رسوب زدای مغناطیسی

رسوب زدای مغناطیسی یکی از انواع رسوب گیر آب موتورخانه های رایج به شمار می رود ، در این نوشته بررسی دقیقی روی طرز کار ، نصب و ویژگی های رسوب زدای مغناطیسی انجام شده است در ویدیو زیر عملکرد رسوب زدای مغاطیسی نمایش داده شده است.

معرفی و بررسی رسوب زدای مغناظیسی

اگر شما هم  از تشکیل رسوب (رسوب آهکی ) در لوله ها و گرفتگی لوله  رنج می برید ولی نمی دانید که چه کاری باید انجام دهید. قطعا تعویض لوله بهترین و سریع ترین راه نمی تواند باشد چون باعث تحمیل هزینه های زیادی می شود علاوه بر اینکه مدت زمان زیادی هم زمان می برد .یکی از بهترین راه حل ها برای رفع این مشکل استفاده از سختی گیر موتورخانه است که به طور کامل باعث حل مشکل می شود.

آب زلال فاقد رسوب با رسوب زدای مغناطیسی

آب زلال فاقد رسوب با رسوب زدای مغناطیسی

روشی که در قدیم برای جلوگیری از ایجاد رسوب بکار می بردند  استفاده از  ترکیب شیمیایی بوده به این صورت که با افزودن یک ترکیب شیمیایی به آب  باعث از بین بردن رسوبات و حل کردن آنها در آب می شدند. با اینکه در آن موقع گفته می شد که این روش ضرری ندارد اما مطالعات اخیر نشان می دهد که استفاده از ترکیبات شیمیایی در آب مضراتی به دنبال دارد که ناکار آمدی این روش را می رساند. بر اساس همین نیاز، ایده رسوب زدایی مغناطیسی شکل گرفت که به هیچ نوع ماده شیمیایی نیاز ندارد.

رسوب آهکی در آب در سراسر دنیا رایج است. مواد معدنی از جمله کلسیم  در آب آشامیدنی وجود دارد. این رسوبات باعث گرفتگی لوله و ایجاد هزینه های زیادی می شود. همچنین رسوبات آهکی برای محیط زیست صدمات جبران ناپذیری وارد می نماید که به راحتی قابل جبران نیست.

رسوب زدای مغناطیسی ابی رنگ

رسوب زدای مغناطیسی ابی رنگ

تاریخچه استفاده از رسوب زدای مغناطیسی

استفاده از رسوب زدای مغناطیسی سابقه طولانی برای کاهش سختی آبهای معدنی بویژه کنترل سختی آب  در سیستم های لوله کشی ، اواپراتور ها و دیگ های بخار دارد.با این تفاوت که در گذشته با استفاده از آهنربا های دایمی، عمل رسوب زدای آب انجام می شده اما در حال حاضر به جای استفاده از آهنربا دایمی از آهنربای متناوب میدان مغناطیسی یا الکترواستاتیکی این کار انجام می شود. واضح است که استفاده از این روش برای لوله های غیر آهنی  ( مس ، پلاستیک ) دارای محدودیت هایی است.

اگرچه رسوب زدای مغناطیسی از سال 1930 مورد استفاده قرار گرفته ولی مورد استقبال جامعه مهندسی واقع نشده، که از مهمترین دلایل آن می توان به عدم انجام تبلیغات و بازاریابی گسترده از محصولات رسوب زدای مغناطیسی  به مصرف کنندگان نام برد.

لوله اي مسي داراي رسوب بدون استفاده از رسوب زدای مغناطیسی

رسوب در لوله بدون سختی گیر

رسوب زدای مغناطیسی چیست

همانطور که از نام آن مشخص است این رسوب زدا از یک آهنربای قوی که باعث ایجاد میدان مغناطیسی می شود تشکیل شده است. عبور جریان آب از میدان مغناطیسی باعث ترکیب و تشکیل پیوند بلورهای میکروسکوپی می شود. که مانع از چسبیدن  به سطح لوله یا دیگ های بخار و … می شوند. روش کار آن به این صورت است که میدان مغناطیسی پیرامون لوله را احاطه کرده و به طور کامل دور لوله را پوشش میدهد . با عبور جریان آب از  میدان مغناطیسی ،کریستالهای میکروسکوپی داخل لوله یا همان رسوب با یکدیگر تشکیل پیوند می دهند که باعث کنده شدن از لوله می شوند.

