دیوار سبز هیدروپونیک با سیستم آبیاری مدرن

یکی از مهمترین اجزای طراحی دیوار سبز سیستم آبیاری آن است. دیوار سبز هیدروپونیک دارای سیستم آبیاری بسیار مدرن می باشد. در این مقاله به معرفی و بررسی این سیستم آبرسانی به گیاهان نصب شده به صورت عمودی بر روی دیوار می پردازیم. اگر برای استفاده از گرین وال در فضای خانه و آپارتمان دغدغه بهداشت و نظافت محیط منزل را دارید با خواندن این مقاله می توانید با دیوار سبز هیدروپونیک و تفاوت های آن با دیوار سبز پایه خاک آشنا شوید.

آب به صورت قطرات ريز بر روي گياهان قرار گرفته است و گياهان از آب تغذيه مي کنند

سیستم  آبیاری گیاهان به صورت هیدروپونیک

دیوار سبز هیدروپونیک و دیوار زنده مبتنی بر خاک دو نوع سیستم کاشت گیاهان بر روی دیوار هستند و فواید مختص به خود را دارند.  با این حال سیستم مبتنی بر خاک، بطور قابل توجهی پیچیدگی کمتر و مراقبت و نگهداری کمتری نسبت به دیوار هیدروپونیک دارد.

برای آشنایی با قیمت دیوار سبز هیدروپونیک و هزینه طراحی و اجرای سایر دیوار های پوشیده از گیاه به بخش محصولات مراجعه نمایید.

معرفی سیستم کاشت گیاه بدون خاک

چند سال قبل در طراحی دیوار سبز ، بیوفیلتر به عنوان یک سیستم هیدروپونیک توسعه داده شد، این سیستم آب را از منبع زیرین دیوار پمپاژ می کند و به صورت قطره قطره،  آب و مواد مغذی مورد نیاز گیاهان تامین می شود و رطوبت ریشه حفظ می گردد، بازیافت آب در سیستم دیوار سبز هیدروپونیک بسیار کار آمدتر از سیستمی است که بر پایه خاک می باشد.

به طور کلی گیاهانی که به صورت کشت بدون خاک، پرورش می یابند، گیاهانی سالم و شاداب هستند. پرورش گیاهان با سیستم هیدروپونیک ،مزایای زیادی برای محیط زیست دارد. مراقبت و نگهداری از دیوار زنده بدون خاک به دلیل استفاده مکرر از محلول های غذایی، آب کمتری نسبت به کشت گیاهان بر پایه خاک مصرف می کند.

گياهان ديوار پوشيده از گياه هيدروپونيک که ريشه آن ها در داخل آب قرار گرفته است و املاح مورد نياز خود را از آب دريافت مي کنند

دیوار سبز هیدروپونیک

تفاوت اساسی دیوار  سبزهیدروپونیک و دیوار ریشه در خاک

دیوار سبز هیدروپونیک دارای فرآیند کاشت گیاهان در آب است که حاوی محلول های غذایی و معدنی می باشند. بستر کشت گیاهان بر پایه آب است و به عبارتی دیگر خاک وجود ندارد و کلیه مواد مغذی مورد نیاز گیاهان، از طریق آب تامین و از طریق ریشه به گیاهان منتقل می شود.

دیوار سبز با سیستم رشد در خاک برای رشد و محافظت از گیاهان به خاک و مواد معدنی نیاز دارد دیوارهای سبز که به باغ های عمودی یا دیوارهای زنده شهرت دارند نوع جدیدی از پرورش گیاهان است. گیاهانی که بر روی دیوار سبز رشد می کنند مستقیما بر روی دیوار کاشته می شوند.

برای آشنایی کلی با دیوار های عمودی پوشیده از گیاه و اجزای آن پیشنهاد می کنیم ” مقاله دیوار سبز خانگی با پوشش گیاهی عمودی ” را بخوانید.

مردي که در حال اسپره ي کردن کود مايع بر روي گياهان ديوار سبز هستند

مواد مغذی دیوار سبز

آبیاری گیاهان در دیوار های عمودی پوشیده از گیاه

در سیستم های هیدروپونیک آب به همراه مواد مغذی به صورت مداوم به گردش در می آید این امر باعث می شود که گیاهان بهترین رشد و عملکرد را داشته باشند البته گردش آب باعث افزایش میزان مصرف آن نمی شود چرا که گردش در یک سیستم بسته انجام می گیرد. سیستم کشت بدون خاک با تأمین مداوم مواد مغذی غنی شده با اکسیژن ، ریشه گیاه را تأمین می کند.

