معرفی دیوارپوش پی وی سی و نحوه اجرای آن

در این نوشته ، به بررسی دیوارپوش پی وی سی ، از انواع دیوارپوش ، و مزایا و نحوه اجرای آن پرداخته شده است. دیوارپوش PVC ، پوششی دکوراتیو و مقاوم در برابر نفوذ آب و جذب آلودگی ، بسیار بادوام و دارای قابلیت تمیز شوندگی آسان است. به همین علت پوشش پی وی سی برای مکان های شلوغ و پر رفت و آمد ، که در معرض تخریب زود هنگام پوشش دیوار و آلودگی هستند ، بسیار مناسب است.

دیوارپوش PVC در طرح ، بافت ، رنگ و ابعاد گوناگون طراحی و اجرا می شود.

پلی وینیل کلراید که به اختصار پی وی سی نامیده می شود ، یک نوع ماده پلاستیک پر کاربرد است. بیش از 50 درصد از مشتقات پی وی سی به عنوان مصالح ساختمانی ، در ساخت و ساز ساختمان ها استفاده می شود و توانسته است جایگزین مواد سنتی مانند چوب ، بتن و رس شود. پوشش دیوار پی وی سی ، که به شکل روکش پی وی سی و یا پنل پی وی سی اجرا می شود ، با روش های پیشرفته خاصی از ترکیب ویژگی های پی وی سی صلب و سخت با مواد افزودنی فعال ، که باعث بهبود خواص آن ، مانند مقاومت در برابر ضربه ، دوام ، انعطاف پذیری و مقاومت در برابر اثرات زیست محیطی می گردند ، تشکیل شده است.

دیوارپوش طرح سنگ از کاربرد ها و مزایای پوشش پی وی سی دیوار

تنوع و اجرا به شکل طرح سنگ از مزایای دیوارپوش پی وی سی

مزایای دیوارپوش پی وی سی

از مزیت های روکش و پانل پی وی سی می توان به تنوع در طرح و اجرای آسان بدون ایجاد هیچگونه درزی اشاره نمود. دیوار پوش پی وی سی هیچگونه محدودیتی برای استفاده ندارد و در تمامی مکان ها قابل اجرا است. مزایای این دیوارپوش ، و به صورت موردی پنل پی وی سی ، عبارتند از:

ظاهر جذاب پنل های چاپی پی وی سی با طرح چوبی

امکان چاپ طرح چوبی بر روی پنل دیوار پوش پی وی سی

زیبایی

روش های نوین ساخت ، امکان چاپ طرح های متنوع بر روی دیوار پوش پی وی سی را فراهم می نماید. دیوارپوش پی وی سی ، پوششی تزئینی تشکیل شده از پنل های نازک با طرح های متعدد ، از ساده و براق تا پنل های چاپی با طرح های چوبی ، نقش سنگ مرمر و طرح های فانتزی است. داشتن ظاهر جذاب و تنوع در رنگ و طرح در دیوارپوش های پی وی سی ، آن ها را به گزینه ای محبوب و جذاب برای کاربرد در انواع فضا ها تبدیل کرده است.

پنل پی وی سی براق با طرح چاپی سنگ مرمر

پوشش تزئینی پی وی سی دیوار با چاپ طرح سنگ مرمر بر روی پنل

دوام بالا

هزینه اولیه دیوارپوش پی وی سی نسبت به رنگ و یا کاغذ دیواری بیشتر است ، اما به علت دوام بالا و کیفیت ماندگار این پوشش در زمان طولانی نسبت به رنگ و کاغذ دیواری عمر مفیدی در حدود 10 سال داشته و در نهایت اقتصادی است.

کاربرد دیوار پوش پی وی سی در تمامی فضا ها مانند آشپزخانه

قابلیت کاربرد دیوارپوش های پی وی سی در تمامی قسمت ها و مکان ها

تنوع کاربرد

پنل های پی وی سی قابل استفاده در تمامی قسمت ها مانند پوشش دیوار و سقف بوده و برای تمامی فضاها مانند آشپزخانه ، حمام ، اتاق خواب و یا اتاق پذیرایی ، مکان های پر رفت و آمد مانند مدارس و همچنین فضاهای درمانی مانند بیمارستان بسیار مناسب هستند.

