دیوار سبز هیدروپونیک

یکی از مهمترین اجزای طراحی دیوار سبز سیستم آبیاری آن است. دیوار سبز هیدروپونیک دارای سیستم آبیاری بسیار مدرن می باشد. در این مقاله به معرفی و بررسی این سیستم آبرسانی به گیاهان نصب شده به صورت عمودی بر روی دیوار می پردازیم. اگر برای استفاده از گرین وال در فضای خانه و آپارتمان دغدغه بهداشت و نظافت محیط منزل را دارید با خواندن این مقاله می توانید با دیوار سبز هیدروپونیک آشنا شوید.

دیوار سبز هیدروپونیک دارای فرآیند کاشت گیاهان در آب است که حاوی محلول های غذایی و معدنی می باشند. بستر کشت گیاهان بر پایه آب است و به عبارتی دیگر خاک وجود ندارد و کلیه مواد مغذی مورد نیاز گیاهان، از طریق آب تامین و از طریق ریشه به گیاهان منتقل می شود.

گياهان ديوار پوشيده از گياه هيدروپونيک که ريشه آن ها در داخل آب قرار گرفته است و املاح مورد نياز خود را از آب دريافت مي کنند

دیوار سبز هیدروپونیک

در سیستم های هیدروپونیک آب به همراه مواد مغذی به صورت مداوم به گردش در می آید این امر باعث می شود که گیاهان بهترین رشد و عملکرد را داشته باشند البته گردش آب باعث افزایش میزان مصرف آن نمی شود چرا که گردش در یک سیستم بسته انجام می گیرد. سیستم کشت بدون خاک با تأمین مداوم مواد مغذی غنی شده با اکسیژن ، ریشه گیاه را تأمین می کند.

آب به صورت قطرات ريز بر روي گياهان قرار گرفته است و گياهان از آب تغذيه مي کنند

سیستم دیوار سبز هیدروپونیک

سیستم کاشت گیاه بدون خاک چیست

چند سال قبل در طراحی دیوار سبز ، بیوفیلتر به عنوان یک سیستم هیدروپونیک توسعه داده شد، این سیستم آب را از منبع زیرین دیوار پمپاژ می کند و به صورت قطره قطره،  آب و مواد مغذی مورد نیاز گیاهان تامین می شود و رطوبت ریشه حفظ می گردد، بازیافت آب در سیستم دیوار سبز هیدروپونیک بسیار کار آمدتر از سیستمی است که بر پایه خاک می باشد. به طور کلی گیاهانی که به صورت کشت بدون خاک، پرورش می یابند، گیاهانی سالم و شاداب هستند. پرورش دیوار سبز هیدروپونیک ،مزایای زیادی برای محیط زیست دارد. مراقبت و نگهداری از دیوار زنده بدون خاک به دلیل استفاده مکرر از محلول های غذایی، آب کمتری نسبت به کشت گیاهان بر پایه خاک مصرف می کند.

گياهان ديوار سبز که در معرض تابش مستقيم نور خورشيد قرار دارندو نور مورد نيازشات تامين مي گردد

دمای گیاهان کشت بدون خاک

دمای گیاهان دیوار سبز هیدروپونیک

گیاهان غالباً در دمای بین 18-13 درجه سانتیگراد و در محدوده رطوبت 40 تا 75٪ بهترین رشد را دارند.  بعضی از گیاهان به شرایط گرمتری برای رشد احتیاج دارند. بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد کشت گیاه این مورد باید در نظر گرفته شود.

دیوار سبز هیدروپونیک و دیوار زنده مبتنی بر خاک دو نوع سیستم کاشت گیاهان بر روی دیوار هستند و فواید مختص به خود را دارند.  با این حال سیستم مبتنی بر خاک، بطور قابل توجهی پیچیدگی کمتر و مراقبت و نگهداری کمتری نسبت به دیوار هیدروپونیک دارد.

مردي که در حال انجام دادن برق کشي است و روبه روي ديوار ايستاده است

مصرف برق در زراعت بی خاک

مصرف برق در دیوار پوشیده از گیاه بدون خاک

سیستم های دیوار سبز هیدروپونیک ، برای انتقال و به گردش درآوردن جریان آب، به پمپ الکترونیکی متکی هستند و از این طریق مواد مغذی را به گیاهان منتقل می کنند.