دیوار پوشیده از گیاه که بر پایه خاک است به طور طبیعی رطوبت گلدان ها را حفظ می کند. این سیستم می تواند از آبیاری غرقابی استفاده کند،  به این صورت گیاهانی که بر روی دیوار و در طبیعت نصب شده اند از آب بارندگی استفاده می کنند. این کار باعث کاهش هزینه و  هر گونه هدر رفتن آب می شود و دیگر لازم نیست که دیوار زنده به صورت دستی آبیاری شود، این امکان فراهم است که  تایمر تنظیم شود  تا در زمان مشخص و برای دوره های از پیش تعیین شده روشن شود و عمل آبیاری را انجام دهد.

گياهان ديوار سبز که در معرض تابش مستقيم نور خورشيد قرار دارندو نور مورد نيازشات تامين مي گردد

دمای گیاهان کشت بدون خاک

دمای مناسب برای گیاهان با فناوری رشد هیدروپونیک

گیاهان غالباً در دمای بین 18-13 درجه سانتیگراد و در محدوده رطوبت 40 تا 75٪ بهترین رشد را دارند.  بعضی از گیاهان به شرایط گرمتری برای رشد احتیاج دارند. بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد کشت گیاه این مورد باید در نظر گرفته شود.

در سیستم دیوار سبز بدون خاک ، آبیاری در مقیاس بزرگ کار پیچیده ای است. بنابراین برای حفظ سلامتی گیاهان باید دمای مطلوب و تعادل مناسب ph حفظ شود.

مردي که در حال انجام دادن برق کشي است و روبه روي ديوار ايستاده است

مقایسه مصرف برق دو نوع دیوار سبز

مصرف برق در دیوار پوشیده از گیاه بدون خاک و با خاک

سیستم های دیوار سبز هیدروپونیک ، برای انتقال و به گردش درآوردن جریان آب، به پمپ الکترونیکی متکی هستند و از این طریق مواد مغذی را به گیاهان منتقل می کنند.

ممکن است یک دیوار زنده که بر پایه خاک است شامل یک پمپ و تایمر برای آبیاری گیاهان دیوار سبز باشد،  اما این امر کاملاً به برق متکی نیست. میتوان آن را به صورت دستی هم آبیاری نمود. در سیستم خاک محور دو مزیت اصلی وجود دارد،  در مرحله اول، با استفاده از آبیاری به شیوه دستی هزینه ها به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد زیرا درسیستم دیوار زنده رطوبت خاک حفظ می شود، بنابراین نیازی به آبیاری مداوم نیست.

ثانیا، اگر قطعی برق وجود داشته باشد، خاک مرطوب باقی می ماند و از گیاهان محافظت می کند و نیازی به تعویض منبع تغذیه جایگزین نیست.

گياهي که در داخل فضاي شيشه اي قرار گرفته است و ريشه آن در آب است و مواد مغذي را از طريق ريشه جذب مي کند

مواد مغذی دیوار سبز هیدروپونیک

مواد مغذی دیوار سبز بدون خاک

در سیستم دیوار سبز هیدروپونیک ،املاح و مواد مغذی از طریق آب و ریشه برای گیاه محیا می شود. برای رشد گیاهان باید دما و ph به دقت اندازی گیری و متعادل شود تا بهترین شرایط رشد را برای گیاهان زراعی بدون خاک فراهم شود.

سیستم های مبتنی بر خاک، بیشتر مواد مغذی را از طریق خاک به گیاهان دیوار سبز می رسانند. در صورت لزوم ، از کود مایع به عنوان مواد مغذی اضافی  به  سیستم آبیاری اضافه می شود. این کودها قابلیت استفاده برای مرکبات و درختان میوه، گیاهان آپارتمانی، زینتی، محصولات کشاورزی و باغداری را دارند و بهترین طریقه مصرف آنها، به صورت محلول پاشی است.