مقاومت در برابر نفوذ آب ، دلیل کاربرد دیوارپوش pvc در حمام

خاصیت ضد آب دیوار پوش پی وی سی و کاربرد در قسمت های در معرض رطوبت

مقاومت در برابر نفوذ آب

دیوارپوش پی وی سی به دلیل مقاومت در برابر رطوبت و خاصیت ضد آب بودن ، برای استفاده در مناطق مرطوب مانند حمام و آشپزخانه و یا در محیط انواع استخر بسیار مورد استقبال قرار گرفته است .

وزن سبک

پنل های پی وی سی به دلیل داشتن یک هسته توخالی ، وزن سبکی دارند و در سبک سازی کلی سازه مورد نظر نقش زیادی دارند.

یک منزلی که برای زیبا جلوه دادن رنگ می شود

مقاومت در برابر نفوذ آب

قابلیت بازیافت

پنل دیوارپوش پی وی سی به عنوان یک متریال دوستدار محیط زیست ، 100 درصد قابل بازیافت است.

مقاومت در برابر عوامل محیطی

دیوارپوش پی وی سی با عملکرد عایقی در برابر حرارت و تغییرات دمایی ، صوت و همچنین رطوبت ، که به آن اشاره شد ، در برابر عوامل محیطی تحمیل شده نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

دیوارپوش طرح سنگ از کاربرد ها و مزایای پوشش پی وی سی دیوار

عدم نیاز به رنگ آمیزی دیوارپوش تزئینی پی وی سی و صرفه جویی در هزینه

صرفه اقتصادی

در مقایسه با کاشی ، زمان کم نصب روکش و پنل های دیوارپوش پی وی سی و همچنین عدم نیاز به رنگ آمیزی این دیوارپوش های تزئینی ، باعث صرفه جویی در بودجه و هزینه مصرفی می شود. علاوه بر این ، با وجود هزینه اولیه زیاد این دیوارپوش ها ، هزینه نگهداری کم آن ها در طول عمر مفید باعث شده است که در حالت کلی استفاده از دیوارپوش پی وی سی مقرون به صرفه باشد.

کودکی در حال رنگ کردن دیوار می باشد که نیاز به دیوارپوش زیبایی دارد

دیوارپوش مناسب فضا

مقاومت در برابر حریق

دیوارپوش pvc ضد حریق بوده و با خاصیت عدم اشتعال به هنگام آتش سوزی و مقاومت در برابر حریق ، به گزینه مناسبی برای اطمینان خاطر در جهت وقوع آتش سوزی تبدیل شده است.

خاصیت ضد خوردگی

دیوارپوش pvc ضد حشره و باکتری بوده و در برابر حلال ها و مواد شیمیایی ، دارای مقاومت بالایی است.

نصب آسان پنل های دیوارپوش های پی وی سی

نصب آسان پنل های دیوارپوش های پی وی سی

نصب آسان و سریع

شیار ها و زبانه های موجود در سطح پنل دیوارپوش پی وی سی موجب اتصال آسان آن به دیوار می گردد. سادگی برش پنل های دیوارپوش پی وی سی در اندازه دلخواه و نصب سریع آن ها در مقایسه با کاشی ها ، صرفه جویی در زمان را در پی خواهد داشت.

قابلیت تمیز کردن دیوار پوش pvc با یک پارچه مرطوب و تمیز

قابلیت تمیز کردن دیوار پوش pvc با یک پارچه مرطوب و تمیز

نگهداری آسان

پنل های دیوارپوش پی وی سی نیاز به مراقبت محدودی دارند. به دلیل سطح صاف پنل های تشکیل دهنده دیوارپوش پی وی سی ، خاک نمی تواند در منافذ یا ترک ها جمع شود. این دیوارپوش ها دارای قابیت شستشو است و تنها یک پارچه تمیز و مرطوب ، بدون استفاده از مواد کلراید یا ساینده ، برای تمیز کردن آن کافی است. همچنین در صورت آسیب دیدن قسمتی از دیوارپوش ، نیاز به تعویض کلی آن نبوده و امکان تعویض ، تنها در یک سطح کوچک وجود دارد.