رسوب زدایی از آب به منظور تامین آب آشامیدنی

رسوب زدایی از آب به منظور تامین آب آشامیدنی

سختی گیر مغناطیسی با خاصیت مغناطیسه کردن آب کار می کند.  مغناطیس مانع از به هم پیوستن املاح معدنی آب به توده می شود،با بزرگتر شدن این توده ها رسوب شکل می گیرد، که در صورت عدم رسوب زدایی باعث باقی ماندن توده ها و در نهایت رسوب گرفتگی لوله می شود. رسوب زدای مغناطیسی مقرون به صرفه است و همچنین نیازی به  استفاده کردن از ترکیبات شیمیایی  ندارد. و به راحتی قابل نصب برای یک مخزن می باشد. عمر رسوب زدای مغناطیسی به طور متوسط حدود 5 سال است که پس از آن خاصیت مغناطیسی خود را از دست می دهد.

رسوب زدای مغناطیسی املاح و ذخایر معدنی آب را از بین نمی برد، در واقع عناصر مفیدی چون کلسیم و فلوراید را حفظ می کند و هیچ خطری زیست محیطی نیز ندارد. در واقع رسوب زدای مغناطیسی رسوبات آهکی را از بین می برد.

رفتار و عملکرد رسوب زدای مغناطیسی

نمایش شماتیک رسوب زدای مغناطیسی بر روی لوله

برخی از تصورات اشتباه رایج در مورد سختی گیر مغناطیسی

 • اولین تصور اشتباه در مورد رسوب زدای مغناطیسی این است که آب ممکن است در این روش خاصیت مغناطیسی پیدا کند و مغناطیسه شود.
 • دومین دیدگاه اشتباه  می تواند این باشد که رسوب زدایی مغناطیسی ، کشش سطحی آب را کاهش می دهد.
 • و سومین تصور غلط در مورد سختی گیر مغناطیسی آنست که میدان مغناطیسی موجب یونیزاسیون آب و یا مواد محلول در آن می شود.
درحال نصب رسوب زدای مغناطیسی بر روی لوله

نصب رسوب زدای مغناطیسی

رسوب زدای مغناطیسی چگونه کار می کند

طرز کار دستگاه های رسوب زدای مغناطیسی با میدان الکترومغناطیسی متناوب به این صورت است که به طور متناوب میدان مغناطیسی تغییر می کند به طوری که در یک لحظه، یک طرف لوله خاصیت مغناطیسی دارد  و طرف دیگر بدون میدان است .

همچنین می توانیم از دستگاه های  جریان متناوب استفاده کنیم. این دستگاه از یک کویل فلزی در وسط که دور تا دور آن سیم پیچی شده، تشکیل شده است. فرکانس این دستگاه بین 100 تا 1000 هرتز است.

استفاده ازسیم پیچ هایی با امواج مربعی شکل به دلیل تولید تعداد مولفه فرکانس بیشتر موثر تر و بهتر از امواج سینوسی است و بازدهی بیشتری دارد.

رسوب زدای مغناطیسی با دو مخزن

رسوب زدای مغناطیسی با دو مخزن

عملکرد رسوب زدای مغناطیسی

سیستم‌های تهویه مطبوع شامل چیلرهای تراکمی، جذبی، برج‌های خنک‌کننده، ایرواشر ها و کولرهای آبی، سیستم‌های حرارت مرکزی شامل بویلرهای فولادی، دیگ‌های بخار، سیستم گرمایش از کف ، دیگ‌های چدنی و پکیج‌ حرارتی صنعتی و پکیچ حرارتی خانگی، پکیج چگالشی ، مبدل های حرارتی آب گرم مصرفی شامل مبدل حرارتی صفحه ای ، مبدل‌های ذخیره‌ی آب گرم و آب‌گرم‌کن‌های خانگی، مبدل‌های تأمین آب گرم استخر و جکوزی خصوصی و عمومی (مبدل‌های پوسته و کویل)، سیستم‌های تأمین بخار فشار پایین (خشکشویی‌ها و سونای بخار)، سیستم‌های آبیاری قطره‌ای مزارع کشاورزی و سایر سیستم‌هایی که از آب گرم استفاده می‌کنند می توانند برای جلوگیری از ایجاد رسوب از این دستگاه استفاده نمایند.