گياهي که ريشه آن در آب قرار گرفته است

عوامل مخرب دیوار پوشیده از گیاه هیدروپونیک

عوامل مخرب بر سیستم رشد بدون خاک و مبتنی بر خاک

در دیوار سبز هیدروپونیک گردش آب به صورت مکرر می تواند باعث رشد جلبک ها و باکتری ها شود که نتیجه آن پوسیدگی ریشه (پتیوم) می باشد این امر ریشه گیاهان شما را در معرض خطر قرار می دهد و باعث نابودی گیاهان می شود.

سیستم های دیوار سبز مبتنی بر خاک خطر کمتری دارند، زیرا ریشه گیاهان در داخل گلدان قرار دارد و توسط خاک محافظت می شود، و در معرض آبیاری مکرر قررا ندارند که ریشه گیاه در معرض خطر قرار بگیرد.

ديوار سبز که بر روي ديوار نصب شده و دو نفر مشغول رسيدگي به گياهان مي باشند

نگهداری از دیوار سبز هیدروپونیک

شرایط نگهداری از دیوار سبز بدون خاک و با خاک

دیوار پوشیده از گیاه با سیستم های  هیدروپونیک  ، نیاز به نظارت و نگهداری مداوم دارد که شامل تمیز کردن قطعات ، متعادل نگه داشتن ترکیبی از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان و … می باشد. مراقبت از دیوار سبز  بدون خاک ، بستگی به اندازه دیوار دارد. اگر بیش از اندازه بزرگ باشد نیاز به یک تیم حرفه ای برای مراقبت و نگهداری دارد.

سیستم دیوار زنده مبتنی بر خاک ، به حداقل نگهداری نیاز دارد. بهتر است که در سال چند بار عمل کود دهی انجام شود و گاهی اوقات قطره چکان ها بیرون آورده و تمیز نمایید، مخزن را تخلیه کرده و با آب تازه و شیرین جایگزین شود.

برای نصب اجزای سیستم گرین وال توصیه می شود از پیمانکار ماهر استفاده کنید برای آشنایی می توانید مقاله ” نکاتی برای نصب دیوار سبز پوشیده از گیاه ” را مطالعه نمایید.

گياهان ديوار سبز که بر روي ديوار نصب شده اند و از يک نوع گونه گياهي هستند

مقایسه عملکرد زراعت بی خاک و ریشه در خاک

میزان رشد گیاهان با آبیاری هیدروپونیک و ریشه در خاک

کشت بدون خاک نتایج سریعتری نسبت به روش های سنتی مبتنی بر خاک ارائه می دهند. در صورتی که مهارت لازم و منابع کافی در اختیار باشد، سیستم های هیدروپونیک به ویژه برای دیوارهایی در مقیاس بزرگ مناسب تر هستند.

رشد گیاهان دیوار زنده که مبتنی بر خاک هستند به زمان بیشتری نیاز دارد. اگر قصد دارید در فضای داخلی، گلخانه، یا فضای باز دیوار سبز را نصب کنید و گیاهان را رشد دهید نصب و نگهداری سیستم دیوار پوشیده از گیاه بسیار آسان است. این سیستم دارای گلدان های بزرگی است و فضای زیادی برای گیاهان شما ایجاد می کند تا ریشه ی محکمی ایجاد کنند.

برای انتخاب گیاه مناسب می توانید مقاله ” انتخاب گیاه مناسب برای دیوار سبز ” را مطالعه نمایید.

تصوير گياهاني که توسط يک مرد به صورت جداگانه در گلدان ها کاشته مي شوند و تعداد زيادي گلدان آماده بر روي ميز قرار گرفته است

دیوار پوشیده از گیاه

طراحی سیستم دیوار سبز به شما امکان می دهد دیوار سبز  را متناسب با نیاز و سلیقه خود تنظیم کنید، بدون اینکه برای یک طراحی منحصر به فرد هزینه کنید. این سیستم مناسب کسانی است که بدون دانش و مهارت خاصی مایلند دیوار پوشیده از گیاه را نصب کنند و فضای محیط خود را زیباتر کنند.  ایجاد دیوار زنده ریشه در خاک به هزینه اولیه زیاد و یا تعمیر و نگهداری مداوم نیاز ندارد.

منبع : GROWUP 

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1399 / 09 / 20
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839