دروارپوش رنگی یک خانم که در حال کارکردن می باشد

رنگ آمیزی زیبا

بهداشتی

پنل های دیوارپوش با قابلیت تمیز شدن آسان و نصب تمیز ، بدون کثیف کاری و ریختن و پخش دوغاب ، همچنین مقاومت در برابر قارچ و جلوگیری از رشد باکتری ، راه حلی بهداشتی برای دکوراسیون دیوار به شمار می روند.

عدم تمیز کردن پوشش پی وی سی با مواد ساینده و شوینده حلال

عدم استفاده از مواد حلال و تمیز کننده ساینده برای تمیز کردن دیوارپوش پی وی سی

مراقبت و نگهداری دیوارپوش pvc

همانطور که در بخش مزایا اشاره شد ، دیوارپوش های پی وی سی نیاز زیادی به نگهداری و یا تعمیر ندارند. با استفاده از یک تمیز کننده نرم و غیر ساینده و به راحتی و با استفاده از آب و صابون می توان سطح پنل های دیوارپوش پی وی سی را تمیز نمود و مانند شرایط اولیه جلا داد. برای تمیز کردن سطح دیوارپوش پی وی سی باید تنها از یک پارچه مرطوب استفاده شود و از مواد شوینده حلال و بر اساس کلراید باید پرهیز شود. بعد از نصب نیز ، نیاز به اجرای روکش رنگ ، لاک و جلا وجود ندارد.

نصب آسان پنل های دیوارپوش های پی وی سی

قابلیت اجرای آسان پوشش دیوار پی وی سی روی تمامی سطوح

اجرای دیوار پوش پی وی سی

تمام پنل های پی وی سی دارای زبانه و شیار هستند و فقط نیاز به ابزار ساده ای برای نصب دارند. این پنل ها قابلیت نصب بر روی انواع سطوح ناهموار تا صاف و بدون نیاز یا با نیاز به آماده سازی را دارند. پنل های دیوارپوش پی وی سی ، به طور مستقیم بر روی آجر ، بلوک سیمانی ، گچ و دیوار چوبی قابلیت اجرا دارند. دیوارپوش پی وی سی را می توان به طور مستقیم بر روی کاشی های قدیمی از قبل اجرا شده نیز نصب کرد و بدون زمانی برای خشک شدن و تزریق ، از طریق چسب زنی اتصال را انجام داد. مراحل اجرای روکش دکوراتیو پی وی سی به ترتیب زیر است:

  • آماده سازی
  • برش
  • میخکوبی و پیچ کردن دیوار پوش pvc
  • چسب زنی
  • نصب دیوارپوش پی وی سی
دیوار پوش با گل و گیاه که ظاهری جذاب را به بیننده القا می کند

اجرای دیوار پوش پی وی سی

آماده سازی

برای نصب دیوارپوش پی وی سی روی دیوار های داخلی ساختمان ، پس زمینه دیوار باید در شرایط مناسب و خشک باشد. هنگامی که پنل ها در شرایطی که دیوار تحت فشار های بالا باشد به کار می روند ، باید از درزگیر سیلیکونی در گوشه های پشت پنل برای ایجاد خاصیت مقاوم در برابر آب استفاده شود. قبل از نصب پنل ها در اطراف منبع حرارت ، برای مثال در اطراف رادیاتور و یا شومینه ، باید اطمینان حاصل شود که سطح دما از 60 درجه سانتی گراد تجاوز نمی کند. مهمتر از همه ، سطح دیوار باید برای نصب دیوارپوش پی وی سی آماده و از هرگونه کثیفی و گرد و غبار تمیز شود.

برش دادن پنل های دیوارپوش مطابق با اندازه مورد نیاز با استفاده از کاتر یا چاقوی تیز

برش پنل دیوارپوش پی وی سی مطابق با ابعاد مورد نیاز با کاتر دستی یا الکتریکی

برش

در این مرحله پنل ها مطابق با مکان مورد کاربرد ، در صورت لزوم برش داده می شوند. این پنل ها برای نصب در ابعاد مورد نظر و یا در قسمت های گوشه دیوار یا نواحی اطراف ستون و کلید و پریز باید برش داده شوند. پنل های دیوارپوش پی وی سی را می توان با استفاده از یک کاتر دستی یا الکتریکی و یا چاقو و اره تیز برش داد و نیاز به ابزار خاصی ندارد. ممکن است در محل اتصال دیوار به زمین و یا سقف ، بسته به تراز شروع نصب پنل ها ، نیاز به نصب پروفایل نگهدارنده باشد.