برای بسیاری از کاربران و مصرف کننده ، به نظر می رسد روش رسوب زدایی مغناطیسی بتواند میزان رسوب را کنترل کند. بسیاری از گزارشات به طور کامل این مورد را نقض می کنند.

با بررسی دقیق مطالعات انجام شده بر روی صنایع استفاده شده actual installations  ، نتایج امر ، ترکیبی از این دو است. این نتایج نشان می دهند که رسوب زدای مغناطیسی تحت تاثیر عواملی قرار دارد که به خوبی قابل درک نیست.

مطالعات علمی در آزمایشگاه نشان می دهد که میدان مغناطیسی می تواند تاثیرات مطلوبی روی آب بگذارد و همچنین می تواند روی ته نشینی کربنات اثر بگذارد با اینکه مولکول های آب پارامغناطیس نیستند. برخی از تحقیقات نشان می دهند که مواد خاصی میتوانند در ته نشینی رسوب موثر باشند از جمله یون های آهن ،فسفات ،سیلیکات و اکسیژن.

رسوب زدایی آب های موجود در طبیعت با رسوب زدای مغناطیسی

رسوب زدایی آب های موجود در طبیعت با رسوب زدای مغناطیسی

با این حال ، در حال حاضر هیچ اتفاق نظر علمی در مورد مکانیزم کارکرد رسوب زدای مغناطیسی وجود ندارد. این عجیب نیست.  چون هنوز به طور کامل درک درستی از ته نشینی یون ها ( ions form precipitation nuclei ) وجود ندارد. یون های آزاد در محلول وجود ندارد، اما توسط هیدراسیون (پوسته هیدروژنی)  متصل به مولکول های آزاد آب محافظت می شوند و توسط دو لایه الکتریکی ضد یون محافظت می شوند. آنها به صورت رسوب تشکیل می شوند. بهترین فرضیه موجود براساس مقالات اخیر این است که میدان های الکتریکی و مغناطیسی ممکن است توسط دو لایه در یک مسیر  انحراف یابند. مخصوصا هنگامی که یون ها یا مواد محلول وجود داشته باشند.

نحوه عملکرد رسوب زدای مغناطیسی بر روي آب

نمایش رفتار آب در شرایط مغناطیسی و غیر مغناطیسی

عملکرد سختی گیری رسوب زدای مغناطیسی

آیا رسوب زدای مغناطیسی  میتواند میزان رسوب را کنترل کند؟ آیا رسوبزدای مغناطیسی واقعا عملکرد خوبی دارد؟

ممکن است فکر کنید این سوال که آیا رسوب زدایی  مغناطیسی عملکرد خوبی دارد، سال ها پیش توسط محققان و مطالعات علمی حل و فصل شده است، اما متاسفانه اینگونه نیست.

استفاده از رسوب زدای مغناطیسی برای تصفیه آب رودخانه

استفاده از رسوب زدای مغناطیسی برای تصفیه آب رودخانه

در بررسی عملکرد سختی گیر مغناطیسی به نکات زیر می توان اشاره نمود:

 • در بسیاری از گزارشات استفاده از رسوب زدا در آن ها موفقیت آمیز بوده است
 • بسیاری از دانشمندان دید خوبی نسبت به رسوب زدای مغناطیسی ندارند چون تولید نتایج کمی و قابل استناد به سختی صورت می گیرد.
 • اکثر مهندسان که این روش را در سیستم های صنعتی مورد مطالعه و بررسی قرار داده اند با نتایج منفی روبرو شدند.
 • تعداد کمی از مقالات و گزارشات معتبر در این زمینه در دسترس است.
 • بسیاری از این گزارشات در مجلات نسبتا گمنام و با اعتبار علمی کم ارایه شدند.
 • تولید کنندگان رسوب زدای مغناطیسی برای ارایه توضیحات به مشتریان اغلب از توضیحات ساده و توضیحات علمی قابل دفاع استفاده می کنند که بعضی از انها اعتماد کمی نسبت به علم شیمی دارند.
 • اگرچه به نظر می رسد رسوب زدایی مغناطیسی در برخی موارد موثر و مفید فایده واقع شده اما مطالعات عمیق تری نشان می دهد که عوامل دیگری مثل تغییر ph میتواند به عمل رسوب زدایی کمک کند ، که ممکن است نتایج آن به رسوب زدایی نسبت داده شود.
 • تبلیغات تجاری از دستگاه های رسوب زدا بیش از حد خوش بینانه و فاقد استاندارد های معتبر است. و وقتی که مورد بررسی قرار میگیرند مشاهده می شود که به طور کامل به استاندارد های مهندسی و اغلب دشوار ،پرداخته نشده است.
نمايش مزاياي رسوب زدای مغناطیسی

