دوربین مدار بسته دام یا گنبدی

دوربین مدار بسته دام به منظور تأمین امنیت خانه ، اداره در کنار مصارف صنعتی ، استفاده می شود.  انتخاب دوربین مدار بسته گنبدی از بین انواع آن نیازمند کسب اطلاعات است. در این مقاله طرز کار دوربین مدار بسته ، انواع و مزایای آن بررسی می شود.

در ویدیو زیر دوربین مدار بسته دام و مزایای آن معرفی شده و طریقه نصب آن نشان داده شده است.

دوربین مدار بسته دام  یا گنبدی چیست ؟

یکی از رایج ترین انواع دوربین مدار بسته که قابلیت نصب و نظارت بر داخل و خارج ساختمان را دارد ، دوربین گنبدی یا دام است، دلیل نام گذاری این دوربین ها شکل ظاهری شبیه به گنبد آن ها است، این دوربین به شکلی طراحی شده است که افرادی که در مقابل آن هستند احساس می کنند دوربین در حال دیدن آن هاست بنابراین به عنوان بازدارنده خوبی در نظر گرفته می شود. دوربین مدار بسته مدل دام معمولا در سیستم های نظارتی خانه ها، بانک ها، دانشگاه ها، رستوران ها و فروشگاه ها استفاده می شود ، دوربین مدار بسته دام زیبایی ظاهری بیشتری نسبت به دوربین های دیگر دارد و تقریبا با همه محیط ها متناسب است.

دوربین مخدار بسته دام سقفی

دوربین مدار بسته دام دید در شب دارای مادون قرمز است که امکان فیلم برداری در شب را به کاربر می دهد . در صورتی که این دوربین ها در یک محیط پر تنش استفاده می شوند و احتمال آسیب دیدگی آن ها وجود دارد ، باید از مدل های مقاوم تر استفاده شود. این دوربین ها به دلیل انعطاف پذیری در تنظیم و زاویه دید مناسب می توانند دقیقا همان جایی را که نیاز دارید با وضوح بیشتری به شما نشان دهد

انواع دوربین مدار بسته گنبدی

انواع دوربین مدار بسته دام

اگر دوربین مدار بسته گنبدی یا دام سیم دار باشد،  این دوربین ها انرژی و سیگنال های ویدیویی خود را از طریق کابل های CAT5 یا CAT6 تامین کرده و به سرور اصلی انتقال می دهند، اطلاعات تووسط کاربر از طریق تلغن همراه با دسترسی به سرور مرکزی امکان پذیر است.

از سوی دیگر دوربین مدار بسته دام بیسیم سیگنال های ویدیویی خود را از طریق شبکه وای فای ارسال می کنند، این کار موجب صرفه جویی در وقت می شود و همچنین پس از گذشت زمان نیازی به تعویض سیم ها بر اثر خرابی مثل نمونه های با سیم ندارند. انواع دوربین های مدار بسته دام به شرح زیر است که در ادامه معرفی می شود.

 • دوربین گنبدی داخلی
 • دوربین گنبدی خارجی
 • دوربین گنبدی با دید در شب ( مادون قرمز )
 • دوربین گنبدی ضد خراب کاری

دوربین داخلی مدار بسته سقفی کوچک

دوربین گنبدی داخلی

این دوربین که دارای پوشش پلاستیکی است، به دلیل ضد آب نبودن مناسب برای محیط های باز نیستند و در صورت باندگی ممکن است آسیب ببیند.

دوربین مدار بسته گنبدی فضای باز

دوربین گنبدی خارجی

این دوربین به دلیل داشتن پایه های فلزی و پوشش پلی کربنات برای فضای باز مقاوم تر هستند، اگرچه می توان در فضای بسته هم از آن ها استفاده کرد. همچنین این دوربین دارای لنز های مختلف کانونی یا ثابت، قابلیت مادون قرمز ( دید در شب ) و ضد ضربه بودنرا دارد ، این دوربین در برابر آب و گرد و غبار نیز مقاوم است.