اتصال پنل دیوارپوش به دیوار زیرین در صورت نیاز ، با استفاده از میخ

اتصال پنل پی وی سی به سطح زیر یا پنل مجاور با استفاده از میخکوبی

میخکوبی و پیچ کردن دیوار پوش pvc

پنل ها توسط زبانه های موجود در لبه هایشان به هم یا زیر سازی زیرین ، پیچ می شوند و یا به دیوار میخ می گردند. در صورت نیاز به اتصال پنل ها به دیوار توسط میخ ، باید با استفاده از ابزار دریل جای میخ را سوراخ کرد تا در اثر ضربه چکش به هنگام میخکوبی به پنل دیوارپوش آسیبی وارد نگردد. برای اتصال منظم و هموار پنل ها و عدم ایجاد انحنا باید به طور منظم و با استفاده از خط کش ، خطوط نصب را قبل و بعد از اجرای پنل دیوارپوش کنترل کرد. پشت پوشش با توجه به شکل ظاهری دارای فاصله و فضای مناسبی برای ایجاد تهویه مناسب است.

نصب ساده و مستقیم پنل های دیوارپوش پی وی سی روی انواع سطوح با چسب

چسب دیوارپوش برای اتصال پنل ها به دیوار زیرین

چسب زنی

برای اتصال پنل های دیوارپوش پی وی سی به دیوار گچی یا چوبی بهتر است از چسب استفاده شود. اتصال دیوارپوش به دیوار توسط چسب ، روشی است که توسط اکثر نصب کننده ها ترجیح داده می شود ، اما نکته ای که باید به آن توجه شود این است که تنها هنگامی می توان از چسب استفاده کرد که دیوار به طور کامل خشک باشد.

دیوار باید عاری از هرگونه روغن و چربی و گرد و غبار باشد و از چسب مخصوص برای چسباندن پی وی سی استفاده شود. لبه ها و قسمت پشتی دیوارپوش باید به خوبی چسب زده شود و برای اتصال بهتر ، پس از چسب زدن می توان به آرامی به پنل ضربه کوچکی وارد کرد. فاصله بین پنل های قرار گیرنده در گوشه و زاویه اتاق ، جایی که یک دیوار خاتمه یافته و دیوار بعدی آغاز می شود ، باید توسط برش پنل ها و یا مهر و موم توسط سیلیکون پر شود.

کاربرد دیوارپوش تزئینی پی وی سی در دیوار های داخلی و خارجی

نصب دیوارپوش پی وی سی

نصب دیوارپوش پی وی سی

پنل های دیوارپوش پی وی سی ، به طور معمول به صورت عمودی از کف تا سقف و از گوشه دیوار ، نصب و ثابت می شوند ، گرچه می توانند به صورت افقی هم اجرا گردند. پنل های دیوارپوش تزئینی به راحتی به هر سطحی ثابت می شوند. علاوه بر آماده سازی و تمیز کردن سطح دیوار ، سطح پنل های دیوار پوش pvc را نیز بعد از برش باید تمیز کرد تا آماده نصب شوند.

نحوه اتصال ، بسته به جنس دیوار و نوع دیوارپوش متفاوت است و می تواند شامل اتصال با چسب ، به تنهایی ، و یا اتصال توسط پیچ و میخ به دیوار باشد. گاهی نیز ممکن است نیاز به زیر سازی فلزی و یا چوبی باشد. با استفاده از خط کش ، باید محل قرار گیری سطر یا ستون اول پنل ها از گوشه دیوار و یا پایین آن مشخص شده و علامت گذاری گردد و نصب آغاز شود. در صورت مغایرت اندازه پنل ها با اندازه مشخص شده بر روی دیوار ، با استفاده از چاقو و یا کاتر ، ورقه های پی وی سی برش داده می شود.

در فیلم زیر ، نحوه اجرای دیوارپوش پی وی سی نشان داده شده است.

منبع : dumaplast

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1397 / 08 / 20
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839