مزایای سختی گیر مغناطیسی

مزایای رسوب زدای مغناطیسی

به طور کلی مزایای سختی گیر مغناطیسی عبارتند از:

 • عدم نیاز به برق
 • هزینه عملیاتی پایینی دارند
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • آب عبوری از سختی گیر مغناطیسی  قابل آشامیدن و بدون هیچ ضرری است
 • راحتی و سهولت نصب
 • سازگار با محیط زیست
 • دوام بالایی دارند بطوریکه سالها میتوان از آنها استفاده کرد
رسوب زدای مغناطیسی دیواری

رسوب زدای مغناطیسی دیواری

 نصب رسوب زدای مغناطیسی

 طریقه نصب دستگاه رسوب زدای مغناطیسی بسیار ساده است و به راحتی می توان این کار را  در دو مرحله انجام داد.

گام نخست در نصب سختی گیر مغناطیسی

برای این کار ابتدا یک طرف دستگاه را با پیچ و مهره دور لوله محکم می کنیم.

رسوب زدایی آب دریاچه توسط رسوب زدای مغناطیسی

رسوب زدایی آب دریاچه توسط رسوب زدای مغناطیسی

گام دوم در نصب سختی گیر مغناطیسی

بعد دستگاه سختی گیر را به دور لوله جای گذاری می کنیم و همان مراحل گام نخست را برای طرف دیگر انجام می دهیم.

برای نصب رسوب زدای  مغناطیسی ممکن است به یک لوله کش نیاز باشد اما خودتان هم میتوانید به راحتی دستگاه را نصب کنید . این کار حدود 2 ساعت طول می کشد. از آنجا که سختی گیر مغناطیسی نیاز به برق و منبع قدرت ندارد بنابراین نصب آن به برق کشی نیاز نداشته و نیازی به اتصال بدنه فلزی به زمین نیست.

نمایی از دستگاه رسوب زدای مغناطیسی

نمایی از دستگاه رسوب زدای مغناطیسی

همچنین بدلیل عدم نیاز به برق دستگاه هزینه جاری برای استفاده ندارد.

 اگر شما در انتخاب راه حل برای انجام  رسوب زدایی مطمین نیستید ، از بهترین روش ها استفاده از رسوب زدایی مغناطیسی یا رسوب زدای الکترونیکی است.
همچنین می توانید دستگاه تصفیه آب خانگی مورد نیاز خود را به عنوان آب شیرین کن در صفحه مورد نظر بیابید.

برداشت و ترجمه از scienceandinventionschem1uk-water-filters

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1396 / 01 / 20
دسته :

نظرات کاربران

سلام خسته نباشید تفاوت رسوب زدای مغناطیسی و رسوب زدای الکترونیکی در چیست ؟

  در رسوب زدای مغناطیسی از نیروی امواج مغناطیسی دائم برای کاهش سختی آب استفاده می شود ولی در روسوب زدای الکترونیکی انرژی الکتریکی برای تولید امواج بکار گرفته می شود.

سلام‌ قیمت رسوب زدای مغناطیسی چقدر هست؟چه برندی را موجود دارید؟

سلام خدا قوت
کارکرد سختی گیر مغناطیسی چه طور هست ؟

  سلام وقت بخیر -طرز کار دستگاه های رسوب زدای مغناطیسی با میدان الکترومغناطیسی متناوب به این صورت است که به طور متناوب میدان مغناطیسی تغییر می کند به طوری که در یک لحظه، یک طرف لوله خاصیت مغناطیسی دارد و طرف دیگر بدون میدان است .

  همچنین می توانیم از دستگاه های جریان متناوب استفاده کنیم. این دستگاه از یک کویل فلزی در وسط که دور تا دور آن سیم پیچی شده، تشکیل شده است. فرکانس این دستگاه بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ هرتز است.

  استفاده ازسیم پیچ هایی با امواج مربعی شکل به دلیل تولید تعداد مولفه فرکانس بیشتر موثر تر و بهتر از امواج سینوسی است و بازدهی بیشتری دارد.

با سلام آیا رسوب زدای مغناطیسی باعث یونیزاسیون آب می شود؟؟

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839