دوربین مدار بسته دام دید در شب

دوربین گنبدی دید در شب

در این دوربین ها از فناوری LED مادون قرمز استفاده می شود؛ هنگامی که سطح نور کم و یا هوا تاریک شود این دوربین ها با استفاده از این فناوری تصاویر را بخ نحوی ضبط می کنند که کاربر فایل تصویری واضحی در دسترس داشته باشد.

دوربین مدار بسته ناظر افراد خرابکار

دوربین گنبدی ضد دستکاری و خرابکاری

این دوربین ها معمولا در محل هایی استفاده می شود که امکان خرابکاری یا دستکاری وجود دارد این مدل دوربین مدار بسته دام قابلیت هایی چون : ضد انفجار بودن، ضد حباب ( در زمان کدر شدن شیشه محافظ )، ضد آب و ضد دستکاری دارد. این دوربین دارای پایه فلزی و پوشش پلاستیکی پلی کربنات مقاوم در برابر خرابکاری است ؛ هنگامی که این دوربین به درستی نصب شده باشد، بسیار دشوار است که آن را دستکاری کرد زیرا به طور کامل محصور شده و نیاز به ابزار خاصی برای باز کردن در گنبد است ؛ این دوربین معمولا با لنز های کانونی و با قابلیت مادون قرمز ساخته می شود.

دوربین مدار بسته دام سقفی برای مکان های امنیتی

مزایای دوربین مدار بسته دام

دوربین مدار بسته گنبدی یا دام  مزایای زیادی دارد که در ادامه به آن ها پرداخته می شود :

 • تنوع
 • برد دید گسترده
 • ضد ضربه
 • غیر قابل رویت
 • زیبایی ظاهری
 • نصب آسان
 • نظارت 24 ساعته

تنوع

دوربین امنیتی گنبدی در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد پشتیبانی از تکنولوژی با سیم و بیسیم در دوربین مدار بسته دام آنالوگ و دیجیتال آن را به یکی از پرکاربردترین دوربین ها در بین انواع آن تبدیل کرده است. از لحاظ فنی ، این دوربین ها می توانند از قابلیت دید در شب یا فناوری های پیشرفته دیگر مانند قابلیت چرخش در زوایای مختلف و زوم ، سنسور حرکت و سنسور حرارتی پشتیبانی کنند ؛ به خاطر داشتن این ویژگی ها در جاهایی مانند جاده دو طرفه ، پارکینگ و سوپر مارکت کاربرد دارد. یکی از دلایل انتخاب این دوربین ضد سرقت دید گسترده ای است که این دوربین پوشش می دهد، به ویژه اگر آن با سنسور های فوق العاده پیشرفته مجهز شود می تواند وضوح بالایی در حد 20MP تا 50MP داشته باشد.

دوربین مدار بسته پی تی زد

برد دید وسیع

مشخصه اصلی دوربین گنبدی، شکل ظاهری آن است که به شکل گنبد است، این شکل ظاهری باعث ایجاد زاویه دید وسیع تری نسبت به انواع دیگر دوربین مدارز بسته با برد پایین می شود. همچنین دوربین دام گنبدی در فضای باز می تواند به دوربین پانورامیک ( دید 360 درجه ) تبدیل شود، البته برای این کار نیاز به سنسور های دقیق است.

دوربین امنیتی PTZ از انواع دوربین گنبدی است که به شما زاویه دید قابل توجهی در حدود 180 الی 360 درجه می دهد ، این دوربین قابلیت چرخش افقی و عمودی را دارند که نظارت منحصر به فردی برای تامین امنیت می دهد ، با توجه به خدماتی که دوربین مدار بسته دام ارایه می دهد ، فروش خیلی بیشتری نسبت به دوربین های امتنیتی دیگر در بازار دارد.