آبیاری دیوار زنده هیدروپونیک

در سیستم دیوار سبز بدون خاک ، آبیاری در مقیاس بزرگ کار پیچیده ای است. بنابراین برای حفظ سلامتی گیاهان باید دمای مطلوب، و  تعادل مناسب ph حفظ شود.

مواد مغذی دیوار سبز بدون خاک

در سیستم دیوار زنده هیدروپونیک ،املاح و مواد مغذی از طریق آب و ریشه برای گیاه محیا می شود. برای رشد گیاهان باید دما و ph به دقت اندازی گیری و متعادل شود تا بهترین شرایط رشد را برای گیاهان زراعی بدون خاک فراهم شود.

گياهي که در داخل فضاي شيشه اي قرار گرفته است و ريشه آن در آب است و مواد مغذي را از طريق ريشه جذب مي کند

مواد مغذی دیوار سبز هیدروپونیک

عوامل مخرب دیوار پوشیده از گیاه بی خاک

دیوار سبز بدون خاک ،ریشه گیاهان شما را در معرض خطر قرار می دهد و باعث نابودی گیاهان دیوار زنده هیدروپونیک می شود. زیرا گردش آب به صورت مکرر می تواند باعث رشد جلبک ها و باکتری ها شود که نتیجه آن پوسیدگی ریشه (پتیوم) می باشد.

گياهي که ريشه آن در آب قرار گرفته است

عوامل مخرب دیوار پوشیده از گیاه هیدروپونیک

نگهداری از دیوار زنده بدون خاک چگونه است

سیستم های دیوار زنده هیدروپونیک  ،نیاز به نظارت و نگهداری مداوم دارد که شامل تمیز کردن قطعات ، متعادل نگه داشتن ترکیبی از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان و … می باشد. مراقبت از دیوار سبز  بی خاک ، بستگی به اندازه دیوار دارد. اگر بیش از اندازه بزرگ باشد نیاز به یک تیم حرفه ای برای مراقبت و نگهداری دارد.

ديوار سبز که بر روي ديوار نصب شده و دو نفر مشغول رسيدگي به گياهان مي باشند

نگهداری از دیوار سبز هیدروپونیک

عملکرد دیوار پوشیده از گیاه هیدروپونیک

کشت بدون خاک نتایج سریعتری نسبت به روش های سنتی مبتنی بر خاک ارائه می دهند. در صورتی که مهارت لازم و منابع کافی در اختیار باشد، سیستم های هیدروپونیک به ویژه برای دیوارهایی در مقیاس بزرگ مناسب تر هستند.

گياهان ديوار سبز که بر روي ديوار نصب شده اند و از يک نوع گونه گياهي هستند

عملکرد زراعت بی خاک

سیستم دیوار سبز بر پایه خاک

دیوار سبز برای رشد و محافظت از گیاهان به خاک و مواد معدنی نیاز دارد و از آن ها استفاده می کند دیوارهای سبز که به باغ های عمودی یا دیوارهای زنده شهرت دارند نوع جدیدی از پرورش گیاهان است.گیاهانی که بر روی دیوار سبز رشد می کنند مستقیما بر روی دیوار کاشته می شوند.

مصرف برق دیوار پوشیده از گیاه

ممکن است یک دیوار زنده که بر پایه خاک است شامل یک پمپ و تایمر برای آبیاری گیاهان دیوار سبز باشد،  اما این امر کاملاً به برق متکی نیست. میتوان آن را به صورت دستی هم آبیاری نمود. در سیستم خاک محور دو مزیت اصلی وجود دارد،  در مرحله اول، با استفاده از آبیاری به شیوه دستی هزینه ها به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد زیرا درسیستم دیوار زنده رطوبت خاک حفظ می شود، بنابراین نیازی به آبیاری مداوم نیست.

ثانیا، اگر قطعی برق وجود داشته باشد، خاک مرطوب باقی می ماند و از گیاهان محافظت می کند و نیازی به تعویض منبع تغذیه جایگزین نیست.

