.

بنابراین ، آب سخت حتی پس از تصفیه همچنان آب سخت باقی می ماند.

نمای کلی نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب

نمایش نحوه کارکرد دستگاه تصفیه آب به روش الترافیلتریشن

نحوه کار دستگاه تصفیه آب به روش ماورا بنفش

وسیله فیلتر تصفیه آب ماورا بنفش از هیچ ماده شیمیایی در طی فرآیند تصفیه استفاده نمی کند. در این دستگاه تصفیه ، آب باید از میان یک لامپ ماورا UV بنفش کوچک که در فیلتر قرار دارد عبور کند. این آب در معرض نور ماورا بنفش قرار دارد که باعث از بین رفتن کلیه بیماری های منتقله از طریق آب می شود که باعث ایجاد میکروارگانیسم ها ، عوامل بیماری زا و کیست می شود. سپس آب برای مصرف ایمن است. با این حال ، در دستگاه های تصفیه آب ماورا بنفش ، اجسام مرده میکروارگانیسم ها در آب می مانند و خارج نمی شوند. اما ، آب هنوز هم برای مصرف سالم است. وسایل فیلتر آب ماورابنفش برای آب TDS سطح پایین مناسب هستند و توانایی تصفیه آب سخت را ندارند. این تصفیه کننده ها در مقایسه با RO ، UF و کربن فعال سرعت تصفیه بالایی دارند. طعم آب را تغییر نمی دهد.

همچنین ، مواد شیمیایی مانند فلوراید ، آرسنیک ، کلر و غیره را از بین نمی برد.

تصفیه آب با استفاده از نور UV

نحوه عملکرد دستگاه فیلتر آب به روش نور ماورا بنفش

نحوه کار دستگاه تصفیه آب به روش RO

وسایل فیلتر آب RO قادر به حذف ذرات فلزی مانند آرسنیک ، فلوراید ، سرب ، کلر ، نیترات و سولفات هستند. از غشای نیمه تراوا برای تصفیه آب استفاده می کند. پمپ آب در فیلتر آب RO باعث فشار آب سخت خام برای عبور از غشا RO می شود که تمام ذرات فلزی ذکر شده را از بین می برد. دستگاه تصفیه آب RO طعم و بوی آب را نیز تغییر می دهد و به شما آب سالم و سالم برای مصرف می دهد. این دستگاه های تصفیه به طور معمول در هند موجود است. آنها برای آب از منابع مختلف مانند آب لوله کشی ، آب شهری و غیره مناسب هستند. در منطقه ای که سطح TDS بیش از 200 باشد ، ضروری است. آن ها در انواع مختلف مانند وسایل فیلتر آب RO دیواری یا ضد تاپ وجود دارند. جای تعجب نیست ، دستگاه تصفیه آب RO مقدار زیادی پساب زباله ارائه می کند که باید به صورت بهینه استفاده شود.

مصارف مختلف از پساب دستگاه تصفیه RO وجود دارد.

نمایش عملیات فیلتراسیون آب به روش RO

نمایش نحوه عملیات دستگاه تصفیه آب به روش RO

نحوه کار دستگاه تصفیه آب به روش کربن فعال

کربن فعال برای بیماری های منتقله از طریق آب که به دلیل آفت کش ها و فلزات سنگین ب وجود می اید  مناسب ترین است. در حذف کلر از آب بیشترین تأثیر را دارد. از کربن ساخته شده است که به قطعات کوچک تقسیم می شود. مواد شیمیایی موجود در آب را که باعث ایجاد طعم و بوی بد می شود از بین می برد. کربن فعال با مسدود کردن کلر و سایر ذراتی که به غشای RO آسیب می رسانند ، باعث بهبود زندگی غشای RO می شود. برای آب سخت مناسب نیست ، زیرا سختی آب حتی پس از فیلتراسیون نیز ثابت می ماند. برای جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها مانند باکتری و ویروس ها در سطح کربن فعال ، از فیلتر به طور فعال استفاده شود.

به طور کلی یکی از بهترین روش های تصفیه آب در وسایل تصفیه آب توسط کربن فعال انجام می گیرد.

نحوه کار دستگاه تصفیه آب به روش کربن فعال

استفاده از کربن فعال برای تصفیه آب

نحوه کارکرد دستگاه تصفیه آب به روش فیلتر رسوب

آب شیرین کن فیلتر آب همراه با سایر فن آوری های فیلتر مانند RO ، UV استفاده می شود. این فیلتر اساساً گرد و غبار یا ذرات ناخواسته گل را در آب می گیرد. رسوبات جمع شده در این فیلتر ممکن است پوسته های زنگ زده از لوله های فلزی ، ذرات گل یا ماسه باشد. همچنین کدورت آب را از بین می برد. در هند ، بیشتر فیلترهای رسوبی از الیاف پنبه ، پلی استر ساخته شده اند. فیلترهای رسوبی قبل از ورودی هر وسیله فیلتر آب دیگر قرار می گیرند.

خروجی آب فیلتر رسوب به عنوان ورودی به دستگاه تصفیه آب RO یا UV متصل می شود.

نمودار نحوه فیلتر آب در دستگاه تصفیه آب

نمایش نحوه تصفیه رسوبات آب توسط دستگاه تصفیه آب

منبع : achawater , aquaticlife , waterev

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1399 / 08 / 05
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839