دوربین مدار بسته دام ضد ضربه و ضد سرقت

مقاوم در برابر ضربه

اگر سقف مکان مورد نظر برای نصب دوربین مدار بسته پایین باشد و دوربین در دسترس عموم و افراد در حال عبور باشد احتمال ضربه و تخریب آن توسط افراد وجود دارد بنابراین باید دوربین امنیتی ضد ضربه انتخاب شود. همچنین اگر دوربین در یک فضای آسیب پذیر مانند کارخانه یا مکان های نظامی و امنیتی نصب می شود باید حتی در برابر انفجار مقاوم باشد ، دوربین مدار بسته دام گنبدی این امکان را فراهم می کند که در برابر دستکاری و تخریب در امان باشد.

استفاده از دوربین مدار بسته وایرلس برای تامین امنیت ساختمان

تفاوت دوربین دام و بولت در این است که اگر در یک مکان دوربین مدار بسته بولت نصب شود و به آن مکان دسبرد زده شود ، سارقان می توانند با توجه به ساختار دوربین بولت به راحتی و با دست خود می توانند جهت دید دوربین را عوض کنند، در صورتی که در دوربین دام گنبدی دزدان دسترسی به دوربین ندارند چرا که لنز آن در محفظه قرار دارد، و حتی سیم متصل به دوربین در دسترس سارقان برای قطع کردن آن نیست. دوربین مدار بسته کوچک دام علاوه برا این در برابر برف و باران مقاوم است.

دوربین مدار بسته تحت شبکه

غیر قابل رویت

دوربین مدار بسته مخفی گنبدی به راحتی قابل رویت نیست، این دوربین برای مکان هایی مانند در ورودی و بانک ها که هدف مخفی بودن آن است ، استفاده می شود. طبق نظر سنجی های انجام شده بسیاری از کاربران این دوربین ها به دلیل عدم رویت راضی هستند.

زیبایی دوربین دام

زیبایی ظاهری

بسیاری از کاربران دوربین امنیتی گنبدی دام را نسبت به دوربین گلوله ای بولت ترجیح می دهند چون از نظر آن ها این دوربین ظاهری هنرمندانه و زیبا تر دارد. همچنین این دوربین ها به دلیل داشتن تنوع رنگی و تناسب با رنگ دیوار کمتر به چشم می آیند.

نظارت 24 ساعته با دوربین مدار بسته دام دید در شب

نظارت روزانه و شبانه

با استفاده از دوربین  مدار بسته LED مادون قرمز می توان در شرایط کم نور و حتی تاریک نیز تصاویر واضح و خوبی داشت و 24 ساعته از اموال و ساختمان خود محافظت کرد.

نصب دوربین مدار بسته گنبدی

 نصب دوربین مدار بسته دام

نصب دوربین گنبدی دام و گلوله ای بولت شبیه هم است ، هر دو قبل از نصب نیاز به قرار دادن براکت و پیچ و مهره شدن روی دیوار دارند؛ باید توجه داشت که دوربینم دار بسته بیسیم و سیمی تفاوت هایی در نصب دارند. دوربین مدار بسته سیمی نیاز به کندن دیوار برای عبور دادن سیم های برق دارد در حالی که دوربین بدون سیم نیازی به تخریب دیوار ندارد و تنها با یک آدابتور به جریان برق متصل می شود.

عدم رسیدگی به دوربین مدار بسته دام

باید توجه داشت که اگر از دوربین مدار بسته دیجیتال در فضای باز به خوبی نگهداری نشود، به مرور زمان گرد و خاک روی آن را می پوشاند و وضوح تصویر کم می شود، بنابراین نگهداری و تمییز کردن منظم روی سطح دوربین های امنیتی ضروری است تا طول عمر آن ها افزایش یابد.

برداشت و ترجمه از : CCTV Camera Pros , Reolink

تحریریه کلینیک ساختمان بیلدینگ پلاس

“برداشت از مطالب با ذکر منبع و لینک سایت بیلدینگ پلاس کاری حرفه ای و اخلاقی است”

تاریخ : 1398 / 03 / 04
دسته :

نظرات کاربران

کارشناس بیلدینگ پلاس

سلام کارشناس بیلدینگ پلاس هستم به شما کمک میکنم متناسب با کار و نیاز خود محصول مناسب را انتخاب نمایید از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

02188579839