شير آب که گياهان ديوار سبز را به صورت دستي آبياري مي کند و در داخل شير گياهاني وجود دارد

مصرف آب و برق دیوار زنده

آبیاری دیوار سبزچگونه است

دیوار پوشیده از گیاه که بر پایه خاک است به طور طبیعی رطوبت گلدان ها را حفظ می کند. این سیستم می تواند از آبیاری غرقابی استفاده کند،  به این صورت گیاهانی که بر روی دیوار و در طبیعت نصب شده اند از آب بارندگی استفاده می کنند. این کار باعث کاهش هزینه و  هر گونه هدر رفتن آب می شود و دیگر لازم نیست که دیوار زنده به صورت دستی آبیاری شود، این امکان فراهم است که  تایمر تنظیم شود  تا در زمان مشخص و برای دوره های از پیش تعیین شده روشن شود و عمل آبیاری را انجام دهد.

آبياري ديوار سبز توسط نازل هاي کوچکي که روي دستگاه قرار دارند و آب را به صورت اسپره ي بر روي گياهان مي پاشند

آبیاری غرقابی دیوار زنده

مواد مغذی دیوار پوشیده از گیاه

سیستم های مبتنی بر خاک، بیشتر مواد مغذی را از طریق خاک به گیاهان دیوار سبز می رسانند. در صورت لزوم ، از کود مایع به عنوان مواد مغذی اضافی  به  سیستم آبیاری اضافه می شود. این کودها قابلیت استفاده برای مرکبات و درختان میوه، گیاهان آپارتمانی، زینتی، محصولات کشاورزی و باغداری را دارند و بهترین طریقه مصرف آنها، به صورت محلول پاشی است.

مردي که در حال اسپره ي کردن کود مايع بر روي گياهان ديوار سبز هستند

مواد مغذی دیوار سبز

عوامل مخرب دیوار زنده

سیستم های دیوار سبز مبتنی بر خاک خطر کمتری دارند، زیرا ریشه گیاهان در داخل گلدان قرار دارد و توسط خاک محافظت می شود، و در معرض آبیاری مکرر قررا ندارند که ریشه گیاه در معرض خطر قرار بگیرد.

نگهداری و مراقبت دیوار پوشیده از گیاه چگونه است

سیستم دیوار زنده مبتنی بر خاک، به حداقل نگهداری نیاز دارد. بهتر است که در سال چند بار عمل کود دهی انجام شود و گاهی اوقات قطره چکان ها بیرون آورده و تمیز نمایید، مخزن را تخلیه کرده و با آب تازه و شیرین جایگزین شود.

قطره چکان ديوار سبز که تعدادي گل زيبا در داخل آن قرار دارد

نگهداری از دیوار سبز

عملکرد دیوار سبز

رشد گیاهان دیوار زنده که مبتنی بر خاک هستند به زمان بیشتری نیاز دارد. اگر قصد دارید در فضای داخلی، گلخانه، یا فضای باز دیوار سبز را نصب کنید و گیاهان را رشد دهید نصب و نگهداری سیستم دیوار پوشیده از گیاه بسیار آسان است. این سیستم دارای گلدان های بزرگی است و فضای زیادی برای گیاهان شما ایجاد می کند تا ریشه ی محکمی ایجاد کنند.

تصوير گياهاني که توسط يک مرد به صورت جداگانه در گلدان ها کاشته مي شوند و تعداد زيادي گلدان آماده بر روي ميز قرار گرفته است

دیوار پوشیده از گیاه

طراحی سیستم دیوار زنده به شما امکان می دهد دیوار سبز  را متناسب با نیاز و سلیقه خود تنظیم کنید، بدون اینکه برای یک طراحی منحصر به فرد هزینه کنید. این سیستم مناسب کسانی است که بدون دانش و مهارت خاصی مایلند دیوار پوشیده از گیاه را نصب کنند و فضای محیط خود را زیباتر کنند.  ایجاد دیوار زنده به هزینه اولیه زیاد و یا تعمیر و نگهداری مداوم نیاز ندارد.

   منبع : GROWUP ، AIR-GROW

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1399 / 08 / 12
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188662433